sokrates722
16.10.18,12:29
V sociálnej poisťovni dostal otec na materskej odpoveď, že nie, že je evidovaný pod kodom, a žiaden iný kód už nesmie mať pod svojim menom.
Otec je na materskej u jedného zamestnávateľa, a zároveň sa zamestnal u iného zamestnávateľa na skrátený pracovný úväzok na pracovnú zmluvu. Ako teda má postupovať, keď nastala situácia, že manželka je po operácii a nemôže sa starať o malé bábätko. Lekárka mu vystavila OČR na dieťa avšak v práci mu povedali, že nemôže mať OČR, ani PN. Nerozumiem tomu a čo ak on sám by mal napríklad pracovný úraz, alebo bol hospitalizovaný, to nedostane PN. Prosím Vás čo odporúčate, alebo ako postupovať v tomto prípade.
ivka70
16.10.18,10:30
a plati snad otec nemocenske poistenie v tej druhej praci?
Mila123
16.10.18,10:41
aký kód? a v práci neplatí nemocenské poistenie, ak ho neplatí nemá nárok na žiadnu dávku, mňa by zaujímalo, dieťa majú jedno? ak áno, s ním je predsa na MD prečo naháňa OČR? PN?
ivka70
16.10.18,10:52
Moze si poziadat o neplatene volno v praci, ked potrebuje ostat doma.
Pobera jednu davku z nemocenskeho poistenia, na inu narok nema, pretoze zo zamestnania nie je nemocensky poisteny.

http://www.relia.sk/Article.aspx?ID=156
Otec je zamestnanec

Otec, ktorý poberá materské z poistenia zamestnanca, nesmie mať z tohto zamestnania príjem za aktívnu prácu, nesmie v tomto zamestnaní pracovať.

Môže však dostať dodatočne vyplatenú odmenu za prácu vykonanú pred nástupom na materskú. Alebo môže mať vyplatený príjem nie za prácu ale napríklad príspevok zo sociálneho fondu.

Otec však môže mať príjem z iného zamestnania, z ktorého materské nepoberá. Napríklad z novo uzatvoreného pracovného pomeru (aj u toho istého zamestnávateľa – pozor, podľa § 50 Zákonníka práce musí ísť o iný druh práce) alebo z dohody, môže si založiť živnosť a pod. V čase, kedy bude poberať materské a bude mať príjem z iného zamestnania, resp. iného pracovnoprávneho vzťahu, sa podľa § 140 ZSP platí do Sociálnej poisťovne len poistné na úrazové poistenie (ktoré platí zamestnávateľ).
sokrates722
16.10.18,10:54
Na SP povedali, že pri jeho mene je kód, že je poberateľom materskej a nemôže tam mať už ďalší kód. Ale on pracuje u iného zamestnávateľ na skrátený pracovný úväzok na pracovnú zmluvu a odvádza poistné.
sokrates722
16.10.18,10:55
Áno platí zo skráteného pracovného úväzku.
ivka70
16.10.18,11:01
to tazko, ak nahlasil, ze je poberatelom materskeho, plati: V čase, kedy bude poberať materské a bude mať príjem z iného zamestnania, resp. iného pracovnoprávneho vzťahu, sa podľa § 140 ZSP platí do Sociálnej poisťovne len poistné na úrazové poistenie (ktoré platí zamestnávateľ).
http://www.relia.sk/Article.aspx?ID=156
milagros208
16.10.18,11:01
Počas poberania materského zamestnanec neplatí sociálne poistnenie zo žiadnej zárobkovej činnosti z dôvodu vylúčenia povinnosti platenia poistného. Odvody platí len na zdravotné poistenie.
https://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=66502&sword=&insurance_kind=209&target_group=0&life_sit=0&kriterium=all&page=1
ivka70
16.10.18,11:04
pobera materske z poistenia v prvej praci, ine nemocenske poistenie nema a neplati, nema narok na cerpanie z toho, co nema
to ,ze ma kod, znamena, ze ma kod poberatela materskej, preto nema iny, z ktoreho by mu narok na davky (OCR, PN) vznikal a ani pri tom pracovnom uraze by nemocenske davky nedostal
sokrates722
16.10.18,11:13
Máte pravdu, neplatí, ale zle nám bola podaná informácia a čo v prípade, že by mal úraz, alebo hospitalizácia. Keď nemôže ísť do roboty, Ako to ospravedlní, alebo aký doklad predloží zamestnávateľovi.
ivka70
16.10.18,11:15
Nedolozi, poziada o neplatene volno alebo dovolenku a tak.
Mila123
16.10.18,12:34
koľko má detí? neodpovedala si...
sokrates722
17.10.18,05:52
2 deti
sokrates722
17.10.18,06:01
Otcovi sa nejedná v tomto prípade o peniaze, ale o pokrytie neprítomnosti práce v druhom zamestnaní. Chce sa vyhnúť čerpaniu neplateného voľna.
veronikasad
17.10.18,06:13
Ak predložil zamestnavatelovi Žiadosť o ošetrovné, nepritomnost ma ospravedlnenu. Davku zo SP nedostane, lebo v SP ma prerusene poistenie.

Zdravotne poistenie riesit nemusi, je poistencom štátu z titulu starostlivosti o dieťa v druhom zamestnaní...
sokrates722
17.10.18,09:00
Ďakujem a prosím Vás mohla by ste mi napísať, kde sa o tomto dočítam, zákon..., lebo pani učtárka to potrebuje vedieť, kde to je napísané.
veronikasad
17.10.18,09:47
Preco to riešiš za uctovnicku? Odovzdal si doklad o nepritomnosti, mas ospravedlnenu prekážku v praci bez nahrady mzdy.
Kopiu listu zo SP mozes odniest do ZP.