eva0012
16.10.18,14:42
Do akej odpisovej skupiny a KP by sa mal zaradiť napájací stĺpik na elektromobil, ktorého obstarávacia cena je 2600€ ?
Napajaci sltpik bol vybudovany so suhlasom majitela parkoviska, nepotrebovali sme stavebne povolenie. Parkovisko mame v prenajme dlhodobo.
Vybudovanie sltpika pozostavalo z dvoch casti:
1. stavebna cast - vybudovanie elektrickej pripojky na pozadovane miesto, cena 400€
2. samotne zariadenie - dodavka a montaz stlpika, cena 2200€
Spolu cena 2600€ tvori celkovu cast stlpika, ktora sa ma odpisovat, nakolko cena je vyssia ako 1700€.
Do ktorej odpisovej skupiny sltpik zaradit? do prvej alebo druhej? resp. mozeme si sami urcit, ze doba odpisovania bude 4 roky?
ivka70
16.10.18,12:48
je to sucast budovy, pozemku, parkoviska?
eva0012
16.10.18,13:03
stlpik sa nachadza na prenajatom parkovisku
Mila123
16.10.18,13:26
stavebné povolenie bolo potrebné?
Nandrolon
16.10.18,15:53
Treba trosku podrobnejsie napisat, co to vlastne je. Idealne by to bolo rozdelit na 2 casti:
1. stavebna cast /predpokladam, ze drobna stavba/
2. technicka cast /elektricke zar./ - musi vyjst na viac ako 1700 eur, inac by som nedelil.
Ide k tomu stlpu aj el. pripojka?
Na aky cas je vyhotovena najomna zmluva?
Nandrolon
17.10.18,14:58
Ako je stĺpik napojený na elektrickú prípojku? Môžeš rozlíšiť cenu "stavebnú" a cenu elektrického zariadenia namontovaného NA alebo V stĺpiku?
Predbežne, aby si bol v prehľade by som účtoval o elektrickej prípojke /stavebná časť + "drôty"/ na účte 021, kód 2224, odpisová skupina 4, technické zariadenie OS3, kód môžem pozrieť v pondelok aký som dával, lebo teraz tu vidím samé blbosti /asi staré údaje/ :-) mám už dnes RD a som na mobile+tablete.
PS: daňové odpisy určuje zákon o dani z príjmov, momentálne je 6 odpisových skupín. Účtovné odpisy si určuješ sám /účtovná jednotka/, má to byť ošetrené v smernici, a malo by to zohľadňovať skutočné "opotrebenie". Audítor to pozerá ako prvé. Ak nespadáte pod pravidelný audit, tak daňová kontrola Vám to môže vytknúť a sankcionovať.
Čakal som, že tá suma presiahne cca 30 000 eur, ale pri hentakej sume by som sa nevzrušoval. Každopádne do 1. ani 2. ky to nedostaneš, úštovne si to môžeš odpísať aj za 2 roky /ak si to zdôvodníš/, ale pochybujem, že momentálne rozlišuješ účtovné aj daňové odpisy.