tiny77
17.08.06,19:40
milujem zemiaky na akykolvek sposob.
prosim, poradite nejaky dobry novy recept? :rolleyes:

ci budu opekane, varene, pecene, pucene - je mi fuk.
daaaakujem :)
Marína
17.08.06,17:48
Zapekané zemiaky so špenátom

zemiaky, špenátový pretlak, 2 strúčiky cesnaku, cca 150-200 g syra(napr. Gouda, slanina, masla
Zemiaky uvaríme v šupke a špenát podusíme na masle s rozdrveným cesnakom. Vychladnuté zemiaky rozpolíme, vnútro vydlabeme a do zmesi špenátu a vydlabaných zemiakov pridáme na kocky pokrájaný syr. Polovičky zemiakov naplníme zmesou, spojíme ich a poukladáme na vymastený plech, potrieme rozpusteným maslom a zabalíme do tenkých prúžkov slaniny. Zemiaky zapekáme asi 10 minút.
Tu nájdeš spústu receptov zo zemiakov.
http://recepty.atlas.cz/recept_kateg.asp?id_kategorie=JNLNMMR3
tiny77
17.08.06,19:07
Zapekané zemiaky so špenátom

zemiaky, špenátový pretlak, 2 strúčiky cesnaku, cca 150-200 g syra(napr. Gouda, slanina, masla
Zemiaky uvaríme v šupke a špenát podusíme na masle s rozdrveným cesnakom. Vychladnuté zemiaky rozpolíme, vnútro vydlabeme a do zmesi špenátu a vydlabaných zemiakov pridáme na kocky pokrájaný syr. Polovičky zemiakov naplníme zmesou, spojíme ich a poukladáme na vymastený plech, potrieme rozpusteným maslom a zabalíme do tenkých prúžkov slaniny. Zemiaky zapekáme asi 10 minút.
Tu nájdeš spústu receptov zo zemiakov.
http://recepty.atlas.cz/recept_kateg.asp?id_kategorie=JNLNMMR3


vlastnim aj ja BRAMBOROVY RECEPTAR PRIMA NAPADU ale skor som mala na mysli zlepsovaky chutí :rolleyes:
napr. ak chcem pomaznat jazycky, tak do kase pridam namiesto mlieka slahackovu smotanu :D
Ivana Š
17.08.06,19:30
Skús do zemiakovej kaše pridať namiesto mlieka kyslú smotanu :) :) :)
janasv
18.08.06,06:16
Greci pridavaju do zemiakovej kase cesnak a olivovy olej. Posypu to petrzlenovou vnatou. Tak skus a daj vediet.:p
bezradná
18.08.06,06:27
Opekané zemiaky

1. - Ošúpané zemiaky pokrájam (kocky, štvrťky, osminky), dám do osolenej vody, pridám rascu a nechám vodu zovrieť, varím 1-2 minúty, vodu zlejem, zemiaky nasypem na olejom potretý plech, posypem grilovacím korením alebo korením na americé zemiaky, do zlatista upečiem, posypem petžlenovo vňaťou

2. - Ošúpané menšie zemiaky v celku uvarím do polomäkka, zlejem vodu, odokryté nechám trochu vychladnúť, aby sa voda odparila, potom na panvici opekám na oleji, hotové posypem petžlenovo vňaťou
bz5
18.08.06,06:31
Tiež na zemiaky nedám dopusťiť. ... pridám len jeden typ úpravý zemiakov, ktorý však predpokladám, že je známy.
Určite sa každému z nás stalo, že nám ostali uvarené zemiaky od obeda a tu si spomínam ako starká starkému takéto zemiaky pražila na troche masti na starej panvici. Boli mňamkové, hlavne tie prilepené o spodok, ktoré sa dolovali vsetkými možnými spôsobmi, lebo boli super pripečené.
Dnes v dobe teflonovych panvíc sa už nedoluje :D , a zemiačky sú upečené zo všetkých strán. ešte ako vylepšovák, taký skromný si k nim pred dopečením pridám nadrobno pokrájanú cibuľku, ktorú dopražím so zemkami a nakoniec pridám jedno (2) vajíčko. Dochutím a mám rýchlu večeru. S mliekom sú hamikové.
bezradná
18.08.06,06:43
Bz5/ešte ako vylepšovák, taký skromný si k nim pred dopečením pridám nadrobno pokrájanú cibuľku, ktorú dopražím so zemkami a nakoniec pridám jedno (2) vajíčko. Dochutím a mám rýchlu večeru. S mliekom sú hamikové./

:pVidíš ho skoro som naň zabudla a to je pritom moja naj - naj príloha zo zemiakov. V šupke varené zemiaky pokrájam na kocky, do jenskej misy dám na spodok olej(masť), na kocky pokrájanú cibuľku, pridám zemiaky, pomiešam a dám zapiesť do trúby. Najčastejšie to robím k sekanej alebo fašírkam, dobrý zeleninový šalátik k tomu a ňam- ňam.
tiny77
18.08.06,06:52
Tiež na zemiaky nedám dopusťiť. ... pridám len jeden typ úpravý zemiakov, ktorý však predpokladám, že je známy.
Určite sa každému z nás stalo, že nám ostali uvarené zemiaky od obeda a tu si spomínam ako starká starkému takéto zemiaky pražila na troche masti na starej panvici. Boli mňamkové, hlavne tie prilepené o spodok, ktoré sa dolovali vsetkými možnými spôsobmi, lebo boli super pripečené.
Dnes v dobe teflonovych panvíc sa už nedoluje :D , a zemiačky sú upečené zo všetkých strán. ešte ako vylepšovák, taký skromný si k nim pred dopečením pridám nadrobno pokrájanú cibuľku, ktorú dopražím so zemkami a nakoniec pridám jedno (2) vajíčko. Dochutím a mám rýchlu večeru. S mliekom sú hamikové.

mnaaaaaaam vyskusam
no vidis a ja take neznam :D
sme z takych zvysnych robili lokse - slane, sladke, alebo sulance so struhankou (kokošky)
a este viem paprikove s cibulkou :) kto chce, prilepim :D
janasv
18.08.06,07:30
A este som videla /v telke:D/, ze varili zemiaky so zelerom a potom z toho urobili zemiakovu kasu k nejakemu mnamkovemu masku... so zeleninovym salatom:p
Gabi03
18.08.06,07:37
A este som videla /v telke:D/, ze varili zemiaky so zelerom a potom z toho urobili zemiakovu kasu k nejakemu mnamkovemu masku... so zeleninovym salatom:p

Ja som to robila. Uvarila zemiaky a zeler, spolu rozmixovala na kašu, dala do zapekacej nádoby, na vrch posypala údenou šunkou pokrájanou na kocky a dala ešte trochu zapiecť. Bolo to vcelku dobré, len treba dávať pozor na tú mierku zeleru, bo je dosť aromatická.
bz5
18.08.06,07:37
Tiež doma robievame zemiakovu kašu, že k zemiakom sa dá variť aj mrkva s cibuľkou. a potom sa spraví klasická zemiaková kaša. Chutí to výborne :)
Daniela
18.08.06,07:47
No ešte zemiačky: slovenské nešúpané
zemiaky nešúpem, dobre umyjem,narežem na štvrťky a opláchnem studenou vodou, pridám soľ, rascu, pretlačený cesnak, majoránku medzi prsty alebo korenie na pečené zemiaky, škvarky, trochu oleja a všetko v miske premiešam. Vysypem na plech poukladám navrch nakrájanú slaninku takú adidasku trojpásikovú a upečiem.
Dusené v tlakovom hrnci:
ošúpem, nakrájam, pridám soľ alebo vegetu bez glutamánu, rascu, pol dl vody a trochu olivového oleja. Všetko v hrnci pretrasiem a dám dusiť. Za sedem minút od fušania pary sú zemiaky ako maslo udusené a posypem ich nakrájanou cibuľkou alebo pórom.
Pečené kolieska:
zemiaky nešúpem, nakrajám na hrubšie kolieska, poukladám na suchý plech a pečiem. Pripravim si olej, cesnak a soľ či vegetu do misky. Upečené kolieska premiešam s olejom.
Pečený petržlen a cesnak.
s takýmto zemiakmi niekedy upečiem aj celé stručky cesnaku alebo petržlen, ktorý si očistím a tak 3 minúty obvarim vo vode.

Ináč, moja mama vždy povedala na jeseň: keď máme v pivnici zemiaky a natlačnú kapustu už môže prísť zima.
Sony
18.08.06,09:46
Ináč, moja mama vždy povedala na jeseň: keď máme v pivnici zemiaky a natlačnú kapustu už môže prísť zima.[/quote]

Danka toto isté hovorí aj môj otec, a myslím, že má pravdu.
tiny77
18.08.06,09:55
paprikové zemiaky

osupane zemiaky pokrajame na tenke akoby kococky,
a dame varit - vodu vsak dolejeme len do tretiny zemiakov.
- totiz aby sa stihli uvarit, ale aby aj cela voda vyvrela.
do vody dame vegetu.
ak su hotove, spenime si na masti cibulku, zasypeme mletou sladkou cervenou paprikou a vmiesame do zemiakov.
zemiaky by nemali byt rozvarene.

ako priloha sa hodia ku varenemu masu z polievky,
alebo k fasirke, alebo len tak.

bru chut.
janasv
18.08.06,10:43
Este robievam aj taketo zemiaky k dusenemu masku: uvarene zemiaky na oleji opeciem a zalejem vajickom s posekanou petrzlenovou vnatou a solou - podla chuti. Spolu prepeciem a podavam aj so zeleninovym salatom. :)
Mackovka
18.08.06,11:43
Ja mám rada
Zemiaky zapekané s pórom - zemiaky na kolieska, pór na kúsky aj s tou zelenou časťou piecť na olejom pomastenom pekáči - posypať vegetou a grilovacím korením a pred dopečením navrch dať strúhaný syr (ak máte radšej mastnejšie môže byť syr zmiešaný so smotanou). Ja zvyknem pór a zemiaky trochu vopred obvariť, aby sa rýchlejšie upiekli (vývar použijem na polievku).

Jednoduchý zemiakový šalát s cibuľou - zemiaky uvarené v šupke obieliť a pokrájať na kolieska. Zálievku urobiť z popraženej cibule na oleji (pokrájaná po dĺžke na väčšie čiastky), priliať vodu, ocot, soľ a cukor podľa chuti - povariť a vyliať na zemiaky. Cibule treba upražiť viac - vtedy je šalát dobrý - a nechať, aby to zemiačky popili. Potom ešte prichutiť mletým korením. U nás to robíme k fašírke.
AlaNR
18.08.06,13:22
Ja viem tie paprikové trošku inak:
to sa dá rozohriať olej, osmaží sa do polovice cibuľka, pridajú sa pokrájané surové zemiaky (dávam ich na štvrťky a z nich potom krájam asi 0,5 cm plátky). Nechá sa to trošku popražiť, ale len chvíľku aby sa olej s cibuľkou rovnomerne premiešal so zemiačikmi, dolejem cca 1 dcl vody, poprášim paprikou, poriadne posolím a nechám pod pokrievkou dusiť. Sem tam to treba pomiešať. Keď sa to robí v teflóne, tie spodné zemiačky môžu potom aj trošku prihorieť:p , sú suprové.
Pred dokončením pridám nadrobno nakrájanú petržlenovú vňať a zamiešam ju do zemiakov.
Niektoré sa udusia tak, že sa rozpadnú, ale to nie je na škodu, aspoň to drží pokope.
Itababa
19.08.06,14:01
Ja robievam švajčiarske "rosti" v šupe uvarené zemiaky postrúhat na hrubom strúhadle a opekať na panvici do chrumkava ochucujem vegetou alebo oreganom. druhá možnosť "musaka" surove ošupane zemiaky na kolečká nakrájať trocha mletého mäsa,cibula,vajíčka, modra smotana.Opražíme cibulu pridáme mleté mäso trocha červenej papriky,sol podla chuti korenie ja rascu dávam takmer všade kam sa hodí. Vymastíme pekáč dáme vrstvu zemiakov osolíme dáme mleté mäso dalšiu vrstvu zemiakov azalejeme so smotanou v ktorej sme rozmiešali vajíčka.upecieme v trúbe.prajem dobrú chuť
Johanka
19.08.06,15:33
Ja robím zemiaky podľa marockého receptu. Pokrájané surové zemiaky ( na kolieska) prudko opražím na rozpálenom olivovom oleji. Podlejem troškou vody, pridám soľ ( morskú ) , mleté biele korenie ( najlepšie čerstvo namleté), kurkumu , štipku škorice a dusím do mäkka. Originál recept končí pridaním hrozienok, ale to ja nemusím ...;)
BEUŠKA
21.08.06,12:25
A viete čo je dobré ? Zemieky také väčšie nakrájajte na hurbšie plátky alebo kolečká, osoľte a obaľte normálne v trojobale ako rezne a vysmažte. Robím to hlavne vtedy keď vysmážam nejaké mäso tak popri tom. To je dobrota vtedy idú na odbyt zemiaky a nie mäso. Mňaaam
Zuzana2
21.08.06,13:34
Zemiačky ošúpem, nakrájam, dám do jánskeho skla, prilejem troška oleja, posolím, povegetím, premiešam, zakryjem a šup do mikrovlnky cca na 1/2 hod. (záleží na množstve, treba skúšať). Pozor, treba občas premiešať, aby sa rovnomerne "spravili".
jess
21.08.06,13:47
:) Zapekané zemiaky s Nivou

Cibuľku orestujeme, rozpustíme na nej Nivu a zalejeme šľahačkovou smotanou. Zemiaky ošúpeme, pokrájame na kolieska cca 0,5cm hrúbky, poukladáme šikmo na seba na plech a zalejeme pripravenou omáčkou. Pečieme cca 1 hod.
Marína
21.08.06,15:22
Zemiaky ako príloha k rybám
Malé zemiaky rovnakej veľkosti uvarím v šupke. Ešte teplé ošúpem, osolím, pridám olivový olej a citrónovú šťavu. Posypem čerstvým, posekaným kôprom. Nechám vychladnúť.
Ja ich podávam k pečeným rybám na rošte(pečieme ich na alobalových táckach). Najlepší je losos, ale aj filety z Hoki sú dobré. Ryby osolím a posypem čerstvým tymiánom alebo osolené ryby počas pečenia potieram rozmarínovými konárikmi, ktoré namáčam v olivovom oleji. K tomu podávam bazalkovú omáčku. V mažiari rozdrvím listy bazalky, ktorú pridám do kyslej smotany. Ochutím soľou, citrónovou alebo limetkovou šťavou a mletým bielym korením.
No, poviem vám, báseň.