ZARA 43
17.10.18,15:32
Platitel DPH (A) fakturuje inemu slovenskemu platitelovi DPH (B) montazne prace realizovane v zahranici (PL, CR). Ide o prace ako montovanie haly resp. montaznych liniek. Platitel A fakturuje slovenskemu platitelovi DPH B tieto prace s DPH alebo ide o prenos danovej povinnosti a musi sa zaregistrovat (platitel A) v CR a PL a odviest DPH v tychto krajinach ?
emma2
17.10.18,19:19
Miesto dodania služby sa určí podľa miesta, kde sa nehnuteľnosť (montážna hala) nachádza, t. j. podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH. To sa týka aj montážnych liniek, ak sú súčasťou nehnuteľnosti. Jeden z platiteľov sa musí registrovať v Poľsku a Cesku, je jedno, či platitel A alebo B
Kája.
18.10.18,08:44
Pre upresnenie platiteľ A bol povinný sa zaregistrovať v PL, ČR nakoľko nemá na koho preniesť daňovú povinnosť v PL a ČR. Platiteľ B, nie je jasné pre koho uskutočňuje dodávku a preto sa nedá ani vyjadriť či je povinný sa registrovať v PL a ČR.
ZARA 43
18.10.18,10:54
snazila som sa pisat co najzrozumitelnejsie : riesime platitela A, ktory robi prace pre plaitela B - ten kedze robi pre PL a CR by mal by registrovany, je to vacsia firma, ktora ma pod sebou viacerych zivnostnikov, ktori vykonavaju pre tohto slovaka prace. ON - v tomto pripade platitel B fakturuje ceskym a polskym firmam. Tito pre neho pracujuci zivnostbici su v podstate akoby jeho zamestnanci, ale kedze sa chcel vyhnut zamestnavaniu, ma ich ako zivnostnokov. Takto je aj spominany platitel A, ktory navyse ma status platitela DPH. Platitel A je v tomto pripade obycajny robotnik, ktory si fakturuje svoju mzdu vo forme vykonanych montaznych prac, co sa robi bezne. Mna ale zaujima, ci platitel A sa tiez musi registrovat na uzemi CR a PL. Aby plalatitel A nebol dodatocne sankcionovany . Pre nazornost, riesime stale prosim platitela A, platitel B ma v podstate nezaujima, pre neho sa tie prace robia a on je dodavatel prac pre PL a CR firmy. Neviem, to uz vystiznejsie vysvetlit.
Kája.
18.10.18,11:10
Stále riešime platiteľa A, ak pracuje v PL a ČR na nehnuteľnostiach, ide o §16 miesto dodania je tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. ak má na koho preniesť daňovú povinnosť, tak fakturuje bez DPH na odberateľa s DIČ PL a ČR (platiteľ B), ak platiteľ B nie je registrovaný v PL a ČR, tak nemá na koho preniesť daňovú povinnosť tak sa musí registrovať v PL a ČR platiteľ a odberateľovi B bude fakturovať s českou DPH práce na nehnuteľnostiach v ČR alebo s poľskou DPH práce na nehnuteľnostiach v PL. Určite nemôže fakturovať platiteľovi B na jeho IČ DPH SK...........a je jedno či to chce fakturovať so slovenskou DPH alebo ako prenos daňovej povinnosti.
ZARA 43
18.10.18,13:24
dakujem za rady :)