uctovnicka007
18.10.18,07:21
Nájde sa tu dobrý človek, ktorý mi polopate vysvetlí rozdiel medzi účtovaním "nedokončenej výroby v stavebníctve" a "zákazkovej výroby v stavebníctve? spoločnosť vykonáva stavebné práce na stavbe - je to jedna z mnohých prác ktoré sa diela týkajú, ako poddodávka, nezastrešujeme celú stavbu, realizácia prác sa tiahne v priebehu 3 rokov, otázka je, akým spôsobom účtovať tieto práce. Auditor radi nedokončenú výrobu 121/602, daňový poradca to označil za zákazkovú výrobu, poradí mi prosím niekto? Ďakujem
ivka70
18.10.18,05:26
ja ako laik logicky vyvodzujem, ze aj zakazkova vyroba moze byt v takom dlhom procese v nejakom case nedokoncenou vyrobou ... alebo nie? :)
ci mate objendavky na jednotlive prace a fakturujete pocas procesu?
uctovnicka007
18.10.18,05:33
mame jednu objednávku s dodatkami, fakturujeme počas procesu...
lubko6394
18.10.18,07:56
Nie som ekonóm ale strojár, u nás je zákazková výroba to čo sa vyrába podľa špecifických požiadaviek zákazníka. Nedokončená výroba je to na čom pracujem ale nemám celkom dokončené. Význam to má len na konci účtovného obdobia kedy vykázaná ( u nás zinventarizovaná ) výroba ovplyvňuje zisk pred zdanením.
uctovnicka007
18.10.18,08:05
rozumiem Vašemu uvažovaniu, ale daňové a účtovné postupy obsahujú niekedy skryté súvislosti ) odvolávam sa samozrejme na Postupy účtovania podľa §30 zákazková výroba a §44 -nedokončená výroba
lubko6394
18.10.18,08:29
Prebehol som to zbežne a nenarazil som na nič čo by vyvracalo moju zjednodušenú verziu. Daňový poradca je nato aby radil ako bez porušenia zákona zaplatiť menej daní, čo môže vyvolať dojem úletu z reality ale tie peniažky čo takto vydumá môžu byť reálne.