kampari
18.10.18,10:22
Pekný deň všetkým...
dnes sa mi dostal do ruky bloček za nákup PHL do firemného vozidla, ale je tu taký malý háčik, som si všimla, že na bločku je uvedené, že platba bankovou kartou, tak som sa pýtala, že čo a ako.. tak že si zabudol pýtať na tankovanie a musel, tak zaplatil zo svojich a ešte na potvoru kartou....? ako to teraz mám zaúčtovať....??? ďakujem.
ivka70
18.10.18,10:26
Nákup cez pokladňu súkromnou platobnou kartou (https://www.mup.sk/33/nakup-cez-pokladnu-sukromnou-platobnou-kartou-zamestnanca-uniqueiduchxzASYZNYgvzA9h2vZFRLHvMdkbXFlWcEWLDBR_9 8/)

Otázka:

Ako sa dá preplatiť zamestnancovi nákup cez pokladňu, ktorý zaplatil súkromnou platobnou kartou?

Odpoveď:

Podmienkou pre zaúčtovanie bločku z ERP hradeného súkromnou platobnou kartou zamestnanca je preukázateľnosť, že daný nákup súvisí s podnikaním účtovnej jednotky a teda, že bude použitý na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie príjmu. Ak doklad spĺňa tieto podmienky je možné ho zahrnúť do daňových výdavkov v súlade so zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Taktiež je možné si pri takomto bločku uplatniť aj nárok na odpočet DPH, nakoľko zákon o dani z pridanej hodnoty v § 49 až 51 neustanovuje spôsob platenia výdavkov, ale skutočnosť že vznikla daňová povinnosť a v súlade s § 51 zákona o DPH má účtovná jednotka od dodávateľa daňový doklad s náležitosťami podľa zákona o DPH, ktorý spĺňa všetky podmienky účtovného dokladu. Zaúčtovaním takéhoto bločku vzniká v účtovníctve záväzok voči zamestnancovi, ktorý môže byť vyplatený z bankového účtu alebo z pokladnice.

Účtovný prípad MD D


Nákup materiálu súkromnou platobnou kartou zamestnanca

Cena bez DPH 111 333

DPH 20% 343 333

Úhrada záväzku voči zamestnancovi 333 211, 221
kampari
18.10.18,10:32
Dík, ale pýta tú prístup a ja tam nie som registrovaná....
ivka70
18.10.18,10:36
staci ten nazov dat do googla a najst ten link, prvykrat to otvori cele, dalsi krat uz ziada prihlasenie :)
kampari
18.10.18,10:39
Dík
ivka70
18.10.18,10:39
inak j tu na porade sa to parkrat riesilo, mozes skusit pohladat
Tunyiová Dominika
18.10.18,10:57
My účtujeme nasledovne:

Najskôr cez ID doklad z platby kartou
5xx/335 základ
343/335 DPH (do poznámky stále vpíšem vl.karta) - tu si odpočítame DPH

A následne cez pokladňu zúčtujem s VPD, kde mi to zamestnanec podpíše
335/211 Úhrada za platbu kartou-suma aj s DPH, nevchádza do DPH