Ingrid G.
18.08.06,05:43
Milí poraďáci, prosím Vás o radu. Zamestnankyňa po ukončení materskej dovolenky zostala na rodičovskej dovolenke. Viem, že sme ako zamestnávateľ povinní oznámiť na registračnom liste túto skutočnosť SP, nakoľko nastáva prerušenie poistenia. Mňa však zaujíma iná vec: má nejakú oznamovaciu povinnosť voči SP i zamestnankyňa (z dôvodu, že za ňu poistné za obdobie rodičovskej dovolenky platí štát)? Alebo štát platí za osobu na RD automaticky?
Ďakujem
Zita4
18.08.06,04:16
Ak to nahlási zamestnávateľ, ona už nemusí. Musia len tie, ktoré nemajú zamestnávateľa.
sojana
18.08.06,04:58
Mám zamestnankyňu na rodičovskej dovolenke. Chceme aby štát za ňu odvádzal na dôchodkové poistenie. Nahlásime na RLFO na sociálnu poisťovňu čo?
elenka
18.08.06,05:09
Nahlásite prerušenia poistenia - je tam na to kód.
Zita4
18.08.06,05:15
Mám zamestnankyňu na rodičovskej dovolenke. Chceme aby štát za ňu odvádzal na dôchodkové poistenie. Nahlásime na RLFO na sociálnu poisťovňu čo?
Od 1.7.2005 má zamestnávateľ povinnosť nahlásiť prerušenie poistenia pri čerpaní rodičovskej dovolenky na reg. liste FO. K tomuto dátumu túto povinnosť bolo treba splniť aj za tie zamestnankyne na rodičovskej dovolenke, ktoré ju začali čerpať pred týmto termínom.
sojana
18.08.06,05:26
.Zamestnankyňa začala čerpať rodičovskú dovolenku od 27.10.2005. Nahlásila som jej na SP prerušenie poistenia od 27.10.2005. Takže teraz už nemusím nahlasovať prerušenie, keďže ho majú už na sociálke a automaticky za ňu bude odvádzať poistné počas rodičovskej dovolenky štát. Ak sa mýlim,opravte ma, prosím!
Tweety
18.08.06,05:28
.Zamestnankyňa začala čerpať rodičovskú dovolenku od 27.10.2005. Nahlásila som jej na SP prerušenie poistenia od 27.10.2005. Takže teraz už nemusím nahlasovať prerušenie, keďže ho majú už na sociálke a automaticky za ňu bude odvádzať poistné počas rodičovskej dovolenky štát. Ak sa mýlim,opravte ma, prosím! Potom už iba nahlásiš ukončenie prerušenia pri nástupe do práce po ukončení RD. Poistné bude za ňu dovtedy ( počas RD) platiť štát.:cool:
Jana Motyčková
18.08.06,05:43
Milí poraďáci, prosím Vás o radu. Zamestnankyňa po ukončení materskej dovolenky zostala na rodičovskej dovolenke. Viem, že sme ako zamestnávateľ povinní oznámiť na registračnom liste túto skutočnosť SP, nakoľko nastáva prerušenie poistenia. Mňa však zaujíma iná vec: má nejakú oznamovaciu povinnosť voči SP i zamestnankyňa (z dôvodu, že za ňu poistné za obdobie rodičovskej dovolenky platí štát)? Alebo štát platí za osobu na RD automaticky?
Ďakujem
Po 1.8.2006 je zmena !!!. Osoba, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov ale aj o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom od 6 do 18 rokov sa musí prihlásiť na dôchodkové poistenie (aby platil za ňu štát).

Dôchodkové poistenie takejto osoby vzniká až od dátumu prihlásenia sa na dôchodkové poistenie.
Pri narodení dieťaťa vzniká dôchodkové poistenie od dátumu narodenia dieťaťa, ak táto osoba podá prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní od narodenia dieťaťa.
U osôb, ktoré sa starali o dieťa do 6 rokov k 1.8.2006 vzniká dôchodkové poistenie k 1.8.2006 ak podajú prihlkášku na povinné dôchodkové poistenie do 31.8.2006.
Inak vzniká dôchodkové poistenie najskôr odo dňa podania prihlášky.
Prihlasuje sa v pobočke podľa miesta trvalého pobytu.
Viď zákon o sociálnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=9&script=showthread&forumid=10) poistení - §15 ods.1 písm c), §22 ods. 1 a §293g.
fipina
18.08.06,06:20
Po 1.8.2006 je zmena !!!. Osoba, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov ale aj o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom od 6 do 18 rokov sa musí prihlásiť na dôchodkové poistenie (aby platil za ňu štát).

Dôchodkové poistenie takejto osoby vzniká až od dátumu prihlásenia sa na dôchodkové poistenie.
Pri narodení dieťaťa vzniká dôchodkové poistenie od dátumu narodenia dieťaťa, ak táto osoba podá prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní od narodenia dieťaťa.
U osôb, ktoré sa starali o dieťa do 6 rokov k 1.8.2006 vzniká dôchodkové poistenie k 1.8.2006 ak podajú prihlkášku na povinné dôchodkové poistenie do 31.8.2006.
Inak vzniká dôchodkové poistenie najskôr odo dňa podania prihlášky.
Prihlasuje sa v pobočke podľa miesta trvalého pobytu.
Viď zákon o sociálnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=9&script=showthread&forumid=10) poistení - §15 ods.1 písm c), §22 ods. 1 a §293g.

Vyplývajú z tejto zmeny nejaké povinnosti pre zamestnávateľa? Nejako mi to nemyslí (asi je to tým, že je piatok):o .
Zita4
18.08.06,06:30
Musí sa prihlásiť sám. :)
fipina
18.08.06,07:12
Musí sa prihlásiť sám. :)

Sám zamestnanec? Teda mňa, ako personalistky sa táto zmena netýka?
Zita4
18.08.06,07:20
Sám zamestnanec? Teda mňa, ako personalistky sa táto zmena netýka?
Máš zamestnanca, ktorý sa stará o dieťa do 6 rokov a nepracuje???? ;)
Týka sa to len tých osôb, ktoré už nemajú rodičovskú dovolenku (do 3 rokov veku dieťaťa).
MajaV
18.08.06,07:30
Po 1.8.2006 je zmena !!!. Osoba, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov ale aj o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom od 6 do 18 rokov sa musí prihlásiť na dôchodkové poistenie (aby platil za ňu štát).

Dôchodkové poistenie takejto osoby vzniká až od dátumu prihlásenia sa na dôchodkové poistenie.
Pri narodení dieťaťa vzniká dôchodkové poistenie od dátumu narodenia dieťaťa, ak táto osoba podá prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní od narodenia dieťaťa.
U osôb, ktoré sa starali o dieťa do 6 rokov k 1.8.2006 vzniká dôchodkové poistenie k 1.8.2006 ak podajú prihlkášku na povinné dôchodkové poistenie do 31.8.2006.
Inak vzniká dôchodkové poistenie najskôr odo dňa podania prihlášky.
Prihlasuje sa v pobočke podľa miesta trvalého pobytu.
Viď zákon o sociálnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=9&script=showthread&forumid=10) poistení - §15 ods.1 písm c), §22 ods. 1 a §293g.

Sociálna poisťovňa v článku http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1755&prm2=4936 uvádza:

Fyzická osoba, starajúca sa o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku, ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie (za zamestnanca zamestnávateľ oznámením o začiatku čerpania materskej dovolenky) pred 1. augustom 2006, a ktorá pokračuje v starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku po 31. júli 2006, nepodáva prihlášku na dôchodkové poistenie. Dôchodkové poistenie fyzickej osobe trvá z dôvodu starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku aj po 31. júli 2006, najdlhšie do dovŕšenia šesť rokov veku dieťaťa.
Jana Motyčková
18.08.06,07:41
Máš zamestnanca, ktorý sa stará o dieťa do 6 rokov a nepracuje???? ;)
Týka sa to len tých osôb, ktoré už nemajú rodičovskú dovolenku (do 3 rokov veku dieťaťa).
Týka sa to aj tých, čo majú rodičovskú dovolenku, teda aj do 3 rokov veku dieťaťa.
Jana Motyčková
18.08.06,07:46
Sociálna poisťovňa v článku http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1755&prm2=4936 uvádza:

Fyzická osoba, starajúca sa o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku, ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie (za zamestnanca zamestnávateľ oznámením o začiatku čerpania materskej dovolenky) pred 1. augustom 2006, a ktorá pokračuje v starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku po 31. júli 2006, nepodáva prihlášku na dôchodkové poistenie. Dôchodkové poistenie fyzickej osobe trvá z dôvodu starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku aj po 31. júli 2006, najdlhšie do dovŕšenia šesť rokov veku dieťaťa.
Z tohto stanoviska mi teda vyplýva, že musia sa prihlasovať iba tie, ktoré idú na rodičovskú dovolenku po 1.8.2006, resp. ak sa starajú o dieťa aj pred 1.8. ale nie sú zamestnankyne.
Zita4
18.08.06,08:29
Týka sa to aj tých, čo majú rodičovskú dovolenku, teda aj do 3 rokov veku dieťaťa.
Áno, ale ona ju už nahlásila ako zamestnávateľ pri vzniku rodičovskej dovolenky.
Ivča
18.08.06,09:19
Máme pracovníčku, ktorá je na MD do 11.9.Táto pracovníčka môže od 12.9. vyčerpať si dovolenku za r. 2006 a až potom nastúpiť na rodičovskú dovolenku. Ako je to v tomto prípade s hlásením na soc. poisťovňu. V druhom prípade môže nastúpiť na rodič. dovolenku hneď po skončení MD. Tu mi je postup hlásenia na soc. poisťovňu jasný. Dovolenku by čerpala po skončení rodičovskej dovolenky.
Pri nástupe na rod. dovolenku dáva si zamestnanec žiadosť? Ak má niekto takúto žiadosť, mohol by ju sem prilepiť.
Zita4
18.08.06,09:27
Máme pracovníčku, ktorá je na MD do 11.9.Táto pracovníčka môže od 12.9. vyčerpať si dovolenku za r. 2006 a až potom nastúpiť na rodičovskú dovolenku. Ako je to v tomto prípade s hlásením na soc. poisťovňu. V druhom prípade môže nastúpiť na rodič. dovolenku hneď po skončení MD. Tu mi je postup hlásenia na soc. poisťovňu jasný. Dovolenku by čerpala po skončení rodičovskej dovolenky.
Pri nástupe na rod. dovolenku dáva si zamestnanec žiadosť? Ak má niekto takúto žiadosť, mohol by ju sem prilepiť.
Ak si medzi materskou a rodičovskou dovolenkou čerpá dovolenku, je riadna zamestnankyňa, takže musí byť nahlásená na Soc. poisťovňu ako zamestnanec. Pri odchode na rodič.dovolenku dáš prerušenie. Žiadosť o čerpanie rodičovskej dovolenky stačí jednoduchou formou listu: Žiadam o čerpanie rodičovskej dovolenky v čase od .......... do ................. v zmysle § 166 ods. 2 Zákonníka práce.
maca88
18.08.06,11:25
Čítam si vaše príspevky a nie je mi jasná jedna vec. :confused: Naša zamestnankyňa je na od 26.1.2006 na MD a od 10.8. 2006 na RD. Zaniesla som na SP prerušenie, a teraz neviem, musí sa sama ešte prihlásiť na dôchodkové poistenie (aby platil za ňu štát)?

Viem že ja som si svoju povinnosť splnila, ale ona o tom určite nevie, ak je to teda tak
Jana Motyčková
18.08.06,12:02
Čítam si vaše príspevky a nie je mi jasná jedna vec. :confused: Naša zamestnankyňa je na od 26.1.2006 na MD a od 10.8. 2006 na RD. Zaniesla som na SP prerušenie, a teraz neviem, musí sa sama ešte prihlásiť na dôchodkové poistenie (aby platil za ňu štát)?

Viem že ja som si svoju povinnosť splnila, ale ona o tom určite nevie, ak je to teda tak
Myslím, že ona sa jednoznačne musí ísť prihlásiť na dôchodkové poistenie - čo najskôr, lebo poistia ju najskôr od podania prihlášky. Ak by jej na SP povedali iné, napíš.
skocka
18.08.06,12:30
Naša zamestnankyňa nastúpila na RD 17.06.2006. Ako zamestnávateľ sme poslali na SP prerušenie poistenia.
V súvislosti s novými zmenami od 01.08. som ju (zamestnankyňu) posielala, nech si ide vyjasniť na SP, či sa má prihlásiť na dôchodkové poistenie alebo nie a zodpovedná pani na SP jej povedala, že prihlasovať sa nemusí.
Vraj tým, že je zamestnankyňa na RD, sa prihlasovať nemusí a poistné za ňu naďalej platí štát.
Uvidíme, keď príde na lámanie chleba, či poistená bola alebo nie.
Postupovala teta zo SP správne?

Skočka
D betka
20.08.06,14:59
Máme podobný prípad, zamestnankyňa je na RD a počas tejto RD prišla v auguste zastupovať. Ako zamestnávateľ sme nahlásili zmenu /začiatok aj koniec zastupovania/ a pani v soc.poisťovni nás upozornila, že zamestnankyňa sa po ukončení zastupovania musí ísť osobne prihlásiť na dôchodkové poistenie.
SILVIA54
21.08.06,06:19
Ahojte,ak som tomu správne porozumela tak keď naša zamestnankyňa ide teraz k 25.8.2006 na MD tak sa musí sama prihlásiť na dôch.poistenie,ak máme zamestnankyňu ktorá je na MD a ide na rodič.12.10.2006 tak tiež sa musí prihlásiť na dôch.pois.? a ešte máme tretiu ktorá je na rodičovskej až do roku 2008 a tá ako? Za všetky sú splnené povinnosti z našej strany(1.zamestnankyňa zmena,nástup na MD),2.zamestnankyňa nástup na rodič.-prerušenie kód 6(ešte len bude),3.zamestnankyňa- tiež prerušenie kód 1(dovtedy).
Jana Motyčková
21.08.06,06:38
Ahojte,ak som tomu správne porozumela tak keď naša zamestnankyňa ide teraz k 25.8.2006 na MD tak sa musí sama prihlásiť na dôch.poistenie,ak máme zamestnankyňu ktorá je na MD a ide na rodič.12.10.2006 tak tiež sa musí prihlásiť na dôch.pois.? a ešte máme tretiu ktorá je na rodičovskej až do roku 2008 a tá ako? Za všetky sú splnené povinnosti z našej strany(1.zamestnankyňa zmena,nástup na MD),2.zamestnankyňa nástup na rodič.-prerušenie kód 6(ešte len bude),3.zamestnankyňa- tiež prerušenie kód 1(dovtedy).
Zamestnankyňa, ktorá ide 28.8 na MD a bude poberať materské sa zatiaľ neprihlasuje na dôchodkové poistenie, lebo je poistená ako zamestnanec až do skončenia poberania materského. Až po MD jej zamestnávateľ prerušuje poistné a ona sa musí prihlásiť na dôchodkové poistenie.

Zamestnankyňa, ktorá ide na rodičovskú dovolenku 12.10., sa musí ísť najneskôr 12.10. prihlásiť na DP od 12.10.2006.

Tá čo je na rodičovskej už teraz - podľa informácií na stránke SP sa nemusí prihlasovať, ale ja by som sa radšej opýtala na príslušnej pobočke.
Danila
21.08.06,06:40
Priznám sa úprimne a bez mučenia, že z týchto príspevkov som taká chaotická, že sama neviem, čo platí. Aj výklad právnej normy mi pripadá, že ako sa komu zachce, a aká pani sedí na SP.
SILVIA54
21.08.06,06:59
:confused: Ďakujem Somij, a práveže som sa pýtala na sociálke ešte v piatok keď som ju išla nahlásiť na MD a povedala mi pani za okienkom že súrne jej musím povedať že sa musí prihlásiť na dôch.pois.( tá ktorá ide teraz v auguste na MD).Tak potom v tom nemajú jasno ani zamestnankyne ktoré pracujú na okienkach.:eek:
maca88
21.08.06,07:12
Ja som sa prave vratila zo SP, kde mi povedali že nakoľko naša zamestnankyňa (od 10.8.2006 na rodičovskej dovolenke) porodila pred 1.8.2006, a je našou zamestnankyňou, netreba aby sa prihlasovala. Má niekto inú skúsenosť?
jankasm
21.08.06,07:41
Ja som sa prave vratila zo SP, kde mi povedali že nakoľko naša zamestnankyňa (od 10.8.2006 na rodičovskej dovolenke) porodila pred 1.8.2006, a je našou zamestnankyňou, netreba aby sa prihlasovala. Má niekto inú skúsenosť?

Ja sa tam chystám poobede, zamestnankyňa nastúpila na RD 29.7.2006. Potom napíšem čo mi povedali.
Zita4
21.08.06,07:49
Toto mám zo stránky Sociálnej poisťovne:
Na dôchodkové poistenie podáva prihlášku fyzická osoba sama za seba, t. j. aj fyzická osoba, ktorá má postavenie zamestnanca. Zamestnávateľ od 1. augusta 2006 neplní za zamestnanca prihlasovaciu povinnosť na účely vzniku dôchodkového poistenia fyzickej osoby, za ktorú poistné na dôchodkové poistenie platí štát.
Fyzickej osobe, ktorá podá prihlášku na dôchodkové poistenie do 31. augusta 2006, povinné dôchodkové poistenie vzniká od 1. augusta 2006, ak takouto fyzickou osobou je od 1. augusta 2006.
Fyzická osoba, starajúca sa o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku, ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie (za zamestnanca zamestnávateľ oznámením o začiatku čerpania materskej dovolenky) pred 1. augustom 2006, a ktorá pokračuje v starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku po 31. júli 2006, nepodáva prihlášku na dôchodkové poistenie. Dôchodkové poistenie fyzickej osobe trvá z dôvodu starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku aj po 31. júli 2006, najdlhšie do dovŕšenia šesť rokov veku dieťaťa.
Tu je link:
http://www.socpoist.sk/index/?ids=1755&prm2=4936
SILVIA54
21.08.06,07:59
Tak teraz už fakt neviem:eek:
Danila
21.08.06,10:16
Vrátila som sa zo SP, kde mi povedali, že matky, ktoré sú na MD pred 1.8.2006 sa nemajú osobne prihlasovať. Kolegyňu som poslala do SP v inom meste, bola tak láskavá, že to pre mňa urobila a povedali jej to isté.
Zita4
21.08.06,10:21
Ja myslím, že sa nemusia prihlasovať len v tom prípade, ak sú zamestnankyne a zamestnávateľ nahlásil čerpanie rodičovskej dovolenky. Ak nemá zamestnávateľa a ešte nebola na Sociálnej poisťovni nahlásiť sa, že je poberateľkou rodič. príspevku, mala by tak urobiť čo najskôr.
Jana Motyčková
21.08.06,11:06
Tak teraz už fakt neviem:eek:
Znamená to presne to, čo som napísala v príspevku 24 - písala som to už s ohľadom na uvedené stanovisko Sociálnej poisťovne.
jankasm
22.08.06,04:51
Takže včera som bola na SP.
Bolo mi povedané, že čo sa týka zamestnankýň, ktoré porodili pred 1.8.2006, čiže sú teraz na MD alebo RD, splnil za nich prihlasovaciu povinnosť zamestnávateľ.
Zamestnankyne, ktoré porodili/porodia po 1.8.2006 sa však musia prihlásiť samé a to do 15 dní od narodenia dieťaťa.
rrrrr
22.08.06,05:24
Nechapem to. Ked mi zametnavatel nahlasi MD alebo RD,musim sa este raz prihlasovat.Aj tak tam maju bordel a chcu este viac papierov.
Takze treba sa prihlasit do 15 dni od narodenia dietata. Materska sa pobera pred narodenim dietata,tak preco sa ma prihlasit do 15 dni od narodenia. To je naozaj divne.
jankasm
22.08.06,05:31
Nechapem to. Ked mi zametnavatel nahlasi MD alebo RD,musim sa este raz prihlasovat.Aj tak tam maju bordel a chcu este viac papierov.
Takze treba sa prihlasit do 15 dni od narodenia dietata. Materska sa pobera pred narodenim dietata,tak preco sa ma prihlasit do 15 dni od narodenia. To je naozaj divne.

Ale tu sa predsa nejedná o vyplácanie materskej. Tú ti začnú vyplácať normálne a budú aj keby si sa neprihlásila.
Tu sa jedná o dôchodkové poistenie. To ti tiež normálne plynie ďalej aj keď nastúpiš na MD, ale ak sa neprihlásiš na SP do tých 15 dní od narodenia dieťaťa tak ti zanikne.
rrrrr
22.08.06,05:34
Vyplacanie to je jasne, ja som len brala to,ze zamestnavatel mi nahlasi zmenu platitela poistneho MD a pri RD prerusi poistenie. Zmysel by som videla pri prihlaseni od poberania RD. Ak po materskej budem cerpat dovolenku a potom nastupim na RD,v tom pripade aky to ma vyznam.
jankasm
22.08.06,05:44
Vyplacanie to je jasne, ja som len brala to,ze zamestnavatel mi nahlasi zmenu platitela poistneho MD a pri RD prerusi poistenie. Zmysel by som videla pri prihlaseni od poberania RD. Ak po materskej budem cerpat dovolenku a potom nastupim na RD,v tom pripade aky to ma vyznam.

Ja som už v praktikách SP prestala hľadať význam, žiadny by som asi bohužial nenašla. Nám nezostáva nič iné, len si na tie ich nezmysly zvyknúť a nezabudnúť na žiadne prihlásenie a odhlásenie. :p ;) :rolleyes: :cool:
alica.marek
22.08.06,06:20
Podľa toho čo čítam z príspevku zo stránky Soc.poisťovne, povinnosť prihlásiť sa, sa týka len FO ktorá nie je poistená ako zamestnanec.
Zita4
22.08.06,06:28
Podľa toho čo čítam z príspevku zo stránky Soc.poisťovne, povinnosť prihlásiť sa, sa týka len FO ktorá nie je poistená ako zamestnanec.
Toto mám zo stránky Soc. poisťovne:
Na dôchodkové poistenie podáva prihlášku fyzická osoba sama za seba, t. j. aj fyzická osoba, ktorá má postavenie zamestnanca. Zamestnávateľ od 1. augusta 2006 neplní za zamestnanca prihlasovaciu povinnosť na účely vzniku dôchodkového poistenia fyzickej osoby, za ktorú poistné na dôchodkové poistenie platí štát.
Mám to aj v príspevku č. 29 na predchádzajúcej strane.
Jana Motyčková
22.08.06,06:30
Tu sa jedná o dôchodkové poistenie. To ti tiež normálne plynie ďalej aj keď nastúpiš na MD, ale ak sa neprihlásiš na SP do tých 15 dní od narodenia dieťaťa tak ti zanikne.
Nie celkom. Ak je zamestnaná a poberá materské, je naďalej dôchodkovo poistená zo zamestnania až do skončenia materskej. Štát za ňu začne platiť až po skončení materskej a vtedy sa treba ísť prihlásiť do SP.

Vplýva to zo znenia §15 ods.1 písm c) : Povinne dôchodkovo poistení sú
c) FO s trvalým pobytom v SR, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6 rokov s t.p. v SR, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b) (t.j. ako zamestnanec alebo povinne poistená SZČO).... a podala prihlášku na dôchodkové poistenie.

Zamestnankyňa kým poberá materské je naďalej dôchodkovo poistená. Dôchodkové poistenie sa prerušuje nástupom na rodičovskú dovolenku a vtedy by mal začať platiť poistné štát ak podá prihlášku.
jankasm
22.08.06,06:38
Prečo sa ale potom musí prihlásiť do 15 dní od narodenia dieťaťa?
Ja som sa na to konkrétne včera pýtala, že či sa nestačí prihlásiť až po skončení MD a bolo mi povedané, že nie.
rrrrr
22.08.06,06:40
Stat predsa plati poistne aj pocas MD, potom naozaj nechapem tych 15 dni po narodeni dietata. Ano ak by sa nepoberala MD,tak by to bolo ok.
P. Mihal vyjadrite sa nam k tomuto, naozaj si nevieme rady.
Dakujem.
Jana Motyčková
22.08.06,07:41
Stat predsa plati poistne aj pocas MD.
Osobne si myslím, že po 1.8. zamestnanej žene ktorá poberá materské štát na dôchodkové poistenie neplatí. Do 31.7. podľa znenia zákona platil. Ale možno je to zase iba "omyl" v zákone a v skutočnosti štát platiť bude a možno preto chcú, aby sa žena nahlásila do 15 dní po pôrode na SP.
SILVIA54
22.08.06,08:14
Ahojte,mne povedala pani v sociálnej poisťovni že sa netreba prihlásiť na dôchod.poistenie keď sa poberá materské,až 15 dní pred skončením materskej dovolenky sa má prihlásiť.A že keď žena poberá materskú dávku ešte pred 1.8.2006 tak sa netreba prihlasovať.
anmary
22.08.06,11:21
Dnes som na SP v Novom Meste n/V prekvapila touto otázkou pani, ktorá mi k tejto téme mala poradiť. Nakoniec jej kolegyňa vysvetlila, že už o tom počula a malo by to byť nasledovne: žena na RD, ktorá bola pred nástupom na RD /MD/ nezamestnaná, SZČO resp. žena ktorá nie je v zamestnaneckom pomere sa musí prihlásiť do 31. 8.. Žena, ktorá je v zamestnaneckom pomere a teda za ňu túto povinnosť mal splniť zamestnávateľ nech sa príde presvedčiť, či si túto povinnosť naozaj splnil.
:rolleyes:
katkaj
22.08.06,11:29
Dnes som na SP v Novom Meste n/V prekvapila touto otázkou pani, ktorá mi k tejto téme mala poradiť. Nakoniec jej kolegyňa vysvetlila, že už o tom počula a malo by to byť nasledovne: žena na RD, ktorá bola pred nástupom na RD /MD/ nezamestnaná, SZČO resp. žena ktorá nie je v zamestnaneckom pomere sa musí prihlásiť do 31. 8.. Žena, ktorá je v zamestnaneckom pomere a teda za ňu túto povinnosť mal splniť zamestnávateľ nech sa príde presvedčiť, či si túto povinnosť naozaj splnil.
:rolleyes:

mimotemy Sledujem,že tu máme zase jedno Kocúrkovo z nejasných zákonov :o:o
denisamka
26.08.06,14:35
:mee: Musím k tomu niečo dodať: ZA TIE, KTORÉ BOLI AJ PRED 1.8.2006 NA RODIČOVSKEJ DOVOLENKE, ŠTÁT NEPLATIL VOBEC NIČ DO II. PILIÉRA DOCHODKU.:mee: :mee: :mee:
ajobs
26.08.06,15:33
:mee: Musím k tomu niečo dodať: ZA TIE, KTORÉ BOLI AJ PRED 1.8.2006 NA RODIČOVSKEJ DOVOLENKE, ŠTÁT NEPLATIL VOBEC NIČ DO II. PILIÉRA DOCHODKU.:mee: :mee: :mee:

Denisamka, neviem, odkiaľ máš takúto info (alebo skúsenosť), ale nie je pravdivá.
Za ženu na rodičovskej dovolenke, ak sa stará o dieťa do 3 rokov veku platí štát dôchodkové poistenie, a to zo 60% priemernej mzdy v NH. Teda, kto sa prihlásil do II.piliera, tak tomu sa samozrejme odvádza 9% z 18% do ním zvolenej DSS.
denisamka
27.08.06,09:09
Malo by sa odvádzať, ale nerobí sa to. Manžel je poisťovák a bol priamo na sociálke zisťovať, prečo jeho klientka tam nemá ani korunu a priamo tam mu to povedali. Aj pred 1.8.2006 tam musela ísť každá požiadať osobne, aby jej to odvádzali a to predtým nikto nehovoril. Čiže, kto bol na rodičovskej dovolenke a nebol tam osobne požiadať, na DSS učte nemá ani korunu.
Zita4
27.08.06,10:19
Malo by sa odvádzať, ale nerobí sa to. Manžel je poisťovák a bol priamo na sociálke zisťovať, prečo jeho klientka tam nemá ani korunu a priamo tam mu to povedali. Aj pred 1.8.2006 tam musela ísť každá požiadať osobne, aby jej to odvádzali a to predtým nikto nehovoril. Čiže, kto bol na rodičovskej dovolenke a nebol tam osobne požiadať, na DSS učte nemá ani korunu.
Osobne nahlásiť, že je poistenkyňa na materskej dovolenke, mala ísť len tá, ktorá nemá zamestnávateľa. Sociálna poisťovňa nemá informáciu, ak jej ju nikto nenahlásil. Myslím, že by to malo byť v poriadku u tých, ktoré sa na SP nahlásili ako poberateľky rodičovského príspevku.
jankasm
27.08.06,10:26
Osobne nahlásiť, že je poistenkyňa na materskej dovolenke, mala ísť len tá, ktorá nemá zamestnávateľa. Sociálna poisťovňa nemá informáciu, ak jej ju nikto nenahlásil. Myslím, že by to malo byť v poriadku u tých, ktoré sa na SP nahlásili ako poberateľky rodičovského príspevku.

Áno, to sme si mysleli asi všetci. Keď som uzatvárala zmluvu na II pilier, bola som na RD, tiež mi poradkyňa povedala, že nemusím ísť na sociálku nič nahlasovať. Keď som za pár mesiacov zistila, že na účte nemám ani korunu išla som na SP, kde mi bolo povedané, že som sa mala prísť prihlásiť, aj keď ma vlastne nahlasoval na RD zamestnávateľ.
Teraz si už presne nepamätám čo som tam vypisovala, ale asi len RLFO, prihlášku ako osoba, za ktorú platí poistné štát.
denisamka
27.08.06,16:46
Je to jedno, či má alebo nemá zamestnávateľa.
Lucy
05.09.06,09:56
Od roku 2004 máme zamestnankyňu na RD. K 31.08.2006 sa dohodla so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru dohodou - § 60ZP.
Ak by u nás pracovala, tak by bola ešte na RD do troch rokov veku dieťaťa.

Chcem si len overiť, ako podať registračný list FO na SP.

- podala som odhlášku k 31.08.2006 (zánik poistenia) - ukončenie PP

- kedže od 01.07.2005 mala nahlásené prerušenie z titulu RD, vyplním aj RLFO - prerušenie, dátum zániku prerušenia 31.08.2006 dôvod 6.

Ale je tam ešte kolónka zmena - dátum skončenia MD, RD dovolenky.
Je potrebné vyplniť aj zmenu - ukončenie RD k 31.08.2006?

Ako by to malo byť správne? Prosím o radu. ;)
Martinella
06.09.06,05:15
Od roku 2004 máme zamestnankyňu na RD. K 31.08.2006 sa dohodla so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru dohodou - § 60ZP.
Ak by u nás pracovala, tak by bola ešte na RD do troch rokov veku dieťaťa.

Chcem si len overiť, ako podať registračný list FO na SP.

- podala som odhlášku k 31.08.2006 (zánik poistenia) - ukončenie PP

- kedže od 01.07.2005 mala nahlásené prerušenie z titulu RD, vyplním aj RLFO - prerušenie, dátum zániku prerušenia 31.08.2006 dôvod 6.

Ale je tam ešte kolónka zmena - dátum skončenia MD, RD dovolenky.
Je potrebné vyplniť aj zmenu - ukončenie RD k 31.08.2006?

Ako by to malo byť správne? Prosím o radu. ;)

Podávaš len ukončenie prerušenia poistenia z titulu RD a zánik poistenia z titulu ukončenia PP na RL FO. Ukončenie rodičovskej dovolenky si už bude musieť urobiť zamestnankyňa sama. Tým že u Vás končí PP neznamená že jej končí aj RD. RD skončí až dovŕšením 3 rokov veku dieťaťa.
Lucy
06.09.06,06:01
Ďakujem veľmi pekne. Zamestnankyňa od 01.09.2006 nastupuje do PP v inej firme, tak som si nebola istá ako je to s tou zmenou..
vuis
26.04.07,07:53
Prepáčte, bol to omyl! Ja som chcela tlačiť temu na porade a vraj nie sme registrovaní. Ale téma ma zaujíma, lebo v SP mi 4 pracovníčky nevedeli povedať, čo má urobiť žena, ktroá porodila v novembri a teraz prachádza na RP. Vraj sa má prihlásiť ako FO na dôchodkové, kde nebude platiť nič a NP má platiť ako DPO 335 Sk, aby dostala matreské, keby náhodou otehotnela. Inač je stále zamesnankyňa!
jankasm
26.04.07,08:02
Prepáčte, bol to omyl! Ja som chcela tlačiť temu na porade a vraj nie sme registrovaní. Ale téma ma zaujíma, lebo v SP mi 4 pracovníčky nevedeli povedať, čo má urobiť žena, ktroá porodila v novembri a teraz prachádza na RP. Vraj sa má prihlásiť ako FO na dôchodkové, kde nebude platiť nič a NP má platiť ako DPO 335 Sk, aby dostala matreské, keby náhodou otehotnela. Inač je stále zamesnankyňa!

Tie panie nemajú potom na SP čo robiť. :D
Pokiaľ je stále zamestnankyňou, a zamestnávateľ nahlásiť na SP a ZP začiatok jej MD, tak teraz na SP nahlási koniec MD, začiatok RD a zároveň začiatok prerušenia. Každé zvlásť na jednom RLFO. Na ZP zase treba nahlásiť ukončenie MD a začiatok RD na tlačive "Oznámenie zamestnávateľa o zmenách ...".
Zamestnankyňa nemá voči SP vôbec žiadnu povinnosť, a ani si nič nemusí platiť pokiaľ nechce. ;)
Soc. poist.
27.04.07,12:30
Zákon o sociálnom poistení 461/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov platný od 01.08.2006 upravuje poivnnosť FO sa prihlásiť ako FO, za ktorú platí štát do 15 dní odo dňa vzniku skutočnosti (narodenia dieťaťa). Táto oznamovacia povinnosť platí až od 01.08.2006. FO, ktorú prihlásil zamestnávateľ pred 01.08.2006 a celodenná starostlivosť FO odieťa trvá aj po 01.08.2006 má povinnosť na podanie registračného listu FO - odhláška, FO, za ktorú platí štát typ 3. ( starostlivosť o dieťa do 6. roku veku dieťaťa. ) Ak túto skutočnosť FO do 15 dní SP neoznámi prostredníctvom spomínaného RLFO - odhláška, vzniká takéto poistenie až odo dňa podania prihlášky. (čiže ak sa FO prihlási až o pol roka odo dňa narodenia dieťaťa, vzniká až odvtedy, nie skôr.) Túto povinnosť majú všetky FO, či sú zamestnané, SZČO, DPO. Pokiaľ je FO prihlásená do SP ako FO, za ktorú platí štát na iný typ (napr. starostlivosť o FO do 18. roku veku) platí že štát platí len za jeden druh (typ). Skutočnosť novej oznamovacej povinnosti je dôležité si uvedomiť nakoľko tu ide hlavne o príspevky DSS a doba poistenia za účelom zarátania dôb poistenia na dôchodkové poistenie pri výpočte nároku na dôchodok. Štát platí za FO starobné a invalidné poistenie.
Soc. poist.
27.04.07,12:46
Ešte jedna skutočnosť. Do SP sa nahlasuje ukončenie prerušenia RD na RLFO - prerušenie a ukončenie RD na RLFO - zmena. RD - prerušenie sa nenahlasuje od 01.07.2005. Skutočnosť, že FO si musí RD odhlásiť sama je nesprávna. Podľa zákonníka práce má nárok na RD len ak je zamestnaná. Čiže z uvedeného vyplýva, že odpoveď uvedená vyššie je nesprávna. Zamestnávateľ musí ukončiť aj RD (dovolenku). FO má povinnosť sa prihlásiť a odhlásiť len ako FO, za ktorú platí štát. Ak sa mýlim prosím opravte ma.
jankasm
30.04.07,05:33
Tie panie nemajú potom na SP čo robiť. :D
Pokiaľ je stále zamestnankyňou, a zamestnávateľ nahlásiť na SP a ZP začiatok jej MD, tak teraz na SP nahlási koniec MD, začiatok RD a zároveň začiatok prerušenia. Každé zvlásť na jednom RLFO. Na ZP zase treba nahlásiť ukončenie MD a začiatok RD na tlačive "Oznámenie zamestnávateľa o zmenách ...".
Zamestnankyňa nemá voči SP vôbec žiadnu povinnosť, a ani si nič nemusí platiť pokiaľ nechce. ;)

Mysleli ste na túto moju odpoveď? Čo konkrétne nie je správne? :confused: :eek:
O ukončení RD tu nebolo ani reči, jej RD predsa ešte len začína a je stále zamestnankyňou. Samozrejme že po skončení RD zamestnávateľ nahlási ukončenie RD na RLFO, ale o tom otázka nebola.
Nikde sa ani len nespomína niečo také, že by si mala ukončenie RD nahlásiť sama.
ajobs
30.04.07,08:38
Janka, tvoja odpoveď je správna - pisateľ(ka) s nickom Soc. poist. asi nepochopil (a), o čo v odpovedi ide.
Niafa
04.06.07,09:05
Prosím Vás o názor. Ja odchádzam na MD 27.6.2007. Budem na nej celých 28 týždňov. Ale na rodičovskú dovolenku by mal nastúpiť manžel. Rozumiem tomu dobre, že do 15 dní od narodenia dieťaťa sa manžel sám prihlási na Soc. poisťovni na dôch. poistenie?
A ešte jedna otázka. Do kedy musí dať manžel žiadosť zamestnávateľovi, že chce ísť na RD? Musí mu to zamestnávateľ umožniť? Myslím, že áno, ale chcem sa uistiť. Ďakujem.
Jana Motyčková
04.06.07,12:19
Do 15 dní od narodenia dieťaťa sa prihlásiš na DP ty. Keď sa o dieťa začne starať manžel, tak sa z DP odhlásiš, a manžel sa na DP prihlási (najneskôr v deň, kedy sa začne o dieťa starať).
Zamestnávateľ musí poskytnúť rodičovskú dovolenku zamestnancovi - ZP_§166_ods.2 .
Niafa
05.06.07,08:44
Vďaka za odpoveď.
vuis
16.05.08,07:21
musí sa prihlásiť
Arava
02.07.08,05:19
Prosím poraďákov o radu
ako postupovať keď zamestnankyňa nastupuje na materskú dovolenku?
Povinnosť zamestnávateľa:
Sociálna poisťovňa: 1 RLFO- začiatok MD po ukončení MD (28 týždňov)
2 RLFO - ukončenie MD a zároveň 3 RLFO -začiatok Rodičovskej dovolenky - prerušenie poistného obdobia
Zdravotná poisťovňa: - hromadné oznámenie o poistencoch - začiatok MD- po skončení MD oznámiť ukončenie a hneď ju prihlásiť na RD.
A akú povinnosť má zamestnankyňa ktorá nastupuje na materskú dovolenku?
jankasm
02.07.08,09:20
Prosím poraďákov o radu
ako postupovať keď zamestnankyňa nastupuje na materskú dovolenku?
Povinnosť zamestnávateľa:
Sociálna poisťovňa: 1 RLFO- začiatok MD po ukončení MD (28 týždňov)
2 RLFO - ukončenie MD a zároveň 3 RLFO -začiatok Rodičovskej dovolenky - prerušenie poistného obdobia
Zdravotná poisťovňa: - hromadné oznámenie o poistencoch - začiatok MD- po skončení MD oznámiť ukončenie a hneď ju prihlásiť na RD.
A akú povinnosť má zamestnankyňa ktorá nastupuje na materskú dovolenku?

Povinnosťou zamestnankyne je len odovzdať Vám žiadosť o materské, ktorú treba spolu s potvrdením o príjme doručiť na SP. No a potom, do 15 dní od narodenia dieťaťa, je ona povinná prihlásiť sa na SP, aby za ňu štát platiť dôchodkové poistenie, podpísať vyhlásenie, no a ak je v II. pilieri, a chce aby sa jej príspevky odvádzali aj tam, tak treba vypísať ešte jeden papier.
To by malo byť asi všetko. ;)
nikulik
10.07.08,17:43
Ahojte, potrebovala by som sa len uistit: Zamestnankyni konči MD, treba do soc.poistovne poslat RLFO zmena - UKONčENIE MD, a RLFO prerušenie-ZAčIATOK RD?? Ide o to, ze prerušenie začiatok rd som poslala, ale ani za svet mi nechce program vytvorit zmenu, cize ukončenie MD.
jankasm
10.07.08,18:15
Ahojte, potrebovala by som sa len uistit: Zamestnankyni konči MD, treba do soc.poistovne poslat RLFO zmena - UKONčENIE MD, a RLFO prerušenie-ZAčIATOK RD?? Ide o to, ze prerušenie začiatok rd som poslala, ale ani za svet mi nechce program vytvorit zmenu, cize ukončenie MD.

Áno, treba aj ukončenie MD. Ja som to tiež v práci robievala a išlo mi to bez problémov. Keďže MD bola nahlásená, jej začiatok, tak ju treba najprv ukončiť. Až potom sa môže nahlásiť nová zmena, začiatok RD, aspoň takto to fungovalo. ;)
Zlata
07.01.09,21:08
Prosim o radu, aký je správny postrup,resp. čo má alebo mala urobiť SZČO - nastúpila na MD v marci 2008.
Naďalej sa stará o dieťa na ( na RD? ),
Je presvedčená, že odvody platí za ňu štát.
O dieťa sa určitý čas dňa stará jej matka
Ona vykonáva činnosť SZČO v tom čase.
Okrem toho, že sa prihlásila do 15 dní po pôrode v Soc.p.
žiadne iné odhlášky ani prihlášky si nerobila.
A čo jej príjem z ponikania, môže ho vôbec mať počas porebania RD? ale to je tu uzmimotemy
brčko
07.01.09,21:20
Prosim o radu, aký je správny postrup,resp. čo má alebo mala urobiť SZČO - nastúpila na MD v marci 2008.
Naďalej sa stará o dieťa na ( na RD? ),
Je presvedčená, že odvody platí za ňu štát. Len dôchodkové poistenie + zdravotné, počas poberania materského, ale preddavky si podla mna mala aj tak platiť. Vyrovnalo by sa to až v ročnom zúčtovaní ZP. žiadne iné poistenie za nu štát neplatí. To platí, ak poberala materské ako povinne nem.poistená SZčO počas poberania materského. Počas poberania tohto materského platiť poistné do SP nemusí, vzhladom na to, že činnosť szčo vykonáva, tak od ukončenia poberania materského už poistné platiť musí.
O dieťa sa určitý čas dňa stará jej matka
Ona vykonáva činnosť SZČO v tom čase.
Okrem toho, že sa prihlásila do 15 dní po pôrode v Soc.p.
žiadne iné odhlášky ani prihlášky si nerobila.
A čo jej príjem z ponikania, môže ho vôbec mať počas porebania RD? vzhladom na to, že začala poberať RP ešte podla starého zákona, tak môže, nárok na RP nestratí. nesmie dať dieťa do MŠ ale to je tu uzmimotemy


no a s tou prihláškou na SP veru neviem ako to je u SZčo??? či splna podmienku riadnej starostlivosti. Tá definícia sa totiž odkazuje na zákon o ŕodič.príspevku a ten bol teraz zmenený, takže momentálne neviem povedať, či sa musí odhlásiť :confused:


.
brčko
24.09.09,09:44
Som tu nedávno písala, ako sa vypisuje RLFO pri nástupe na RD a ukončení RD, no ked ho idem vyplnať (ručne), tak si nie som uplne istá. Prosím vás o schválenie a opravu, lebo nechcem to znovu prepisovať a dávať podpisovať nanovo, takže popisujem radšej podrobne :)

Zamestnankyna končila MD 3.2.09 a od 4.2.09 nastúpila na RD. Dnom 30.9.09 končí jej prac.momer. Aké RLFO treba vypísať a čo v nich treba konkrétne vypísať?
---------------------------
RLFO 1 ukončenie MD
RLFO 2 nástup na RD
RLFO 3 prerušenie poistenia nástupom na RD

RLFO 4 ukončenie RD
RLFO 5 ukončenie prerušenia poistenia
RLFO 6 odhláška

------------------
pri všetkých RLFO zaškrtnem:
- že ide o prac.pomer,

- dalej, že ide o:
-- zmenu - pri RLFO č.1,2,4,5,
-- prerušenie pri RLFO č.3 (myslím pri č.5 ide o zmenu a nie prerušenie, ked sa ukončuje prerušenie??)
-- odhlášku pri RLFO č.6

vyplním:
- v časti 1 myslím sa nepíše nič, ked ide o vystavovanie zamestnávatela za zamestnanca
- časť 2,7
- čast 3, 9 t.j. adresy a doplnujúce údaje o zamestnancovi a zamestnávatelovi netreba??? v poučení sa neuvádza vyplniť to

- v časti 10 vypíšem len
pri RLFO 1 - dátum skončenie MD "3.2.09"
2 - dátum začiatku RD "4.2.09"
3 - dátum vzniku prerušenia "4.2.09" a
dôvod prerušenie "6"
4 - dátum skončenia RD "30.9.09"
5 - dátum zániku prerušenia "30.9.09" a
dôvod prerušenia "6"
6 - Dátum zániku poistenia "30.9.09"

- v časti 12
-- dátum vzniku zmeny asi netreba (ten je asi dôležitý pri zmenách adresy, mena ...), ak je uvedený vždy v časti 10 alebo pre istotu môžem dať pri zmenách dátum zhodný s tým v časti 10
-- dátum vyplnenie formulára
-- vyplnil (moje meno, aj ked podpisovať bude niekto iný)
-- podpis a odtlačok pečiatky zamestnávatela

Dakujem ak si nájdete čas a ma uistíte :)
a snád to ja niekomu neskôr pomôže
Zdenka 0705
28.09.09,07:35
Mne práve teraz povedali na SP že nástup na RD sa oznamuje len na jednom RLFO, a to zmenou a v oddieli 10 dátum vzniku prerušenia /deň nástupu na RD/ s kódom 6.
Že vraj automaticky im už ukončí MD dňom predchádzajúcim, a teda nie je potrebné ukončovať zmenou MD /nový RLFO/.
brčko
28.09.09,07:38
Dík, Zdenka. Mne povedali, že stačí ukončenie MD a nástup na RD na jednom liste (ako zmena) a na druhom to prerušenie (hore zakrížikovať prerušenie). A tie časti 3 + (7) 9 nebolo treba vyplnať.
Zdenka 0705
28.09.09,07:42
Tak to asi bude tak....som si vydýchla:---Takže hore nie zmena, ale prerušenie /krížik/?
Nerobím často takéto RLFO /pravdu povediac, prvý prípad:D:D:D/
ale čo tie časti 3 a 7? čo si tým myslela?
brčko
28.09.09,07:44
Tak to asi bude tak....som si vydýchla:---
Nerobím často takéto RLFO /pravdu povediac, prvý prípad:D:D:D/
ale čo tie časti 3 a 7? čo si tým myslela?

v tom mojom dlhom príspevku som sa pýtala, či to treba vypísať. Takže netreba. Ono je to aj v poučení, no čo poznám mzdárku, tak tá to vyplnala. :) Aha som sa kiksla, malo tam byť časť 3 a 9, lebo časť 7 sa samozrejme vyplna.
Zdenka 0705
28.09.09,07:52
uhm...zdá sa, že sme z tých ich RLFO troška:confused::confused::confused:
Takže Tebe povedali 2X RLFO?
Tak im asi pošlem tiež dva, nech majú:---
A budem mať istotu, že ma o pár mesiacov nebudú pokutovať.
Zdenka 0705
29.09.09,06:15
Včera som poslala EZU zmenu aj prerušenie podľa príspevku od brčka.
Dnes pozerám, že akceptované.
....sa vytešujem....takto:---
Marta3
22.10.09,08:09
Dobrý deň,prosím Vás o radu ako postupovať pri nástupe z-kyne na RD, keďže vo firme neodeovzdala žiadne doklady:
Na MD nastúpila po dlhodobej PN v 03/09 - majiteľ jej podpísal doklady a ona si ich odniesla sama na SP - on nevie, že treba niečo nahlásiť mzdárke - robím pre nich externe. Kópie dokladov som si dodatočne vyžiadala na SP, kde boli veľmi ochotní a urobili mi fotokópie, urobila som dodatočne nahlášky na SP a ZP. Teraz som zistila, že táto pracovníčka už má byť na RD, majiteľ firmy o tom nič nevie, tak som jej zavolala a ona mi potvrdila, že všetky doklady si odniesla na ÚP podľa miesta bydliska. Aké povinnosti teraz vyplývajú pre mňa ako mzdárku, aké doklady potrebujem k evidencii a kde je potrebné urobiť nahlášky z dôvodu prechodu z MD na RD. Pracovníčku na MD - RD mám prvýkrát.
Ďakujem vopred za pomoc
Zdenka 0705
22.10.09,08:21
Mala písomne požiadať zamestnávateľa o čerpanie rodičovskej dovolenky a uviesť presný dátum /na základe toho Ty vieš, že je na R.D./ Do zdravotnej neposielaš nič, až po ukončení R.D. Do sociálky viď príspevky vyššie, ako ktorá SP vyžaduje - skús si radšej zavolať.
brčko
22.10.09,08:41
Včera som poslala EZU zmenu aj prerušenie podľa príspevku od brčka.
Dnes pozerám, že akceptované.
....sa vytešujem....takto:---

tak som rada. Som vtedy tento tvoj prípevok nezaevidovala, taže si dala dva ELDP do jedného aj ukončenie MD a aj začiatok RD a do druhého prerušenie od násupu na RD, ak som dobre rozumela.

a aj na ZP sa hlási zmena, a to ukončenie poberania materského (1. O 1. ) a začiatok poberanie rodič.príspevku (1. C)

(ja si ešte pamätám, že sa nahlasoval len nástup na RD, ved ako má mzdárka vedieť, či skutočne poberá RP. Už som sa totiž stretla s otázkou mamičky, prečo si mzdárka pýta potvrdenie o poberaní RP a som je vtedy odpísala, že mzdárku to nemá čo zaujímať. Až neskôr som pozerala tlačivo do ZP a s úžasom som zistila, čo vlastne mzdárka nahlasuje. :eek:)
Zdenka 0705
22.10.09,09:50
tak som rada. Som vtedy tento tvoj prípevok nezaevidovala, taže si dala dva ELDP do jedného aj ukončenie MD a aj začiatok RD a do druhého prerušenie od násupu na RD, ak som dobre rozumela.
áno, presne tak
a aj na ZP sa hlási zmena, a to ukončenie poberania materského (1. O 1. ) a začiatok poberanie rodič.príspevku (1. C)
volala som do Apolla, tam mi povedali že nie, nič sa nedáva, až na konci rodičovskej dovolenky
(ja si ešte pamätám, že sa nahlasoval len nástup na RD, ved ako má mzdárka vedieť, či skutočne poberá RP. Už som sa totiž stretla s otázkou mamičky, prečo si mzdárka pýta potvrdenie o poberaní RP a som je vtedy odpísala, že mzdárku to nemá čo zaujímať. Až neskôr som pozerala tlačivo do ZP a s úžasom som zistila, čo vlastne mzdárka nahlasuje. :eek:)
...volala som vtedy /začiatok októbra/ do Apolla do Nitry a ozaj nie je potrebné ...
brčko
22.10.09,10:07
...volala som vtedy /začiatok októbra/ do Apolla do Nitry a ozaj nie je potrebné ...

Ja som sa bola informovať o "ukončení" (nie začiatku) RD vo VšZP a velmi ochotne mi pani pomohla aj vyplniť tlačivo o ukončení RD/resp. poberania RP kolegyne. Kod si overovala u druhej pracovníčky. Tak z toho predpokladám, že treba nahlásiť aj začiatok poberania RP, ak treba nahlásiť jeho ukončenie.

Potom som bola v SZP, kde som sa pýtala, či zamestnávatel nahlásil môj nástup na RD, lebo vo firme nikto už nepracuje. Povedali mi, že nie a dokonca ani ukončenie PN a nástup na MD. Tak pracovníčka vytiahla papier, ja som jej nadiktovala dátumy ukončenia PN, nástupu na MD, jej ukončenie a nástup na RD, toto som podpísala a pracovníčka natukala do počítaťa. Bez akéhokolvek dokladu, okrem kartičky poistenca samozrejme. Som tiež zírala.

Aj ked to úplne nie je to isté, tak myslím, že ak vie, že som zamestnanec, tak to možno brať ako dôkaz toho, že v SZP to má nahlásiť zamestnávatel.
Zdenka 0705
22.10.09,10:14
...takže doporučujem overenie v príslušnej ZP ....;)
sun77
04.11.09,07:20
Ahojte. Mam takýto prípad. Zamestnankyňa nastupila na RD 2.5.2007. Na sociálku bol podaný RLFO-prerušenie poist.z dôvodu 6(čerpanie RD). Ale v období 9-11/2007 zamestnávateľ jej preplatil riadnu nevyčerpanú dovolenku a tým pádom odviedol aj poistné za uvedené obdobie.
Teraz jej zo sociálky prišla výzva na preukázanie skutočností, lebo nemôže byť zároveň aj zamestnancom aj poistencom štátu.
Takže ako to mam dať do poriadku zo strany zamestnávateľa, aké tlačivo mám poslať na sociálku čo sa týka obdobia 9-11/2007? Má sa nejak prerušiť RD?
Nerobím s tým dlho a som z tohto fakt mimo. Každá rada mi je vzácna.
Zdenka 0705
04.11.09,07:31
Myslím, že najlepšie urobíš, ak zavoláš na príslušnú pobočku SP a tam ti povedia, ako. Ako vidíš v predošlých príspevkoch, na každej pobočke to chcú ináč - a budeš mať istotu, že je to dobre a lepšie si to zapamätáš.
brčko
16.12.09,10:17
Opravujem svoj prechádzajúci príspevok, kde som uviedla, že pri ukončení prerušenia RD ide asi o "zmenu". Samozjme ide o "prerušenie" (aj ked jeho ukončenie).

Zamestnankyna končila MD 3.2.09 a od 4.2.09 nastúpila na RD. Dnom 30.9.09 končí jej prac.momer. Aké RLFO treba vypísať a čo v nich treba konkrétne vypísať?
---------------------------
RLFO 1 ukončenie MD
RLFO 2 nástup na RD
RLFO 3 prerušenie poistenia nástupom na RD

RLFO 4 ukončenie RD
RLFO 5 ukončenie prerušenia poistenia
RLFO 6 odhláška

------------------
pri všetkých RLFO zaškrtnem:
- že ide o prac.pomer,

- dalej, že ide o:
-- zmenu - pri RLFO č.1,2,4,5,
-- prerušenie pri RLFO č.3,5 (myslím pri č.5 ide o zmenu a nie prerušenie, ked sa ukončuje prerušenie??)
-- odhlášku pri RLFO č.6

vyplním:
- v časti 1 myslím sa nepíše nič, ked ide o vystavovanie zamestnávatela za zamestnanca
- časť 2,7
- čast 3, 9 t.j. adresy a doplnujúce údaje o zamestnancovi a zamestnávatelovi netreba??? v poučení sa neuvádza vyplniť to

- v časti 10 vypíšem len
pri RLFO 1 - dátum skončenie MD "3.2.09"
2 - dátum začiatku RD "4.2.09"
3 - dátum vzniku prerušenia "4.2.09" a
dôvod prerušenie "6"
4 - dátum skončenia RD "30.9.09"
5 - dátum zániku prerušenia "30.9.09" a
dôvod prerušenia "6"
6 - Dátum zániku poistenia "30.9.09"

- v časti 12
-- dátum vzniku zmeny asi netreba (ten je asi dôležitý pri zmenách adresy, mena ...), ak je uvedený vždy v časti 10 alebo pre istotu môžem dať pri zmenách dátum zhodný s tým v časti 10
-- dátum vyplnenie formulára
-- vyplnil (moje meno, aj ked podpisovať bude niekto iný)
-- podpis a odtlačok pečiatky zamestnávatela

V tomto prípade možno zlúčiť RLFO č. 1 + 2

pri nástupe na MD sa vystavuje len RLFO "zmena" a vypisuje sa dátum začiatku MD.
ccokoladecka
02.04.10,10:04
dobrý deň, chcem vás požiadať o radu, zamestnankyna nastupuje 6.4. na RD, všetky povinnosti voči SP som si splnila, avšak, neviem ako je to s hlásením na ZP.... neviem, či sa nejaké tlačivo posiela, nakoľko som sa s tým zatiaľ nestretla, preto prosím o radu. Našla som tlačivo Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa na ZP, mám ho vyplniť a ako kód uviesť písm. C?
vjejka
04.04.11,06:08
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu. Klientke prišiel výkaz nedoplatkov za rok 2009 zo zdravotnej poistovne. Klienta pred nástupom na materskú bola zamestnaná na pracovný pomer, popri tom pracovala aj ako slobodný umelec. Pani v ZP mi povedala, že dátumom skončenia materskej dovolenky musí platiť mesačné preddavky a ja nerozumiem prečo? nevedeli by ste mi poradiť?