NatáliaZ
18.10.18,18:06
Dobry den,

rada by som sa opytala a zaroven aj ziskala informaciu : aky je rozdiel medzi priznanym invalidnym dochodkom ked je niekto este skolopovinny a ked mu je priznany invalidny dochodok neskor pocas zivota. Vysvetlim : mam 33 rokov , od malicka som nedoslychava . Navstevovala som skolu pre pocujuce deti aj strednu skolu. Moja diagnoza bola vsak vzdy jasna, ze neskor v strednom veku pridem uplne o sluch, co sa aj stalo. Cize doteraz som ziadne ZTP ani invalid neriesila. Na socialnej poistovni som si podala ziadost o invalidne , dnes som mala uz sedenie s komisiou kde sa ma pytali, ci si podavam ziadost ako mladistva alebo az teraz ako dospela. Nevedela som o tejto informacii , ze to mozem aj spatne . Neviem aky je medzi tym rozdiel . Kedze su to pre mna vsetko cerstve info, patrala som na webe a docitala sa len z jedneho komentara, ze ako mladistva sa davaju vyssie davky.Nechcem ,aby to teraz vyznelo, ze som pazrava , ale ja uz vobec nic nepocujem ,takze sa pracovne velmi tazko uplatnim ,momentalne som vedena na UPSVR.


Za kazdu radu Vam vopred dakujem :)
veronikasad
18.10.18,16:26
bola si zamestnaná (dôchodkovo poistená)? Ak ano, kolko rokov ?
tntckoo
25.10.18,20:31
Je dolezite kolko mate odpracovanych rokov resp. obdobie dochodkoveho poistenia, a hlavne kolko ste zarabala - aky je vas priemerny osobny mzdovy bod. Invalidny dochodok z mladosti ma pevne urceny osobny mzdovy bod.a staci doplatit jeden den poistneho.
Mária27
25.10.18,22:42
Bolo to tak, že si mladiství zaplatili pár dní a skákali im vysoké dôchodky..Zmenili to myslím v roku 2013, teraz majú osobný mzdový bod 0,67 - čo je málo (z piemerných platov sú 1).
Chod sa poradiť, aké by ti vyšli sumy dôchodku podľa zárobku a aké z dôchodku z mladosti. Z mladosti by ti priznali od 18 rokov, ale doplatili len posledné 3 roky. Ak budú brať výpočet podľa zákona platného v tvojich 18, môže to byť zas inak.

V súčasnom zákone je dôchodok z mladosti upravený v § 70 ods. 2 a v § 73 ods. 3:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/461/20180901
veronikasad
26.10.18,04:19
Nedoplnila počet rokov dochodkovejo poistenia. Ak nema dostatok, moze sa stať, ak jej nepriznaju dôchodok z mladosti, ze jej priznany ID vôbec nezacnu vyplacat...
NatáliaZ
08.11.18,14:35
Dobry den, prepacte, ze az teraz odpovedam, bola som zamestnana , lenze teraz ked som si podavala ziadost a dostala som vypis zo zamestnani, tak mi pani vravela, ze 3 firmy kde som pracovala za mna neodvadzali poistne, boli to cudne firmy, preto som aj odisla, netusila som vsak , ze neplatili odvody... Teraz netusim , ci nebude mat ja nakoniec z toho zle
Mila123
08.11.18,14:42
to, že niekto (zamestnávateľ) neplatil poistné nesmie byť na škodu zamestnanca, musíš mať nárok na taký druh dávok ako zamestnanec, za kt. platil poistné zamestnávateľ
NatáliaZ
08.11.18,14:42
Dobry den, ospravedlnujem sa, ze odpisujem neskor. Co znamenaju osobny mzdovy bod? Ako sa to pocita? Mne ide skor o to, ze som ani nevedela , ze mam dve moznosti . Este stale cakam na vyjadrenie od komisie , ak by som teda nesuhlasila , ci vobec mam sancu na napravu? Co si o tom myslite? Vobec totiz netusim , ako to funguje ...
veronikasad
08.11.18,16:11
Prilož aspoň jednu pracovnú zmluvu bez osobných údajov. či nejde o PZ bez odvodov do sociálnej poisťovne.
Mária27
08.11.18,18:15
Osobný mzdový bod je pomer tvojho ročného zárobku k priemernému ročnému zárobku. Teda ak by si mala priemerný zárobok, osobný bod by bol 1, nadpriemerný je viac, podpriemerný menej ako 1 celá. Tvoj priemerný osobný mzdový bod je aritmetický priemer z tvojich osobných mzd bodov.

Suma invalidného dôchodku poistenca, ktorý má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty;
Katy a R
08.11.18,19:14
natali - treba si to naštudovať - pozri aký je rozdiel medzi odst 1 a 2
zze/2003-461/70 ak by šlo o ID zmladosti (odst2) a ak ťa posúdia nad 70% - tak to bude možno cez 300 eur??? (ak menej % - tak samozrejme nižší) a vyplatia aj 3 roky spätne.
Ak podľa odst 1 - neviem, aké poistenia si mala (dôležité je poznať priebeh poistení a VZ) , ... ale zrejme neboli nejaké extra vysoké a ktovie, či aj máš dostatočne dlhú dobu? (samozrejme, vieš si to zistiť aspoň orientačne z výplatných pások, resp si môžeš vyžiadať individuálny výpis - a ak si sa evidovala na UPSVaR - tam si priebeh tvojich poistení prikladala k žiadosti) ... takže sa nedá zo zadania povedať, či by ti vôbec splnila podmienky ... a ak aj áno, odhadujem, žeby bol tento ID nižší. pri celoročnej min mzde vychádza OMB nízky a ak len časť roka - tak je to bieda! je tam síce možnosť spätného doplatenia poistného ... ale to už je náročnejšie a po terajšej novele zase trošku znevýhodnené (drahšie).
Prípadne skús v SP nájsť nejakú ochotnú pracovníčku, čo ti to pozrie, že ako ti to vychádza?
NatáliaZ
09.11.18,19:14
Na komisii mi povedali, ze posudenie je podla stanovenych tabuliek a mne vyslo 45 percent , aj to mam obojstrannu hluchotu . Vsetky diagnozy su stanovene pevne v tabulkach, uz to neurcuje lekar.
No podla tohto ako bolo pisane mi vyjde asi smiesna suma .


V kazdom pripade Vam dakujem za prispevok a vysvetlenie .

Prajem pekny zvysok vecera.
Katy a R
09.11.18,19:37
skontroluj si v prílohe č. 4 - naozaj je to u teba 45% pri niektorých dg býva nejaký rozsah ... http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461 pozrela si ten priebeh poistení - že či sa oplatí s tým niečo,.. či máš vysoké VZ? Alebo to už naisto bude ID z mladosti? (inak aj tu na porade nájdeš prípady, že ID vyšiel 60-70 eur...)
juraj1987
10.11.18,08:29
Zdravím chcem sa opytat ohladne tej novely zákona o doplatení poistného obdobia.Od kedy má platnosť a prečo už doplatenie nieje také výhodné ? Počul som že je to ešte len u prezidenta ,že to ešte nieje schválené.(k 9.11.2018). Ďakujem za odpoved
anka61280
15.07.19,08:52
My sme si doplatili 1 deň a poisťovňa neuznala vymeriavaci základ.
Katy a R
15.07.19,09:06
kto ti to poradil?- reklamuj uňho!!