jarek26
18.10.18,19:33
dobry den,
bol som nezamestnany 1,5 roka a zamestnal som sa vo firme na trvaly pracovny pomer.bol som na nemocenslej v skusobnej dobe pretoze som mal uraz ale nie pracovny.som rad ze zamestnavatel ma nevyhodil pocas PN.zo socialnej poistovni mi prisiel papier ze nemam narok na nemocensku pretoze som evidovany ako dlhodobo nezamestnany zamestnanec s odvodovou ulavou.chapem vsetkemu,to je zakon. prijem sa dava ak sa zamestnate prvy mesiac na urad prace,potom uz nie.nemocenska trvala mesiac,10 dni plati zamestnavatel.moja mzda je minimalna.PN je v skusobnej dobe.ale moja otazka znie asi tak ,ze z coho mam ja min.prijem ked nemam uznanu PN,to za mesiac september mam vyzit z coho,a zaplatit byt,elektrinu...hlavne ze som zamestnany a prijem ziadny.?PN bola v druhom mesiaci v skusobvnej dobe.
toto je slovenky stat,ak sa zamestnate,stane sa vam uraz,mate asi pocitat s tym,ze si mate poziciat od znamych asi 403eur,vsak?
dakujem
veronikasad
18.10.18,18:45
Zbytočne sa rozčuluješ. Pri podpisovaní pracovnej zmluvy si bol zamestnávatelom oboznámený, že ide o pracovný pomer s odvodovou výnimkou, teda bez nemocenského a dôchodkového poistenia v sociálnej poisťovni, čo si potvrdil svojim podpisom vo vyhlásení. Mal si možnosť prihlásiť sa ako dobrovolne poistená osoba. V tvojom prípade, keďže si bol 1,5 roka bez nemocenského poistenia, nárok na nemocenské z dobrovolného poistenia by ti vznikol až po 270 dňoch dobrovolného poistenia.

Pri dlhodobejšej PN-ke je zrejmé možné situáciu riešiť cez dávku v hmotnej núdzi, pokial splňaš podmienky.