novyv1
19.10.18,00:07
Mám 58 rokov a chcem si dať v 2 pilieri všetko do indexového fondu. Je to možné? V TV debate zaznel reverz. Ako na to? Václav
ivka70
19.10.18,05:51
Nie je to mozne presunut vsetko, ak vobec v tvojom veku este presun mozny je.
V tvojom pripade mas do dochodkoveho veku cca. 4 roky, viac ako 40% tam nepresunies, plati realokacia zo zakona:

Realokácia je postupné presúvanie peňazí do dlhopisového fondu. Ide o cyklus, kde Vám automaticky z výkonnejších fondov (ak to tak máte nastavené) 10 rokov pred dovŕšením dôchodkového veku postupne presúvajú peniaze do dlhopisového fondu. Ak teda máte nastavené napr. indexový fond, nemusíte sa báť prípadných „výkyvov“, pretože správca fondu Vám každý rok 10% z indexového presunie do dlhopisového fondu, až kým tam nemáte 100% úspor. Tým pádom tesne pred odchodom do dôchodku máte úspory bezpečne k dispozícií.

https://financniodbornici.sk/2017/10/24/pozor-na-tuto-chybu-v-druhom-pilieri/
bodliak
19.10.18,05:54
"V TV debate zaznel reverz" ?
Posledné roky pred odchodom do dôchodku sú prostriedky povinne presúvané do konzervatívnych fondov. Je to síce hlúposť, akurát sa to isté riziko prejaví skôr.
vicktor
19.10.18,07:17
Som v podobnom veku. Kedysi som s rocnym vypisom dostal aj oznamenie o presune do dlhopisoveho fondu. Ale naposlady mi poslali otazku / ponuku na presun do rizikovejsieho fondu. Nezaujimal som sa o podrobnosti. Ale kadejakych ponuk dostavam celkom dost a tiez aj neaktualnych, tak neviem.
Ved sa opytaj svojho piliernika.