Agacs
19.10.18,19:54
15 dní užávam Fraxiparine Forte po chirurgickom zákroku zapálenej žily na nohe.
Dnes som mala moc krvavý moč a som začala krvácať aj z nosa. Vie mi niekto poradiť,či mám ísť na pohotovosť alebo to nie je nebezpečné. Vo vedľajších účinkoch je to uvedené ako časté, 1 z 10 osôb. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Terezia13
19.10.18,18:19
Poznámka: UPOZORNENIE
Sledovanie počtu trombocytov.
Pretože heparín môže spôsobiť trombocytopéniu, počas liečby FRAXIPARINE® FORTE je nevyhnutné pravidelne sledovať počet trombocytov.
V niektorých zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť ťažká forma trombocytopénie, ktorú môže sprevádzať arteriálna alebo venózna trombóza. V takom prípade je potrebné liečbu prerušiť. Ide najmä o nasledujúce prípady.
- trombocytopénia,
- výrazné zníženie počtu trombocytov: 30- 50% pod normálnou hodnotou
- progresia trombózy počas liečby
- výskyt trombózy počas liečby
- vznik diseminovanej intravaskulárnej koagulácie

Tieto účinky sú pravdepodobne imunoalergického charakteru a pri prvej liečbe sa môžu vyskytnúť najmä medzi 5. až 21. dňom liečby, ale pri anamnéze trombocytopénie spôsobenej heparínom sa môžu vyskytnúť aj oveľa skôr.

vykonal lekár kontrolu? je to dôležité sledovať!
ďalej

PREDÁVKOVANIE.
Hlavný klinický príznak subkutánneho alebo intravenózneho predávkovania je krvácanie. V takom prípade je potrebné sledovať počet trombocytov a ďalšie koagulačné parametre. Mierne krvácanie zvyčajne nevyžaduje špeciálnu liečbu, stačí znížiť dávky alebo predĺžiť intervaly medzi jednotlivými dávkami FRAXIPARINE® FORTE.
Použitie protamínsulfátu je indikované len v závažných prípadoch. Protamínsulfát neutralizuje antikoagulačný účinok FRAXIPARINE® FORTE pričom mierna anti-Xa aktivita zostáva zachovaná (0,6 ml protamínsulfátu neutralizuje približne 0,05 ml FRAXIPARINE® FORTE). Dávka protamínsulfátu závisí od časového intervalu od podania heparínu a podľa toho by sa mala dávka aj upraviť.
v tomto článku je o tom viac:
http://www.edusan.sk/dom_lek/lieky_zobr.php?id=277
veronikasad
19.10.18,18:37
Ak sa krvácanie zopakuje, treba ist k lekárovi, nie na pohotovost, ale na urgent do nemocnice, kde ti urobia odbery a rozbor krvi. Nepodcenuj krvácanie ...
Agacs
21.10.18,11:22
Ďakujem pekne za radu.