Pnka13
19.10.18,20:16
Dobrý deň v súčasnosti som tretí mesiac na PN. Pracovala som na trvalý pracovný pomer z ktorého som v skúšobnej dobe išla na rizikové tehotenstvo (PN) a nasledne na materskú. Okrem toho pracujem ako SZČO. Chcem sa opýtať či popri materskej mám nárok ísť na PN zo zdravotných dôvodov alebo musím materskú prerušiť a až potom nastúpiť na PN. alebo je možné, aby som bola popri materskej na neplatenej PN. Ide mi o to, aby mi materská ostala.
Ďakujem
veronikasad
19.10.18,18:28
Pocas poberania materskeho mas prerusene nemocenske poistenie SZČO, narok na nemocensku davku ti nevznikne.

Z akeho dôvodu chces prerusit poberanie materskeho?
Pnka13
20.10.18,04:18
Este raz počas materskej pracujem a riadne platím aj nemocenské poistenie, ktoré je v upravenej výšky, čo znamená že neplatim z nemocenského poistenia materské a časť dôchodkového. Materskú nechcem prerušiť preto chcem vedieť, že keď budem nastupovať na PN či mám ísť na neplatenú alebo ako. Lebo úprimne povedané nepotrebujem mať pn vyplatenú ale potrebujem aby mi PN "bežala". Je to možné?
veronikasad
20.10.18,05:34
Prepac, nerozumiem ti co chces ... Dopln vek dieťaťa, poberas materské.zo SP alebo rodičovský príspevok z UP?
Pnka13
20.10.18,06:02
Chcem popri materskej byť na PN zo zdravotných dôvodov a je mi jedno či PN bude platená alebo nie, ale potrebujem byť na PN. Dieťa má cca 3 mesiace a poberám normálne materské zo sociálnej poisťovne. Materské mám vyrátané podľa príjmu zo zamestnania a popri materskej pracujem ako SZČO, z ktorého platím riadne sociálne odvody znížené o materské a časť dôchodkového. čo v preklade znamená, že mám materské len z jedného zamestnania ale z druhého nie.
Preto moja otázka znie, či môžem mať popri poberaní materskú PN alebo či keď pôjdem na PN sa mi ukončí vyplácanie materskej.
Mila123
20.10.18,06:16
PN ti môže lekár vypísať, napr. všeobecný lekár , ak sa nepriznáš nemusí vedieť, že si pred 3 mesiacmi porodila....
teda PN ti vypíše , ale "papiera" nemáš nič, nakoľko nie je možné čerpať súbežne 2 dávky nemocenského poistenia (aj PN a aj materské, ktoré sú dávkami nem. poistnenia) ako szčo nemôžeš do SP nič platiť, pretože ak si išla na MD aj z iného poistenia ako szčo, v takomto prípade platí výnimka, že počas poberania materského sa poistné neplatí....mňa ale zaujíma, prečo tak vehementne chceš maródovať?
Pnka13
20.10.18,06:23
Ja normálne mám zo sociálnej poisťovne papier, kde mám výšku odvodov počas poberania materskej nakoľko SZČO sa mi neráta do vymeriavacieho základu.
Na PN chcem ísť z dôvodu, že ma jeden ožratý človek napadol a som momentálne v nemocnici. Malá je zatiaľ u svokrovcov. Momentálne mám zlomenú jednu nohu, ruku mám po operácií a budem potrebovať starostlivosť o mňa a dopomôcť s malou. čiže budem si musieť dať platenú silu a to rodinný rozpočet nezvládne. Ak by som bola PN tam nemusíme platiť aspoň úver na dom a tým pádom by sme vedeli platiť tú platenú silu. Dotyčný je momentálne zavretý a tým pádom od neho nemôžem očakávať momentálne nič.
Mila123
20.10.18,06:41
§ 49 zákona č. 461/2003 Z. z. pozri si toto.....

(1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od vzniku nároku na materské. Osamelý iný poistenec, ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, má nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské a iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské 37 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

(2) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je

a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,

b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,

c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

e) manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela, alebo

f) fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

§ 51

(1) Ak dieťa prevzala do starostlivosti iná fyzická osoba alebo právnická osoba z dôvodu, že sa poistenec podľa lekárskeho posudku nemôže alebo nesmie starať o dieťa pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, nárok na materské tomuto poistencovi zaniká dňom prevzatia dieťaťa do tejto starostlivosti a opätovne vzniká odo dňa prevzatia dieťaťa zo starostlivosti inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby. Nárok na materské trvá do uplynutia celkového obdobia trvania nároku na materské, najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa.

(2) Ak sa poistenec prestal starať o dieťa z iného dôvodu, ako je jeho nepriaznivý zdravotný stav, nárok na materské zaniká dňom skončenia jeho starostlivosti o dieťa a opätovne vzniká odo dňa pokračovania v starostlivosti o toto dieťa. Obdobie, počas ktorého sa poistenec prestal starať o dieťa z iných dôvodov, sa započítava do celkového obdobia trvania nároku na materské.
veronikasad
20.10.18,09:28
Odkedy ti vznikla povinna registracia v
SP? V akej vyske platis poistne do SP?
Pnka13
20.10.18,12:00
Mila a čo s tým čo si mi poslala? U nás neprichádza do úvahy aby partner nastúpil na materskú. Prídeme tým o jeden príjem a ak nenastúpi do práce tak má spätne vyhadzov.
Veronikasad povinná registrácia mi vznikla od 2012 som SZČO od 2011. Platím teraz ako mám znížené cca 250€ sociálne. Zdravotné počas materskej údajne neplatim
veronikasad
20.10.18,12:42
Preco si si neuplatnila materske aj z nem.poistenia SZČO?
Mila123
20.10.18,18:06
Zadaj dotaz na socpoist.sk
pretože platí, že nemôžeš byť na MD a súčasne na PN , popr. opačne...
Pnka13
20.10.18,18:11
Veronikasad preto som si neuplatila lebo by som nemohla ďalej vykonávať činnosť ako SZČO a vymeriavací základ mám zo zamestnania 200€ pod maximalnym takže by to bolo pre mňa nevýhodné.
Mila123 čiže to potom platí že môžem ísť na neplatenú PN asi len.
veronikasad
20.10.18,18:16
To ti kto povedal, že nemôžeš vykonávať ? Vyplatili by ti maimálnu dávku (VZ sa spočítavajú) a odvody SZČO do SP ani ZP by si počas poberania materského neplatila...
Mila123
20.10.18,18:18
nemôžeš ....ja ťa chápem, ale keď nemôžeš sa starať o dieťa, na MD môže ísť tvoj manžel, a ty na PN, inak sa nedá, preto som ti pohľadala v zákone
Pnka13
20.10.18,18:52
Počas MD nemôže žena pracovať na zmluvu ktorá sa počíta do VZ Čiže ako SZČO by som potom nemohla pracovať. Odvody sa za vykonanú prácu platia stále. Oslobodenie je len na zdravotné a časť sociálnych.
Mila ak je človek na neplatenej PN tak sa do SP neodovzdava papier na vyplatenie nemocenského.
veronikasad
20.10.18,18:58
Ako SZČO môžeš mať príjem z podnikania počas poberania materského. Nemôžeš mať súčasne príjem z poistenia, z ktorého poberáš materské zo zamestnania
Pnka13
21.10.18,03:46
Ak príjem zo SZČO ide do VZ nemôžeš mať z neho príjem počas poberania materského. Počas rodičovského áno ale počas materskej nie. Viem lebo mi ústredie SP posielalo rozhodnutie na moju žiadosť o materské a tam to bolo v odôvodnení.
veronikasad
21.10.18,05:26
Zamaz osobne udaje a priloz rozhodnutie
Katy a R
21.10.18,07:50
toto by si mala vysvetliť - lebo podľa mňa je to nezmysel ( že "odvody znížené o materské a časť dôchodkového" ) cit:
"Materské mám vyrátané podľa príjmu zo zamestnania a popri materskej pracujem ako SZČO, z ktorého platím riadne sociálne odvody znížené o materské a časť dôchodkového. čo v preklade znamená, že mám materské len z jedného zamestnania ale z druhého nie."
Predpokladám, že máš materské len z jedného poistenia - poistenia zamestnanca, lebo z povinného poistenia SZČO si nesplnila podmienky?
Kým si to ujasníme (že ako?) - ak máš úraz a si v nemocnici, tak podľa mňa ťa môžu vypísať DPN - ak by aj nebola platená dávka. Zrejme to bude treba doložiť potom k náhrade škody, prípadne pre komerčné poistenie ... že koľko si bola práceneschopná?
V zásade platí, že z jedného poistenia (nemocenského) , nemôžu byť zároveň dve rôzne dávky (aj materské, aj nemocenské). tak upresni, ako je to s platením toho povinného poistenia szčo?
Ešte či náhodou si nemýliš aj so zdravotným poistením?? (to krátenie odvodov)
doplnenie k OČRke :
zze/2003-461/39/1/b/3

k plateniu poistného szčo https://www.socpoist.sk/neplatenie-poistneho-a-prispevkov-v-obdobi-prerusenia-a-vylucenia/55369s#neplatenie-poistneho
Pnka13
21.10.18,08:06
Takže sociálne poistenie platím skrátili mi ho o platenie tých percent za materské nakoľko poberám materské. A z dôchodkového platím len 70% a to neviem prečo ale neriešim to. Mne to na sociálne vysvetlili že to je tak isto ako keď človek na dôchodku pracuje. Za to čo momentálne poberá nemôže platiť poistenie. Zdravotná poisťovňa mi platenie preddavkov na poistnom počas materskej zrušila a zdravotne mi prídu na ročnom zúčtovaní.

Dočasnú práceneschopnost mi pôjde dať vypísať svokra k obvodnej len to neviem zistiť či mi nevezmú materskú alebo nie. Lebo ešte mi v nemocnici odporucili nech si vezmú postupne v rodine na mňa očr ale zas to prídem o materské tiež.
Katy a R
21.10.18,08:23
nechápem tvoje vysvetlenie - na "materské" sa neplatí !... ale tak či tak asi neplatíš nemocenské poistenie (aj keď mi je divné, že dôchodkové áno ako szčo) - takže dávka nemocenská ani nemôže byť.
Ak si v nemocnici - tak ti obvodný lekár DPN zrejme nevypíše? V nemocnici áno. Práveže OČRku by aj mohol niekto poberať .. pripnem cit do príspevku
Pnka13
21.10.18,08:24
No pri očr mi vezmú materskú. A poistenie sociálne platím normálne iba tie 4% na materské neplatim zo SZČO. Vidím že tu je veľa expertov takže asi si to požiadam a uvidím o mesiac.
Katy a R
21.10.18,08:26
prečo by vzali - veď ošetrovné nebudeš poberať ty! a na dôchodkové SZČO neplatí 4% - ale platí 18% +6%+4,7% z VZ keď už ;)
veronikasad
21.10.18,08:41
Katy, splnila podmienky naroku na materské aj z poistenia szco, len si narok neuplatnila, lebo jej ktosi povedal ze by z pidnikania pocas poberania materského nemohla mat príjem...Vraj mala vysoký prijem zo zamestnania, 200€ do maxima pre vypocet materskeho.
Pnka13
25.10.18,12:09
No dnes mi volala ženská zo sociálnej poisťovne lebo už preverila moju situáciu. Takže záver je takýto:
1. Mám nárok na platenú PN zo SZČO
2. Materské mi ostáva v tej výške aké ho poberám
Zároveň keďže mám ešte dvojičky ktoré majú 2 roky a 4 a pol ročné dievčatko tak mi mestská časť po dobu liečenia zabezpečila výpomoc v domácnosti na 8 hodín a po skončení liecby mi táto výpomoc bude chodiť na 4 hodiny denne až do kým mi dvojičky nenastúpia do školy a malá do škôlky.
Do včera som ani nevedela, že pri štyroch malých deťoch mám od štátu nárok na človeka, ktorý mi bude pomáhať s deťmi.
Katy a R
25.10.18,12:31
No chvalabohu - že aj takáto pomoc je! Dobre, že si sem napísala. asi viacerí o tom nevieme. Len nech si čo najskôr v poriadku .
takže z jedného poistenia dostávaš materskú dávku, druhé poistenie (SZČO) platíš - a z toho bude nemocenské. mňa si riadne domýlila s tým krátením percent ☺
Pnka13
25.10.18,13:18
Vysvetlím to tak, že ak máš materskú z ďalšieho zamestnania neplatis odvody s názvom materské. To isté platí keď máš invalidný neplatis odvody na poistenie voči invalidite či ako sa to volá.
A áno z jedného príjmu cerpam materské a jedného PN. No predpoklad liečby sú tak tri mesiace. O mesiac a pol musím ísť znovu na operáciu takže uvidíme, že ako to dopadne. Aspoň má byť kto s deťmi. Lebo komplikované to je. Ja mám tie 3 deti v náhradnej osobnej starostlivosti, lebo sestra mi zomrela pri pôrode dvojičiek a jej muž sa hneď aj na deti vykašľal. Dlho sme si vybavovali, aby nám ich vôbec dali. Teraz sa nám aj tento malý pokladík narodil a behom dvoch rokov získať 3 deti neni sranda. Hlavne svokru tie decká odmietajú, lebo ich núti nech jej hovoria starká. No proste des niekedy. A mať svokru 3 mesiace doma na krku a počúvať jej skvelé výchovné rady nemienim :D