Danka P
18.08.06,09:47
Pekný deň poraďáci.....
Mám otázočku. Podľa akého zákona som povinná urobiť vnútropodnikové smernice ?? Potrebovala by som to presne....... /zákon,vyhlášku,odstavec, číslo. /
Smernice majú byť v súlade s Obchodným zákonníkom, ale ten mi ich tvorbu neprikazuje..... alebo áno??
A má právo ma DÚ pokutovať za to, že nemám smernice na všetko???
Milan Benka
18.08.06,08:11
Pekný deň poraďáci.....
Mám otázočku. Podľa akého zákona som povinná urobiť vnútropodnikové smernice ?? Potrebovala by som to presne....... /zákon,vyhlášku,odstavec, číslo. /
Smernice majú byť v súlade s Obchodným zákonníkom, ale ten mi ich tvorbu neprikazuje..... alebo áno??
A má právo ma DÚ pokutovať za to, že nemám smernice na všetko???

Podnikateľ, ktorý v súlade s ustanoveniami Obchodného zákonníka je povinný viesť podvojné účtovníctvo, je zároveň povinný v súlade so zákonom o účtovníctve a v zmysle opatrení, ktorými sa stanovuje účtová osnova a postupy účtovania pre podnikateľov, mať vypracované vlastné interné smernice minimálne v rozsahu, v akom to určujú tieto, príp. iné s nimi súvisiace predpisy. Povinnosť vypracovať niektoré interné účtovné smernice ustanovuje priamo zákon alebo postupy účtovania (napríklad účtový rozvrh), ale niektoré interné účtovné smernice si účtovné jednotky vytvárajú dobrovoľne (napríklad smernica pre vedenie peňažných prostriedkov v pokladnici) podľa svojich potrieb.

napr. Účtovný rozvrh sa stanovuje internou smernicou v zmysle § 13/2 zák.o účt.
Danka P
18.08.06,08:26
Ďakujem veeeľmi pekne za pomoc Benka.....
sarmantna
26.09.06,06:10
Milí poraďáci, prosím Vás, poraďte mi. V smernici máme, že o majetku do 30tis. účtujeme ako o dlhodobom hmotnom majetku, účtovne i daňovo odpisujeme 2 roky, účtovné odpisy sa rovnajú daňovým. Je možnosť, aby som vykonala ďalšiu smernicu, platnú napr. od 1.10.2006, kde by sme si stanovili, že o nakúpenom novom takomto majetku budeme účtovať ako o zásobách do spotreby na 501? Ide o veľkú sumu investovaného do nákupu takéhoto majetku, len mi nie je jasné, či sa môže smernica meniť aj v priebehu účtovného obdobia. Ak viete, prosím, poraďte. Ďakujem.
zura
26.09.06,10:51
Ahojte poraďáci,existuje nejaká predloha alebo osnova vnútropodnikových
smerníc,ak áno môžete mi ich poslať?Ďakujem Zura
Stina
26.09.06,11:05
AHA
29.09.06,14:20
Existuje publikácia Interné firemné predpisy s CD dá sa to zohnať priamo
u vydavateľa Poradca podnikateľa s.r.o. za 1.739,-Sk. Podľa môjho názoru
je to prehľadné a veľmi slušné určite si tým pomôžeš.