Kováczová
22.10.18,08:54
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či môže pracovať 15-ročné "dieťa" (dnes dovŕšil 15 rokov). Nejedná sa o manuálnu prácu, je to občasné stráženie detí (cca 1 hod.týždenne, za mesiac to bude cca 40 eur). Samozrejmé je čestné prehlásenie rodičov, že môže vykonávať túto činnosť, je to však z pohľadu zákonov legálne? Ako povinnosti má z pohľadu odvodov a dane z príjmu - teda či sa to vôbec oplatí? Ďakujem.
Tweety
22.10.18,06:57
Ak nemá skončenú povinnú školskú dochádzku, nemôže.
Doplním
§11 ZP
(4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri
a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,
(5) Výkon ľahkých prác uvedených v odseku 4 povoľuje na žiadosť zamestnávateľa príslušný inšpektorát práce po dohode s príslušným orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva (ďalej len „orgán verejného zdravotníctva“). V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať. Príslušný inšpektorát práce odoberie povolenie, ak podmienky povolenia nie sú dodržiavané.
b) športových podujatiach,
c) reklamných činnostiach.
Dáša_
22.10.18,07:31
len doplním, povinná školská dochádzka je desaťročná
Kováczová
22.10.18,07:32
Nemá ukončenú povinnú školskú dochádzku (navštevuje 9.ročník ZŠ), ale niekde som čítala, že ak sa jedná o ľahkú nenáročnú činnosť (ako je aj táto), že môže pracovať.
veronikasad
22.10.18,08:02
Moze pracovat so suhlasom inspektoratu práce. Akou formou by toto cinnost vykonaval? Rodina by sa registrovala ako zamestnavatel? Prilis komplikované... Zivnost do 18 rokov mat nemôže ...
veronikasad
22.10.18,08:05
Myslim ze len čestné prehlásenie nestaci... Co zodpovednost za zivot a zdravie opatrovaneho dietata?
vicktor
22.10.18,08:41
PRACOVAT asi nemoze ak sa mysli ze bude mat zmluvu a danove povinnosti, ale ak pojde o susedsku vypomoc, tak postrazit dieta moze.
Kováczová
22.10.18,08:57
Ďakujem za rady, tiež som si myslela, že nemôže, ja som si to zle vysvetlila s tým Inšpektorátom práce, ešte raz ďakujem.