mondes
22.10.18,11:13
Ahojte, firma má ext. účtovníka, ktorý stále oboznámi konateľa, koľko môže vložiť do banky, aby pokladňa nebola v mínuse. No teraz to konateľ "prešvihol" a máme pokladňu v mínuse. Viem, že už konateľ nemôže dotovať pokladňu v hot. a preto potrebujeme urobiť pôžičku. No od koho môže firma požičať? Vraj to môže byť len osoba, ktorá laicky povedané nemá nič spoločné s firmou, nazvime ju cudzia osoba. A otázka znie: Kto sa v tomto prípade berie ako cudzia osoba? Môže to byť živnostník, ktorý pracuje pre firmu? Myslím si, že nie, lebo to musí byť súkromná FO, nie podnikateľ. Správne? Tak môže to byť zamestnanec firmy? Ďakujem Vám veľmi pekne.
Mila123
22.10.18,09:15
odkiaľ dotovať pokladňu? trochu si v tom zadaní urobila guľáš
mondes
22.10.18,09:23
Ako odkiaľ? Potrebujeme, aby k 19.10.2018 nebola pokladňa v mínuse. Na účte síce peniaze sú, ale nebol k tomu dátumu robený žiadny výber. A preto potrebujeme si zrejme "požičať", aby sme dostali pokladňu do plusu. Takže potrebujeme dotovať pokladňu. A ja sa pýtam, aká osoba je pre nás "vhodná" aby sme s ním spísali zmluvu o pôžičke? Ďakujem.
Mila123
22.10.18,09:32
aha, pôžička, v zadaní si to neuviedla, preto som sa pýtala a ty si zjavne na mňa namosúrená, že neviem čítať.....prepáč, budem ťa ignorovať
mondes
22.10.18,09:37
Nieee, z čoho si usúdila, že som namosúrená? :) Len som nechápala spočiatku tú otázku. Ale ak vieš, prosím, odpovedz, neignoruj ma. :) Skúsim opraviť zadanie.
Tweety
22.10.18,09:39
Riešiť to pôžičkou od osoby mimo sro alebo jednoducho, ak nie sú peniaze, żiaden vydaj neúčtovať.
mondes
22.10.18,09:47
Ďakujem Tweety. Ak však nebudem účtovať výdaj, ako zaúčtujem vklad na účet? Môže byť 221/365? Teda môže vložiť hotovosť konateľ firmy? A urobiť k tomu nejakú zmluvu o pôžičke?

Totižto tie vklady do banky chodím zaniesť väčšinou ja. Je tam uvedené aj moje meno pod vkladom. Mohla by som to zaúčtovať 221/249 s tým, že by som k tomu doložila zmluvu? Ja v tejto firme pracujem ako admin. pracovníčka, ale externe. Teda môžem ja poskytnúť firme "pôžičku"? Považujem sa za cudziu osobu alebo závislú? Môžem vlastne ja poskytnúť pôžičku, ak som SZČO? Prosím ťa, nechcem mať ani ja, ani firma nejaký problém z toho. Ďakujem.
mondes
23.10.18,06:32
Skúsim sa ešte opýtať takto. Môžem ja, ako SZČO "požičať" firme hotovosť bezúročne? Budem to musieť evidovať vo svojom účtovníctve? Všade čítam, že najlepšie je, ke´d je to pôžička od súkromnej osoby. Ďakujem. .... len chceme vyrovnať mínusový stav v pokladni.