katka28
18.08.06,10:10
Dnes som bola na preventívnej gynek. prehliadke. Nerobili mi odber krvi, lebo vraj vyšetrenie krvi robia len po 30-ke. Za ultrazvuk som zaplatila stovku a za neviem čo 20 Sk. Robili mi okrem toho citologický odber. Na stránke ZP som našla len staré info o tom, čo všetko má obsahovať prev.vyš. Viete poradiť?
BOBY
18.08.06,09:39
Mne vždy na preventívke robia cytológiu, odber krvi, mamografiu a sono a samozrejme bežné gynekologické vyšetrenie. Je ale pravda, že už som po 50-tke, ale myslím si, že v tomto by sme si mali byť všetky rovné. Choroba sa môže objaviť v hocijakom veku. A ešte navyše, za preventívku mi môj lekár neúčtuje ani 20,- Sk. A bože, chodiť tam je pre mňa aj tak stále veľký problém
vladan
18.08.06,12:30
Dnes som bola na preventívnej gynek. prehliadke. Nerobili mi odber krvi, lebo vraj vyšetrenie krvi robia len po 30-ke. Za ultrazvuk som zaplatila stovku a za neviem čo 20 Sk. Robili mi okrem toho citologický odber. Na stránke ZP som našla len staré info o tom, čo všetko má obsahovať prev.vyš. Viete poradiť?

vedel lekár, že si na preventívnej prehliadke?
mariannak
12.11.07,17:59
Neviete mi poradiť v akom zákone alebo nariadení nájdem, že ultrazvuk je počas tehotenstva 3x hradený poisťovňou. Moja osobná skúsenosť je taká, že ho tri krát hradí poisťovňa. Sestra je v 20.týž. , teraz sa chystá k lekárke, povedala jej, že jej bude robiť ultrazvuk a bude platiť 200,-Sk, lebo jej poisťovňa "neprepláca limity." Na ultrazvuku už bola dvakrát a stále ich platila ona. Ď.
Stefan2005
12.11.07,18:16
Neviete mi poradiť v akom zákone alebo nariadení nájdem, že ultrazvuk je počas tehotenstva 3x hradený poisťovňou. Moja osobná skúsenosť je taká, že ho tri krát hradí poisťovňa. Sestra je v 20.týž. , teraz sa chystá k lekárke, povedala jej, že jej bude robiť ultrazvuk a bude platiť 200,-Sk, lebo jej poisťovňa "neprepláca limity." Na ultrazvuku už bola dvakrát a stále ich platila ona. Ď.

Skús položiť túto otázku zdravotnej poisťovne Tvojej sestry (dá si i e-mailom).
mariannak
12.11.07,18:18
Skús položiť túto otázku zdravotnej poisťovne Tvojej sestry (dá si i e-mailom).

Už sa stalo, len neviem kedy pošlú odpoveď, preto hľadám aj medzi poraďákmi, či sa tu skôr nedočkám odpovede.
Stefan2005
12.11.07,18:28
Už sa stalo, len neviem kedy pošlú odpoveď, preto hľadám aj medzi poraďákmi, či sa tu skôr nedočkám odpovede.

Tak napr. VšZP:

Preventívna gynekologická prehliadka

Okruh: ženy od 18 rokov veku alebo od prvého tehotenstva
Periodicita: raz za rok
Výkon vykonáva: lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo

Obsah prehliadky:
Základná preventívna prehliadka (zameraná na včasnú diagnostiku onkologického ochorenia ženy):

Základné gynekologické vyšetrenie vrátane palpačného vyšetrenia prsníkov
vaginoskopia, kolposkopia,
vyšetrenie mikrobiálneho obrazu pošvového,
cytológia krčka maternice,
ultrasonografické vyšetrenie malej panvy intravaginálne alebo transrektálne,
ultrasonografické vyšetrenie oboch prsníkov vrátane regionálnych lymfatických uzlín raz za 2 roky,
poradenstvo,
zápis do dokumentácie.
Poistenky od 30 rokov veku a poistenky od 18 rokov veku (ak užívajú hormonálnu antikoncepciu) majú preventívnu gynekologickú prehliadku rozšírenú o:

Odber krvi na určené laboratórne vyšetrenia,
odber biologického materiálu na mikroskopické vyšetrenie,
vyšetrenie močového sedimentu,
vyšetrenie základných patologických súčastí moču (iba u žien od 30 rokov veku),
natívnu mamografiu oboch prsníkov raz za 2 roky od 40. roku veku, v prípade pozitívnej rodinnej anamnézy raz za rok, v prípade patologického nálezu podľa potreby.


Preventívna starostlivosť v materstve

Okruh: tehotné ženy
Periodicita: raz mesačne počas tehotenstva a 6 týždňov po pôrode
Výkon vykonáva: lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo
Obsah prehliadky:

Anamnéza: termín ostatnej menštruácie, možný termín koncepcie, anamnéza predchádzajúcich chorôb, počet a priebeh predchádzajúcich tehotenstiev, užívanie liekov, fajčenie, požívanie alkoholu,
fyzikálne vyšetrenie: výška, hmotnosť, krvný tlak, celkové fyzikálne vyšetrenie, vyšetrenie brucha a panvy: stanovenie veľkosti maternice, vyšetrenie kostenej panvy na symetriu a primeranosť, vyšetrenie krčka maternice a od 6. týždňa vyšetrenie oziev plodu,
určené laboratórne vyšetrenia moču, krvi, krvnej skupiny a Rh-faktora,
určené špeciálne vyšetrenia podľa potreby vzhľadom na zdravotný stav tehotnej ženy alebo plodu,
ultrazvukové sledovanie tehotenstva vrátane biometrie a posúdenie vývoja orgánov vrátane obrazovej dokumentácie – najviac tri razy počas fyziologického tehotenstva,
vyhodnotenie nálezov so zreteľom na riziká tehotenstva,
poradenstvo,
vystavenie materského preukazu a zápis do dokumentácie.
BXLmiami
13.11.07,10:54
No,gynekologia nie je môj odbor,ale ako to funguje v zdrav.zariadeniach na to odpovedať väčšinou viem,takže skúsim.Jedna vec je zákon,druhá vec je konkrétny lekár,konkrétna poistovna a ich konkrétna 1-2x ročne obnovovaná zmluva.Takže v tehotenstve 3x platí ultrazvuk ZP-podľa prispievateľky hore-otázka je,či tomu konkrétnemu lekárovi.To sa treba a najlepšie dopredu spýtať lekára.20 Sk neviem za čo-je napísané hore,-to by mohla byť priepustka,iné ma nenapadá.
Martina CF
28.01.08,07:29
Ahojte. V piatok som bola na preventívnej prehliadke u gynekológa. Keďže priamo v našom meste nerobia ultrasonografické vyšetrenie prsníkov, musím si nájsť niekoho kto mi to urobí. Neviete poradiť kde? Najlepšie niekde v BA. Ďakujem krásne a krásny deň prajem :o