maaato
23.10.18,19:49
Prosil by som o vyjadrenie k problematike doplatenia zdravotnej poisťovne Dôvera.
K dátumu 30.4.2017 som prerušil podnikanie (SZČO) a išiel som na predčasný dôchodok. K tomuto dátumu resp. k 8.5.2017 som mal vyrovnané všetky pohľadávky voči zdravotnej poisťovne Dôvera (inak by mi nedali výmer), čiže všetko som mal uhradené resp. vyrovnané.
Môj kamarát ma pred týždňom upozornil , že som neplatič voči zdravotnej poisťovne Dôvera.
Sama poisťovňa ma na toto vôbec neupozornila , lebo asi už som nebol v tom čase platca ale za dôchodcov platí štát.
Údajne je to nedoplatok, alebo vypočítané z daňového priznania, kde mi až v čase dôchodku nabiehali chýbajúce platby , ktoré som mal v čase podnikania.
Je táto platba voči mne zákonná, lebo v čase odchodu do dôchodku som mal platby vyrovnané.
A keby aj nie je povinnosťou zdravotnej poisťovne ma na to upozorniť?
A keď už, kde mám na aký účet toto zaplatiť keď ja už nemám žiadny vzťah s touto poisťovňou, kde som ho ukončil k 30.4.2017.
Je táto platba zákonná alebo sa poisťovňa snaží vylákať ďalšie financie neoprávnene ???????
Ako mám postupovať??????
Ďakujem za vyjadrenia.
ivka70
23.10.18,18:33
Podaval si danove priznanie za rok 2017?
ivka70
23.10.18,18:37
Nedoplatok je zjavne z rocneho zuctovania zdravotneho poistenia, ktore ti ZP musela urobit po danovom priznani. Ku koncu podnikania si mal zaplatene len vsetky zalohove platby na poistenie.
Ako podnikatel mas OP s cipom a aktivovanu elektronicku schranku, kam ti RZZP bola ZP povinna dorucit. Treba sa tam pozriet. Mas tam aj udaje k platbe.
Kedze tam plati fixcia dorucenia, uz bude davno po case na odvolanie. Dlzne ZP treba doplatit, kym budes dlznikom, mas narok len na neodkladnu zdravotnu starostlivost.
A este pocitaj aj s nejakymi penale za oneskorenu platbu, zistis v ZP.
maaato
23.10.18,19:14
ano...pani na infolinke poistovne mi povedala že je to za rok 2017
Katy a R
23.10.18,21:21
Zdravotná poisťovňa ťa ozaj nemusí upozorňovať na tvoje povinnosti. Ako szčo si mal predpísané poistn, a tiež ti spravili RZZP. - prípadné nedoplatky musíš uhradiť. Vieš si svoje poistné vypočítať aj sám - podľa tvojej evidencie (učtovníctva) a podľa DP.
Tiež si môžeš sám skontrolovať v elektronickej pobočke ZP - ak by niečo nesedelo (napr údaje o platiteľoch) , vieš to tam aj opraviť.
A ak si si žiadal o dôchodok - ZP s tým nič nemá, SP nekontroluje prípadné nedoplatky v ZP kvôli "výmeru" (ako si napísal).
A nezabudni, že aj ako dôchodca môžeš pri niektorých príjmoch platiť poistné do ZP (či už teraz, alebo v budúcnosti, ak ich budeš mať )
veronikasad
23.10.18,21:25
Aky zaklad dane z podnikania si dosiahol za rok 2017? Kolko si zaplatil poistne do SP a ZP za rok 2017?
veronikasad
23.10.18,21:29
RZZP za rok 2017 ti nebolo doručené? Alebo si si ho neprebral na pošte a vrátilo sa späť do ZP? Inak by ta na dlh nemusel upozorňovať kamarát...
Chobot
24.10.18,10:09
Mňa len zaujala táto veta:

"A keď už, kde mám na aký účet toto zaplatiť keď ja už nemám žiadny vzťah s touto poisťovňou, kde som ho ukončil k 30.4.2017."

Ako že nemáš žiadny vzťah so ZP Dôvera? Prestúpil si do inej ZP? Ak nie, stále si poistenec ZP Dôvera, aj keď poistné za teba platí štát.

V niektorej ZP musíš byť poistený.
Mila123
24.10.18,10:17
ako podnikateľ ešte stále nemusí mať OP s čipom a aktiváciou elektr. schránky Slovensko.sk
misoft
24.10.18,10:26
A keď už, kde mám na aký účet toto zaplatiť keď ja už nemám žiadny vzťah s touto poisťovňou, kde som ho ukončil k 30.4.2017.
Tak to si na veľkom omyle!
Keďže si dôchodca - stávaš sa poistencom štátu - t.z. poistné za teba odvádza štát do poisťovne, ktorej si POISTENCOM -takže MÁŠ vzťah - si POISTENEC!!!!!

Údajne je to nedoplatok, alebo vypočítané z daňového priznania, kde mi až v čase dôchodku nabiehali chýbajúce platby , ktoré som mal v čase podnikania.
To že nabiehali platby neskôr je jedna vec, ale z tých platieb nebolo odvedené poistné!!!! Tie platby (neskôr vyplatené) boli z obdobia, keď si ty MUSEL poistné odvádzať.
Prechod na dôchodok ťa nezbavuje povinnosti toto zaplatiť, pretože to bol príjem, keď si bol SZČO.
Z toho sa nevykrútiš.
Kde zaplatiť? Na ktorejkoľvek pobočke ZP - prídeš, spýtaš sa, koľko dlhuješ, zaplatíš do pokladne a fertig!
V každom meste sú pobočky ZP! Nevrav, že v tvojom okolí je hic sunt leones....
ivka70
24.10.18,11:14
to len predpokladam, ze mu to prislo tam, ked sa pyta, ci mu to nemala ZP dorucit ....