elementstyle
25.10.18,09:07
Dobrý deň,

mám pracovnú ponuku na plný úväzok pre Českú firmu so sídlom v Prahe. Ide o prácu v IT sektore. Firma mi umožňuje prácu na diaľku prostredníctvom živnosti. Čiže, chcel by som pracovať pre Českú firmu, ale žiť na Slovensku. Doposiaľ som pracoval len na trvalý pracovný pomer, takže zisťujem ako je to so živnosťou.
Naviac asi ide o špecifický prípad keďže žiť chcem na Slovensku a nemám žiadny trvalý ani prechodný pobyt v Čechách.

1. V ktoréj kraijine mám požiadať o živnosť? Postačuje mi Slovenská alebo musím mať Českú živnosť?

2. Podľa odpoveďe na 1., v ktoréj krajine budem platiť daň a odvody(sociálna + zdravotná poisťovňa)? Keďže žijem na Slovensku budem navštevovať lekárov tu.

Za každú radu/odpoveď ďakujem :)
ivka70
25.10.18,07:16
1. staci ti SK zivnost, zakaznikov mozes mat po celom svete
2. na SK, ak vsak budes fakturovat elektronicke sluzby do zahranicia, mas povinnost sa evidovat na pred zaciatkom poskytovania sluzieb
https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/3274/category/dan-z-pridanej-hodnoty/article/poskytovanie-sluzieb-do-zahranicia-dph.xhtml
elementstyle
25.10.18,07:26
Čiže tento paragraf už neplatí?
"Živnostenské oprávnenie vydané slovenským živnostenským úradom je v zmysle zákona o živnostenskom podnikaní možné vykonávať na celom území Slovenskej republiky. Slovenský štátny občan môže na základe vydaného slovenského živnostenského oprávnenia podnikať aj v iných krajinách EÚ, teda aj v Českej republike, avšak len dočasne, a to najviac 183 dní v roku (jednorazovo alebo prerušovane). V prípade, ak by ste mali záujem venovať sa podnikateľskej činnosti v Českej republike intenzívnejšie, odporúčame vám zvážiť založenie živnosti v Českej republike."

Zdroj: https://www.etrend.sk/podnikanie/musim-si-zalozit-zivnost-v-cr.html
ivka70
25.10.18,08:01
ale ty nebudes podnikat v CR, ty budes dodavat cezhranicne elektronicke sluzby .....zakaznikovi v CR
Ty nemusis zo Slovenska ani nohu vytiahnut
Ine by bolo, keby si isiel do CR murovat domy, to musis vykonavat lokalne a tam to, co si dal, plati
eletronicke sluzby na dialku su inak definovane
elementstyle
25.10.18,08:28
Jasne chápem. Ďakujem za odpoveď.
elementstyle
25.10.18,09:28
Ešte by som mal dve otázky ohľadom toho či som, alebo nie som platiteľom DPH.
Ako to je v mojom prípade?
A ako to je s faktúrou, budem ju vydávať bez DPH s povinnou klauzulou o prenose daňovej povinnosti?