viking001
28.10.18,09:25
Zdravim,
v práci máme mierny problém s čerpaním dovolenky. Jedná sa o trvalý PP, nepretržitá prevádzka (SBS), systém práce 4 dní práca a 4 dní voľno. Zamestnávateľ sa vyjadril že dovolenku nesmieme čerpať v decembri, nesmieme ju čerpať počas voľna a nesmieme ju preniesť do budúceho roku. Predtým sme si mohli dávať "preplácať" resp. čerpať dovolenku počas voľna. Povedzme mal som voľno Ne, Po, Ut, St, tak som si dal deň dovolenky na utorok. Teraz to máme zakázané. Fungovalo to tak aj u predošlého zamestnávateľa, dovolenka miesto voľna na prilepsenie. Ak som ju nechcel čerpať neraz. V SBS je nepísaným pravidlom že v decembri sa sa dovolenka necerpa, maximálne do 15.12. Môže zakázať zamestnavatel preniesť ju do nasledujúceho roka s tým že nevycerpanu preplatí? Aj to ze si ju nemôžme čerpať do voľna?
Dakujem
misoft
28.10.18,08:52
Plánuje zamestnávateľ dovolenky - musí mať na to plán dovoleniek.
zze/2001-311/111
zze/2001-311/113/2
Ak nemá - porušuje uvedený zákonník §111 ods.1 a §113 ods.2
Zlata46
29.10.18,16:19
Zamestnávateľ Vám môže určiť čerpanie dovolenky sám. Má však povinnosť oznámiť Vám to 14 dní vopred. Myslím, že dohoda je pre obidve strany rozumné riešenie.
Zlata46
29.10.18,16:28
Veľmi pravdepodobne nemajú plán dovoleniek a ani zástupcov zamestnancov. To nič nemení na tom, že zamestnávateľ má právo, vlastne aj povinnosť, určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky.