slovex1
01.08.19,08:40
Dobrý deň. Ako sa má postupovať v prípade zálohovej platby na rekreáciu, ak bol rodinný príslušník vložiť zálohu v hotovosti cez banku na účet ubytovacieho zariadenia? Možno uznať iba časť rekreácie z dôvodu, že zálohová platba nebola hradená osobou, ktorá o rekreáciu žiada? A ako by to bolo v prípade, ak by zamestnanec hradil zálohovú platbu v hotovosti.. Boli predložené 2 faktúry, jedna so spôsobom platby: platba zálohou a druhá: prevodným príkazom. Ďakujem
Jana Motyčková
01.08.19,10:05
FS dáva stanoviská, že preukázanú platbu inou osobou nemožno uznať (s výnimkou manžela/manželky a platby z účtu na ktorý chodí mzda), podľa toho uznáte len to, čo hradil zamestnanec (aj keď ja mám iný názor, ja Vás kontrolovať nebudem). Ak by zamestnanec hradil zálohu v hotovosti, potrebujete účtovný doklad na celú sumu a môže byť časť uhradená zálohovo a časť následne (prevodom alebo v hotovosti).
slovex1
02.08.19,12:11
Dobrý deň. Ako má zamestnanec preukázať oprávnené výdavky na rekreáciu, kde z predloženej faktúry vyplýva, že ich hradil poukazom? Zamestnávateľ neposkytuje príspevok prostredníctvom rekreačného poukazu. Možno v takom prípade uvedené uznať? Ďakujem
Iveta Matlovičová
02.08.19,13:57
Dobrý deň. Ako má zamestnanec preukázať oprávnené výdavky na rekreáciu, kde z predloženej faktúry vyplýva, že ich hradil poukazom? Zamestnávateľ neposkytuje príspevok prostredníctvom rekreačného poukazu. Možno v takom prípade uvedené uznať? Ďakujem
Odkial mal zamestnanec rekreacny poukaz, ak ich zamestnavatel nevydava? Vystavuje sa na meno zamestnanca. Ak ste mali na mysli poukaz (voucher), tak treba dolozit potvrdenie ubytovacieho zariadenia, ze tam bol na rekreacii a doklad o uhrade, ze zaplatil vydavky vas zamestnanec.
slovex1
05.08.19,06:44
Dobrý deň. Pokiaľ zamestnanec uhradí celú rekreáciu v hotovosti ako preukáže, že ju hradil on. Iba predložením faktúry na meno zamestnanca? Ďakujem
Jana Motyčková
05.08.19,08:11
Dokladom z registračnej pokladne s menom zamestnanca, alebo dokladom z RP bez mena + faktúra alebo potvrdenie o ubytovaní vystavené na meno zamestnanca.
LKT
06.08.19,05:56
Dobrý deň, zamestnanec mi doniesol hotelový účet z rekreácie, na ktorej sa zúčastnil so svojou sestrou /je uvedené jej meno na faktúre/. Faktúra je vystavená na meno zamestnanca. V žiadosti uviedol, že zdieľajú spoločnú domácnosť. Môžem uznať náklady za ubytovanie aj na jeho sestru?
Jana Motyčková
06.08.19,12:21
Ak majú spoločnú domácnosť, môžete. Spoločná domácnosť sa preukazuje čestným prehlásením, keď to uviedol v žiadosti, tak podľa mňa to preukázal.
MáriaPaM
08.08.19,13:47
Dobrý deň,

zamestnanec predložil účty z registračnej pokladnice bez mena zamestnanca a k tomu kemping nevystavil faktúru, ale "potvrdenie ubytovania na účely príspevku na rekreáciu" - doklad obsahuje identifikáciu poskytovateľa aj časové vymedzenie pobytu aj popis služieb (ubytovanie 2 osoby + auto + stan) len teda nemá žiadne číslo.

môžem to uznať?
Iveta Matlovičová
09.08.19,07:38
Dobrý deň,

zamestnanec predložil účty z registračnej pokladnice bez mena zamestnanca a k tomu kemping nevystavil faktúru, ale "potvrdenie ubytovania na účely príspevku na rekreáciu" - doklad obsahuje identifikáciu poskytovateľa aj časové vymedzenie pobytu aj popis služieb (ubytovanie 2 osoby + auto + stan) len teda nemá žiadne číslo.

môžem to uznať?

ak v tom potvrdeni su uvedene mena a priezviska osob je to v poriadku, ak je tam uvedene, ze len "2 osoby" tak by som to neuznala
Mila123
09.08.19,07:45
ak v tom potvrdeni su uvedene mena a priezviska osob je to v poriadku, ak je tam uvedene, ze len "2 osoby" tak by som to neuznala

nechápem dôvod neuznania?

nie je v doklade napísané, že koľko dní prenocovali?
Janula1
09.08.19,07:58
Prosím Vás, neviem, či som prehliadla v článkoch, ale ak zamestnávateľ v roku 2018 nemal viac ako 49 zamestnancov, ale teraz v priebehu roka už má viac ako 50 zamestnancov, môžeme zamestnancom uznávať príspevky na rekreácie? Alebo až v roku 2020?
Jana Motyčková
09.08.19,10:34
Uznávať môžete, aj keby ste mali 1 zamestnanca. Ale povinnosť poskytovať RP Vám konkrétne vznikne až v roku 2020.
Janula1
09.08.19,10:37
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď
Mila123
13.08.19,05:53
Prepáčte, odpoveď k 260. príspevku mi stále chýba...
ďakujem
ajka23
13.08.19,11:23
Dobrý deň,


prosím o radu k preplateniu rekreačného príspevku. Zamestnancova dcéra absolvovala denný tábor, v celkovej čiastke je v zmluve zahrnuté aj tričko a cestovné poistenie. Sú tieto položky oprávnenými výdavkami, z ktorých môžeme 55% preplatiť?


Za odpoveď ďakujem
Iveta Matlovičová
14.08.19,07:22
Dobrý deň,


prosím o radu k preplateniu rekreačného príspevku. Zamestnancova dcéra absolvovala denný tábor, v celkovej čiastke je v zmluve zahrnuté aj tričko a cestovné poistenie. Sú tieto položky oprávnenými výdavkami, z ktorých môžeme 55% preplatiť?
Za odpoveď ďakujem

ja by som uznala
Iveta Matlovičová
14.08.19,07:30
nechápem dôvod neuznania?

nie je v doklade napísané, že koľko dní prenocovali?

To ze boli dve prenocovania je v poriadku, ale ak boli "2 osoby" nie je zrejme, kto bola ta druha osoba, a tak nemozno posudit, ci ide o opravnene vydavky na tu "druhu osobu". Podla pokynu FR SR súčasťou dokladu musí byť aj uvedenie osôb (nie počet osôb!), ktoré sa spolu so zamestnancom zúčastnili rekreačného pobytu, aby zamestnávatelia mohol posúdiť, či je nárok na preplatenie v súlade so Zákonníkom práce ... ak to nie je špecifikované na doklade, pri preukazovaní postupujte podľa internej smernicie zamestnávateľa (napr. "druhu osobu" bude zamestnanec špecifikovať napr. v žiadosti o o príspevok na rekreáciu)
LKT
15.08.19,03:56
Dobrý deň, zamestnanec doniesol potvrdenie, že sa jeho dcéra zúčastnila týždenného letného tábora. Na potvrdení je uvedené len meno jeho dcéry, dátum jej narodenia, bydlisko, suma a dátum odkedy dokedy tábor trval. Zároveň doplnil aj výpisu účtu o úhrade a rodný list dieťaťa. Meno zamestnanca na potvrdení uvedené nie je. Prosila by som o radu, či takýto doklad je postačujúcu na priznanie rekreačného príspevku, keďže tam nie je uvedeného jeho meno. Za skorú odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.
Iveta Matlovičová
15.08.19,05:58
Dobrý deň, zamestnanec doniesol potvrdenie, že sa jeho dcéra zúčastnila týždenného letného tábora. Na potvrdení je uvedené len meno jeho dcéry, dátum jej narodenia, bydlisko, suma a dátum odkedy dokedy tábor trval. Zároveň doplnil aj výpisu účtu o úhrade a rodný list dieťaťa. Meno zamestnanca na potvrdení uvedené nie je. Prosila by som o radu, či takýto doklad je postačujúcu na priznanie rekreačného príspevku, keďže tam nie je uvedeného jeho meno. Za skorú odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.
ano je to v poriadku
UMMS
27.08.19,06:52
Zamestnanec pracoval na od 1.1.2019 do 31.7.2019 50% úväzok. V 7/2019 sme mu vyplatili rekreačný príspevok 137,5 €. Od 1.8.2019 pracuje na 100% úväzok. Od 8.8.2019 bol na rekreácii za čo zaplatil 650€. Prosím o radu či má nárok na najvyššiu sumu 275€ a môžeme mu vyplatiť 137,50€ za rekreáciu v 8/2019. Ďakujem za skorú odpoveď.
Jana Motyčková
27.08.19,07:14
Má nárok na doplatok do plnej sumy 275 €. Vždy sa posudzuje výška úväzku ku dňu začatiu rekreácie.
slovex1
30.08.19,06:39
Dobrý deň. V prípade, ak si príspevok na rekreáciu u zamestnávateľa uplatní družka aj na svojho druha, tak druh si už nemôže uplatniť aj na družku u svojho zamestnávateľa, iba ak by si uplatnili každý samostatne u svojich zamestnávateľov? Ďakujem
Iveta Matlovičová
30.08.19,11:20
Dobrý deň. V prípade, ak si príspevok na rekreáciu u zamestnávateľa uplatní družka aj na svojho druha, tak druh si už nemôže uplatniť aj na družku u svojho zamestnávateľa, iba ak by si uplatnili každý samostatne u svojich zamestnávateľov? Ďakujem


presne, ak si druh už uplatnil družku, družka si u svojho zamestnávateľa uplatniť príspevok nemôže ... uplatniť si môže aj každý samostatne u svojho zamestnávateľa, ale v takomto prípade by si každý sám mal zaplatiť rekreáciu a priniesť aj doklad vystavený na svoje meno
veronikasad
30.08.19,21:02
Dobry den, zamestnanec sa v sept. t.r. zúčastní Filmoveho festivalu v Piešťanoch. Pokial by hotel, v ktorom bude ubytovaný, zabezpečil aj vstupenky na FF a vyuctuje ich vo faktúre, moze si ich uplatniť ako oprávnené výdavky? Ostatné podmienky spĺňa.
Jana Motyčková
31.08.19,11:00
ja by som s tým nemala žiaden problém
veronikasad
31.08.19,11:07
ja by som s tým nemala žiaden problémDakujem za odpoveď
dobronika
02.09.19,05:20
Dobrý deň, prosím Vás môžeme uznať rukou vypísaný príjmový doklad Farského úradu - účastnícky poplatok na detský letný tábor cirkevného zboru vo Vysokých Tatrách 12.-16.8.2019 za dcéru Nelu XYovú. Číslo pokladničného dokladu nie je uvedené. Ďakujem za odpoveď.
Iveta Matlovičová
02.09.19,08:20
Dobrý deň, prosím Vás môžeme uznať rukou vypísaný príjmový doklad Farského úradu - účastnícky poplatok na detský letný tábor cirkevného zboru vo Vysokých Tatrách 12.-16.8.2019 za dcéru Nelu XYovú. Číslo pokladničného dokladu nie je uvedené. Ďakujem za odpoveď.



Účtovný doklad by mal obsahovať aj číslo dokladu (PPD, faktúry) - zákon o účtovníctve. Podľa pokynu FR SR zamestnávateľ má vyžadovať od zamestnanca, aby predložil taký účtovný doklad, z ktorého je zrejmé, kto, komu, kedy poskytol čo a v akej výške. To zrejmé asi je, takže treba doplniť len to číslo.
vraňarka
03.09.19,12:56
Dobrý deň, zamestnankyňa predložila žiadosť o poskytnutie príspevku na rekreáciu a tieto dva doklady: faktúru vystavenú počas trvania pobytu 28.8.2019 - je vystavená na jej meno, je na nej uvedené: fakturujeme Vám ubytovanie s polpenziou v penzióne XXX v termíne od 26.8. do 29.08.2019 pre 3 osoby (uvedené mená a príslušnosť k zamestnankyni) v celkovej čiastke - uvedená suma, miestna daň obci - suma. Zároveň doložila pokladničný doklad z registračnej pokladnice - je na ňom uvedené úhrada faktúry č. xxx. Nie je však uvedené meno zamestnankyne.

Možno takéto doklady uznať bez vyžadovania ďalších doplňujúcich dokladov? Nemusí byť na pokladničnom doklade uvedené meno zamestnankyne?



Prosím súrne, vopred ďakujem
Jana Motyčková
03.09.19,16:33
Faktúra je účtovným dokladom, je na meno zamestnankyne, zároveň máte doklad o úhrade - máte všetko čo potrebujete na priznanie RP.
vraňarka
05.09.19,10:41
Dobrý deň opätovne,

tentoraz prosím usmernenie k nášmu oprávneniu vyplatiť príspevok na rekreáciu, keď zamestnanec doložil okrem svojej žiadosti takéto doklady:

1.vyúčtovaciu faktúru s textom:

Fakturujeme Vám za poskytnuté služby v termíne (viac ako 2 noci), potom vymenované položky: ubytovanie - 1 osoba, strava - 1 ks, záloha zaplatená voucherom, k úhrade:0 (Faktúra je vystavená na jeho meno)



Ako doklad o úhrade doložil na hlavičkovom papieri Slovenskej sporiteľne vytlačený výpis transakcie: Zlavomat.sk, popis transakcie: platba kartou, dátum splatnosti, dátum transakcie, číslo karty (tak ako sa uvádza - neúplné s hviezdičkami uprostred), obchodnik: Zlavomat.sk, miesto: Bratislava, CZE, a pod tým poznámka: platba bola zaúčtovaná.

1.Je toto dostatočný doklad o úhrade? (nie je na ňom uvedený majiteľ karty).

2.Ak by karta aj účet patrili jeho družke, s ktorou žije v spoločnej domácnosti, bolo by možné takúto úhradu uznať?



Ďakujem za odpoveď
Iveta Matlovičová
06.09.19,05:08
pre vranarka: podmienkou je, ze vyuctovacia faktura musi byt vystavena na meno vasho zamestnanca, co sa tyka dokladu o uhrade - ziadala by som dolozit kopiu vypisu z uctu
olga84
06.09.19,07:43
Dobrý deň. Zamestnankyňa priniesla potvrdenie záväznej rezervácie, kde je uvedený termín pobytu, typ ubytovania – ND 23 Štúdio, pobytový balíček. Ďalej je tu zoznam objednaných služieb: ND-štúdio pre max. 4 os. bez stravy 1x539,- ND-štúdio pre max. 4 os. bez stravy 1x539,- Záloha na čipové karty 2x2,- 4,- Zľava -2x54,- -108,- Spolu 974,- Objednávateľom je dcéra zamestnankyne.



Ďalším dokladom je vyúčtovacia faktúra, kde je uvedený odberateľ naša zamestnankyňa, je tam termín pobytu, vyúčtovanie 970,- záloha 970,- /4,- za čipové karty sa vrátili/, teda konečná suma faktúry je 0,-. Nie je tam ale uvedená druhá osoba. Môžem uznať rekreačný poplatok len na našu zamestnankyňu, ktorá je uvedená ako odberateľ? Bolo by to 55% zo sumy 485,- / t.j. polovica z vyúčtovacej faktúry/ s tým, že ešte doloží výpis z dcérinho účtu o zaplatení zálohy hotelu a výpis zo svojho účtu o zaplatení sumy na dcérin účet? Ďakujem.
vraňarka
06.09.19,12:35
pre vranarka: podmienkou je, ze vyuctovacia faktura musi byt vystavena na meno vasho zamestnanca, co sa tyka dokladu o uhrade - ziadala by som dolozit kopiu vypisu z uctu



A čo v tom prípade, keď majiteľom účtu (ani spolumajiteľom) dotyčný zamestnanec nie je?



ďakujem
vraňarka
06.09.19,15:19
prosím upresnenie k 281 a odpovedi 282:


A čo v tom prípade, keď majiteľom účtu (ani spolumajiteľom) dotyčný zamestnanec nie je?
Iveta Matlovičová
09.09.19,09:36
prosím upresnenie k 281 a odpovedi 282:


A čo v tom prípade, keď majiteľom účtu (ani spolumajiteľom) dotyčný zamestnanec nie je?

tak potom to ako oprávnený výdavok nemožno uznať
olga84
10.09.19,06:43
Prosím o odpoveď k príspevku 283. Ďakujem.
mc_zapad
11.09.19,11:05
Dobrý deň,

prosím o radu: zamestnanec priniesol: Doklad o zaplatení a absolvovaní pobytu č.xxx, na ktorom je uvedené jeho meno, meno manželky, dátum uskutočnenia pobytu, dátum vystavenia Dokladu o zapl...., je tu uvedený poskytovateľ, ubytovacie zariadenie, popis, ale tento Doklad nie je podpísaný ani opečiatkovaný. Je to v poriadku? Podľa vyjadrenia na stránke MF je to možné.

Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
11.09.19,12:03
Ak je to doklad z ERP, VRP (alebo aké sú momentálne skratky registračných pokladní), na týchto dokladoch nemusí byť podpis ani pečiatka. Iné doklady Vám posúdiť neviem, ak MF sa vyjadrilo, že je to OK, tak to bude OK.
Iveta Matlovičová
11.09.19,18:19
Dobrý deň. Zamestnankyňa priniesla potvrdenie záväznej rezervácie, kde je uvedený termín pobytu, typ ubytovania – ND 23 Štúdio, pobytový balíček. Ďalej je tu zoznam objednaných služieb: ND-štúdio pre max. 4 os. bez stravy 1x539,- ND-štúdio pre max. 4 os. bez stravy 1x539,- Záloha na čipové karty 2x2,- 4,- Zľava -2x54,- -108,- Spolu 974,- Objednávateľom je dcéra zamestnankyne.

Ďalším dokladom je vyúčtovacia faktúra, kde je uvedený odberateľ naša zamestnankyňa, je tam termín pobytu, vyúčtovanie 970,- záloha 970,- /4,- za čipové karty sa vrátili/, teda konečná suma faktúry je 0,-. Nie je tam ale uvedená druhá osoba. Môžem uznať rekreačný poplatok len na našu zamestnankyňu, ktorá je uvedená ako odberateľ? Bolo by to 55% zo sumy 485,- / t.j. polovica z vyúčtovacej faktúry/ s tým, že ešte doloží výpis z dcérinho účtu o zaplatení zálohy hotelu a výpis zo svojho účtu o zaplatení sumy na dcérin účet? Ďakujem.



popis odobranych sluzieb na fakture nie je jasny, a zaroven to zaplatila dcera a nie vasa zamestnankyna, takze nema narok na rekreacny prispevok podla § 152a Zakonnika prace
olga84
12.09.19,07:42
Neviem či je to dôležité, ale ešte doplním, že na potvrdení, ktoré je vystavené hotelom, je uvedené, že je to 14 nocí, vybavenie /dvojlôžko, TV, terasa, kuch. kútik, parkovanie/ a poznámka, že cena rezervácie zahŕňa uvedené služby, daň z ubytovania a DPH. Vo vyúčtovacej faktúre je napísané, že je to vyúčtovanie za pobyt v štúdiu Smaragd v termíne 6.7.2019-20.7.2019. Druhou osobou bol manžel, ale v žiadosti ho neuviedla a dcére po ukončení dovolenky zaplatila zo svojho účtu sumu 974,-. Aj po tomto mojom doplnení údajov nemá nárok na rekreačný príspevok?
Iveta Matlovičová
15.09.19,10:44
Neviem či je to dôležité, ale ešte doplním, že na potvrdení, ktoré je vystavené hotelom, je uvedené, že je to 14 nocí, vybavenie /dvojlôžko, TV, terasa, kuch. kútik, parkovanie/ a poznámka, že cena rezervácie zahŕňa uvedené služby, daň z ubytovania a DPH. Vo vyúčtovacej faktúre je napísané, že je to vyúčtovanie za pobyt v štúdiu Smaragd v termíne 6.7.2019-20.7.2019. Druhou osobou bol manžel, ale v žiadosti ho neuviedla a dcére po ukončení dovolenky zaplatila zo svojho účtu sumu 974,-. Aj po tomto mojom doplnení údajov nemá nárok na rekreačný príspevok?

nie nemá nárok, ak keby to dcére zaplatila
olga84
16.09.19,08:39
Prepáčte, ale stále nerozumiem tomu o aké služby ide. Na potvrdení záväznej rezervácie, na ktorom je pečiatka hotela, je napísané, že ide o 14 nocí a v akom termíne, stravovali sa sami. Vo vyúčtovacej faktúre je vyúčtovanie pobytu v termíne zhodnom na potvrdení. Myslela som si, že stačí ak je potvrdené, že tam prespali minimálne dve noci a nemusia mať stravu a iné služby a môžem im priznať rekreačný príspevok iba za prenocovania. Aké služby by teda mali byť na faktúre?
ajka23
16.09.19,11:01
Dobrý deň,


zamestnankyňa absolvovala pobyt zakúpený cez zľavomat.


Pri kúpe voucheru si uplatnila kredity, ktoré na svojom konte mala, a teda zaplatená čiastka bola nižšia ako skutočná cena voucheru.


Hotelové zariadenie vystavilo faktúru na celkovú sumu (bez odpočítania zľavy)


Zamestnankyňa má z účtu stiahnutú sumu nižšiu ako je konečná faktúra od zariadenia.


Z akej čiastky môžem počítať príspevok? Z tej, ktorá jej bola stiahnutá z účtu, alebo z faktúry, ktorú vystavilo hotelové zariadenie?


Za odpoveď ďakujem
Iveta Matlovičová
16.09.19,12:29
Prepáčte, ale stále nerozumiem tomu o aké služby ide. Na potvrdení záväznej rezervácie, na ktorom je pečiatka hotela, je napísané, že ide o 14 nocí a v akom termíne, stravovali sa sami. Vo vyúčtovacej faktúre je vyúčtovanie pobytu v termíne zhodnom na potvrdení. Myslela som si, že stačí ak je potvrdené, že tam prespali minimálne dve noci a nemusia mať stravu a iné služby a môžem im priznať rekreačný príspevok iba za prenocovania. Aké služby by teda mali byť na faktúre?


zaplatila to dcera a nie vasa zamestnankyna, to je podstatne, aj napriek tomu, ze to potom uhradila dcere - mala to zaplatit priamo zamestnankyna, ktora o prispevok ziada, nic to nemeni na veci, ze potom to ona dcere uhradila
Iveta Matlovičová
16.09.19,12:31
Dobrý deň,


zamestnankyňa absolvovala pobyt zakúpený cez zľavomat.


Pri kúpe voucheru si uplatnila kredity, ktoré na svojom konte mala, a teda zaplatená čiastka bola nižšia ako skutočná cena voucheru.


Hotelové zariadenie vystavilo faktúru na celkovú sumu (bez odpočítania zľavy)


Zamestnankyňa má z účtu stiahnutú sumu nižšiu ako je konečná faktúra od zariadenia.


Z akej čiastky môžem počítať príspevok? Z tej, ktorá jej bola stiahnutá z účtu, alebo z faktúry, ktorú vystavilo hotelové zariadenie?


Za odpoveď ďakujem



skuste sa obratit na FR SR, ja by som zohladnila skutocne odpisanu sumu penazi z uctu
olga84
16.09.19,14:21
zaplatila to dcera a nie vasa zamestnankyna, to je podstatne, aj napriek tomu, ze to potom uhradila dcere - mala to zaplatit priamo zamestnankyna, ktora o prispevok ziada, nic to nemeni na veci, ze potom to ona dcere uhradila


Predtým bola odpoveď, že na faktúre chýba popis služieb a úhradu dcére som brala, že ak jej to zamestnankyňa uhradí a doloží výpis o úhrade zo svojho účtu, tak sa príspevok môže uznať. Myslela som si to na základe prečítania odpovede na príspevok č. 190:







Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na úhradu rekreácie - zamestnanec bol s družkou, s ktorou žije v spol. domácnosti na rekreácii. Doklad o úhrade doložil potvrdenie o zrealizovaní transakcie debetnou kartou (vytlačené potvrdenie z internetbankingu), kde je ale majiteľ účtu uvedená jeho družka. Tzn. nezaplatil to on, ale ona. Chcem sa spýtať, či by mal nárok na príspevok, pokiaľ by "preposlal" peniaze za pobyt zo svojho účtu na účet družky. Teda že by doložil potvrdenie z internetbankingu, resp. potom výpis z účtu o tom, že tú sumu jej uhradil. ďakujem

P. Motyčková odpovedá, že ona by to uznala.
Iveta Matlovičová
16.09.19,18:01
Predtým bola odpoveď, že na faktúre chýba popis služieb a úhradu dcére som brala, že ak jej to zamestnankyňa uhradí a doloží výpis o úhrade zo svojho účtu, tak sa príspevok môže uznať. Myslela som si to na základe prečítania odpovede na príspevok č. 190:
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na úhradu rekreácie - zamestnanec bol s družkou, s ktorou žije v spol. domácnosti na rekreácii. Doklad o úhrade doložil potvrdenie o zrealizovaní transakcie debetnou kartou (vytlačené potvrdenie z internetbankingu), kde je ale majiteľ účtu uvedená jeho družka. Tzn. nezaplatil to on, ale ona. Chcem sa spýtať, či by mal nárok na príspevok, pokiaľ by "preposlal" peniaze za pobyt zo svojho účtu na účet družky. Teda že by doložil potvrdenie z internetbankingu, resp. potom výpis z účtu o tom, že tú sumu jej uhradil. ďakujem

P. Motyčková odpovedá, že ona by to uznala.



áno, chýbal tam popis služieb - aj to je chyba, čo sa týka úhrady to ste objasnili v ďalších príspevkoch, podľa môjho názoru úhrada nemôže byť dcérou, ani prípad druha a družky by som neuznala ... z usmernenia FR SR vyberám: "Ak rekreácia bola uhradená z účtu manžela (manželky) zamestnanca, ktorý má dispozičné právo k účtu, považuje sa takáto úhrada za hodnoverný účtovný doklad u zamestnávateľa ? Prioritne úhrada oprávnených výdavkov na rekreáciu má byť zaplatená z účtu zamestnanca. Jediný prípad, kedy možno akceptovať úhradu z iného účtu je v prípade manželov, ktorí majú bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Spôsob preukazovania tejto skutočnosti si určuje zamestnávateľ.
maruška7
17.09.19,07:48
Dobrý deň, ak zamestnanec donesie faktúru na svoje meno, kde je uvedené ubytovanie v apartmáne na 2 noci, nie je tam uvedené počet osôb, ani žiadne osoby, pričom cena apartmánu je rovnaká bez ohľadu na počet osôb. Je mzdárka povinná zisťovať, či tam bol ubytovaný sám, ak bude tvrdiť, že tam bol ubytovaný sám? Alebo stačí čestné prehlásenie v prípade, že tam bol ubytovaný s rodinnými príslušníkmi? Často majitelia menších penziónov ani nevedia, aké doklady majú vystaviť a čo majú vo faktúre uviesť.
Iveta Matlovičová
17.09.19,12:09
Dobrý deň, ak zamestnanec donesie faktúru na svoje meno, kde je uvedené ubytovanie v apartmáne na 2 noci, nie je tam uvedené počet osôb, ani žiadne osoby, pričom cena apartmánu je rovnaká bez ohľadu na počet osôb. Je mzdárka povinná zisťovať, či tam bol ubytovaný sám, ak bude tvrdiť, že tam bol ubytovaný sám? Alebo stačí čestné prehlásenie v prípade, že tam bol ubytovaný s rodinnými príslušníkmi? Často majitelia menších penziónov ani nevedia, aké doklady majú vystaviť a čo majú vo faktúre uviesť.

mzdárka má postupovať podľa interného predpisu zamestnávateľa, ak je v predpise uvedené, že na doklade má byť aj popis poskytnutých služieb - tak by mali byť služby rozpísané, ak predpis zamestnávateľ nemá - mzdárka "nerobí detektíva" a skúma len len účtovný doklad a doklad o úhrade - či spĺňa všetky náležitosti
ivkop
27.09.19,09:15
Dobry den,

musi zamestnanec predlozit original faktury? Alebo to moze byt aj kopia prosim?

Musi byt faktura opeciatkovana a podpisana zariadenim?

Vopred vdaka
Iveta Matlovičová
27.09.19,12:13
Dobry den,

musi zamestnanec predlozit original faktury? Alebo to moze byt aj kopia prosim?

Musi byt faktura opeciatkovana a podpisana zariadenim?

Vopred vdaka

postacuje kopia, peciatka a popis nie su povinne nalezitosti faktury, takze tiez nemusia byt
Mila123
28.09.19,14:22
postacuje kopia, peciatka a popis nie su povinne nalezitosti faktury, takze tiez nemusia byt

nie je účtovníctvo o originalite? podľa môjho názoru musí mať originál daňového dokladu- v tomto prípade je to faktúra
Iveta Matlovičová
30.09.19,10:54
nie je účtovníctvo o originalite? podľa môjho názoru musí mať originál daňového dokladu- v tomto prípade je to faktúra
áno faktúra - ale podľa usmernenia FR SR postačuje kópia faktúry
dobronika
30.09.19,13:21
Dobrý deň, zamestnankyňa doniesla FA, ktorú aj uhradila, na ktorej sú položky:
Ubytovanie 29.8. - 30.8.2019 - množstvo 2 - suma 602,-

Lístok na Chopok - množstvo 12 - suma 60,-
Celková suma: 662,-


Pod položkami je poznačené:
Hosť - Pobyt - Izba: Meno zamestnankyne a jej manžela - 29.8.2019 - 31.8.2019
Ostatní ubytovaní: - vymenovaní ďalší 4 ľudia - neoprávnené osoby


Moje otázky:1) Stretli ste sa s takto uvedenými dátumami? Beriete to, že to boli 2 noci?
2) Uznali by ste to vôbec, keďže nie sú presne vyčíslené položky na jednotlivých ľudí, keďže nie sú všetky osoby oprávnené? Dali by ste celkovú sumu deleno 6 osôb?


Veľká vďaka za krátku odpoveď áno, či nie.
Iveta Matlovičová
01.10.19,05:03
pre dobrodinka: ziadala by som vycislenie na 2 opravnena osoby - potvrdenie hoteloveho zariadania, kde bude uvedeny presnejsi popis poskytnutych sluzieb, takto neviete co mate delit 6
zlolen
04.10.19,07:56
Prosím poradiť, mám doklad o absolvovaní pobytu na 2 noci, v poznámke mám napísane pobyt absolvovaný s manželom XY ( jeho meno a priezvisko), musím dokladať zamestnávateľovi sobášny list?



Ďakujem
Iveta Matlovičová
07.10.19,09:34
Prosím poradiť, mám doklad o absolvovaní pobytu na 2 noci, v poznámke mám napísane pobyt absolvovaný s manželom XY ( jeho meno a priezvisko), musím dokladať zamestnávateľovi sobášny list?
Ďakujem

postupujete pri predkladaní dokladov podľa pokynov uvedených v internej smernici zamestnávateľa, ak ju zamestnávateľ nemá, zákon nepredpisuje povinnosť preukazovať aj príbuzenský vzťah k zamestnancovi
MáriaPaM
15.10.19,13:30
Faktúra je účtovným dokladom, je na meno zamestnankyne, zároveň máte doklad o úhrade - máte všetko čo potrebujete na priznanie RP.

Prosím Vás ja by som sa chcela spýtať všeobecne k týmto situáciám:

mám takto ako píšete všetko, faktúru aj doklad z registračnej pokladnice, ale málokto už platí pri pokladni hotovosťou.. znamená to že keď platí kartou, aj tak musí dokázať že to bolo jeho kartou a predložiť aj výpis z účtu?
Jana Motyčková
15.10.19,16:11
FS sa vyjadruje, že áno, že treba dokladovať, že to bolo z účtu zamestnanca.
UMMS
22.10.19,21:08
Zamestnanec poslal žiadosť o rekr. príspevok, faktúru, doklad z registračnej pokladnice, všetko v poriadku. Na faktúre je rozpis: ubytovanie, strava, 4x pivo, 1x koňak. Čo s tým? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
23.10.19,13:49
Čo sa vám nezdá? Ten koňak a pivo? Aj stravovacie služby a občerstvenie vrátane alkoholu spadá pod služby cestovného ruchu.
UMMS
24.10.19,06:42
Zamestnanec poslal žiadosť o rekr. príspevok, faktúru, doklad z registračnej pokladnice, všetko v poriadku. Na faktúre je rozpis: ubytovanie, strava, 4x pivo, 1x koňak. Čo s tým? Ďakujem za odpoveď.

Pivo a koňačik sú náklady zamestnávateľa?
Iveta Matlovičová
24.10.19,08:35
Pivo a koňačik sú náklady zamestnávateľa?

a nie sú to poskytnuté stravovacie služby? aj konačik sa dá piť či nie?:);)
Lenka9
05.11.19,11:50
V § 152a je uvedené „na žiadosť zamestnanca sa príspevok na rekreáciu, ktorá začala v jednom kalendárnom roku a nepretržite trvá v nasledujúcom kalendárnom roku, bude považovať za príspevok na rekreáciu za kalendárny rok, v ktorom rekreácia začala.“

To znamená, že zamestnanec si môže vybrať z ktorého roku si chce príspevok uplatniť?
Iveta Matlovičová
05.11.19,13:01
V § 152a je uvedené „na žiadosť zamestnanca sa príspevok na rekreáciu, ktorá začala v jednom kalendárnom roku a nepretržite trvá v nasledujúcom kalendárnom roku, bude považovať za príspevok na rekreáciu za kalendárny rok, v ktorom rekreácia začala.“

To znamená, že zamestnanec si môže vybrať z ktorého roku si chce príspevok uplatniť?

ano, ale to neplati ak by slo o rekreacny poukaz
mc_zapad
12.11.19,12:05
Dobrý deň pani Motyčková,

prosím Vás o Váš názor: zamestnanec predložil faktúru z rekreačného pobytu zo zariadenia, kde sa pobyt uskutočnil v dňoch 4.10. - 7.10.2019. Platil to zálohovo cez Zľavadňa.sk 20.9.2019, k čomu predložil výpis BÚ. Faktúra má všetky náležitosti, akurát je na nej uvedené: záloha 0, k úhrade 169 €, s poznámkou Neuhrádzať, uhradené prostredníctvom portálu Zľavadňa.sk.

Uznať, či neuznať, nemalo to byť opačne: záloha 169 e, k úhrade 0 ?

Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
12.11.19,13:29
Ach, ja by som to uznala. Malo by to byť podľa mňa opačne, ale nie som účtovníčka.
ivkop
13.11.19,09:01
Dobry den,

zamestnanec doniesol na preplatenie fakturu za pobyt, ta je ok. K tomu prilozil este dalsi doklad z ERP, kde je spotreba piva a dzusov plus poplatok za župan, toto platil osobitne mimo hotelo

veho uctu v hotovosti. Mozem brat do uvahy aj tento doklad v hotovosti za pitie a zupan?

Dakujem vopred.
Iveta Matlovičová
13.11.19,13:52
Dobry den,

zamestnanec doniesol na preplatenie fakturu za pobyt, ta je ok. K tomu prilozil este dalsi doklad z ERP, kde je spotreba piva a dzusov plus poplatok za župan, toto platil osobitne mimo hotelo

veho uctu v hotovosti. Mozem brat do uvahy aj tento doklad v hotovosti za pitie a zupan?

Dakujem vopred.

ak išlo o ERP, ktoré vystavilo ubytovacie zariadenie, ja by som to uznala (aj zupan)
Dana Deáková
14.11.19,05:14
ak išlo o ERP, ktoré vystavilo ubytovacie zariadenie, ja by som to uznala (aj zupan)


Uznali by ste tento doklad z ERP, aj keď na doklade nie je uvedené meno zamestnanca?
Iveta Matlovičová
17.11.19,15:32
Uznali by ste tento doklad z ERP, aj keď na doklade nie je uvedené meno zamestnanca?

nie neuznala, uznat ERP bez mena by bolo mozne len v tom pripade ak by spotreba sluzieb uvedenych na ERP bola uvedena na potvrdeni ubytovacieho zariadenia, ze tieto sluzby spotreboval uvedeny danovnik
majar
18.11.19,12:19
Dobrý deň,
prosím Vás, ako by ste posudzovali nárok na príspevok na rekreáciu u zamestnanca, ktorý má u jedného zamestnávateľa má dva pracovné pomery na skrátené úväzky:
1. prac. pomer 20 hod. úväzok a
2. prac. pomer 20 hod. úväzok.

Má zamestnanec nárok na príspevok na rekreáciu iba z jedného PP 137,5€ alebo z obidvoch PP (137,50 + 137,50)?

Ďakujem
alena33
18.11.19,16:33
Dobrý deň, v súvislosti s príspevkom na rekreáciu, ktorá začala v jednom roku a trvala nepretržite v nasledujúcom roku, ak o to zamestnanec požiada, bude sa príspevok považovať za príspevok za
alena33
18.11.19,16:43
Dobrý deň, v súvislosti s príspevkom na rekreáciu, ktorá začala v jednom roku a trvala nepretržite v nasledujúcom roku, ak o to zamestnanec požiada, bude sa príspevok považovať za príspevok za kalendárny rok, v ktorom rekreácia začala - už vieme, že v tomto prípade sa suma príspevku započíta do potvrdenia o zdaniteľnom príjme za rok, v ktorom rekreácia začala. Ako to bude so mzdovým listom? Zahrnie sa do mesiaca, v ktorom rekreácia začala, alebo sa zahrnie do mesiaca, v ktorom bol príspevok vyplatený? Vopred ďakujem za odpoveď.
Šimúnová Iveta
18.11.19,16:55
Dobrý deň, zamestnanec je dlhodobo PN, má nárok na príspevok? Diagnóza zamestnanca je taká že nemusí byť sústavne doma. Všetky podmienky na poskytnutie príspevku sú splnené. Z našej strany zamestnávateľa nemáme najmenší problém príspevok poskytnúť. Moje otázky má nárok:



1. DPN do 52. týždňov
2. DPN po 52 týždni PN trvá, priznaný plný ID.


Za odpoveď ďakujem.
Jana Motyčková
18.11.19,18:04
Dobrý deň,
prosím Vás, ako by ste posudzovali nárok na príspevok na rekreáciu u zamestnanca, ktorý má u jedného zamestnávateľa má dva pracovné pomery na skrátené úväzky:
1. prac. pomer 20 hod. úväzok a
2. prac. pomer 20 hod. úväzok.

Má zamestnanec nárok na príspevok na rekreáciu iba z jedného PP 137,5€ alebo z obidvoch PP (137,50 + 137,50)?

Ďakujem

Ja by som uzanala príspevok z oboch PP 137,50+ 137,50. Zákon zakazuje žiadať o RP u viac zamestnávateľov, ale v tomto prípade ide o jedného zamestnávateľa.
Jana Motyčková
18.11.19,18:09
Dobrý deň, v súvislosti s príspevkom na rekreáciu, ktorá začala v jednom roku a trvala nepretržite v nasledujúcom roku, ak o to zamestnanec požiada, bude sa príspevok považovať za príspevok za kalendárny rok, v ktorom rekreácia začala - už vieme, že v tomto prípade sa suma príspevku započíta do potvrdenia o zdaniteľnom príjme za rok, v ktorom rekreácia začala. Ako to bude so mzdovým listom? Zahrnie sa do mesiaca, v ktorom rekreácia začala, alebo sa zahrnie do mesiaca, v ktorom bol príspevok vyplatený? Vopred ďakujem za odpoveď.
V mzdovom liste by mal byť RP v mesiaci, za ktorý bol príspevok zúčtovaný.
Do potvrdenia o zdaniteľnom príjme sa tento príspevok zahrnie do obdobia, kedy rekreácia začala, ak je RP vyplatený do 31.1. nasledujúceho roku. AK je vyplatený neskôr, dáte do potvrdenia za nasledujúci rok.
Jana Motyčková
18.11.19,18:14
Dobrý deň, zamestnanec je dlhodobo PN, má nárok na príspevok? Diagnóza zamestnanca je taká že nemusí byť sústavne doma. Všetky podmienky na poskytnutie príspevku sú splnené. Z našej strany zamestnávateľa nemáme najmenší problém príspevok poskytnúť. Moje otázky má nárok:



1. DPN do 52. týždňov
2. DPN po 52 týždni PN trvá, priznaný plný ID.


Za odpoveď ďakujem.

Hm, obávam sa že FS bude tvrdiť, že počas PN musí dodržiavať liečebný režim a preto nemôže byť na rekreácii. Ja si to nemyslím, lebo definícia rekreácie neexistuje, ale predpokladám, že FS s tým bude robiť problém, rovnako ako neuznáva RP na kúpeľné pobyty z dôvodu povinnosti dodržiavať liečebný režim. Rovnako to platí pri PN do 52 týždňov a po 52 týždňoch.
Analytik1
19.11.19,07:48
V mzdovom liste by mal byť RP v mesiaci, za ktorý bol príspevok zúčtovaný.
Do potvrdenia o zdaniteľnom príjme sa tento príspevok zahrnie do obdobia, kedy rekreácia začala, ak je RP vyplatený do 31.1. nasledujúceho roku. AK je vyplatený neskôr, dáte do potvrdenia za nasledujúci rok.




Máte prosím k tomuto aj nejaké usmernenie od FRSR? Tiež som sa ich nedávno dopytovala na takýto prípad a podľa ich usmernenia by mal byť príspevok uvedený v potvrdení o zdaniteľných príjmoch aj na mzdovom liste za rok, v ktorom rekreácia začala. Bez ohľadu nato, kedy bol príspevok vyplatený.
Iveta Matlovičová
19.11.19,10:34
Máte prosím k tomuto aj nejaké usmernenie od FRSR? Tiež som sa ich nedávno dopytovala na takýto prípad a podľa ich usmernenia by mal byť príspevok uvedený v potvrdení o zdaniteľných príjmoch aj na mzdovom liste za rok, v ktorom rekreácia začala. Bez ohľadu nato, kedy bol príspevok vyplatený.

aj ja mam rovnake usmernenie ako analytik

doplnenie dňa 20.11.2019: ide o ten RP ktory je od dane oslobodeny, t.j. "neriesim" ze bol vyplateny po 31.1. daneho roka - uplne inak by to bolo ak by sa RP zdaňoval
Iveta Matlovičová
19.11.19,10:35
Hm, obávam sa že FS bude tvrdiť, že počas PN musí dodržiavať liečebný režim a preto nemôže byť na rekreácii. Ja si to nemyslím, lebo definícia rekreácie neexistuje, ale predpokladám, že FS s tým bude robiť problém, rovnako ako neuznáva RP na kúpeľné pobyty z dôvodu povinnosti dodržiavať liečebný režim. Rovnako to platí pri PN do 52 týždňov a po 52 týždňoch.
presne, FR SR usmernuje ze pocas PN nie je prispevok na rekreaciu (plati to aj v pripade OCR)
Jana Motyčková
19.11.19,12:40
Máte prosím k tomuto aj nejaké usmernenie od FRSR? Tiež som sa ich nedávno dopytovala na takýto prípad a podľa ich usmernenia by mal byť príspevok uvedený v potvrdení o zdaniteľných príjmoch aj na mzdovom liste za rok, v ktorom rekreácia začala. Bez ohľadu nato, kedy bol príspevok vyplatený.
Samozrejme, že nemám. A viem, že usmernenie je iné. Ale neviem, či je usmernenie nad zákon. Predstavte si, že rekreácia začala 31.1.2019, skončila 10.1.2020, výplaty sa robia 5., zamestnanec predloží doklady 6.2., vy to vyplatíte v mzde za február 5.3. a to som zvedavá ako to dáte do potvrdenia za rok 2019, keď ste ho vystavili niekedy začiatkom februára. A podľa mňa to tam ani nepatrí.
majar
19.11.19,13:49
Ja by som uzanala príspevok z oboch PP 137,50+ 137,50. Zákon zakazuje žiadať o RP u viac zamestnávateľov, ale v tomto prípade ide o jedného zamestnávateľa.

Dobrý deň, a čo v prípade, keď na PV1: bude 30h úväzok a na PV2: bude 20 h úväzok? Ako v tomto prípade vypočítať nárok? Ani jeden PV nie je na plný úväzok, tak 275€ sa prepočíta na skrátený úväzok na obidvoch PV. Na PV1: s 30h úväzkom bude nárok 206,25€ a na PV2: s 20h úväzkom bude nárok 137,50€. V súčte 343,75€ to ale prekročí 275€. Čo s týmto?
Jana Motyčková
19.11.19,15:04
Najviac môže byť RP 275 €, takže na jednom z úväzkoch dáte RP nižší.
LKT
22.11.19,05:31
Dobrý deň, prosila by som o radu. Zamestnanec bol na rekreácii s priateľkou, s ktorou býva v spoločnej domácnosti (dal čestné prehlásenie). Zaplatil faktúru celkom 344,10 EUR, z toho 269,- EUR zaplatil poukaz cez zľavomat a 75,10 EUR zaplatil v hotovosti. Podľa môjho názoru 269,-- EUR mu uznať nemôžem, ale zo sumy 75,10 EUR mu môžem uznať 55% príspevok na rekreáciu, t.j. 41,31 EUR? Za skorú odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
25.11.19,08:51
aj ja mam rovnake usmernenie ako analytik

doplnenie dňa 20.11.2019: ide o ten RP ktory je od dane oslobodeny, t.j. "neriesim" ze bol vyplateny po 31.1. daneho roka - uplne inak by to bolo ak by sa RP zdaňoval

K tejto problematike - je vydaný nový vzor potvrdenia o zdaniteľnom príjme na rok 2020, podľa ktorého sa v tomto uvádza osobitne aj rekreačný príspevok za minulý rok. Tak je možné, že predchádzajúce usmernenia FS sa budú meniť. Pár otázok som tam už poslala.
(a problém s tým 31.1. práve bol, že ak tam niekto uvedie u dvoch zamestnávateľov RP, tak sa to podľa pôvodného usmernenia FS má dodaniť v RZD alebo DP a vstupuje to do základu dane a v ktorom roku - už je dôležité, kedy to je vyplatené.)
https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/katalog-danovych-a-colnych/zoznam_vzorov_vydanych_fr_sr/tlaciva-zc-5zdp
Jana Motyčková
25.11.19,12:35
Odpoveď FS :
z ustanovenia § 152a ods. 6 Zákonníka práce vyplýva, že ak nebude zamestnancovi poskytnutý rekreačný poukaz, potom zamestnávateľ poskytne príspevok na rekreáciu na základe žiadosti zamestnanca, pričom sa rekreácia bude považovať za rekreáciu toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom začala.
Z pohľadu oslobodeného príjmu pre zamestnanca sa rekreácia, ktorá začala v roku 2019, bude považovať za rekreáciu zdaňovacieho obdobia 2019.
S účinnosťou od 1.1.2020 je platné nové tlačivo Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch FO - POT39_5v20, v ktorom je doplnený riadok 09a - Úhrn príspevkov na rekreáciu poskytnutých za predchádzajúci kalendárny rok. Ak príspevok na rekreáciu bude zamestnancovi vyplatený po vydaní Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch za rok 2019, zamestnávateľ nemusí opravovať vydané Potvrdenie, ale túto sumu uvedie na samostatnom riadku (09a) Potvrdenia za (nasledujúce) zdaňovacie obdobie roka 2020. Táto suma neovplyvňuje daňovú povinnosť daňovníka – zamestnanca, vypočítanú v ročnom zúčtovaní alebo v daňovom priznaní.
Ak zamestnanec absolvuje rekreáciu, ktorá sa začala 1.1.2020, potom sa príspevok bude považovať za príspevok na rekreáciu za rok 2020 a uvedie sa v Potvrdení za zdaňovacie obdobie roka 2020.
Iveta Matlovičová
25.11.19,19:16
Podľa ZP: Ak nebol príspevok na rekreáciu poskytnutý prostredníctvom rekreačného poukazu, tak na žiadosť zamestnanca sa príspevok na rekreáciu, ktorá začala v jednom kalendárnom roku a nepretržite trvá v nasledujúcom kalendárnom roku, bude považovať za príspevok na rekreáciu za kalendárny rok, v ktorom rekreácia začala.
Podľa FS: Ak nebude zamestnancovi poskytnutý rekreačný poukaz, potom zamestnávateľ poskytne príspevok na rekreáciu na základe žiadosti zamestnanca, pričom sa rekreácia bude považovať za rekreáciu toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom začala.
Tak to rozhodne zamestnanec, za ktorý rok sa bude považovať rekreácia, alebo to bude striktne dané tým rokom, v ktorom rekreácia začala? Tie zákony sú absolútne zle napísané, a výklad sa mení ako každému pasuje ... ale vrátim sa k tomu, že ak si niekto u dvoch ZĽ uplatní RP - u prvého ZĽ si uplatní v júni 2019 a "stihne" sa to dať do potvrdenia za rok 2019, u druhého zamestnávateľa si uplatní tiež za rok 2019 (ide na rekreáciu 28.12.2019) a vyúčtuje si ju 5.2.2020 - na jeho žiadosť ide o rekreáciu za rok 2019 - teda ide o duplicitu - lenze ak teda opravne potvrdenie za rok 2019 druhy zamestnavatel robit nebude a uvedie to az do potvrdenia za rok 2020 - do noveho riadku 09a - a to sa asi kedy bude dodanovat? V roku 2021, kedy sa bude vystavovat potvrdenie za rok 2020? To si akože ako predstavujú?
Jana Motyčková
26.11.19,07:32
Ten zákon je celý zle, s tým sa nedá nesúhlasiť. Pokiaľ ide o limity, mali byť v daňovom zákone a bolo by to jasné.
levandula
28.11.19,09:17
Zdravím Vás, mám pracovníka na 20% úväzok od 01.11.2019. Do 31.10.2019 mal 100% úväzok. Rekreáciu absolvoval s manželkou a 2 deťmi v období 27.10.2019-30.10.2019. Vyplatené to bude v 11/2019. Prepočítať mu to už na 20% úväzok alebo rátať 100% ( v období rekreácie bol ešte na plný úväzok). Vďaka za pomoc
Iveta Matlovičová
28.11.19,11:04
Zdravím Vás, mám pracovníka na 20% úväzok od 01.11.2019. Do 31.10.2019 mal 100% úväzok. Rekreáciu absolvoval s manželkou a 2 deťmi v období 27.10.2019-30.10.2019. Vyplatené to bude v 11/2019. Prepočítať mu to už na 20% úväzok alebo rátať 100% ( v období rekreácie bol ešte na plný úväzok). Vďaka za pomoc



Splnenie podmienok sa posudzuje ku dňu začatia rekreácie - a keďže mal vtedy plný úväzok, beriete do úvahy plný úväzok.
Jana Motyčková
28.11.19,17:49
... ale vrátim sa k tomu, že ak si niekto u dvoch ZĽ uplatní RP - u prvého ZĽ si uplatní v júni 2019 a "stihne" sa to dať do potvrdenia za rok 2019, u druhého zamestnávateľa si uplatní tiež za rok 2019 (ide na rekreáciu 28.12.2019) a vyúčtuje si ju 5.2.2020 - na jeho žiadosť ide o rekreáciu za rok 2019 - teda ide o duplicitu - lenze ak teda opravne potvrdenie za rok 2019 druhy zamestnavatel robit nebude a uvedie to az do potvrdenia za rok 2020 - do noveho riadku 09a - a to sa asi kedy bude dodanovat? V roku 2021, kedy sa bude vystavovat potvrdenie za rok 2020? To si akože ako predstavujú?

Môj názor je, že v skutočnosti u druhého zamestnávateľa by išlo o bezdôvodné obohatenie zamestnanca, lebo zamestnanec zo zákona mohol žiadať len u 1 zamestnávateľa. V tomto prípade by druhý zamestnávateľ mal žiadať RP naspäť. Ak to druhý zamestnávateľ nechcel žiadať naspäť, mal by to nielen dodaniť ,ale aj doplatiť poistné a potom by celé potvrdenie za 2019 mal zmeniť. Podľa mňa to totiž u druhého zamestnávateľa nie je rekreačný príspevok podľa Zákonníka práce a vôbec to nemá ísť do r. 09 alebo 09a potvrdenia. Tým, že sa to akože len dodaní, to je ešte zjednodušenie celej situácie. To len ak hovoríme o tom, aký je ten zákon naozaj zložitý.
Iveta Matlovičová
28.11.19,18:46
Môj názor je, že v skutočnosti u druhého zamestnávateľa by išlo o bezdôvodné obohatenie zamestnanca, lebo zamestnanec zo zákona mohol žiadať len u 1 zamestnávateľa. V tomto prípade by druhý zamestnávateľ mal žiadať RP naspäť. Ak to druhý zamestnávateľ nechcel žiadať naspäť, mal by to nielen dodaniť ,ale aj doplatiť poistné a potom by celé potvrdenie za 2019 mal zmeniť. Podľa mňa to totiž u druhého zamestnávateľa nie je rekreačný príspevok podľa Zákonníka práce a vôbec to nemá ísť do r. 09 alebo 09a potvrdenia. Tým, že sa to akože len dodaní, to je ešte zjednodušenie celej situácie. To len ak hovoríme o tom, aký je ten zákon naozaj zložitý.

sranda je v tom, ze ten druhy zamestnavatel nemusi vobec vediet, ze si zamestnanec za ten isty rok (rok 2019) uplatnil uz RP u prveho zamestnavatela ... a vediet to nebude ani ten prvy zamestnavatel, ktoreho zamestnanec poziadal o vykonanie RZ, lebo druhy zamestnavatela "ma povinnost" uvadzat RP tykajuci sa roku 2019 az v potvrdeni za rok 2020 ... podla mna by mal spravit opravne potvrdenie (ale riesenie situacie to nie je, lebo uz moze mat davno rocne zuctovanie dane vykonane) ... dala som dopyt na FR SR, ale nemyslim, ze to veci pomoze, je to cele "zle"
Analytik1
04.12.19,08:50
Podľa ZP: Ak nebol príspevok na rekreáciu poskytnutý prostredníctvom rekreačného poukazu, tak na žiadosť zamestnanca sa príspevok na rekreáciu, ktorá začala v jednom kalendárnom roku a nepretržite trvá v nasledujúcom kalendárnom roku, bude považovať za príspevok na rekreáciu za kalendárny rok, v ktorom rekreácia začala.
Podľa FS: Ak nebude zamestnancovi poskytnutý rekreačný poukaz, potom zamestnávateľ poskytne príspevok na rekreáciu na základe žiadosti zamestnanca, pričom sa rekreácia bude považovať za rekreáciu toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom začala.
Tak to rozhodne zamestnanec, za ktorý rok sa bude považovať rekreácia, alebo to bude striktne dané tým rokom, v ktorom rekreácia začala? Tie zákony sú absolútne zle napísané, a výklad sa mení ako každému pasuje ... ale vrátim sa k tomu, že ak si niekto u dvoch ZĽ uplatní RP - u prvého ZĽ si uplatní v júni 2019 a "stihne" sa to dať do potvrdenia za rok 2019, u druhého zamestnávateľa si uplatní tiež za rok 2019 (ide na rekreáciu 28.12.2019) a vyúčtuje si ju 5.2.2020 - na jeho žiadosť ide o rekreáciu za rok 2019 - teda ide o duplicitu - lenze ak teda opravne potvrdenie za rok 2019 druhy zamestnavatel robit nebude a uvedie to az do potvrdenia za rok 2020 - do noveho riadku 09a - a to sa asi kedy bude dodanovat? V roku 2021, kedy sa bude vystavovat potvrdenie za rok 2020? To si akože ako predstavujú?



Nemáte, prosím nejaké nové info k tomu, či sa môže zamestnanec pri rekreáciách na prelome rokov rozhodnúť, či ide o rekreáciu za rok 2019 alebo 2020. Alebo je to dané striktne začiatkom rekreácie?

Ďakujem
Iveta Matlovičová
04.12.19,11:42
Nemáte, prosím nejaké nové info k tomu, či sa môže zamestnanec pri rekreáciách na prelome rokov rozhodnúť, či ide o rekreáciu za rok 2019 alebo 2020. Alebo je to dané striktne začiatkom rekreácie?
Ďakujem



Ak zamestnanec absolvuje rekreáciu, ktorá sa koná na prelome rokov 2019/2020 a zamestnanec v 1/2020 požiada o príspevok na rekreáciu za rok 2019 (resp. douplatňuje si tento príspevok za rok 2019), pričom zamestnávateľ ho zúčtuje a vyplatí v rámci výplaty za 12/2019, uvedie ho aj do Potvrdenia za 2019 (§ 4 ods.3 zákona o dani z príjmov). Ak tento príspevok na rekreáciu za rok 2019 zamestnávateľ vyplatí a zúčtuje v 1/2020 a neskôr, uvedie tento príspevok za rok 2019 do r. 09 a 09a Potvrdenia o príjmoch za rok 2020.

Čakám ešte na druhú časť odpovede - tam je riešený ten súbeh a porušenie podmienok.
MáriaPaM
14.01.20,07:47
Dobrý deň, zákon hovorí že "Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi príspevok na rekreáciu po
predložení účtovných dokladov v najbližšom výplatnom termíne určenom u
zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so
zamestnancom inak"

Môže čo i len teoreticky existovať riešenie situácie, že zamestnanec bol na rekreácii v lete 2019 a požiadal o príspevok do 30 dní ale dohodol sa so zamestnávateľom že príspevok mu poskytne až vo výplate za január 2020?
Jana Motyčková
14.01.20,17:58
áno, môže.
Micuke
20.01.20,14:23
Príspevok na rekreáciu a vlastný príjem manželky - aj ženám na materskej alebo rodičovskej dovolenke je možné vyplácať príspevok na rekreáciu. Tento príjem nie je vymenovaný v zákone medzi príjmami, ktoré sa do vlastného príjmu manželky nezapočítavajú. Počíta sa tento príspevok teda do vlastného príjmu manželky pri výpočte NČZD na manželku?
Jana Motyčková
20.01.20,14:40
Áno, tento príspevok sa počíta do vlastného príjmu manželky.
obecbracovce
23.01.20,17:19
Príspevok na rekreáciu patrí zamestnancovi ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov a poskytne sa na žiadosť zamestnanca max. vo výške 275 €.
Moja otázka : Patrí zamestnancovi príspevok v plnej výške, ak má v organizácií odpracovaných 30 rokov, ale v júli 2020 odchádza do starobného dôchodku, alebo sa to kráti?
Podľa môjho názoru má nárok na príspevok v plnej výške, ale radšej si to overujem.
Jana Motyčková
24.01.20,16:53
Ak bude na rekreácii počas trvania pracovného pomeru, resp. rekreácia začne počas trvania PP a má plný úväzok, má nárok na príspevok max 275 €.
levandula
27.08.20,06:08
Zamestnávame niekoľko manželských párov. Majú nárok na 275,-€ obaja? Samozrejme, že každý si uplatní iný pobyt. Na všetkých dokladoch sú vedený obaja. Doteraz si uplatňovala pracovníčka aj na manžela čiastku ( ešte nespĺňal nárok ) a uhrádzala to ona z účtu. Pomernú časť si už v tomto roku vyčerpala. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
27.08.20,06:43
Nárok na RP majú obaja manželia.
dogicka
28.08.20,05:47
Zamestnávame niekoľko manželských párov. Majú nárok na 275,-€ obaja? Samozrejme, že každý si uplatní iný pobyt. Na všetkých dokladoch sú vedený obaja. Doteraz si uplatňovala pracovníčka aj na manžela čiastku ( ešte nespĺňal nárok ) a uhrádzala to ona z účtu. Pomernú časť si už v tomto roku vyčerpala. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.



Dobrý deň, aj naša spoločnosť zamestnáva niekoľko manželských párov. Môžu si uplatniť obidvaja rovnaký pobyt, keď hodnota pobytu je 1090,-eur a predložia dva doklady na sumu 545,- eur, každý na svoje meno? A musia mať dva doklady? ďakujem.....
Jana Motyčková
28.08.20,06:38
Ak majú dva doklady, aj keď na jeden pobyt, môžu si ich uplatniť. S jedným dokladom je problém. Citujem z FS :
Manželia boli spoločne na dovolenke v SR . Predložili spoločnú faktúru a obaja si chcú uplatniť príspevok. Môžeme obom vyplatiť príspevok ak sú na faktúre uvedení obaja manželia ako odberatelia? Ak môžeme vyplatiť príspevok len jednému z manželov, môže zamestnávateľ akceptovať faktúru na ktorej sú uvedení ako odberatelia obaja manželia?
Odpoveď
V takýchto prípadoch je potrebné vychádzať z predložených dokladov(zamestnávateľ v internom predpise stanovuje, aký doklad bude vyžadovať na zdokladovanie účasti na rekreácii).
Ak je na doklade (objednávke, vyúčtovacej faktúre a pod,.) uvedený ako adresát napr. manžel a fakturovaná suma za ubytovanie pre manžela a manželku (príp. ak deti , či iné osoby žijúce s ním v domácnosti), príspevok si uplatňuje manžel aj na manželku (príp. ostatné osoby), ktoré sa rekreácie zúčastnili.
V prípade, ak je faktúra vystavená na obidvoch manželov a fakturované napr. ubytovanie pre manžela s manželkou- príspevok si uplatní jeden z nich na obidve osoby (t. j. aj na zúčastnené osoby).
Ak by mali faktúru samostatne (len pre jednu osobu bez zúčastnenej osoby)uplatní si príspevok každý sám na seba.
Odpovede FS nájdete tu :

https://podpora.financnasprava.sk/601211-Pr%C3%ADspevky-na-rekre%C3%A1ciu-zamestnancov-a-%C5%A1portov%C3%BA-%C4%8Dinnos%C5%A5-die%C5%A5a%C5%A5a
dogicka
28.08.20,06:55
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď p. Motyčková. Žiadala som doklad o úhrade a zistila som, že to celé jednou sumou platili z manželovho účtu. Toto by ale nemal byť problém však? Ospravedlňujem sa za takéto otázky, viem, že môžem akceptovať platbu z účtu druhého z manželov ale toto je trochu iný prípad, tak by som si chcela byť istá.
Iveta Matlovičová
28.08.20,08:50
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď p. Motyčková. Žiadala som doklad o úhrade a zistila som, že to celé jednou sumou platili z manželovho účtu. Toto by ale nemal byť problém však? Ospravedlňujem sa za takéto otázky, viem, že môžem akceptovať platbu z účtu druhého z manželov ale toto je trochu iný prípad, tak by som si chcela byť istá.



ano platbu takto uhradenu mozete akceptovat (ak ked to slo z jedneho uctu), podstatne je ze vam predlozia dva samostatne doklady - dve faktury z ubytovacieho zariadenia (tak ako je v prilozenom priklade z FR SR)
dobronika
03.09.20,07:38
Ohladom sluzieb cestovneho ruchu - podla mojho nazoru je mozne uznat sluzby (ubytovanie, stravovanie, welness a pod.), ktore boli poskytnute na jednom c i e ľ o v o m mieste [viď § 2 písm. c)], a nie ak ubytovanie bolo na jednom mieste a stravovanie o dve dediny dalej a pod.

Dobrý deň, Z-kyňa bola ubytovaná v penzióne na Zelenej žabe v Trenčianskych Tepliciach, ale reštauračné služby využila v iných zariadeniach, nie na Zelenej žabe, ale stále v Tr. Tepliciach.

A podotázočka, tie ostatné reštauračné služby - bločiky v hotovosti platené, musia tiež obsahovať meno zamestnankyne? Dúfam, že nie...

Vďaka za odpoveď
Jana Motyčková
03.09.20,07:52
Dobrý deň, Z-kyňa bola ubytovaná v penzióne na Zelenej žabe v Trenčianskych Tepliciach, ale reštauračné služby využila v iných zariadeniach, nie na Zelenej žabe, ale stále v Tr. Tepliciach.

A podotázočka, tie ostatné reštauračné služby - bločiky v hotovosti platené, musia tiež obsahovať meno zamestnankyne? Dúfam, že nie...

Vďaka za odpoveď

Možno uznať len doklad, ktorého súčasťou je meno zamestnanca.
Iveta Matlovičová
04.09.20,08:41
Pre dobrodinka: Doplnim este stanovisko FR SR:

"Ak si zamestnanec dokúpi procedúry, stravu, poplatok, dopravu, vstupenky od iného subjektu (t.j. mimo ubytovacieho zariadenia), nejde o oprávnené výdavky ustanovené v § 152a ods. 4 písm. c) Zákonníka práce, t. j. príspevok na rekreáciu je možné uplatniť len na úhrady za ubytovanie a stravu, nie na iné služby zakúpené mimo ubytovacieho zariadenia."
dobronika
07.09.20,08:54
Dobrý deň, prosím Vás, môžem uznať DOKLAD o zaplatení so zľavomatu? viď text​Ďakujem krásne za Vašu odpoveď.

Vyjadrenie MF SR k dokladu pre využitie rekreačných príspevkovhttps://zlavomat.sgcdn.cz/images/t/70x70c/42/08/4208182-5dab0e.webpZľavomat.sk3. 6. 2019


Ministerstvo financií Slovenskej republiky – odbor pre legislatívu a metodiku účtovníctva sme požiadali o metodické usmernenie vo veci výkladu pojmu „účtovný doklad“. Ak zamestnávateľ poskytne príspevok na rekreáciu zamestnancovi, bude tento výdavok u zamestnávateľa daňovým výdavkom pre účely dane z príjmov a u zamestnanca bude príjem z príspevku oslobodeným príjmom pre účely dane z príjmov.
Spolu so žiadosťou sme zaslali MF SR aj vzor dokladu o zaplatení a absolvovaní pobytu. Takto vystavené účtovné doklady, z ktorých je zrejmá aj preukázateľnosť splnenia všetkých podmienok pre príspevok na rekreáciu, sú preukázateľnými dokladmi pre uplatnenie príspevku do daňových výdavkov zamestnávateľa.
Prečítajte si viac: Doklad na rekreačný príspevok stiahnete na Zľavomate (https://www.zlavomat.sk/magazin/642-doklad-na-rekreacny-prispevok-si-stiahnete-na-zlavomate)
Z odpovede Ministerstva financií SR by sme upozornili na nasledovné skutočnosti:1 Účtovná jednotka o skutočnostiach, ktoré sú predmetom jeho účtovníctva, účtuje na základe účtovného dokladu, ktorého všeobecné náležitosti sú vymedzené v §10 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve), pričom neurčuje formu účtovného dokladu.
2. Zamestnávateľ v nadväznosti na požiadavky §152a Zákonníka práce pri účtovaní oprávnených nákladov príspevku na rekreáciu zamestnanca má vyžadovať, aby zamestnanec predložil taký doklad, ktorým preukáže splnenie požadovaných podmienok.
Základnými informáciami sú:


[*=left]identifikácia poskytovateľa rekreačného pobytu
[*=left]identifikačné údaje zamestnanca, pre ktorého je doklad vystavený
[*=left]uvedenie osôb, ktoré sa spolu so zamestnancom zúčastnili rekreačného pobytu
[*=left]popis poskytnutých služieb
[*=left]časové vymedzenie poskytnutého rekreačného pobytu
[*=left]informácie o cene a dátume úhrady za pobyt

3. Takto vystavený účtovný doklad, z ktorého je zrejmá aj preukázanosť splnenia všetkých podmienok pre príspevok na rekreáciu podľa §152a Zákonníka práce uhrádzaný zamestnávateľom zamestnancovi, je zároveň aj preukazným dokladom pre uplatnenie si príspevku do daňových výdavkov zamestnávateľa a oslobodenia poskytnutého príspevku u zamestnanca podľa ustanovení zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Vzhľadom na to, že náš doklad obsahuje všetky náležitosti, je akceptovateľný pre priznanie príspevku na rekreáciu.
dobronika
07.09.20,11:24
Dobrý deň,
môžem prosím Vás uznať doklad zo Zľavomatu, keď Z-nec nemá faktúru. Zľavomat tvrdí, že jeho doklad schválilo ministerstvo, je pravda, že ten doklad obsahuje všetky náležistosti, len to nie je faktúra.

Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
07.09.20,12:16
Účtovný doklad sa nemusí volať faktúra. Ale k tomuto dokladu ešte potrebujete minimálne potvrdenie o absolvovaní rekreácie a doklad o zaplatení. Bližšie tu https://podpora.financnasprava.sk/601211-Pr%C3%ADspevky-na-rekre%C3%A1ciu-zamestnancov-a-%C5%A1portov%C3%BA-%C4%8Dinnos%C5%A5-die%C5%A5a%C5%A5a
LKT
08.09.20,04:29
Dobrý deň, prosila by som o radu. Zamestnanec mi predložil doklad o ubytovaní, ktorý je vystavený na jeho meno aj platený z jeho účtu. Ubytovanie je na 2 osoby. Keďže nechce uviesť meno druhej osoby a nie je uvedené ani na účtovnom doklade, môžem mu preplatiť rekreačný príspevok z polovičky sumy uvedenej na faktúre? Faktúra 350,-- - polovica 175,-- EUR. Takže rekreačný príspevok budem počítať zo sumy 175,-- EUR? Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.>
Jana Motyčková
08.09.20,09:14
Dobrý deň, prosila by som o radu. Zamestnanec mi predložil doklad o ubytovaní, ktorý je vystavený na jeho meno aj platený z jeho účtu. Ubytovanie je na 2 osoby. Keďže nechce uviesť meno druhej osoby a nie je uvedené ani na účtovnom doklade, môžem mu preplatiť rekreačný príspevok z polovičky sumy uvedenej na faktúre? Faktúra 350,-- - polovica 175,-- EUR. Takže rekreačný príspevok budem počítať zo sumy 175,-- EUR? Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.>

Urobila by som to tak.
Lenka9
09.09.20,06:48
Zamestnanec bol na rekreácii, ktorá začala ale aj skončila v decembri 2019. Podklady predložil podľa zákona najneskôr do 30 dní odo dňa skončenia rekreácie, čo však bolo už po výplatách za mesiac december 2019, príspevok bol vyplatený až vo výplate za mesiac január 2020.
Je možné, aby príspevok bol považovaný za príspevok z nároku za rok 2019?
Jana Motyčková
09.09.20,08:01
Áno, je to príspevok za rok 2019, v potvrdení o zdaniteľnom príjme za rok 2020 sa uvádza aj v r. 09 aj v r. 09a (príspevok za minulý rok). Z hľadiska Zákonníka práce ale čerpal príspevok roku 2019 a ešte môže čerpať príspevok za rok 2020.
olga84
10.09.20,12:42
Dobrý deň. Zamestnankyňa priniesla:

1. Žiadosť o poskytnutie príspevku na rekreáciu,

2. Faktúru na ktorej je napísané:
Vyúčtovanie za pobyt v termíne: 04.07.2020 - 11.07.2020
Hostia: meno zamestnankyne a jej manžela
Cena zahŕňa daň za ubytovanie
Vyúčtovanie - Smaragd 1 x 483,-
Odpočet zálohy - 483,-
Zostáva uhradiť 0,-
3. Potvrdenie o transakcii z banky, kde je uvedené číslo účtu a meno manžela zamestnankyne, číslo účtu a názov rekreačného zariadenia, suma, ktorá je na faktúre a číslo objednávky, ktoré je tiež uvedené na faktúre, pečiatka banky a podpis
Je to všetko v poriadku? Nemusí byť celý výpis z banky, stačí iba takéto potvrdenie, na ktorom je len táto platba?
Ďakujem pekne za odpoveď.
olga84
10.09.20,12:50
A ešte mám jednu otázku. Môže byť faktúra za ubytovanie vystavená v prvý deň pobytu a tiež aj uhradená v prvý deň pobytu? Ďakujem.
Jana Motyčková
10.09.20,13:26
Potvrdenie o úhrade z banky stačí. Bežne sa vystavuje faktúra v prvý deň pobytu, ak sa pobyt vtedy aj uhrádza, či je to OK z hľadiska účtovného neviem, snáď, ale pre RP je to OK.
olga84
11.09.20,06:08
Ďakujem pekne za odpoveď. A faktúra je v poriadku? Je tam všetko, čo tam má byť?
Iveta Matlovičová
11.09.20,13:06
Ďakujem pekne za odpoveď. A faktúra je v poriadku? Je tam všetko, čo tam má byť?

čo by sme mohli namietať je, že čo rozumieť pod pojmom "smaragd", nie je teda jasný popis poskytnutých služieb ... bežne to však takto uvádzajú, ... podľa FR SR by mal účtovný doklad obsahovať nasledovné informácie:




identifikačné údaje poskytovateľa rekreačného pobytu a zamestnanca, pre ktorého je doklad vystavený,
číslo dokladu (faktúry) vystavovateľa,
uvedenie osôb, ktoré sa so zamestnancom zúčastnili na rekreácii (uvedené platí v prípade uplatnenia oprávnených výdavkov aj na iné osoby, ktoré sa spolu so zamestnancom zúčastnili na rekreácii, aby zamestnávateľ mohol posúdiť, či je nárok na preplatenie výdavkov v súlade so Zákonníkom práce),
časové vymedzenie rekreačného pobytu,
popis poskytnutých služieb,
informácia o cene rekreačného pobytu,
spôsob a dátum úhrady rekreačného pobytu.
olga84
16.09.20,07:34
Je tam napísané: Vyúčtovanie za pobyt v termíne od - do, tak som myslela, že to môžem považovať za ubytovanie /ubytovacie služby/. Alebo nie?
A podnájom bytu s uvedením dátumu stačí na faktúre?
Jana Motyčková
16.09.20,08:11
Podnájom bytu nie je ubytovanie.
olga84
16.09.20,11:28
Aj keď je na faktúre text:

Fakturujeme Vám - ubytované osoby /mená a priezviská/
Podnájom bytu v AD Demänová v termíne od 27.8.2020 - 1.9.2020?
Čo by mal zamestnanec ešte priložiť k tejto faktúre?
Jana Motyčková
16.09.20,17:30
Keby tam mali aspoň miestnu daň uvedenú - tá sa platí za ubytovanie ale nie za prenájom, pokiaľ viem. Prípadne pozrieť, či poskytovateľ má živnosť na ubytovanie alebo len na prenájom.
olga84
17.09.20,06:16
Pri faktúre je priložený príjmový pokladničný doklad, na ktorom je uvedený účel - Miestna daň. V živnostenskom registri firmy som našla okrem iného aj - Ubytovacie služby bez poskytovania pohostinských činností. Takto by to bolo v poriadku? Nerada by som zamestnancovi oznámila, že je to nedostačujúce. Potom som ja tá zlá, ktorá im to nechce preplatiť. V prvom rade by mali vedieť firmy a organizácie, ktoré poskytujú ubytovanie, čo by malo byť na faktúre napísané. Niekedy aj keď poviete, čo má byť na faktúre, napíšu si to po svojom.
Jana Motyčková
17.09.20,06:35
Ak je tam miestna daň, tak by to malo byť v poriadku.
olga84
17.09.20,09:39
Ďakujem pekne za Vaše odpovede.
zhv
28.04.21,10:35
Dobrý deň,

priemerný evidenčný počet zamestnancov vo FO máme 49,5 za rok 2020.Máme povinnosť preplatiť rekreačný príspevok???
Iveta Matlovičová
28.04.21,13:05
Dobrý deň,

priemerný evidenčný počet zamestnancov vo FO máme 49,5 za rok 2020.Máme povinnosť preplatiť rekreačný príspevok???

ano, na vas sa vztahuje povinnost poskytovat RP, nakolko 49,5 je viac ako 49
maruška7
18.06.21,06:44
Dobrý deň, zamestnancovi, ktorý u nás pracuje od 1.1.2021, teda menej ako 1 rok nemôžeme poskytnúť rekreačný príspevok? Alebo by sme ten príspevok mohli poskytnúť, ale museli mu to zdaniť?

Keď si zamestnanec, ktorý spĺňa podmienky uhradí rekreáciu vopred, o príspevok môže požiadať až po jej ukončení?

Ďakujem
Jana Motyčková
18.06.21,07:49
Ak mu poskytnete RP, nebude to RP podľa Zákonníka práce, čiže či to nazvete rekreačný príspevok, dovolenkový príspevok,alebo len odmena, je to jedno, bude to zdanené a zodvodnené.
RP je príspevok na absolvovanú rekreáciu, čiže má sa poskytovať až po skončení rekreácie. Nestaćí jej zaplatenie, musí ju zamestnanec absolvovať, takže RP poskytujete až po jej skončení.
mc_zapad
22.06.21,10:00
Dobrý deň prajem,
zamestnanec predložil fa, ktorú platil v hotovosti. Na fa je uvedený dodávateľ s názvom a adresou inou, ako je lístok z registračnej pokladnice, ktorý mu vydali. Podľa zamestnanca to tak majú nastavené a iný doklad mu nevedia vydať.
Na fa je uvedené označenie zamestnanca a platba v hotovosti, ale nesedia adresy, podľa mňa nie je možné to uznať, alebo sa mýlim ? Ďakujem pekne za odpoveď.
Iveta Matlovičová
23.06.21,07:32
Dobrý deň prajem,
zamestnanec predložil fa, ktorú platil v hotovosti. Na fa je uvedený dodávateľ s názvom a adresou inou, ako je lístok z registračnej pokladnice, ktorý mu vydali. Podľa zamestnanca to tak majú nastavené a iný doklad mu nevedia vydať.
Na fa je uvedené označenie zamestnanca a platba v hotovosti, ale nesedia adresy, podľa mňa nie je možné to uznať, alebo sa mýlim ? Ďakujem pekne za odpoveď.

nie je to v poriadku, platit by mal dodavatelovi uvedenemu na fakture, nie inemu subjektu
Mila123
23.06.21,07:46
Dobrý deň prajem,
zamestnanec predložil fa, ktorú platil v hotovosti. Na fa je uvedený dodávateľ s názvom a adresou inou, ako je lístok z registračnej pokladnice, ktorý mu vydali. Podľa zamestnanca to tak majú nastavené a iný doklad mu nevedia vydať.
Na fa je uvedené označenie zamestnanca a platba v hotovosti, ale nesedia adresy, podľa mňa nie je možné to uznať, alebo sa mýlim ? Ďakujem pekne za odpoveď.

ospravedlňujem, že sa pripájam, ale ako účtovníčka by som si overila, prečo je faktúra na iného ? (majú aspoň ičo spoločné ?, doklad nie je vystavený na jednu z prevádzok?) a tak by som sa rozhodla .....
Iveta Matlovičová
23.06.21,11:32
ospravedlňujem, že sa pripájam, ale ako účtovníčka by som si overila, prečo je faktúra na iného ? (majú aspoň ičo spoločné ?, doklad nie je vystavený na jednu z prevádzok?) a tak by som sa rozhodla .....

to je v poriadku ... overit si to moze, ale takto predlozene doklady nemozno uznat, iniciativa je na zamestnancovi nie na mzdovej uctovnicke, preco to tak je, ma preukazat zamestnanec
Gabika75
28.06.21,08:04
Zamestnanec zaplatil zálohu na pobyt ešte v októbri 2020, pobytu sa zúčastnil až tento rok v júni. Z rekreácie doložil hotelový účet, zálohovú platbu, všetko ako má byť. Nevadí, že platba prebehla v roku 2020 a pobyt bol až tento rok, kvôli pandemickým opatreniam? Vopred ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
28.06.21,19:10
Nevadí.
dobronika
02.07.21,10:18
Dobrý deň,
zamestnankyňa predložila FA, kde sú položky:

- prenájom chatky v areáli - 1 ks = 118,-
- poplatok obci: 3 osoby (jedna rodina)
- poplatok obci: 2 osoby (druhá rodina).
Plus doložila doklad o úhrade z banky, ktorú ona zaplatila, to je ok.
Majiteľ chatky tvrdí, že cena je za chatku, aj keby v nej bývala sama zamestnankyňa, zaplatila by rovnako, cenu za chatku nerozdelia na dve sumy.
Uznať, či nie?
Ďakujem za odpoveď.
Iveta Matlovičová
02.07.21,11:33
Dobrý deň,
zamestnankyňa predložila FA, kde sú položky:

- prenájom chatky v areáli - 1 ks = 118,-
- poplatok obci: 3 osoby (jedna rodina)
- poplatok obci: 2 osoby (druhá rodina).
Plus doložila doklad o úhrade z banky, ktorú ona zaplatila, to je ok.
Majiteľ chatky tvrdí, že cena je za chatku, aj keby v nej bývala sama zamestnankyňa, zaplatila by rovnako, cenu za chatku nerozdelia na dve sumy.
Uznať, či nie?
Ďakujem za odpoveď.


to je dilema, ... ak to tak je, nemal to rozpisovat na dve rodiny, ale k veci - v takomto pripade odporucam dolozit k fakture aj potvrdenie, ze cena za chatku je 118 eur, aj keby v nej bývala sama zamestnankyňa
olga84
27.07.21,12:31
Dobrý deň. Zamestnanec priniesol faktúru, ktorá je podľa mňa v poriadku - odberateľom je zamestnanec, je tam uvedené ubytovanie a miestna daň od 02.07.2021 do 05.07.2021 2x, uvedené je meno a priezvisko manželky. S faktúrou predložil pokladničný doklad s QR kódom, na ktorom je uvedené číslo faktúry a suma, ktorá je zhodná s vystavenou faktúrou, uhradená 02.07.2021, ale nie je tam meno zamestnanca. Môžeme mu uznať tento doklad o zaplatení a uhradiť príspevok na rekreáciu? Ďakujem.
Jana Motyčková
27.07.21,15:30
Môžete mu to uznať. Ak na pokladničnom doklade nie je meno zamestnanca, stačí doložiť akékoľvek potvrdenie alebo iný doklad, z ktorého je jasné, kto pobyt absolvoval a v tomto prípade týmto dokladom je faktúra.
mc_zapad
17.08.21,06:14
Dobrý deň,
prosím o radu, začínam sa v tom úplne strácať: zamestnanec predložil fa , na ktorej sú všetky náležitosti, ktoré na preplatenie príspevku na rekreáciu majú byť. Dodávateľ, JARIVA, s.r.o., Dubnica nad Váhom, mu fakturuje ubytovanie v apartmánoch Štrbské pleso. Má zamestnanec ešte preukázať iným dokladom, že sa rekreácie zúčastnil práve v apartmánoch Štrbské pleso?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Iveta Matlovičová
17.08.21,07:47
Dobrý deň,
prosím o radu, začínam sa v tom úplne strácať: zamestnanec predložil fa , na ktorej sú všetky náležitosti, ktoré na preplatenie príspevku na rekreáciu majú byť. Dodávateľ, JARIVA, s.r.o., Dubnica nad Váhom, mu fakturuje ubytovanie v apartmánoch Štrbské pleso. Má zamestnanec ešte preukázať iným dokladom, že sa rekreácie zúčastnil práve v apartmánoch Štrbské pleso?
Ďakujem pekne za odpoveď.

V súlade s usmernením FR SR má zamestnávateľ vyžadovať od zamestnanca, aby predložil taký doklad, ktorým preukáže nasledovné informácie:
· identifikačné údaje poskytovateľa rekreačného pobytu,
· identifikačné údaje zamestnanca, pre ktorého je doklad vystavený,
· číslo dokladu (faktúry) vystavovateľa,
· uvedenie osôb, ktoré sa so zamestnancom zúčastnili na rekreácii (uvedené platí v prípade uplatnenia oprávnených výdavkov aj na iné osoby, ktoré sa spolu so zamestnancom zúčastnili na rekreácii, aby zamestnávateľ mohol posúdiť, či je nárok na preplatenie výdavkov v súlade so Zákonníkom práce),
· časové vymedzenie rekreačného pobytu,
· popis poskytnutých služieb,
· informácia o cene rekreačného pobytu,
· spôsob a dátum úhrady rekreačného pobytu.
​Ak vyššie uvedené informácie faktúra obsahuje - je to v poriadku. K faktúre zostáva ešte priložiť doklad o úhrade - t.j., že rekreáciu zaplatil váš zamestnanec (výpis z účtu, doklad z ERP ...).
P.S. Nie ste sám/sama, všetci sa začínajú už v týchto množstve zmien stráca, schvaľujú sa "samé prílepky" a nič komplexné.
dobronika
19.08.21,04:15
Dobrý deň,
začali nám teraz nosiť Doklad o zaplatení a absolvovaní pobytu (ten doklad je len za ubtovanie), ktorý finančná správa písala, že môže byť, ale k tomu nosia ľudia plus faktúru za stravu a miestny poplatok. Oba doklady sú z rovnakého zariadenia, uznali by ste to, prosím? Ďakujem
Iveta Matlovičová
19.08.21,06:56
Dobrý deň,
začali nám teraz nosiť Doklad o zaplatení a absolvovaní pobytu (ten doklad je len za ubtovanie), ktorý finančná správa písala, že môže byť, ale k tomu nosia ľudia plus faktúru za stravu a miestny poplatok. Oba doklady sú z rovnakého zariadenia, uznali by ste to, prosím? Ďakujem

áno, možno to uznať
Alena Čekelová
27.08.21,03:25
Dobrý deň,
zamestnanec nám priniesol faktúru od Technických služieb mesta XY. Na faktúre je uvedené, že absolvoval pobyt v ich rekreačnom zariadení a jednalo sa o stanový tábor. Zamestnanec mal vlastný stan. V zriaďovacej listine majú Technické služby uvedené, že prevádzkujú telovýchovné a rekreačné zariadenia. Doklad o úhrade je v poriadku. Môžem zamestnancovi vyplatiť príspevok na rekreáciu?
Jana Motyčková
27.08.21,06:04
FS : Príklad č. 43 - Ubytovanie v stane
Je možné využiť rekreačný poukaz aj na ubytovanie v kempe (v stane?)
Odpoveď
Ak boli splnené podmienky §152a ZP, zamestnávateľ poskytne rekreačný príspevok aj na rekreáciu v stane (podľa §3 Vyhlášky 277/2008 Z. z. ubytovacím zariadením je aj kemping).


Podľa môjho názoru, ak to bolo ubytovanie v rekreačnom zariadení, aj keď vo vlastnom stane, doklad by som uznala.
LKT
31.08.21,09:07
Dobrý deň, prosila by som poradiť:

1.Z zamestnanec si cez cestovnú kanceláriu objednal poukaz na letný pobyt v Nízkych Tatrách. Doniesol mi potvrdenie o zaplatení úhrady za pobyt z jeho účtu, kde poplatok je zaplatený cestovnej agentúre a tiež faktúra- účtovný doklad je vystavený cestovnou agentúrou, môžem priznať rekreačný príspevok alebo učtovný doklad mal byť vystavený zo zariadenia (Hotela) , kde bol ubytovaný alebo stačí si vyžiadať nejaké potvrdenie z ubytovacieho zariadenia (hotela) , t.j. mená osôb a dátum odkedy dokedy pobyt trval?

2. Zamestnancovi sa zúčastnilo dieťa cez prázdniny na letnom pobytovom

tábore (4 noci) na chate Opalisko, ktoré organizovalo Centrum voľného času.

Predložil potvrdenie o zaplatení, kde úhrada bola zrealizovaná z jeho účtu.

Je potrebné doložiť doklad z rekreačného zariadenia Opalisko, že dieťa

skutočne sa uvedeného letného tábora zúčastnilo?

3. Musí byť na účtovných dokladoch - faktúrach uvádzaná aj miestna daň?
Za ktorú odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
31.08.21,10:31
Ad 1 - viď príklad 57 na FS : Môžeme uznať zamestnancovi príspevok na rekreáciu, ak je faktúra vystavená cestovnou kanceláriou a nie je potvrdenie od ubytovacieho zariadenia o uskutočnení rekreácie?
Odpoveď
Podľa Usmernenia č.4/DzPaÚ/2019/MU k príspevkom na rekreáciu s riešenými praktickými príkladmi, účtovným dokladom na účely aplikácie §152a ZP by mal byť "vyúčtovací doklad" vystavený priamo ubytovacím zariadením, čo zároveň potvrdzuje, že rekreácia bola uskutočnená. Usmernenie nevylučuje možnosť vystavenia takéhoto dokladu cestovnou kanceláriou, avšak pokiaľ takýto doklad vystaví cestovná kancelária pred uskutočnením rekreácie potom nie je zrejme , že sa zamestnanec skutočne zúčastnil predmetnej rekreácie. Ak teda bola rekreácia realizovaná prostredníctvom cestovnej kancelárie, ktorá vystavila zamestnancovi preukazný účtovný doklad pred uskutočnením rekreácie, je potrebné k takémuto účtovnému dokladu vyžadovať aj iný doklad, napr. potvrdenie ubytovacieho zariadenia o tom, že sa zamestnanec skutočne rekreácie zúčastnil, tak ako to deklaruje.

Ad 2 - je to podobný prípad ako v bode 1, potrebujete doklad o tom, že dieťa tábor absolvovalo a súčasťou tábora bolo ubytovanie. Podľa môjho názoru môže doklad o tom, že dieťa sa zúčastnilo tábora a súčasťou tábora bolo aj ubytovanie vystaviť aj CVČ (obdobne v prvom prípad CK).
Ad 3 - nemusí
Lenka9
03.09.21,07:12
Zamestnanec má u zamestnávateľa 2 súbežné pracovné pomery, pričom prvý trvá viac ako 2 roky ale je na kratší pracovný čas a druhý trvá menej ako 2 roky, je na plný pracovný čas. Môžeme zamestnancovi vyplatiť nekrátený príspevok vo výške 275 €?
Iveta Matlovičová
07.09.21,10:23
Zamestnanec má u zamestnávateľa 2 súbežné pracovné pomery, pričom prvý trvá viac ako 2 roky ale je na kratší pracovný čas a druhý trvá menej ako 2 roky, je na plný pracovný čas. Môžeme zamestnancovi vyplatiť nekrátený príspevok vo výške 275 €?

no tak to je kombinacia:)) a problem je na svete, ja by som vyplatila​ nekrátený príspevok vo výške 275 €
Mila123
07.09.21,18:34
no tak to je kombinacia:)) a problem je na svete, ja by som vyplatila​ nekrátený príspevok vo výške 275 €

môžem sa opýtať prečo ste toho názoru, že by ste nekrátila príspevok? práve ja naopak, by som krátila úväzkom, pretože iba v jednom PP spľňa podmienku 2 rokov zamestnania.....ďakujem za Váš názor
Iveta Matlovičová
08.09.21,05:50
môžem sa opýtať prečo ste toho názoru, že by ste nekrátila príspevok? práve ja naopak, by som krátila úväzkom, pretože iba v jednom PP spľňa podmienku 2 rokov zamestnania.....ďakujem za Váš názor

§ 152a ods. 1 prvá veta: Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 49 zamestnancov, poskytne zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov, na jeho žiadosť príspevok na rekreáciu v sume 55 % oprávnených výdavkov, najviac však v sume 275 eur za kalendárny rok. TRVÁ PP NAJMENEJ 24 MESIACOV? Odpoveď je, že áno trvá (zhodou okolností jeden z nich).

§ 152a ods. 1 druhá veta: U zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, sa najvyššia suma príspevku na rekreáciu za kalendárny rok podľa prvej vety zníži v pomere zodpovedajúcom kratšiemu pracovnému času. Keby mal len jeden PP na kratší úväzok, tak áno RP sa kráti. Ale on má ešte jeden PP na plný úväzok - takže podmienku v prvej vete v § 152a ods. 1 ZP splnil. V Zákonníku práce nie je napísané, že "U zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, na ktorý si zamestnanec uplatňuje RP, sa najvyššia suma...". Ale máme aj § 50 ZP, v zmysle ktorého sa práva posudzujú z PP samostatne, takže ťažko dať k tomu zásadný záver. Preto odporúčam podať podnet na MPSVR.
MáriaPaM
23.11.21,13:40
Je potrebné skúmať, či osoba uvedená v žiadosti ako "iná osoba žijúca v spoločnej domácnosti" tvorí so zamestnancom spoločnú domácnosť, v prípade posúdenia oprávnenosti nároku na príspevok na rekreáciu?

Na stránke Finančnej správy uvádzajú iba príklad "či je potrebné skúmať, či vlastné dieťa tvorí s rodičom spoločnú domácnosť - a odpoveď je že spoločná domácnosť je viazaná na inú osobu, a preto nie je potrebné skúmať spoločnú domácnosť v prípade predloženia preukazných výdavkov zamestnanca na manželku/manžela, vlastné dieťa,..."

ale nepíšu že či v prípade inej osoby sa to má skúmať.

Mám prípad keď zamestnankyňa uviedla kamarátku s ktorou spolu bývajú a teda nie som si istá či to môžem uznať.
Iveta Matlovičová
23.11.21,16:07
Je potrebné skúmať, či osoba uvedená v žiadosti ako "iná osoba žijúca v spoločnej domácnosti" tvorí so zamestnancom spoločnú domácnosť, v prípade posúdenia oprávnenosti nároku na príspevok na rekreáciu?

Na stránke Finančnej správy uvádzajú iba príklad "či je potrebné skúmať, či vlastné dieťa tvorí s rodičom spoločnú domácnosť - a odpoveď je že spoločná domácnosť je viazaná na inú osobu, a preto nie je potrebné skúmať spoločnú domácnosť v prípade predloženia preukazných výdavkov zamestnanca na manželku/manžela, vlastné dieťa,..."

ale nepíšu že či v prípade inej osoby sa to má skúmať.

Mám prípad keď zamestnankyňa uviedla kamarátku s ktorou spolu bývajú a teda nie som si istá či to môžem uznať.
V súlade s § 152a ods. 5 Zákonníka práce oprávnenými výdavkami sú preukázané výdavky zamestnanca aj na inú osobu žijúcu so zamestnancom v spoločnej domácnosti, ktorí sa
so zamestnancom zúčastňujú na rekreácii. Z citovaného ustanovenia vyplýva, že spoločnú domácnosť nie je potrebné skúmať v prípade predloženia preukazných výdavkov zamestnanca na manželku (manžela), vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, to však neplatí v prípade "inej osoby".
Zákonník práce neurčuje ako má zamestnanec v prípade "inej osoby" preukazovať žitie v spoločnej domácnosti, preto by si spôsob preukazovanie mal určiť zamestnávateľ v internej smernici (napr. aj formou čestného vyhlásenia). Som toho názoru, že zamestnávateľ by mal od zamestnanca doklad vyžadovať, nakoľko oprávnené výdavky sú len tie, ktoré sú preukázané.
Mila123
20.01.22,16:37
Zamestnanec požiadal o príspevok na rekreáciu, zúčastnil sa s manželským partnerom , všetky podmienky na preplatenie spĺňa.....rekreácia začala 31 12 2021 - 02 01 2022 (2 noci), na pokladničnom doklade (vystavený dňa 02 01 2022) má uvedené okrem ubytovania a poplatkov obci aj mini bar....... mňa zaujíma skutočnosť, že mu preplatím doklad 55% z oprávnenej sumy na doklade, preplácam to cez výplatnú pásku vo výplate za mesiac 1/2022 (t. j. niekedy vo februári) , ale príspevok sa bude započítavať do roku 2021 (lebo začal v roku 2021), je to tak správne? a ešte nevadí, že na doklade má vyčíslenú sumu za použitie mini baru (sumu som odpočítala).....ďakujem za Váš názor
Jana Motyčková
20.01.22,18:50
§ 152a ods. 6 "na žiadosť zamestnanca sa príspevok na rekreáciu, ktorá začala v jednom kalendárnom roku a nepretržite trvá v nasledujúcom kalendárnom roku, bude považovať za príspevok na rekreáciu za kalendárny rok, v ktorom rekreácia začala".
Zákon ani tu nie je napísaný dobre, ale je teda zrejme myslený tak, že ak zamestnankyňa nepožiadala o to, aby to bol RP roku 2021, tak to priradíte k roku 2022.
Aj suma za minibar, ak je súčasťou dokladu, patrí do nákladov, na ktoré sa poskytuje rekreačný príspevok.
Mila123
20.01.22,19:08
§ 152a ods. 6 "na žiadosť zamestnanca sa príspevok na rekreáciu, ktorá začala v jednom kalendárnom roku a nepretržite trvá v nasledujúcom kalendárnom roku, bude považovať za príspevok na rekreáciu za kalendárny rok, v ktorom rekreácia začala".
Zákon ani tu nie je napísaný dobre, ale je teda zrejme myslený tak, že ak zamestnankyňa nepožiadala o to, aby to bol RP roku 2021, tak to priradíte k roku 2022.
Aj suma za minibar, ak je súčasťou dokladu, patrí do nákladov, na ktoré sa poskytuje rekreačný príspevok.

pani doktorka, v minibare bol alkohol, je to v poriadku?
olga84
25.04.22,09:53
Dobrý deň. Zamestnanec priniesol hotelový účet vystavený 14.04.2022 na meno zamestnanca, ďalej je tam uvedené:

príchod 14.04.2022, odchod 17.04.2022
ubytovanie 390,- €, daň z ubytovania 10,20 €
K tomu je doklad z reg. pokladne o zaplatení dňa 14.04.2022, kde je uvedené 1 ks ubytovanie 390,- €, 1 ks daň z ubytovania 10,20 €, pobyt od 14.04.2022 do 17.04.2022. Tento doklad je bez mena zamestnanca, je tam iba jeho adresa bydliska. Iné osoby nie sú uvedené ani na hotelovom účte, ani na pokladničnom doklade. Z dokladu nie je zrejmé, či sa rekreácie zúčastnil sám, alebo s inými osobami.
Môžem tieto doklady brať ako dostačujúce na vyplatenie rekreačného príspevku vo výške 220.10 €? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
26.04.22,13:38
pani doktorka, v minibare bol alkohol, je to v poriadku?

ano, je to v poriadku:)
Iveta Matlovičová
26.04.22,13:42
Dobrý deň. Zamestnanec priniesol hotelový účet vystavený 14.04.2022 na meno zamestnanca, ďalej je tam uvedené:

príchod 14.04.2022, odchod 17.04.2022
ubytovanie 390,- €, daň z ubytovania 10,20 €
K tomu je doklad z reg. pokladne o zaplatení dňa 14.04.2022, kde je uvedené 1 ks ubytovanie 390,- €, 1 ks daň z ubytovania 10,20 €, pobyt od 14.04.2022 do 17.04.2022. Tento doklad je bez mena zamestnanca, je tam iba jeho adresa bydliska. Iné osoby nie sú uvedené ani na hotelovom účte, ani na pokladničnom doklade. Z dokladu nie je zrejmé, či sa rekreácie zúčastnil sám, alebo s inými osobami.
Môžem tieto doklady brať ako dostačujúce na vyplatenie rekreačného príspevku vo výške 220.10 €? Ďakujem.

podľa môjho názoru je to v poriadku, na hotelovom účte je uvedené meno zamestnanca, ak vám tieto údaje nepostačujú, tak si nech hotelové zariadenie potvrdí, že tento konkrétny ZC sa zúčastnil na pobyte
majtnerova
23.06.22,08:53
Dobrý deň, poprosila by som o radu , zamestnankyňa chce cez booking com objednať apartmán pre štyri osoby(ona s manželom + svatovci) a chce to zaplatiť zo svojho účtu s tým, že mi prinesie faktúru na 2 osoby. Teda nebude sedieť odídená platba z účtu s faktúrou. Podľa mňa nemá nárok na poskytnutie príspevku. Poprosím o Váš názor
Jana Motyčková
23.06.22,14:22
Príklad z MU FS :
Príklad č.37 - Úhrada za rekreáciu je vo vyššej sume ako je uvedené v doklade
Zamestnanec predložil organizácii žiadosť o príspevok na rekreáciu. K žiadosti priložil účtovný doklad-faktúru v ktorej sú uvedené osoby, ktoré sa rekreácie zúčastnili (manželka a dieťa zamestnanca). Rekreáciu však uhradila manželka zamestnanca zo svojho účtu. Úhrada za rekreáciu z účtu manželky je však vo vyššej - inej sume, ako účtovný doklad (faktúra), nakoľko v úhrade je poplatok za rekreáciu aj za iné osoby,iní rodinní príslušníci s ktorými sa rekreácie zamestnanec (manželka a dieťa) zúčastnili. Úhrada z účtu je vyššia ( iná čiastka ), než je predložený doklad. Z akej sumy zamestnávateľ môže preplatiť oprávnené výdavky na rekreáciu?
Odpoveď
Ak sa zamestnanec zúčastnil rekreácie a zamestnávateľovi k žiadosti o príspevok na rekreáciu predložil účtovný doklad, ktorý vystavilo ubytovacie zariadenie na meno zamestnanca s uvedením oprávnených výdavkov a s uvedením osôb zúčastnených spolu so zamestnancom na rekreácií, vo Vašom prípade manželka a dieťa zamestnanca a úhradu za rekreáciu vykonala manželka zo svojho účtu, za predpokladu, že manželia majú bezpodielové spoluvlastníctvo, v takom prípade je možné zamestnancovi poskytnúť príspevok na rekreáciu v sume 55% zo sumy uvedenej na faktúre.
Chana
30.06.22,03:46
Prosím o radu:
Zamestnankyňa sa zúčastnila pobytu so svojim druhom, s ktorým nežije v spoloč. domácnosti. Pobyt zaplatila ona, v sume 206,60 €. Fa je vystavená na jej meno, ale nikde v texte nie sú uvedení účastníci.
Správne počítam, že dostane preplatené:
103,30 x 55% = 56,82 € ?
Je potrebné, aby aj ona bola vo fa uvedená ako účastník, alebo doložila potvrdenie , že sa pobytu zúčastnila?
Ďakujem!
Iveta Matlovičová
30.06.22,07:19
Prosím o radu:
Zamestnankyňa sa zúčastnila pobytu so svojim druhom, s ktorým nežije v spoloč. domácnosti. Pobyt zaplatila ona, v sume 206,60 €. Fa je vystavená na jej meno, ale nikde v texte nie sú uvedení účastníci.
Správne počítam, že dostane preplatené:
103,30 x 55% = 56,82 € ?
Je potrebné, aby aj ona bola vo fa uvedená ako účastník, alebo doložila potvrdenie , že sa pobytu zúčastnila?
Ďakujem!

ako viete, ze bola na pobyte s druhom, ked v texte nie su ucastnici uvedeni? Prikladam info z usmernenia FR SR:



Zamestnávateľ má vyžadovať od zamestnanca, aby predložil taký účtovný doklad, z ktorého je zrejmé, kto, komu, kedy poskytol čo a v akej výške. To znamená, že účtovný doklad by mal obsahovať nasledovné informácie:
· identifikačné údaje poskytovateľa rekreačného pobytu a zamestnanca, pre ktorého je doklad vystavený,
· číslo dokladu (faktúry) vystavovateľa,
· uvedenie osôb, ktoré sa so zamestnancom zúčastnili na rekreácii (uvedené platí v prípade uplatnenia oprávnených výdavkov aj na iné osoby, ktoré sa spolu so zamestnancom zúčastnili na rekreácii, aby zamestnávateľ mohol posúdiť, či je nárok na preplatenie výdavkov v súlade so Zákonníkom práce),
· časové vymedzenie rekreačného pobytu,
· popis poskytnutých služieb,
· informácia o cene rekreačného pobytu,
· spôsob a dátum úhrady rekreačného pobytu.
Za oprávnené výdavky na rekreáciu možno považovať len uhradené výdavky, ktoré uhradila osoba, ktorá sa zúčastnila na tejto rekreácii. To znamená, že výdavky na rekreáciu musia byť platené osobou, ktorá zamestnávateľa žiada o rekreačný príspevok. Ak z predložených účtovných dokladov nie je zrejmé, kto, komu, kedy poskytol čo a v akej výške, t.j. účtovný doklad neobsahuje všetky potrebné náležitosti, aby zamestnávateľ mohol posúdiť, či zamestnancovi vzniká nárok na príspevok na rekreáciu v súlade so Zákonníkom práce, zamestnanec má povinnosť preukázať chýbajúce náležitosti, napr. priloží potvrdenie vystavené ubytovacím zariadením.
Chana
30.06.22,14:16
ako viete, ze bola na pobyte s druhom, ked v texte nie su ucastnici uvedeni? Prikladam info z usmernenia FR SR:



Zamestnávateľ má vyžadovať od zamestnanca, aby predložil taký účtovný doklad, z ktorého je zrejmé, kto, komu, kedy poskytol čo a v akej výške. To znamená, že účtovný doklad by mal obsahovať nasledovné informácie:
· identifikačné údaje poskytovateľa rekreačného pobytu a zamestnanca, pre ktorého je doklad vystavený,
· číslo dokladu (faktúry) vystavovateľa,
· uvedenie osôb, ktoré sa so zamestnancom zúčastnili na rekreácii (uvedené platí v prípade uplatnenia oprávnených výdavkov aj na iné osoby, ktoré sa spolu so zamestnancom zúčastnili na rekreácii, aby zamestnávateľ mohol posúdiť, či je nárok na preplatenie výdavkov v súlade so Zákonníkom práce),
· časové vymedzenie rekreačného pobytu,
· popis poskytnutých služieb,
· informácia o cene rekreačného pobytu,
· spôsob a dátum úhrady rekreačného pobytu.
Za oprávnené výdavky na rekreáciu možno považovať len uhradené výdavky, ktoré uhradila osoba, ktorá sa zúčastnila na tejto rekreácii. To znamená, že výdavky na rekreáciu musia byť platené osobou, ktorá zamestnávateľa žiada o rekreačný príspevok. Ak z predložených účtovných dokladov nie je zrejmé, kto, komu, kedy poskytol čo a v akej výške, t.j. účtovný doklad neobsahuje všetky potrebné náležitosti, aby zamestnávateľ mohol posúdiť, či zamestnancovi vzniká nárok na príspevok na rekreáciu v súlade so Zákonníkom práce, zamestnanec má povinnosť preukázať chýbajúce náležitosti, napr. priloží potvrdenie vystavené ubytovacím zariadením.





Vo faktúre je všetko účtované za 2 osoby, preto som sa jej pýtala, či tá druhá osoba bola rodinný príslušník, alebo osoba v spoločnej domácnosti. Povedala že priateľ bez spoloč. domácnosti. Preto si myslím, že celkovú sumu na fa musím vydeliť dvomi a z tej sumy 55%. Neviem, či správne
Iveta Matlovičová
04.07.22,04:35
Vo faktúre je všetko účtované za 2 osoby, preto som sa jej pýtala, či tá druhá osoba bola rodinný príslušník, alebo osoba v spoločnej domácnosti. Povedala že priateľ bez spoloč. domácnosti. Preto si myslím, že celkovú sumu na fa musím vydeliť dvomi a z tej sumy 55%. Neviem, či správne

postup preukazovania, kto bol druhou osobou, si urcite v internom predpise, napr. uvedene vyhlasi v ziadosti, v ktorej zamestnavatela ziada o rekreacny prispevok, vo vasom pripade - je narok iba na jednu osobu (takze ano, treba delit dvoma)
dogicka
15.07.22,06:32
Dobrý deň zamestnanec sa zúčastnil pobytu so svojou snúbenicou a jej dcérou, s ktorými žije v spoločnej domácnosti. Predložil faktúru na svoje meno, faktúra je vystavená na 2 osoby (dieťa zrejme bolo zdarma) a dolu na faktúre sú uvedené mená ubytovaných osôb (je tam meno zamestnanca, jeho snúbenice a jej dcéry). Faktúru uhrádzal zo svojho účtu. Môžeme mu uznať náklady na snúbenicu ak spolu žijú v spoločnej domácnosti? Ak nie musíme deliť dvomi?

ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
15.07.22,10:46
Oprávnenými výdavkami sú aj výdavky na "inú osobu žijúcu so zamestnancom v spoločnej domácnosti", treba aby zamestnanec podpísal čestné vyhlásenie, že žije v spoločnej domácnosti so snúbenicou a môžete uznať aj náklady na ňu.
pzvar
25.07.22,06:03
Dobrý deň prajem,

Zamestnanec sa zúčastnil rekreácie so svojimi rodičmi, faktúra je vystavená na jeho meno a menovite sú uvedení 3 účastníci: zamestnanec + rodičia. Doklad o úhrade faktúry je z registračnej pokladnice. Zamestnanec žije s rodičmi a mám čestné vyhlásenie že žijú v spoločnej domácnosti. Môžeme mu vyplatiť príspevok na rekreáciu z celej sumy 453,15 €?
Jana Motyčková
25.07.22,08:25
Áno
Gabika75
02.08.22,08:19
Dobrý deň,
zamestnanec je v našej organizácii zamestnaný na pracovnú zmluvu viac ako 2 rok., Do 30. 6. 2022 pracoval na 90 % úväzok. Od 1. 7. už pracuje na 100 % úväzok. V mesiaci júl bol na rekreácii. Prosím poradiť, či výšku príspevku mu mám krátiť, alebo už nie. Ďakujem.
Iveta Matlovičová
02.08.22,09:15
Dobrý deň,
zamestnanec je v našej organizácii zamestnaný na pracovnú zmluvu viac ako 2 rok., Do 30. 6. 2022 pracoval na 90 % úväzok. Od 1. 7. už pracuje na 100 % úväzok. V mesiaci júl bol na rekreácii. Prosím poradiť, či výšku príspevku mu mám krátiť, alebo už nie. Ďakujem.

Splnenie podmienok na poskytnutie RP sa posudzuje ku dňu začatia rekreácie, takže rozhodujúce podľa môjho názoru je, aký bol úväzok k tomuto dňu.
​zze/2001-311/152a/1/
ABD
17.08.22,09:28
Dobrý deň, mzdy za 07/2022 budú spracované 20.08., zamestnanec absolvoval pobyt 3.8.-6.8., žiada o rekreačný príspevok, môžeme mu ho vyplatiť už teraz v mzde za 07/2022 alebo až v mzde za 08/2022? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
17.08.22,12:18
Dobrý deň, mzdy za 07/2022 budú spracované 20.08., zamestnanec absolvoval pobyt 3.8.-6.8., žiada o rekreačný príspevok, môžeme mu ho vyplatiť už teraz v mzde za 07/2022 alebo až v mzde za 08/2022? Ďakujem.



v najbližšom výplatnom termíne, samozrejme musí predložiť potrebné účtovné doklady


Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi príspevok na rekreáciu po predložení účtovných dokladov v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
splendida21
25.08.22,07:52
Dobrý deň, prosím Vás o radu, zamestnanec predložil rekreačný poukaz na preplatenie, avšak má u nás dva pracovné pomery a to hlavný na 50% a vedľajší na 40%. Ako sa postupuje v takomto prípade? Aby nebol veľmi ukrátený môžem mu zrátať spolu 90% a preplatiť teda 90% tak , že v jednom PP 50% a v druhom 40%?. ďakujem vopred za odpoveď
dobronika
25.08.22,11:23
Dobrý deň, detský tábor do 23.8. do 1.9.2022 suma celková 165 eur. Uznali by ste celkovú sumu, keď končí 1.9.2022 - to už zrejme nemám brať ako prázdniny. Prosím Vás o názor. Ďakujem
Iveta Matlovičová
26.08.22,11:23
Dobrý deň, prosím Vás o radu, zamestnanec predložil rekreačný poukaz na preplatenie, avšak má u nás dva pracovné pomery a to hlavný na 50% a vedľajší na 40%. Ako sa postupuje v takomto prípade? Aby nebol veľmi ukrátený môžem mu zrátať spolu 90% a preplatiť teda 90% tak , že v jednom PP 50% a v druhom 40%?. ďakujem vopred za odpoveď
Ak má zamestnanec viacero pracovných pomerov u jedného zamestnávateľa, môže požiadať o príspevok každého z nich (ak spĺňa podmienky). Z kontextu § 152a ods. 3 ZP vyplýva, že jednu rekreáciu si môže zamestnanec uplatniť len pri jednom pracovnom pomere – avšak aj tak, že čas jednej rekreácie – napr. 10 dní, si rozdelí na dva účtovné doklady – napr. 5 prenocovaní a 5 prenocovaní a prvú rekreáciu si zamestnanec uplatní z jedného pracovného pomeru a druhú rekreáciu z druhého pracovného pomeru. Ak má len jeden účtovný doklad, tak sa RP uplatní len na jeden pracovný pomer.
levandula
28.09.22,07:36
Zdravím Vás, mojej kolegyni dala zamestnankyňa "žiadosť o poskytnutie príspevku na rekreáciu". I. platil manžel svojou vlastnou kartou. II. Platil to zálohovo v roku 2021 a teraz doplatil priamo v ubytovacom zariadení zvyšok ( miestnu daň, stravu a welnes služby ). Čo z toho môže uznať zamestnankyni ako výdavok a za akých podmienok/priložených dokladov? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Iveta Matlovičová
29.09.22,12:58
Zdravím Vás, mojej kolegyni dala zamestnankyňa "žiadosť o poskytnutie príspevku na rekreáciu". I. platil manžel svojou vlastnou kartou. II. Platil to zálohovo v roku 2021 a teraz doplatil priamo v ubytovacom zariadení zvyšok ( miestnu daň, stravu a welnes služby ). Čo z toho môže uznať zamestnankyni ako výdavok a za akých podmienok/priložených dokladov? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
v pripade manzelov su podmienky splnene, je potrebne dolozit doklad o uhrade (vypis z uctu) + doklad (napr. faktura) vystavena ubytovacim zariadenim, ze boli na rekreacii (najmenej 2 noci) a ake sluzby vyuzili, aby ste posudili opravnenost vydavkov (vami uvedene priklady - su opravnene vydavky)
majtnerova
04.11.22,05:56
Zamestnankyňa absolvovala pobyt , vyplatila faktúru, uvoľnila izbu a následne sa tam vrátila na obed. Môžem jej tento bloček preplatiť, keď fakticky pobyt ukončila vyplatením faktúry. Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
04.11.22,06:47
Každý účtovný doklad, ktorý si chce zamestnanec uplatniť, by mal mať označenie zamestnanca. Ak to doklad za stravovanie nemá, nemôžete ho uplatniť.
Chana
07.11.22,15:02
Prosím o radu:
Zamestnankyňa pracovala do 31.8.2022 na polovičnú úväzok. V máji predložila potrebné doklady so žiadosťou no vyplatenie rekr. poukazu. Faktúra bola na sumu 206,60, preplatilo sa jej 113,63 €.

Od 1.9. pracuje na celý úväzok, v októbri sa zúčastnila pobytu, faktúra na 193 €.

Akú sumu by mohla mať ešte preplatenú?

Ďakujem!
Jana Motyčková
07.11.22,17:24
Ak rekreácia začala po 1.9., tak má nárok na 55 % z 193 €, najviac však maximálna suma 275 € mínus už vyplatených 113,63.
55 % z 193 € = 106,15
275-113,63 = 161,37 €
Vyplatíte jej 106,15 €.
Lenka9
24.11.22,06:37
Dobrý deň, môžeme vyplatiť príspevok na rekreáciu zamestnancovi, ktorému účtovný doklad vystavilo občianske združenie?
Iveta Matlovičová
24.11.22,07:59
Dobrý deň, môžeme vyplatiť príspevok na rekreáciu zamestnancovi, ktorému účtovný doklad vystavilo občianske združenie?

ak sú splnené ostatné podmienky, napr. aj to, že občianske združenie je poskytovateľom prechodného ubytovania, je to akceptovateľné
Adriannna
10.01.23,19:19
ZC absolvoval pobyt v decembri 2022, doklady priniesol v januári 2023, po termíne spracovania výplat za december. Môžem mu preplatiť pobyt v januárovej výplate ? Bude to tým pádom príspevok na rekreáciu za rok 2023 ?
Ďakujem.
Iveta Matlovičová
10.01.23,19:41
ZC absolvoval pobyt v decembri 2022, doklady priniesol v januári 2023, po termíne spracovania výplat za december. Môžem mu preplatiť pobyt v januárovej výplate ? Bude to tým pádom príspevok na rekreáciu za rok 2023 ?
Ďakujem.

ak to bola rekreácia len počas decembrových dní, tak ide o rekreáciu, ktorá sa týka roka 2022, vyplatit v spracovani vyplat za janurar mozte, inak sa ani neda, kedze ste nemali doklady (v potvrdeni o zdanitelnom prijem za rok 2023 bude rekreacny prispevok "vystupovat" ako rekreacny prispevok za predosly rok, t.j. za rok 2022)
MáriaPaM
25.01.23,13:50
Dobrý deň, zamestnanec bol na rekreácii v septembri 2022, v októbri požiadal o príspevok, mal ale nesprávne vystavenú faktúru tak nebol príspevok vyplatený. Teraz na konci januára 2023 doniesol opravenú faktúru, je možné takto to akceptovať a ešte priznať príspevok a vyplatiť v mzde za január?
Jana Motyčková
25.01.23,17:11
Je možné to akceptovať.
Lenka9
24.07.23,09:47
Dobrý deň,

vzťahuje sa príspevok na rekreáciu aj na letný lezecký kurz pre dieťa v čase prázdnin?

Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
24.07.23,10:37
Ak je to viacdenný lezecký kurz a zamestnanec predloží príslušný doklad, tak áno.
dobronika
03.08.23,06:03
Dobrý deň,
zamestnanec doniesol FA v češtine od českého podnikateľa, kde je faktúrované ubytovanie Pobyt v lázních v Piešťanoch, je tam jej meno, všetky ostatné náležitosti splnené, len ma mýli to české IČO...asi to nemôžem uznať, či?? Vďaka za odpoveď.
Jana Motyčková
03.08.23,07:02
Dobrý deň,
zamestnanec doniesol FA v češtine od českého podnikateľa, kde je faktúrované ubytovanie Pobyt v lázních v Piešťanoch, je tam jej meno, všetky ostatné náležitosti splnené, len ma mýli to české IČO...asi to nemôžem uznať, či?? Vďaka za odpoveď.
Podmienkou je územie Slovenska a to ej splnené. Môžete to uznať.
ABD
07.08.23,07:49
Dobrý deň, poprosím o názor či sa príspevok na rekreáciu započítava do čistej mzdy pre účely:

1.) exekučných zrážok
2.) zrážok pre odbory - keď je v dohode o zrážkach uvedené, že zamestnávateľ bude vykonávať zrážky zo mzdy zamestnanca vo výške 1,5% z čistej mzdy zamestnanca (v dohode nie je bližšie špecifikované, čo je čistá mzda)
Ďakujem.
Iveta Matlovičová
07.08.23,09:05
add. 1. RP sa zapocitava do ČM, len ak ide o exekuciu prikazanim inych peňažných pohľadávok (môj názor)
add. 2 pojem ČM Zákonník práce nedefinuje, ak nemate v dohode o výkone odborovej zrážky definované, čo je čistá mzda, vykladať si to možno rôzne, každopádne RP sa podľa § 118 ods. 2 ZP nepovažuje za mzdu
olga84
15.08.23,06:49
Dobrý deň. Prosím o radu pri výpočte príspevku na rekreáciu. Zamestnankyňa má úväzok 66,67%. Priniesla faktúru na sumu 690,- €. Akú sumu by som jej mala vyplatiť? Aký je postup pri výpočte? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
15.08.23,19:12
Zalezi aj od ustanoveneho pracovneho casu vo firme, napr. ak je UPC = 37,5 h tyzdenne a zamestnankyna pracuje na 66,67% uvazku, jej pracovny cas je = 25 h tyzdenne. Maximalny RP, na ktory ma narok je: 25/37,5 x 275 eur = 183,34 eur. Priniesla fakturu na 690 eur, z toho 55% je 379,50 eur. RP, na ktory ma narok je 183,34 eur.

zze/2001-311/152a/1/
Chana
23.08.23,04:49
Dobrý deň!
Prosím o radu:
Zamestnanec doniesol potvdenie o úhrade a faktúru o absolvovaní pobytu cca za 1200 €. Fa spĺňa všetky náležitosti, ale o i. je tam uvedené doplatok za 2 lôž. izbu. Zamestnanec pracuje na 87% úväzok a žiada o poskytnutie príspevku na seba.
Bude správny výpočet: 1200 : 2 / len na neho/ x55% x 87% úv. = 239,25
Ďakujem!
Iveta Matlovičová
23.08.23,07:16
Dobrý deň!
Prosím o radu:
Zamestnanec doniesol potvdenie o úhrade a faktúru o absolvovaní pobytu cca za 1200 €. Fa spĺňa všetky náležitosti, ale o i. je tam uvedené doplatok za 2 lôž. izbu. Zamestnanec pracuje na 87% úväzok a žiada o poskytnutie príspevku na seba.
Bude správny výpočet: 1200 : 2 / len na neho/ x55% x 87% úv. = 239,25
Ďakujem!



RP možno poskytnúť najviac vo výške 239,25 € (0,87 x 275).
Lenka9
23.08.23,11:08
Dobrý deň,

stačí zálohová faktúra na ktorej sú uvedené všetky potrebné náležitosti a doklad o zaplatení vystavený na meno k uplatneniu RP?

Ďakujem.
Iveta Matlovičová
23.08.23,17:40
Dobrý deň,

stačí zálohová faktúra na ktorej sú uvedené všetky potrebné náležitosti a doklad o zaplatení vystavený na meno k uplatneniu RP?

Ďakujem.

zalohova faktura nie je danovy doklad, takze nie je dostacujuca, a doklad o zaplateni mate namysli doklad z ERP?
Lenka9
24.08.23,04:51
Nie doklad z ERP, ale bankovým prevodom s označením zamestnanca zo Slovenskej sporiteľne.
Jana Motyčková
24.08.23,06:21
Nie doklad z ERP, ale bankovým prevodom s označením zamestnanca zo Slovenskej sporiteľne.

Potrebujete vyúčtovací doklad - buď riadnu faktúru + potvrdenie o platbe (ktoré máte) alebo doklad z ERP s menom zamestnanca, alebo potvrdením, kto sa rekreácie zúčastnil.
Chana
06.09.23,23:59
RP možno poskytnúť najviac vo výške 239,25 € (0,87 x 275).


Ak tam bol 21 nocí a vo faktúre je uvedené jeho meno a text:
Príplatok za 2 lôžko 21 x 18 = 378,-
Strava a ubytovanie 21 x 36 = 756,-
Príp. za požiadavku balkón 50,-
Spolu: 1 184,-

Budem celú sumu deliť dvoma / 1 184 : 2 x 55% x 87% úväzok = 239,25 , alebo
Sumu za stravu a ubyt., balkón / 756 +50 = 806 :2 x 55% x 87% úväzok = 192,84/
Ďakujem za Váš čas!
Jana Motyčková
07.09.23,06:15
Ak tam bol 21 nocí a vo faktúre je uvedené jeho meno a text:
Príplatok za 2 lôžko 21 x 18 = 378,-
Strava a ubytovanie 21 x 36 = 756,-
Príp. za požiadavku balkón 50,-
Spolu: 1 184,-

Budem celú sumu deliť dvoma / 1 184 : 2 x 55% x 87% úväzok = 239,25 , alebo
Sumu za stravu a ubyt., balkón / 756 +50 = 806 :2 x 55% x 87% úväzok = 192,84/
Ďakujem za Váš čas!

Mne z toho nie je jasné, či je strava a ubytovanie 21 x 36 za 2 ľudí, ale v druhom spôsobe by bol výpočet 806:2x55% = 221,65, čo je menej ako 239,25 a RP by bol 221,65.

Doklad je nejasný, ťažko povedať, čo je správne. Ale ak je to doplatok za prázdne druhé lôžko, a rekreácie sa zúčastnila len 1 osoba, RP bude 239,25. Ak tam boli 2 osoby, príde mi to, že tá druhá osoba bola bez stravy a potom by RP bol tiež 239,25. My to asi nevyriešime, potreboval by asi potvrdenie, či sa tam zúčastnil sám, alebo tam boli dve osoby a presnejší doklad.
Chana
07.09.23,14:13
Mne z toho nie je jasné, či je strava a ubytovanie 21 x 36 za 2 ľudí, ale v druhom spôsobe by bol výpočet 806:2x55% = 221,65, čo je menej ako 239,25 a RP by bol 221,65.

Doklad je nejasný, ťažko povedať, čo je správne. Ale ak je to doplatok za prázdne druhé lôžko, a rekreácie sa zúčastnila len 1 osoba, RP bude 239,25. Ak tam boli 2 osoby, príde mi to, že tá druhá osoba bola bez stravy a potom by RP bol tiež 239,25. My to asi nevyriešime, potreboval by asi potvrdenie, či sa tam zúčastnil sám, alebo tam boli dve osoby a presnejší doklad.





P. Motyčková, boli tam 2 osoby - bez spoločnej domácnosti, suma za stravu a ubytovanie je za obidvoch, na fa je uvedený len zamestnanec.

Neviem, ako to rozúčtovať......
Jana Motyčková
08.09.23,07:33
P. Motyčková, boli tam 2 osoby - bez spoločnej domácnosti, suma za stravu a ubytovanie je za obidvoch, na fa je uvedený len zamestnanec.

Neviem, ako to rozúčtovať......

Ja v tom doklade nevidím nič viac ako vy, takže neviem tiež. Ak neviem zistiť koľko z tej stravy a ubytovania (756) patrí na zamestnanca, urobila by som tento prepočet :

806:2x55% = 221,65, čo je menej ako 239,25 a RP by bol 221,65.
pam000
04.10.23,08:47
Dobrý deň, je možné preplatiť príspevok na rekreáciu, ak zamestnanec robil? má dohodnutú teleprácu. doložil doklady, všetko je OK, len nečerpal dovolenku, pracoval. Zákonník práce neupravuje bližšie nič, tak neviem, či je to v poriadku a môžem preplatiť, aby mi to daniari nevyhodili. Ďakujem
Iveta Matlovičová
04.10.23,08:55
zaujimavy dopyt:), podla mna to daniari neuznaju, obdobne to bolo aj v pripade, ked bol zamestnanec pocas DPN na poukaz typu B na lieceni, kedy bol povinny dodrziavat liecebny rezim, takze daniari to za rekreaciu nepovazuju ... ale skuste dopyt na FR SR
Negoce
04.10.23,08:58
zaujimavy dopyt:), podla mna to daniari neuznaju, obdobne to bolo aj v pripade, ked bol zamestnanec pocas DPN na poukaz typu B na lieceni, kedy bol povinny dodrziavat liecebny rezim, takze daniari to za rekreaciu nepovazuju ... ale skuste dopyt na FR SR

som opačného názoru, v zákone nie je podmienka čerpania voľna, dovolenky, dokonca aj cez OČR sa dal uplatniť rekreačný poukaz.....
Iveta Matlovičová
05.10.23,06:14
som opačného názoru, v zákone nie je podmienka čerpania voľna, dovolenky, dokonca aj cez OČR sa dal uplatniť rekreačný poukaz.....

cez OČR nebol v práci ... , ale ako píšem je to môj názor, v prípade ujistenia sa treba obrátiť na FR SR



Citujem FR SR: Sme toho názoru, že zamestnanec, ktorý je na účely zákona č. 461/2003 Z. z. poistencom, je počas trvania OČR povinný dodržiavať účel OČR (osobné a celodenné ošetrovanie chorého dieťaťa), a preto nemožno toto obdobie považovať za obdobie absolvovania rekreácie. Príspevok na rekreáciu zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi počas dovolenky, ktorá súvisí s oddychom zamestnanca. Z uvedeného vyplýva, že zamestnanec nemá nárok na príspevok na rekreáciu.
https://podpora.financnasprava.sk/891635-Pr%C3%ADspevok-na-rekreáciu-počas-OČR
Negoce
06.10.23,07:29
cez OČR nebol v práci ... , ale ako píšem je to môj názor, v prípade ujistenia sa treba obrátiť na FR SR



Citujem FR SR: Sme toho názoru, že zamestnanec, ktorý je na účely zákona č. 461/2003 Z. z. poistencom, je počas trvania OČR povinný dodržiavať účel OČR (osobné a celodenné ošetrovanie chorého dieťaťa), a preto nemožno toto obdobie považovať za obdobie absolvovania rekreácie. Príspevok na rekreáciu zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi počas dovolenky, ktorá súvisí s oddychom zamestnanca. Z uvedeného vyplýva, že zamestnanec nemá nárok na príspevok na rekreáciu.
https://podpora.financnasprava.sk/891635-Pr%C3%ADspevok-na-rekreáciu-počas-OČR



Prikladám názor z iného portálu, kde som položila rovnakú otázku ako autorka


"Dobrý deň. Dovolenka je čas určený pre zamestnanca na regeneráciu, ako inštitút pracovného práva v oblasti ochrany zdravia zamestnanca (BOZP) a regenerácie jeho pracovných síl. Vzhľadom na to, že podľa § 52 Zákonníka práce teleprácou je, ak sa práca vykonáva s použitím informačných technológií, pri ktorých dochádza pravidelne k elektronickému prenosu dát na diaľku, je možná situácia, že zamestnanec pracujúci formou telepráce cez deň vykonáva „dovolenkové aktivity“, napr. pláva, lyžuje, bicykluje, absolvuje liečebné procedúry a pod. a napr. večer pracuje, pretože si môže rozvrhovať svoj pracovný čas. Pri telepráci sa pracovný pomer zamestnanca spravuje Zákonníkom práce, pričom sa neuplatňujú niektoré jeho ustanovenia, napr. o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času, nepretržitom dennom odpočinku a nepretržitom odpočinku v týždni. Ak je preukázateľné, že zamestnanec „telepracoval“ v rozsahu, ako obvykle, zároveň absolvoval rekreáciu a sú splnené podmienky na vyplatenie príspevku na rekreáciu (doklady, úhrada....) – vychádza mi, že by ste príspevok mohli vyplatiť. Len ešte je, podľa mňa, potrebné vziať do úvahy aj pracovnú zmluvu, ako a kde je dohodnuté miesto výkonu práce. Avšak vaša otázka je otázkou v oblasti pracovného práva (Zákonník práce), nie z oblasti zákona o dani z príjmov, takže prosím s mojou odpoveďou zaobchádzať len ako s názorom".
mc_zapad
09.10.23,05:22
Dobrý deň, zamestnanec predložil doklady , že sa zúčastnil rekreácie počas dovolenky, má ale lekárom vystavený liečebný pobyt na procedúry. je možné uznať to ?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
09.10.23,05:52
Dobrý deň, zamestnanec predložil doklady , že sa zúčastnil rekreácie počas dovolenky, má ale lekárom vystavený liečebný pobyt na procedúry. je možné uznať to ?
Ďakujem pekne za odpoveď.

Áno, je možne to uznať.
pam000
09.10.23,11:10
Ďakujem veľmi pekne za názor


[QUOTE=Negoce;3271100]Prikladám názor z iného portálu, kde som položila rovnakú otázku ako autorka
Iveta Matlovičová
10.10.23,18:03
Dobrý deň, zamestnanec predložil doklady , že sa zúčastnil rekreácie počas dovolenky, má ale lekárom vystavený liečebný pobyt na procedúry. je možné uznať to ?
Ďakujem pekne za odpoveď.



Vyjadrenie FR SR: V zmysle informácie FR SR zo dňa 18.10.2019 ak ide zamestnanec na kúpeľný pobyt, kde absolvuje kúpeľnú liečbu (skupiny A alebo B) v súvislosti s nariadením liečenia zo zdravotných dôvodov, nejde o rekreačný pobyt, a preto zamestnancovi nemožno uplatniť príspevok na rekreáciu. Uvedené platí bez ohľadu na to, či bol zamestnanec časť kúpeľného pobytu práceneschopný a časť pobytu absolvoval počas dovolenky.
Ak bol však zamestnanec na liečení ako samoplatiteľ možno tento pobyt považovať za rekreáciu, ak ide o pobyt, ktorý si zvolil sám bez rozhodovania lekára, resp. schvaľovania zdravotnou poisťovňou. Podmienkou však je, že ak je počas tohto pobytu zároveň práceneschopný, nemôže rekreáciou porušiť liečebný režim, ktorý mu bol nariadený jeho ošetrujúcim lekárom. Forma preukázania neporušenia liečebného režimu by mala byť upravená vo vnútornom predpise zamestnávateľa.


pozri aj tu:
https://podpora.financnasprava.sk/021988-Pr%C3%ADspevok-na-rekreáciu---kúpeľná-starostlivosť
https://podpora.financnasprava.sk/492355-Pr%C3%ADspevok-na-rekreáciu-zamestnanca (príklad č. 9)
veronikasad
15.02.24,09:53
Dobrý deň, pracovný pomer zamestnanca trvá viac ako 24 mesiacov, 31.3.2024 končí výpoveďou zo strany zamestnanca.

Vo februári 2024 sa zúčastní dlhšie plánovanej rekreácie. Má nárok na celý príspevok = 55% oprávnených výdavkov, max.275€, alebo vzhľadom na to, že pracovný pomer v roku 2024 nebude trvať celý rok, iba pomernú časť ?

Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
15.02.24,12:00
Dobrý deň, pracovný pomer zamestnanca trvá viac ako 24 mesiacov, 31.3.2024 končí výpoveďou zo strany zamestnanca.

Vo februári 2024 sa zúčastní dlhšie plánovanej rekreácie. Má nárok na celý príspevok = 55% oprávnených výdavkov, max.275€, alebo vzhľadom na to, že pracovný pomer v roku 2024 nebude trvať celý rok, iba pomernú časť ?

Ďakujem za odpoveď

Má nárok na celý príspevok.
veronikasad
15.02.24,12:57
Janka, ďakujem za odpoveď.
Lenka9
16.04.24,11:51
Zamestnanec si chce uplatniť príspevok na rekreáciu. Cez booking.sk si objednal ubytovanie na 2 prenocovania spolu so synom a jeho rodinou. Zaplatili faktúru ktorá je vystavená iba na meno jeho syna. On si cez účet zaplatil svoju časť a syn si zaplatil svoju časť. Prevádzkovateľ ubytovania im vystavil doklad o ubytovaní každému na svoje meno. obaja si chcú uplatniť každý u svojho zamestnávateľa príspevok, ale faktúru majú iba jednu na spoločnú sumu a na meno syna. Dá sa faktúra použiť u každého zvlášť, aj keď je vystavená na meno syna? Ale sumu si uplatní každý iba svoju. Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
16.04.24,12:42
Zamestnanec si chce uplatniť príspevok na rekreáciu. Cez booking.sk si objednal ubytovanie na 2 prenocovania spolu so synom a jeho rodinou. Zaplatili faktúru ktorá je vystavená iba na meno jeho syna. On si cez účet zaplatil svoju časť a syn si zaplatil svoju časť. Prevádzkovateľ ubytovania im vystavil doklad o ubytovaní každému na svoje meno. obaja si chcú uplatniť každý u svojho zamestnávateľa príspevok, ale faktúru majú iba jednu na spoločnú sumu a na meno syna. Dá sa faktúra použiť u každého zvlášť, aj keď je vystavená na meno syna? Ale sumu si uplatní každý iba svoju. Ďakujem za odpoveď.

Podľa FS si RP môže uplatniť len ten, kto zaplatil faktúru.
Iveta Matlovičová
16.04.24,16:34
Zamestnanec si chce uplatniť príspevok na rekreáciu. Cez booking.sk si objednal ubytovanie na 2 prenocovania spolu so synom a jeho rodinou. Zaplatili faktúru ktorá je vystavená iba na meno jeho syna. On si cez účet zaplatil svoju časť a syn si zaplatil svoju časť. Prevádzkovateľ ubytovania im vystavil doklad o ubytovaní každému na svoje meno. obaja si chcú uplatniť každý u svojho zamestnávateľa príspevok, ale faktúru majú iba jednu na spoločnú sumu a na meno syna. Dá sa faktúra použiť u každého zvlášť, aj keď je vystavená na meno syna? Ale sumu si uplatní každý iba svoju. Ďakujem za odpoveď.

keďže každý platil so svojho účtu sám (svoju časť) a každý z nich si chce uplatniť RP, nech požiadajú o opravu faktúry a nech im vystaví za ich zaplatanú sumu samostatnú faktúru
Lenka9
17.04.24,05:31
475 - faktúra je na meno syna, ale zaplatia ju aj otec aj syn, aby si každý mohol uplatniť svoju časť úhrady faktúry, môže sa to akceptovať?
Jana Motyčková
17.04.24,08:24
475 - faktúra je na meno syna, ale zaplatia ju aj otec aj syn, aby si každý mohol uplatniť svoju časť úhrady faktúry, môže sa to akceptovať?

Pani Matlovičová Vám napísala, že potrebuje každý svoju faktúru.

Podľa Zákonníka práce "Ak nebol príspevok na rekreáciu poskytnutý prostredníctvom rekreačného poukazu, zamestnanec preukáže zamestnávateľovi oprávnené výdavky podľa odsekov 4 a 5 najneskôr do 30 dní odo dňa skončenia rekreácie predložením účtovných dokladov, ktorých súčasťou musí byť označenie zamestnanca."
Ak chcete inú odpoveď, skúste sa spýtať na FS.