katka.hesskova
18.08.06,13:43
rada by som sa spytala v pripade ak ochorie zamestnanec, ako sa postupuje pri vyplacani nahrady prijmu, neskor (po 10 dnoch) nemocenskeho.

cize, on mi prinesie doklad od lekara (potvrdenie o docasnej prac. neschopnosti) a ja ho poslem do soc. poistovne - ak je PN viac ako 10 dni tak ho poslem aj s tlacivom Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku a ak je to menej ako 10 dni, tak poslem len tlacivo od lekara???
menia sa v niecom vykazy ak je zamestnanec na PN menej ako 10 dni (zaznacuje sa to tam niekde specialne alebo len zmenim vymeriavaci zaklad)
a v pripade viac ako 10 dni to na vykazoch niekde zaznacujem?

akym sposobom sa vyplaca nahrada prijmu prvych 10 dni??? akymi percentami??? (kde sa o tom docitam viac-zakon???)
Dadena
18.08.06,11:48
rada by som sa spytala v pripade ak ochorie zamestnanec, ako sa postupuje pri vyplacani nahrady prijmu, neskor (po 10 dnoch) nemocenskeho.

cize, on mi prinesie doklad od lekara (potvrdenie o docasnej prac. neschopnosti) a ja ho poslem do soc. poistovne - ak je PN viac ako 10 dni tak ho poslem aj s tlacivom Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku a ak je to menej ako 10 dni, tak poslem len tlacivo od lekara???
menia sa v niecom vykazy ak je zamestnanec na PN menej ako 10 dni (zaznacuje sa to tam niekde specialne alebo len zmenim vymeriavaci zaklad)
a v pripade viac ako 10 dni to na vykazoch niekde zaznacujem?

akym sposobom sa vyplaca nahrada prijmu prvych 10 dni??? akymi percentami??? (kde sa o tom docitam viac-zakon???)


Prvé tri dočasnej pracovnej neschopnosti platí zamestnávateľ zamestnancovi 25 % z vymeriavacieho základu na výpočet DPN a ostatných 7 dní 55 % z vymeriavacieho základu. Ak zamestnanec pokračuje v PN, t.j. od 11 dňa pošle zamestnávateľ vyplnenú PN-ku od lekára, a to príslušnú časť - žiadosť o nemocenské spolu s potvrdením zamestnávateľa, tak ako píšete. Ak je chorý 10 a menej dní, nemá čo sociálke posielať. Ale pozor do ZP treba zaslať oznámenie, kde sa táto skutočnosť premietne.
BOBY
18.08.06,11:54
a doplník, že keď pošle PN od 11.dňa na SP musí k tomu poslať aj potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku - prehľad jeho vymeriavacích základov, z ktorých zamestnanec zaplatil poistné na nemocenské poistenie.
katka.hesskova
18.08.06,11:59
co zanmena skratka DPN?
a k poslednej vete - treba zaslat oznamenie kde sa tato skutocnost premietne - to bolo myslene, kde sa premietne PN kratsia ako 10 dni???

a do socialnej neposielam nic, ked zamestnanec bol chory napr. 5 dni???
neoznamujem to na nejakom tlacive???
Tweety
18.08.06,12:01
co zanmena skratka DPN?
a k poslednej vete - treba zaslat oznamenie kde sa tato skutocnost premietne - to bolo myslene, kde sa premietne PN kratsia ako 10 dni???

a do socialnej neposielam nic, ked zamestnanec bol chory napr. 5 dni???
neoznamujem to na nejakom tlacive???1. DPN-dočasná pracovná neschopnosť
2.nie, ak preplácaš náhradu za prých maxim. 10 dní, tak SP neposielaš nič.SP prepláca nemocenské za dni nad 10 kalendárnych, a vtedy je potrebné toto oznámenie.
BOBY
18.08.06,12:02
DPN-dávky nemocenského poistenia. Keď je chorý menej ako 10 dní, všetko ostáva u Teba, lebo PN likviduješ Ty.
Tweety
18.08.06,12:03
DPN-dávky nemocenského poistenia. Keď je chorý menej ako 10 dní, všetko ostáva u Teba, lebo PN likviduješ Ty. mimotemyDajako sa poplietli písmenka.
katka.hesskova
18.08.06,12:11
este otazocka k mesacnym vykazom...

premietne sa to niekde v mesacnych vykazoch ked je zamestnanec na PN?
Tweety
18.08.06,12:13
este otazocka k mesacnym vykazom...

premietne sa to niekde v mesacnych vykazoch ked je zamestnanec na PN?
Ano premietne. Tieto dni odrátaš od celkového počtu dní poistenia v mesiaci.
katka.hesskova
18.08.06,12:16
to myslis v stvorceku POCET DNI na PRILOHE k vykazu???

(neuvadza sa tam pocet kalendarnych dni?)
Dadena
18.08.06,12:23
Áno, je tam uvedený počet kalendárnych dní, ale PN sa počíta tiež na kalendárne dni.
katka.hesskova
18.08.06,12:23
este k tym percentam pocas prvych 10 dni...
ak je hruba mzda 7000

prve 3 dni - 25% , to bude 7000/pocet pracovnych dni = vymeriavaci zaklad na 1 den a to x 25% (to bude za prvy den PN-ky???)???
ak nie prosim opravte ma...
katka.hesskova
18.08.06,12:25
cize ak napr. v mesiaci august bude zamestnanec chory 5 dni, tak mu do kolonky pocet kalendarnych dni napisem 31-5 = 26 dni ????
Tweety
18.08.06,17:52
cize ak napr. v mesiaci august bude zamestnanec chory 5 dni, tak mu do kolonky pocet kalendarnych dni napisem 31-5 = 26 dni ????
Áno, správne, za dni DPN odvody neplatí ani zamestnávateľ ani zamestnanec:cool:.
Martinella
21.08.06,07:11
este k tym percentam pocas prvych 10 dni...
ak je hruba mzda 7000

prve 3 dni - 25% , to bude 7000/pocet pracovnych dni = vymeriavaci zaklad na 1 den a to x 25% (to bude za prvy den PN-ky???)???
ak nie prosim opravte ma...

Výška náhrady príjmu sa vypočíta podľa §8 Zákona č.462/2003 o náhrade príjmu počas DPN. Percentá sú správne len treba prepočítať denný vymeriavací základ podľa odst.5 §8 uvedeného zákona.
Samozrejme ak je to DPN od 01.08.2006. Ak za 7/2006 tak sa treba riadiť ešte zákonom č.462/2003 Z.z. v znení zákona č.244/2005 Z.z.
katka.hesskova
21.08.06,08:12
ak zamestnancovi vznikol prac. pomer od 1.8.2006, tak na vypocitanie denneho vymeriavacieho zakladu na ucely nahrady prijmu pouzijem udaje od predchadzajuceho zamestnavatela???
Tweety
21.08.06,08:13
ak zamestnancovi vznikol prac. pomer od 1.8.2006, tak na vypocitanie denneho vymeriavacieho zakladu na ucely nahrady prijmu pouzijem udaje od predchadzajuceho zamestnavatela??? Nie, nepoužiješ.:cool:Ak bude DPN v mesiaci vzniku pracovného pomeru, jeho VZ bude počítaný za dni od nástupu po deň pred nástupm na PN.:cool:
katka.hesskova
21.08.06,08:26
a co sa tyka vykazu do poistovne, ak zamestnanec bol na PN napr. 15 dni, odvody vypocitam z hrubej mzdy za odpracovane dni+nahrada prijmu+ pripocitam aj to,co mu vyplatila socialna poistovna???
katkaj
21.08.06,08:31
a co sa tyka vykazu do poistovne, ak zamestnanec bol na PN napr. 15 dni, odvody vypocitam z hrubej mzdy za odpracovane dni+nahrada prijmu+ pripocitam aj to,co mu vyplatila socialna poistovna???
Odvody vypočítaš zo mzdy za odpracované dni. Náhradu príjmu PN ani nemocenské tam nedávaš. To sú dávky vyplácané v čistom a nepatria do VZ pre odvody
katka.hesskova
22.08.06,10:13
prave som v sekcii JU precitala, ze ak ma zamestnanec min. mzdu 6900, v pripade PN, ked mu je vyplacana nahrada prijmu , vlastne nedosiahne tych 6900 a je mu potrebne doplatit rozdiel do tych 6900.
ak je to teda skutocne tak, potom vlastne na vsetky mesacne vykazy musim uviest vym.zaklad 6900 aj ked je zamestnanec PN, pretoze mu to aj tak musim doplatit????
ZuzanaP
22.08.06,10:38
Pripojíš link na odkaz v sekcii JU?
katka.hesskova
22.08.06,10:54
neviem ako sa da pripojit link, ale je to v JU pod nazvom:
doplatok ku mzde (zo dna 18.08)
Tweety
22.08.06,11:13
prave som v sekcii JU precitala, ze ak ma zamestnanec min. mzdu 6900, v pripade PN, ked mu je vyplacana nahrada prijmu , vlastne nedosiahne tych 6900 a je mu potrebne doplatit rozdiel do tych 6900.
ak je to teda skutocne tak, potom vlastne na vsetky mesacne vykazy musim uviest vym.zaklad 6900 aj ked je zamestnanec PN, pretoze mu to aj tak musim doplatit????
Nie, ak nepracoval, lebo bol PN, tak odvody za tieto dni neplatí ani jeden, t.j. ani zamestnanec, ani zamestnávateľ. Jeho VZ je jeho mzda za odpracované dni.:cool:
katkaj
22.08.06,11:17
prave som v sekcii JU precitala, ze ak ma zamestnanec min. mzdu 6900, v pripade PN, ked mu je vyplacana nahrada prijmu , vlastne nedosiahne tych 6900 a je mu potrebne doplatit rozdiel do tych 6900.
ak je to teda skutocne tak, potom vlastne na vsetky mesacne vykazy musim uviest vym.zaklad 6900 aj ked je zamestnanec PN, pretoze mu to aj tak musim doplatit????

Ak je odmeňovaný mesačnou mzdou 6900 tak táto mu prináleží ak odpracuje plný počet dní. Pokiaľ je v mesiaci PN tak sa mzda úmerne kráti na odpracované dni.
katka.hesskova
22.08.06,11:21
takze odvody len za odpracované dni.
a mozem mu dat aj mensiu hrubu mzdu ako je minimalna, vdaka tej PN-ke???
alebo k vyplate mu musim doplatit rozdiel, aby to bolo aspon min. mzda?

nerada by som porusila nejaky zakon...
katkaj
22.08.06,11:24
takze odvody len za odpracované dni.
a mozem mu dat aj mensiu hrubu mzdu ako je minimalna, vdaka tej PN-ke???
alebo k vyplate mu musim doplatit rozdiel, aby to bolo aspon min. mzda?

nerada by som porusila nejaky zakon...

Pokiaľ neodpracoval celý mesiac kvôli PN tak mu tú mzdu prerátaš na odpracované dni. Minimálna mzda 6900 je na celý mesiac. Takže nič nedoplácaš pretože v skutočnosti si minimálnu mzdu dodržala.
ZuzanaP
22.08.06,11:25
neviem ako sa da pripojit link, ale je to v JU pod nazvom:
doplatok ku mzde (zo dna 18.08)


ten príspevok sa týkal sviatku, nie PN, preto doplatok do minim. mzdy.

V prípade PN sa nerobí doplatok do minim. mzdy, tak ako ti napísali predo mnou.
katka.hesskova
22.08.06,11:57
a ak zamestnanec čerpá dovolenku (zákonnú), tak sa postupuje ako keby aj pracoval v otazke odvodov? (resp. poistne aj za dni dovolenky plati zamestnavateľ)
Tweety
22.08.06,11:59
a ak zamestnanec čerpá dovolenku (zákonnú), tak sa postupuje ako keby aj pracoval v otazke odvodov? (resp. poistne aj za dni dovolenky plati zamestnavateľ) Postupuje, dovolenka sa počíta do VZ a tým aj dni zarátavame.:eek:
katkaj
22.08.06,12:00
a ak zamestnanec čerpá dovolenku (zákonnú), tak sa postupuje ako keby aj pracoval v otazke odvodov? (resp. poistne aj za dni dovolenky plati zamestnavateľ)

Ak čerpá dovolenku tak mu prerátaš mesačnú mzdu na odpracované dni a za dovolenku mu dáš náhradu mzdy za dovolenku. Čiže stručne povedané, odvody sa platia za celý mesiac, aj za dni dovolenky
Ludula
24.08.06,08:52
Prvé tri dočasnej pracovnej neschopnosti platí zamestnávateľ zamestnancovi 25 % z vymeriavacieho základu na výpočet DPN a ostatných 7 dní 55 % z vymeriavacieho základu. Ak zamestnanec pokračuje v PN, t.j. od 11 dňa pošle zamestnávateľ vyplnenú PN-ku od lekára, a to príslušnú časť - žiadosť o nemocenské spolu s potvrdením zamestnávateľa, tak ako píšete. Ak je chorý 10 a menej dní, nemá čo sociálke posielať. Ale pozor do ZP treba zaslať oznámenie, kde sa táto skutočnosť premietne.

Aké oznámenie sa posiela do ZP, je to predpísané tlačivo?
Ďakujem.
Ludula
katkaj
24.08.06,08:55
[/b]

Aké oznámenie sa posiela do ZP, je to predpísané tlačivo?
Ďakujem.
Ludula

Áno je to predpísané tlačivo. Každá poisťovňa ho má na svojej stránke a volá sa to : Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
Ludula
24.08.06,08:58
Prosím poradiť, zamestnanec mal mimopracovný úraz 14.8. vo večerných hodinách po pracovnej dobe.V tento deň odpracoval 8hodín. Na druhý deň šiel k lekárovi, ktorý mu vystavil PN 15.8. ale dátum práceneschopnosti mu udal od 14.8..
Má sa pracovníkovi počítať náhrada pri DPN 10 dní od 15.8. do 24.8.2006 aj keď má PN od 14.8., ale v tento deň odpracoval celú pracovnú dobu?
Ďakujem.
Ludula
Gabi03
24.08.06,08:59
Prosím poradiť, zamestnanec mal mimopracovný úraz 14.8. vo večerných hodinách po pracovnej dobe.V tento deň odpracoval 8hodín. Na druhý deň šiel k lekárovi, ktorý mu vystavil PN 15.8. ale dátum práceneschopnosti mu udal od 14.8..
Má sa pracovníkovi počítať náhrada pri DPN 10 dní od 15.8. do 24.8.2006 aj keď má PN od 14.8., ale v tento deň odpracoval celú pracovnú dobu?
Ďakujem.
Ludula

Ak má DPN od 14.8., treba rátať náhradu príjmu od tohto dňa. To čo odpracoval v tento deň, by som dala ako nadčasy.
Ludula
24.08.06,09:20
Áno je to predpísané tlačivo. Každá poisťovňa ho má na svojej stránke a volá sa to : Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie

Toto tlačivo sa posiela len v prípade PN menej ako 10 dní?
Ako ho potom mám vyplniť, v kolonke kod dám O. platnosť zmeny Z od prvého dňa PN a ukončenie dam platnosť zmeny K a dátum zmeny ukončenie PN. Chápem to dobre?
Ďakujem Ludula
Ludula
24.08.06,09:25
Ak má DPN od 14.8., treba rátať náhradu príjmu od tohto dňa. To čo odpracoval v tento deň, by som dala ako nadčasy.

Ako nadčasy to nemôžem dať nakoľko pracovník pre SP spísal tento mimopracovný úraz a tam napísal, že odpracoval celú pracovnú dobu 8 hod.
Čo teraz?
Ludula.
Gabi03
24.08.06,10:13
Ako nadčasy to nemôžem dať nakoľko pracovník pre SP spísal tento mimopracovný úraz a tam napísal, že odpracoval celú pracovnú dobu 8 hod.
Čo teraz?
Ludula.

No tak to už neviem. Rozmýšľam nahlas: Zrejme mu to musíš zaplatiť ako riadne odpracovaný čas. Na druhej strane prvých 10 dní PN vzniká náhrada príjmu. ... Kuk do zákona...
§4: nárok na náhradu príjmu má ZC, ak bol pre ... úraz uznaný za dočasne práceneschopného ... (od 1.8.06) a nemá príjem, ktorý sa považuje za VZ ...
§ 7: NP sa poskytuje ... od prvého dňa DPN...
Takže je to vyriešené. Ja by som mu zaplatila 8 h, ktoré odrobil normálne + 9 dní DPN.
Žeby hurá novele zákona?! :)
Prosím o vyjadrenie aj iných.
jankasm
24.08.06,10:17
Toto tlačivo sa posiela len v prípade PN menej ako 10 dní?
Ako ho potom mám vyplniť, v kolonke kod dám O. platnosť zmeny Z od prvého dňa PN a ukončenie dam platnosť zmeny K a dátum zmeny ukončenie PN. Chápem to dobre?
Ďakujem Ludula

Toto tlačivo sa posiela pri každej PN - aj do 10 dní aj viac ako 10 dní. Začiatok PN - kód 1O, platnosť Z od prvého dňa, koniec PN - kód 1O, platnosť K k poslednému dňu PN.
Ludula
25.08.06,06:55
No tak to už neviem. Rozmýšľam nahlas: Zrejme mu to musíš zaplatiť ako riadne odpracovaný čas. Na druhej strane prvých 10 dní PN vzniká náhrada príjmu. ... Kuk do zákona...
§4: nárok na náhradu príjmu má ZC, ak bol pre ... úraz uznaný za dočasne práceneschopného ... (od 1.8.06) a nemá príjem, ktorý sa považuje za VZ ...
§ 7: NP sa poskytuje ... od prvého dňa DPN...
Takže je to vyriešené. Ja by som mu zaplatila 8 h, ktoré odrobil normálne + 9 dní DPN.
Žeby hurá novele zákona?! :)
Prosím o vyjadrenie aj iných.
Ďakujem za poradu, ale ešte sa chcem opýtať či 25% by sa platilo prvé tri dni alebo prvé dva dni?
Prosím o vyjadrenie aj ďalších poraďakov.
Ďakujem
Ludula
Gabi03
25.08.06,06:57
Ďakujem za poradu, ale ešte sa chcem opýtať či 25% by sa platilo prvé tri dni alebo prvé dva dni?
Prosím o vyjadrenie aj ďalších poraďakov.
Ďakujem
Ludula

25% prvé 3 dni PN-ky, čiže preplatíš 2 dni 25%.
Jana Motyčková
25.08.06,10:48
Tak ako píše Gab03, v takomto prípade sa platí 2 dni 25% a ďalších 7 dní 55%, potom to už ide do SP. Zároveň sa mu zaplatí 8 odpracovaných hodín.