rede
18.08.06,13:51
Začiatkom júla som si kúpila malú rastlinku Pepino. Presadila som ho do väčšieho kvetináča (predavač mi radil, že ak chcem mať výhonky na rozmnožovanie, aby som ho zasadila asi o 5cm hlbšie, tak som aj urobila) Je pekný, rozrastený a už začína nahadzovať puky, Má niekto skúsenosti s pestovaním, rozmnožovaním tejto rastlinky? Ja som mala 1 pepino, cez leto nahodil úrodu a v zime pri rádiatore tak okolo decembra plody dozreli. Chutili ako cukrový melón. Rastlina mi však vyhynula. Niekde som počula alebo čítala? že pepino je dvojročná rastlina. Ale ako dosiahuť, aby so mala stále rastlinky namnožené, aj keby tá rodiaca vyhynula?
luluhaha
02.10.06,09:26
Aj my máme pepino - zatiaľ je vonku na záhradke v črepníku, plody už dozreli - bolo výborné, niektoré sú ešte zelené. Pri poklese vonkajších teplôt musíme pepino nechať prezimovať v skleníku alebo v byte. Počas vegetačného pokoja zhadzuje listy, čo je prirodzené. Zároveň po opade listov vykonáme rez na 2 až 3 púčiky, aby sme podporili rodivosť.

Rozmnožovať ho môžeme vegetatívne aj generatívne. Generatívne rozmnožovanie nie je však vhodné, pretože semenáče sú značne variabilné. Vrcholné odrezky v priebehu vegetácie upravíme tak, aby mali aspoň tri púčiky. Vrchné listy ponecháme, spodné odstránime a odrezok za tretím pazušným púčikom šikmo zrežeme. Takto upravený odrezok s použitím vhodného stimulátora, alebo aj bez neho, dobre zakorení. Vhodné je vytvoriť okolo kontajnera s odrezkami vlhkejšiu mikroklímu použitím napr. mikroténového vrecúška.
pozri http://exoflora.mayday.sk/modules/news/article.php?storyid=68