KryptoL
29.10.18,12:07
V priebehu tohto roka 2018 som investoval do viacerých kryptomien. Niekde bol len jeden nákup s následnou držbou (bez predaja). Avšak pri niektorých boli viaceré pohyby (viaceré nákupy a predaje a následný posledný nákup). Niektoré operácie síce skončili s malým ziskom, ale celkovo som zatiaľ v dosť hlbokej strate. Všetky eurá sú však aktuálne investované a nehodlám už nič predávať tohto roku.

Som živnostník. Podávam si daňové priznanie. Moja otázka je, či musím v ňom za rok 2018 uvádzať tie kryptomeny, ak som v danom roku nebol ziskový. Viem, že stratu si uplaňovať nemôžem ako zníženie daňového základu.

Ak by situácia zostala taká, aká je - musím sa s tým trápiť, vypočítať stratu a uviesť ju v DP? Existuje povinnosť oznámiť v daňovom priznaní za rok 2018, akú hodnotu mali tieto krypto aktíva k 31.12.2018?

Predpokladám, že ku koncu roka budem tie nakúpené kryptomeny držať. Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že niektoré kryptomeny sa nemôžu nakupovať priamo z eur, ale je potrebné nakúpiť pomocou eur Bitcoin alebo Ethereum a následne použiť Bitcoin/Ethereum na nákup zamýšľanej kryptomeny, čiže tam je zdaniteľný prípad, keď sa v priebehu niekoľkých minút/hodín nakúpi Bitcoin a hneď sa použije na nákup ďalšej kryptomeny, pričom v priebehu tých pár minút/hodín môže cena Bitcoinu vzrásť alebo klesnúť. Je potrebné počítať daň z príjmu aj z týchto "pomocných" transakcií?
LojzoВР2
06.11.21,21:45
Vieš, ja si v poslednej dobe nie som moc istý kryptomenami. Áno, je pravda, že ak by som si desať rokov dozadu kúpil bitcoin a teraz by som ho predal, určite by mi to nevadilo. Len škoda, že sa nedá vrátiť späť v čase. Terajšia pandemická situácia však nahráva práve obchodu s menovými kurzami. Podľa mňa stačí len sledovať svetovú trhovú ekonomiku a na základe týchto pozorovaní robiť chytré rozhodnutia koľko akej meny kúpiť za akú a tiež kedy ju predať a za ktorú. Nie je nič krajšie ako sledovať ako bohatnete na stocks ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.roboforex.webtrader&hl=sk&gl=sk ) markete.
veronikasad
06.11.21,22:28
odpovedáš na tri roky starú tému