rorie
29.10.18,12:44
Dobry den,

rada by som sa spytala, ake je chronologicke poradie pre pravne aktivity pri prerobeni administrativnych priestorov na byty? Planujem si kupit byt v takomto priestore, ked som chcela poziadat o schvalenie hypoteky, tak mi hypo poradca zistil, ze byt este nie je zapisany na liste vlastnictva a z realitky som dostala info ze bude zapisany az po kolaudacii (kedy sa uz zaroven ma podpisat aj kupna zmluva).

Pripadalo by mi racionalne, ze byt by mal byt zapisany na liste vlastnictva uz pred kolaudaciou a podpisom kupnej zmluvy, aby som mohla dat schvalit hypoteku... Viete mi prosim poradit ako na seba tieto aktivity nadvazuju?

Dakujem
ivka70
29.10.18,12:03
Byt samotny nemoze byt neskolaudovany na LV.
Lebo taky byt v podstate este neexistuje a teda niet co zalozit..
Hypoteka sa da ale zobrat aj na rozostavanu stavbu.
Da sa to predavat aj tak, ze predajca identifikuje, ktora rozostavana jednotka patri k tvojej zmluve o buducej kupnej zmluve a povolit ju zalozit na katastri.
Pritom pocas stavby su rozne fazy evidovania nehnutelnosti na katastri.
Zavisi vsak od predajcu, ci zapise rozostavanu stavbu alebo pocka do kolaudacie a urobi tak az so skolaudovanou stavbou.
Ak sa ten tvoj rozhodol cakat do kolaudacie, musis aj ty cakat.
Mozes si jedine dat predschvalit hypoteku - teda banka posudi, ci a kolko ti je ochotna pozicat (zvycajne mas potom 6 mesiacov cas najst si zodpovedajucu nehnutelnost)- formalne k podpisu hypotekarnej zmluvy a prevodu penazi pride az po podpise zmluvy a s uz evidovanym bytom na katastri.
Mária27
29.10.18,12:56
Priestory sa budú môcť užívať ako byt až po kolaudácii.

stavebný zákon
§ 85 Zmena v užívaní stavby
(1) Stavbu možno užívať len na účel určený v kolaudačnom rozhodnutí, prípadne v stavebnom povolení. Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmene spôsobu užívania stavby, jej prevádzkového zariadenia, v zmene spôsobu a v podstatnom rozšírení výroby alebo činností, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie ľudí alebo životné prostredie, vyžadujú rozhodnutie stavebného úradu o zmene v užívaní stavby; na konanie o zmene v užívaní stavby sa vzťahujú primerane ustanovenia § 76 až 84.
(2) Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby, prerokuje stavebný úrad pri stavebnom konaní a po jej dokončení vykoná kolaudáciu zmeny stavby. Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby spočívajúcou v stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby a nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, môže prerokovať stavebný úrad v spojenom konaní o zmene v užívaní stavby podľa odseku 1.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1976/50/20160101