tomsk
29.10.18,18:27
Dobrý deň,

som študentom na VŠ (informatika) a mám 25 rokov (čiže štát za mňa hradí zdravotné poistenie) ale popri štúdiu som naprogramoval jeden softvér za ktorý mi má klient zaplatiť 2000€, chcel by som poradiť ohľadom zmluvy, ktorú by som mal uzatvoriť, dočítal som sa o mandátnej zmluve. Samozrejme, že budem musieť podať daňové priznanie, ale chcel by som využiť nezdaniteľnú časť, ktorá sa pohybuje okolo 3800€, preto ma zaujíma aké sú výhody / nevýhody mandátnej zmluvy pre mňa a či na ňu môžem využiť nezdaniteľnú časť 3800€, nemám živnosť a ani s.r.o.

Ďakujem za každú pomoc.
veronikasad
29.10.18,17:31
Určite by bola pre teba výhodnejšia živnosť, pri ktorej si môžeš uplatniť 60 % paušálne výdavky a zdaníš len rozdiel (40%). Ak nebudeš mať z podnikania žiadny iný príjem, povinná registrácia v SP ti nevznikne, vznikne ti nedoplatok v RZZP za rok 2018 cca 200€
tomsk
29.10.18,17:52
A keby som podpísal mandátnu zmluvu ako fyzická osoba?
veronikasad
29.10.18,18:10
veronikasad
29.10.18,18:13
Je to príjem z § 8 (pokial nejde o závisnú činnosť), ktorý sa považuje za pasívny príjem. Nie je z neho možné uplatniť NČZD a z celej sumy zaplatíš v RZZP zdravotné poistenie. Podávaš DP typu B. Ak by bol príjem do l/2 ročnej NČZD a iný príjem si nemal, DP podať nemusíš a nebudeš platiť daň ani zdr.poistenie.
tomsk
29.10.18,18:57
Aha, ďakujem a je nejaký typ zmluvy, ktorý by sa dal považovať za závislú činnosť bez živnosti/s.r.o.? Aby som si NČZD mohol uplatniť?
veronikasad
29.10.18,18:58
nemôžeš, ako som písala vyššie, je to pasívny príjem. Preto som ti odporučila živnosť.
veronikasad
29.10.18,19:00
Máš aj iný príjem ? Napr. z dohody ?
tomsk
29.10.18,19:34
Nie nemám iný príjem, áno mandátna zmluva je pasívny príjem, preto sa chcem spýtať aké zmluvy ešte môžem uzatvoriť ako fyzická osoba aby som mohol uplatniť NČZD.
veronikasad
29.10.18,19:44
Zníž sumu na 1915€ a nemusíš podávať DP. Pozorne si prečítaj link, nezabudni na registráciu na DU, aj keď ti nevznikne povinnosť podať DP. Listom treba DU oznámiť, že povinnosť podať DP, vzhľadom na výšku príjmu nevznikla.
tomsk
29.10.18,19:55
Keby som znížil sumu na 1915€ tak akú zmluvu by som musel uzatvoriť (mandátnu?)?
veronikasad
29.10.18,20:06
Môže byť aj mandátna, nepodávaš DP, ale je tiež potrebná registrácia na DU + do konca marca oznámenie.
Onko
29.10.18,20:07
Píšeš, že si naprogramoval softvér, teda si vytvoril nejaké dielo, logicky by malo ísť o Zmluvu o dielo. To je aktívny príjem, na ktorý sa dá uplatniť nezdaniteľná časť, ale platia sa za to odvody.
Druhá možnosť je Licenčná zmluva, teda nezaplatia ti za vytvorenie diela, ale jeho používanie. To je pasívny príjem, pri ktorom sa nedá uplatniť nezdaniteľná časť, ale naopak sa tam zase neplatia odvody. Treba si to prepočítať, čo je výhodnejšie a tak...
tomsk
29.10.18,20:12
Čiže pri zmluve o dielo pokiaľ nepresiahnem príjem 3800€ za rok tak neplatím dane ale zas musím zaplatiť odvody? Mohol by som sa spýtať kam konkrétne? (zdravotná / sociálka?) A koľko?