viking001
29.10.18,20:11
Zamestnavatel mi zmenil TPP na dohodu, resp. na TPP mi dal vypoved este pocas skusobnej doby a hned ma prijal na dohodu. Dal mi 4 dohody, kazdu na inu cinnost a vsetky na max 10 hod/tyzden a na dobuy urcitu do 31.12.18. Je mi to divne a nie prilis "koser" ale ze je to legalne. Co to pre mna ako zamestnanca znamena? Viem, ze prichadzam o dovolenku, stravne listky mi zamestnavatel poskytuje a to je asi tak vsetko. Mam to ist nahlasit na UPSVaR? Co dalsie z toho vyplyva?
veronikasad
29.10.18,19:13
na kazdu dohodu budeš robiť u toho isteho zamestnávatela 10 hod. týždenne, teda spolu 40 hod. týždenne ?
veronikasad
29.10.18,19:14
o akú prácu ide ? V skutočnosti budeš vykonávať rovnakú prácu ako si mal na pracovnú zmluvu ?
viking001
29.10.18,19:30
ano, ide o tu istu pracu - SBS. ale rozpisanu ju mam na 4 cinnosti - administrativa, strazna cinnost, zatupovanie RD a PN a kazda dohoda/cinnost je 10 hod/tyzden
veronikasad
29.10.18,19:33
Budeš robiť každý pracovný deň výždni ?
viking001
29.10.18,19:45
nie, je to nepravidelna smennost. v podstate robim striedaca. niektory tyzden mi vyjdu 4 smeny, iny napr. 2. robime aj So, Ne.
veronikasad
29.10.18,20:30
Pozor !! Ak ti pri dohode nebudú rozpisovať smeny na každý pracovný deň, budeš doplácať do zdravotnej poistovne ako samoplatitel za dni kedy nepracuješ, vrátane víkendov. Platí aj v prípade, keby si mesačne zarobil viac ako je vymeriavací základ samoplatitela.
veronikasad
29.10.18,20:31
Takýto postup zamestnávatela nie je v súlade so Zákonníkom práce.
viking001
29.10.18,22:15
neplati za mna zamestnavatel vsetky odvody? na UPSVaR evidovany nie som. do 31.10 som zamestnany na TPP a od 1.11 som na tie dohody. ked mi ponukali dohodu miesto TPP tak mi vraveli ze jediny rozdiel medzi TPP a dohodou je ze nebudem mat narok na dovolenku. inak ze nic ine sa pre nemeni. len sa mi to nezdalo, predsa TPP je TPP
veronikasad
30.10.18,04:13
Ak ti budu vykazovat dni, kedy skutocne budes pracovať, plati to co som napisala vyssie. Mas nerovnomerne rozvrhnuty pracovný cas.
misoft
30.10.18,05:13
mimotemy Zamestnávateľ s tebou riadne vyd*bal. Ak ti - veronikasad to napísala jasne - bude prideľovať smeny len tak, ako si zmyslí - budeš platiť a dostaneš almužnu. Mal by si uvažovať o tom, ako mu dať zbohom. Nemáš nárok skoro na nič, ale možno budeš mať povinnosť za seba platiť.
viking001
30.10.18,08:18
Momentálne veľké možnosti odchodu nemám. Budem musieť nejakú dobu pretrpieť. Ale mám veľkú šancu prejsť na TPP naspäť, ak sa nový kolega neosvedci alebo si to zamestnávateľ rozmyslí, čo ako som zistil robí veľmi často. Koľko je vlastne povinnosť platiť do zdravotnej s mojej strany? Na november mi vychádza predbezne 14 smien. Aj keď mlsom bol uisteny že zamestnávateľ to ma tak, že všetky odvody hradí on.

A este dotaz. Na UPSVaR som bol evidovaný od 1.7.17 do 16.8.18. Zmluvu na TPP som podpisoval 14.8.18, zamestnávateľ mi dal zmluvu na dobu neurčitú so skúšobnou dobou na 3 mesiace. Ešte počas nej - 31.10.18 mi dal výpoveď a od 1.11. mi dal dohody ako som pisal. Niečo sa mi zdá že ako dlhodobo nezamestnaný nad 12 mesiacov mám nejakú ochranu, nesmú ma prepustiť nejakú dobu alebo dať mi prácu na dohodu. Alebo sa mýlim?
misoft
30.10.18,09:38
Chceš si prečítať pravdu?
Zamestnávateľ je riadny vychcálek. Využíva to (kľučky v zákone), čo sa mu hodí.
Zoberie ťa na TPP (3 mes. skúš. doba) - pred skončením ťa vyrazí. A prijme ťa na dohodu. A ako bolo vyššie písané - zarába na tebe.
Ak si pracoval v SBS - mal by si mať školenie pre pracovníkov v SBS. Nemáš? Bolo to povinnosťou zamestnávateľa to overovať, ak by si nemal, mal ťa poslať (a musel by to preplatiť). On využil medzeru v zákone - vyrazil ťa, školenie nemáš, on platiť nemusel. A teraz príde tá sranda - môže prísť kontrola, bude kontrolovať kvalifikačné predpoklady zamestnancov (teda i odbornú spôsobilosť = školenie) - ty to nemáš. A nastane A) ukončí s tebou dohodu pre nesplnenie odbornej spôsobilosti, alebo B) - pošle ťa vykonať si školenie, ale za TVOJE prachy!
viking001
30.10.18,10:42
Odbornú spôsobilosť mám, ešte pár rokov platnú. Je síce pravda, že aj keď si to mal overiť nič také nespravil. Proste ma prijal.
veronikasad
30.10.18,10:59
Mna by skor zaujímalo ak pride na kontrolu inspektorat práce, ako zamestnavatel preukáže ktoru činnosť z tych štyroch dohôd aktuálne vykonavas. Ako pocitam, tak pocitam, pri styroch smenach do tyzdna je to vždy viac ako 40 hod.
viking001
30.10.18,11:11
To je tiež dobrá otázka, skorej na zamestnávateľa. Ale už som sa stretol s rôznymi fintickami zamestnávateľov. Dokonca viem že istá firma robila tak ze voci zamestnancovi mala TPP ale pre štát ho evidovala ako dohodára a tak odvádzala aj všetky odvody. A nič sa nestalo.
Katy a R
30.10.18,11:26
No vyzerá to tak, že zamestnávateľ chce na tebe ušetriť ... aj keď 4 dohody - ozaj riadne pritiahnuté za vlasy ! Zrejme sú to dohody o pracovnej činnosti - tam je podmienka, že nesmie byť viac ako 10 hod týždenne.
Ak ide o pravidelnú činnosť - tak na odvodoch niič neušetrí, pretože odvody sa paltia rovnako, ako pri PP. Jedine tú dovolenku - a plus teda pri dohodách neplatia všetky § ZP (nemáš takú ochranu) .
a mimo témy - by ma zaujímal názor mzdárok, že či sa toto vôbec oplatí, lebo podľa mňa náročnejšia administratíva? - či?
Keby bolo na mne - dohody zruším, veď existuje možnosť kratších úväzkov, keď už
veronikasad
30.10.18,11:33
Taka finticka uz neexistuje, inspektori su priamo napojeni na register socialnej poistovne a kontrola za pár sekund zistí na aky druh pracovno-pravneho vztahu je prihlaseny.
veronikasad
30.10.18,11:38
Setrenie na nahradach mzdy za dovolenky a príspevku na stravovanie. A zrejme aj na odvodoch na zdravotne poistenie, lebo SBS-ky zamestnavaju prevažne starobných a invalidných dôchodcov. Ale tento sposob je uz naozaj silna kava a mozu si ho dovolit len ak ma firma dobre znamosti na IP.
viking001
30.10.18,12:00
Áno, ide o dohodu o pracovnej činnosti, teda o 4 dohody so 4 činnosťami každá po 10 hodín na týždeň. A malo by ísť o pravidelnú činnosť, klasická SBS.
Tiež si myslím že chce šetriť. Keby mi dal skrátený úväzok, musí mi nazbierať fond. To by nesedelo každý mesiac. Ani keby sa čerpali dovolenky a ostatní by mi dali nadčasové smeny. Keď mám len dohody meny mi môže a nemusí dať na plné hodiny.
Väčšina kolegov je výsluhových, sme tu len dvaja bez iného príjmu/dôchodku. Firma je nadnárodná s mnohými odnozami.
veronikasad
30.10.18,12:03
A budes si sam platiť zdravotné poistenie za dni kedy nebudeš pracovat, pokial nepoberas invalidny dochodok.
misoft
30.10.18,15:33
No aspoň že to máš. Plus pre teba. Ale keď on takto jedná - nespoliehal by som sa v budúcnosti, že po dohode ťa prijme na TPP - ak toto urobil teraz - zopakuje to i na budúce.