mango28
30.10.18,10:02
Dobrý den, potrebujeme poradit. Manzel pred rokmi zdedil cast rodinneho domu , vlastnikmi su asi 7 ludia. Je tam viac elektromerov. Jeden je na manzelovo meno a platime za nan. Nebyvame tam, nechodime tam. V elektrarnach sme uviedli adresu dodania posty nase bydlisko. Na koncesionarske poplatky sa pozabudlo. V byte v ktorom byvame elektrina je pisana na mna takze koncesionarske poplatky platim ja. Teraz nam volali susedia z dediny ze nam tam postarka nosi papiere na manzelovo meno. Na adresu domu, prisiel list z RTVS ze pri kontrole zistili ze manzel je neplatic a ho evidovali manzela na SIPO od augusta 2018. A nedoplatok mu vznikol od 1.4.2008 t.j 575,36eur. Ako to je? musime to teraz uhradit? pocula som ze je moznost premlcania 3 roky? Poprosim poradte nam ako postupovat. Vdaka
Anina2
30.10.18,12:00
Chodte spolu do elektrární, do klientského centra a tam spíšte odhlášku - z tvojho mena a prihlášku na manželovo meno.Keď to zosúladíte, že bude na obidvoch platiteľ manžel, choď na poštu, tam dostaneš tlačivo, to pre RTVS vypíšeš a doložíš kópiu novej prihlášky. Obávam sa, že ale min. 3 roky budeš musieť doplatiť.Riešili sme doma čosi podobné vlani.
mango28
30.10.18,13:41
Dakujem za odpoved. V elektrarnach na manzela to neprepisu, byt som zdedila a vlastnikom som len ja. Ale uz prepis elektriny riesime na dalsieho vlastnika domu. to sa prepise. Z RTVS od augusta sami zaregistrovali manzela do SIPA. Rovno mu posielaju SIPO na uhradu. od augusta 2018 do teraz sme uhradili. Ide mi o platbu od 4/2008 do 7/2018 to je cca 570eur a trdia ze to musime uhradit. Pocula som o nejakej dobe premlcania 3 roky. Samozrejme na RTVS mi k tomu nepovedali nic len ze to mame cele uhradit. Ako ste to riesili s tou platbou na 3 roky. Urcite by to bolo lepsie. Treba o to niekde poziadat ci im poslat list?
ivka70
30.10.18,15:44
Platca elektriny nemusi byt vlastnikom bytu, na prepis staci tvoj suhlas.
Urcite na vyzve mate aj to, kto ju zaskal, aj kam sa odvolat. Tam sa obratte. Vsetko rieste sj pisomne. Skuste odvolanie, ze ste len 2 odberne miesta nenahlasili.
Anina2
31.10.18,08:13
My sme nemali dlžobu, lebo v tom dome bývala moja nebohá mama a tá platila kým žila sadzbu ako dôchodca.Keď zomrela, začali nám chodiť zo SIPA duplicitne šeky. Vtedy sme to vyriešili takto, že aj v byte, aj v dome bol na zmluve manžel a to stačilo. Ale určite sa odvolaj.
dmc
31.10.18,09:56
Treba poslat RTVS pisomne - doporucene vznesenie námietky premlčania uplatneného práva - v tomto pripade su to 3 roky a ziadat aby vycislili nedoplatok po zohladnení vznesenej námietky. tuto potom treba uhradit. Pisomnu komunikaciu si odlozte
Makovsky
03.11.18,18:18
všetko riešte písomne. Napíšte od RTVS že dlh neuznávate, nie ste si vedomí nijakej podlžnosti. Ak majú iný názor nech do vymáhajú súdne. Ak to dajú na súd presne vyčíslite čiastku ktorú je staršia ako tri roky ( k dátumu podania RTVS na súd. V tejto staršej čiastke na súde vzneste námietku premlčania. V tejto časti súd žalobu zamietne pre premlčanie, mladšiu čiastku (tri koky späť) budete musieť zaplatiť. Najlepšie keby ste to zaplatili ešte pred súdom (ked vám príde zo súdu výzva na vyjadrenie k žalobe). Napíšete že dlžnú čiastku ste uhradili akonáhle ste sa o nej dozvedeli a vo zvyšnej časti namietate premlčanie. Súd návrh zamietne a nebude platiť súdne poplatky a trovy právneho zastupovania protistrany.
Pozor dlh ako taký sa nepremlčuje. premlčuje sa iba právo veriteľa uplatniť dlh na súde. Doporučujem obrátiť sa na právnika
dmc
03.11.18,20:28
A naco by to pre boha tahali na sud. Namietku premcania mozu vzniest aj bez sudu.
misoft
04.11.18,08:01
Nečuduj sa - biofyzik už neraz tu zapotil teoretické vedomosti.....
Makovsky
04.11.18,09:07
pretože dlh sa nepremlčuje. Premlčí sa len právo uplatniť dlh na súde. preto to treba nechať aby to podali na súd a vzniesť námietku premlčania. Žial
premlčanie dlhu (a tým jeho zánik) je blud ktorému verí mnoho ludí bez právnického vzdelania. Uplanutím premlčacej doby dlh nezaniká ale sa mení na tzv. naturálnu obligáciu.
dmc
04.11.18,09:16
Pokial vznesu namietku premlcania dhu starsieho ako 3 roky a RTVS to uzna (pretoze by na sude pohoreli ) vycisli im RTVS dlh za posledne 3 roky (alebo nech aplatia iba za posledne 3 roky) ktory uhradia a nemusia behat po sudoch.
hanelie
04.11.18,09:36
hanelie
04.11.18,09:38
keďže každá nehnuteľnosť má odber EE zapísaný na iné meno musíte platiť obaja - ak by bol len manžel na oboch tak platí len raz
dari35
20.12.19,05:21
Presne tak, ako je info vyššie. Je potrebné upozorniť RTVS na dobu premlčania a tým ich požiadať o vyčíslenie sumy za tých 36 mesiacov a žiadať následne splátkový kalendár. Nemusíte nikde chodiť, stačí o to požiadať na stránke ,,rtvs úhrady". Presne toto isté som riešila pred rokom susede, kedy žiadali od nej za 7 rokov, keď si dala do starého zdedeného domu zaviesť elektrinu. Uspeli sme a zároveň sme žiadali odhlásenie pre platenie na inom odbernom mieste. Určite uspejete aj vy.
kopretinka
20.12.19,08:48
Za rok to už asi vyriešili.
dari35
25.12.19,07:09
Máte pravdu, nejako som nezbadala dátum :-)