skyrider
30.10.18,11:01
Zdravím všetkých. Chcem zapojiť novozakúpené stropné osvetlenie a počítal som pri pripojení fázového a neutrálneho vodiča so štandardnými skrutkovými svorkami. Namiesto toho vidím pri žiarovke koncovku ako je vidno aj na pripojenom obrázku. Asi ste už mnohí takéto videli, no pre mňa je to tajnička. Cez ktorý otvor sa naťahujú kábliky a kde sa skrutkuje, resp. koľkými skrutkami? v okrúhlych otvoroch závit vôbec nevidno. Označené sú iba strany: ľavá je fázová, pravá je neutrálna. Ďakujem pekne za nápovedu vopred všetkým.
misoft
30.10.18,10:07
Neskrutkuje sa. Sú to "zarezávacie" kontakty. Očistíš potrebný kus vodiča od izolácia a strčíš do jednej z dier, Miernym ťahom späť sa vodič "zareže" do kontaktov. Tá obdĺžniková medzera slúži na strčenie napr. srubováka, ak je potrebné vodič vybrať.
Tu hľa, ako to dnu vyzerá (príklad):
http://skpatents.com/patents/u5139-drziak-ziarovky-4.png
gehri
30.10.18,11:16
Dnes už štandard - žiaľ.. Ako všetko rýchlovka a lacinka -od pera cez auto až po barak. Ako na to? Očistený káblik od izolácie strčíš dnu a svietiš. A čakáš, kedy pružnosť pliešika po dlhodobom tepelnom namáhaní ochabne -aj s primeranými následkami.. Žiaľ.. Do baraku by som si určite žiadne rýchlosvorky, minimálne tam kde je nejaký výkon (zásuvkami počínajúc), nedával.. V svietidle to dúfajme vydrží..
skyrider
30.10.18,16:33
Ďakujem za obozrejmenie. Píšeš, že sa to iba strčí do niektorej diery. Ale do ktorej? Napr. z prava pre fázový vodič je tam bočný hranatý otvor, vedľa neho 2 okrúhle otvory a dlhší obdĺžnikový (predpokladám že je to tá medzera, o ktorej hovoríš). Ale kam teda ten kábel?
skyrider
30.10.18,16:33
Ďakujem. Ale kam, do ktorej diery presne vsunúť ten kábel?
misoft
30.10.18,16:48
No predsa do dierky, jednej z dvojice, nie štrbiny. Keď sa dobre pozrieš, tak uvidíš tie zarezávacie kontakty. Dve sú tam preto, aby sa mohol pripojiť ešte jeden vodič k ďalšej objímke.