gehri
30.10.18,12:30
Dobrý deň, štátny zamestnávateľ rozdal tlačivá, do ktorých je potrebné uviesť "započítanú prax", vraj aby nás mohol zaradiť do platového stupňa. Chcú to na deň presne -expresne. Kto si to má presne pamätať?? A dohľadanie niečo trvá... Chcem sa teda opýtať, čo je to za novinku a čo je pre uvedený účel všetko potrebné uviesť. 1. zrejme činnosti od ukončenia školy, aj ZVS, zamestnávateľov, SZČO, atď. 2. a potom presné dátumy -len či to dokážem na deň, to neviem (ak je to nevyhnutné)... 3. je potrebné napr. u zamestnávateľa (po ukončení školy) uviesť činnosť? 4. je potrebné pri prejdení na SZČO uviesť činnosť?? Rád by som naozaj uviedol len to, čo musím...
veronikasad
30.10.18,12:56
Chod osobne na register socialnej poistovne vo Vasom meste, tam ti povedia obdobie trvania poistenia podľa jednotlivých zamestnávateľov.

Da sa pozriet aj cez GRID kartu, tam ale zamestnavatelov nevidis.
gehri
31.10.18,09:24
Hej hej, ďakujem za nasmerovanie, a to je to dohľadanie, ktoré chvíľu potrvá....

Zaujíma ma, opýtam sa ešte raz - je potrebné (pre tento účel!) k jednotlivým zamestnávateľom a k obdobiu SZČO vždy uviesť aj činnosť -čiže čo som robil? Nechce sa mi spovedať každému okolo mňa dopodrobna o všetkom a ešte aj s dátumami odkedy dokedy -takže až to nie je nutné činnosť by som neuvádzal. Je to pre účel, ktorý som uviedol v zadaní príspevku, potrebné?
avalik
31.10.18,09:29
ved si pozri zakon, podla ktoreho si zamestnany, co znamena pojem zapocitana prax a co sa do nej zapocitava - ak nechces, nepredloz nic, potom sa ale necuduj, ked ta zaradia do nizsieho platoveho stupna, a teda budes mat priznany nizsi plat

takze doplnam, kedze zadavatel otazky "nevie" co ma dat do googla ... tak tam das "zapocitana prax" a kedze v zmluve so zamestnavatelom mas predpokladm uvedene, ze si odmenovany podla zakona 553/2003 o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, tak google nasiel:

§ 6

Platové stupne a zaraďovanie zamestnancov do platových stupňov
(1) Zamestnávateľ určí dĺžku započítanej praxe zamestnanca a v závislosti od nej ho zaradí do jedného z 12 platových stupňov. To neplatí pre zamestnanca zamestnávateľa uvedeného v § 1 ods. 1 písm. g) a pre pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca.11a)

(2) Započítaná prax podľa tohto zákona je

a) odborná prax,

b) prax pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa; túto prax zamestnávateľ započíta v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, najviac v rozsahu dvoch tretín.

(3) Odborná prax na účely tohto zákona je súhrn znalostí a skúseností získaných pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú rovnaký alebo obdobný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa.

(4) Do započítanej praxe sa ďalej započítava čas

a) skutočného vykonávania základnej služby alebo náhradnej služby, najviac v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom12) platným v čase jej vykonávania,

b) civilnej služby v rozsahu jej skutočného vykonávania, najviac v rozsahu 18 mesiacov,

c) starostlivosti o dieťa

1. zodpovedajúci dĺžke materskej dovolenky, ďalšej materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ustanovenej osobitnými predpismi v čase jej vykonávania, pričom na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky,

2. s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť ustanovenú osobitnými predpismi,

d) hodnotený ako čas zamestnania na účely dôchodkového zabezpečenia podľa osobitných predpisov,13)

e) doktorandského štúdia4) v rozsahu zodpovedajúcom miere využitia zamerania odboru štúdia na úspešné vykonávanie požadovanej pracovnej činnosti,

f) vykonávania funkcie podľa osobitného predpisu.14)

... vezmes si svoj zivotopis, zapoctove listy, vypis zo zivnostenskeho registra a urobis chronologiu zamestnani, s poukazanim na rovnake alebo podobne cinnosti ako mas teraz v zmluve a opise funkcnej/pracovnej naplne

cize ak si udrzbar, tak k obdobiu vykonavania zivnosti vypises relevantne predmety podnikania, samozrejme nezabudni ani vojensku ci civilnu sluzbu ... je dolezite mat presne datumy, pretoze sa spocitavaju dni praxe ... ak budes mat nejake obdobie bez praxe, nezapocita sa ti ... ide o tvoj plat, ty sa snaz ... a komunikuj s personalistom, on ti poradi ako to vypisat
gehri
31.10.18,22:11
Ak si má každý všetko vyhľadávať v zákone, tak Porada nemusí byť. Fóra, a Porada predpokladám predovšetkým, je o poradení si účastníkov fóra navzájom, dľa toho čo kto vie. Avalik, veľa si mi toho nenapísal/a - v podstate nič.

Vie niekto prosím, či je potrebné k jednotlivým zamestnaniam (a k obdobiu SZČO) uvádzať aj činnosť počas zamestnania (SZČO)? Nemám predstavu o tom ako je to u zamestnancov, ale u SZČO mi pripadá divné, že si v 1. prípade dám do živnosti pomocné práce a budem zaradený do najnižšej platovej triedy, a v 2. prípade si dám oprava počítačov, či detektív (alebo neviem čo) a budem zaradený do platovej triedy najvyššej... Apropo, ako zamestnanec som mohol pracovať napr. ako mechanik elektrických zariadení ako technik, ale aj ako vedúci - vtedy to rozdiel platových tried bol. A to sa ako vyskúma, čo som bol pred xy rokmi? Takže akú má moje uvedenie váhu? Ako je to teda s tým, prosím? Nájde sa niekto, kto seriózne poradí?
veronikasad
31.10.18,22:39
Prepáč, nemýl si Poradu s bezplatnou právnickou kanceláriou. Predlož zamestnávatelovi čo od teba požaduje, ak chceš, aby si bol správne platovo zatriedený ... Kde priebeh zamestnania získaš som ti poradila. Nepredpokladám, že si mal v pracovnom živote tolko zamestnávatelov, aby si si pracovné zaradenie nepamätal.
Ak to považuješ za určitý druh šikany, najdi si zamestnanie v podnikatelskom sektore, tam tieto údaje od teba požadovať nebudú.
gehri
31.10.18,23:53
Jj ďakujem... a veď som sa pýtal, čo je to za novinku. Keďže za celé roky to odo mňa nikto nepožadoval...

Nevnímam to ako šikanu, ide skôr o prac. vzťahy -žiaľ keďže takí ľudia na pracovisku sú, chcem preto obmedziť živnú pôdu pre zlo, nič viac. Mal som za to, že ak som robil detektíva, sbs, z toho hrobára, následne som robil na polícii a potom pestúnku a aj čističa nechtov, nemusí to vedieť každý...

Nejde o práv. kanceláriu, ide o prosbu o radu a príp. ľudské dovysvetlenie... Ala kamarátske -aspoň tak to bežne chodí... Ak ja som napr. na technických fórach, rád poradím či vysvetlím. Viem, ťažko to ale vyžadovať...
avalik
01.11.18,06:28
ako som pisala, ak si lenivy si nastudovat - vygoodlit co je zapocitanna prax, tak nedoloz nic - nebude zapocitana

ak sa hanbis, za to co si robil v minulosti, resp. nechces uviest, tak za toto konkretne obdobie uved, napr. praca nesuvisiaca so sucasnym zaradenim - hotovo, toto obdobie sa ti nezapocita

mimochodom, ako chces kvalitne pracovat v statnej sprave ak neovladas "svoj" zakon ... svoje prava a kompetencie?

a ako uz veronikasad pisala, toto nie je pravnicka kancelaria ... nastuduj si etiketu porady
gehri
01.11.18,10:35
Avalik, píšeš z pohľadu "rozhľadeného" v danej oblasti -niekedy je možno ťažké vžiť sa do tých na druhej strane, v danej problematike sa nepohybujem, pre kvalitné vykonávanie mojej práce nepotrebujem vedieť ako vyplniť dané tlačivo -naozaj neviem prečo sa moja otázka prirovnáva stále k právnickej kancelárii, potom sa tu môžeme baviť o počasí... Nechcem rozoberať právny nárok a dopad na vyplnenie tlačiva (aj keď úprimne, všetko akosi vychádza z práva, prípadne je jeho súčasťou, alebo ho rešpektuje). Lenivý nie som, len v tom absolútne nerozhľadený, po vašich minulých odpovediať som sa snažil googliť, lenže nevygooglil som nič, čo by mi bolo prínosom, pretože je potrebné vedieť čo googliť presne (a z toho následne) -a to vedia tí už rozhľadení (a poradia alebo nie). Za svoje kroky sa nikdy nehanbím, skôr za to, čo dokážu narobiť okolo mňa niektorí jednotlivci -a tak som si v takýchto kruhoch zvykol ako prevenciu informovať čím menej, pre čím menej vyvolávajúcich či záchytných bodov pre bludy. Ale to sme sa dostali úplne zbytočne do hĺbky, narážkami aj odpoveďami, ale cez to všetko: ak sa na fóre niekto opýta prečo mu nejde diaľkové k monitoru, tak mu poradím daj si tam baterky -a ja viem že to bude mať vyriešené, lenže ten na druhej strane je vynikajúci lekár (a poznal som podobný príklad osobne -neuveríš- dokonca ešte banálnejší) ale baterky tam ešte nedával a nevie otvoriť to primitívne viečko, tak ho isto neodkážem na servis a nebudem mu tu vypisovať aký je nemtavý a lenivý a pod., ale mu vysvetlím, ako na to, prípadne mu pošlem obrázok otvárania alebo link naň. Šmitec. Čiže pomoc iným v tom, v čom ja som doma. Ale takto to funguje aj v bežnom živote... Ne/uvedenie tej činnosti až tak životne dôležité nie je, šlo o jednoduchú otázku počas toku života, očakával som jednoduchú odpoveď typu: áno, nevyžadovali od teba, ale totiž vyšiel nový zákon a tlačivo musia vyplniť jednorazovo/už pravidelne, teraz všetci štátni zamestnanci (a ja sa nepýtam aký, ani na jeho relevantnosť či oprávnenosť alebo zvrátenosť), žiaľ, budeš tam musieť uviesť aj tú činnosť, tomu sa nevyhneš, práve toto ide do tabuliek -na základe ktorých budeš korektne zaradený do platovej triedy. Ale poradím ti, že pokiaľ nechceš, napíš toto a toto (si mi poradila avalik) -pokiaľ si v triede najnižšej, nič nepokazíš, nižšie už padnúť nemôžeš. Alebo ak nechceš kvôli kolegom napísať že si bol automechanik, pretože ako píšeš by ťa všetci otravovali opravovať odteraz im autá, napíš že si bol oknomechanik -veď to máš pre daný účel to isté. A ja, nemtavý, môžem sa pýtať ďalej...

Ďakujem pekne za odpovede ku otázke, určite mi pomohli sa primerane zorientovať. Aj keď popravde si neviem predstaviť vypísať činnosti SZČO, ak ich je na živnostenskom liste 30 a každá na tri riadky (chvalabohu nie môj prípad - technik, služby +nákup/predaj k veci), prípadne ich jednotlivé významy pre predmetnú požiadavku...
veronikasad
01.11.18,11:00
Nechápem, prečo chceš rozpisovať 30 predmetov podnikania. Ty máš takú krátku pamäť, že si nepamätáš čo si skutočne robil a faktúroval ? Čo sa týka zaradenia v predchádzajúcich zamestnaniach, ktoré nesúvisia s tvojim terajším výkonom práce, tak ich tam jednoducho neuveď, nebudú ti započítané do doby praxe.
Nesledujem zákony v štátnej správe, ale niečo som zaslechla v mediach, parlament schválil nové platové tabulky, preto od teba pýtajú tie údaje. Vaša mzdárka sa určite nenudí ...
veronikasad
01.11.18,11:10
Ak nemáš doma zápočtové listy od predchádzajúcich zamestnávatelov, chod si zobrat do SP výpis priebehu poistenia. Urob si excelovskú tabulku, u ktorého zamestnávatela nechceš uviesť pracovné zaradenie, daj tam čiarku.

A už prosím ťa nerob zo seba vola na Porade.
avalik
01.11.18,11:43
doplnila som odpoved
Liptáčik
01.11.18,13:50
Súhlasím, tiež by som sa vyjadrila v tomto duchu.
misoft
01.11.18,15:15
@gehri:NEPOCHOPIL si zmysel a cieľ Porady! Obaja si to mýlišs bezplatnou a odbornou informačnou kanceláriou na tvoje problémy, mýliš si to s vyhľadávačom zákonov, kde ti všetko (miesto tvojej snahy) predložia ako na striebornom podnose.
Tu na Porade - ak niekto radí, radí DOBROVOĽNE, ak dáva nejaké odkazy - tak vyhľadáva (miesto niekoho, komu sa "nechce"), nasmeruje. Ale to neznamená, že by si aj TY mal pohnúť rozumom, zapojiť do činnosti to sivé v dutine lebečnej a najskôr TY by si mal hľadať, pátrať a až vtedy, keď si SKUTOČNE na konci - poprosiť (nie ŽIADAŤ - ako niektorí sa to domáhajú) o pomoc.
Tu na Porade nesedia tí, ktorí zákony tvorili, tu sedia tí, ktorí chcú pomôcť a sú to často laici, ktorí (na rozdiel od TEBE podobných) vedia používať hlavu a vedia HĽADAŤ.
gehri
04.11.18,21:52
Ďakujem pekne za ochotu pomôcť (avalik, veronikasad).