sadek
30.10.18,13:48
Dobrý deň, prosím o radu, majiteľ(A) prenajal priestor nájomcovi(B), ten z toho určitú časť prenajal inému(C) a ten z tej svojej časti prenajal malú časť ešte mne(D). Nájomca(B) nájom dávnejšie ukončil.

Predpokladám, že (A) vs (B) ukončili svoj právny vzťah riadne. Ten pod nimi (C) ako je na tom platne zmluvne neviem, je možné že platne zmluvne ku momentálne aktuálnemu stavu ani nie je, naozaj neviem, ani dokonca ako a či vôbec prešiel platne zmluvne od (B) ku (A), či a ako mu boli zmeny oznamované, u (A) sú vraj neustále problémy (pokusy nájsť nového nájomcu, okolo toho zmluvy, výpovede, atď). Takže neviem. Svojmu (C) platím nájom riadne a mám s ním stále uzatvorenú pôvodnú zmluvu o prenájme na dobu neurčitú, s výpovednou lehotou 3 mesiace.

Som neproblémový, stále fyzicky prítomný, prístupný a ochotný komunikovať (iniciovať samému sa mi samozrejme nič nechce ak nemusím), lenže so mnou nikto nekomunikuje -len naraz prišlo k striktnej neadresnej výzve od (A), do 10 dní všetci opustiť priestor, ktorý vraj nespĺňa tech., hyg., a bezpečnostné normy (bližšie neuvedené). Následne bude prístup do priestoru zamedzený.

Nie je sranda len tak ihneď odísť, tak rýchlo všetko presťahovať. A mám aj ja nejaké zmluvné vzťahy s klientami, ktoré sú na daný priestor viazané, atď...

Je povinný každý, vrátane zložiek štátu, rešpektovať môj právny status? Čiže skutočnosť, že mám na prenajatý priestor nárok? A mám ho vôbec ešte? A mám nárok očakávať nejaký oficiálny adresný oznam o akýchkoľvek zmenených nárokoch, čiže zmena prenajímateľov, zmluvy, výpoveď nájmu atď?? A to aj v prípade havárijných podmienok, uvedených vo výzve od (A)?
misoft
30.10.18,15:31
Možno ma fundovaní opravia, ale ja to viudím asi takto:
A (majiteľ) prenajíma B (nájomca) nájomnou zmluvou.
Aby mohol B následne prenajímať ďalšiemu - musí to v zmluve byť uvedené. Inak je to porušenie nájomnej zmluvy. Ak to teda nie je uvedené, potom B --> C je neplatné a automaticky i C--->D je neplatné.
Ak túto doložku B má, nemá však doložku, že ďalší nájomca (C) môže ďalej prenajímať (D). V tom prípade by C-->D bolo neplatné (porušenie zmluvy medzi B a C).

Teraz - pokiaľ A ukončí zmluvu (z akéhokoľvek dôvodu), padne i prípadne povolenie ďalšieho prenájmu. Takže A---C----D sú neplatné, museli by sa znova uzavrieť nájomné zmluvy podľa skutočnosti.

Z toho (tak ako som popísal) sa mi zdá, že ty v podnájme neoprávnene. Budeš sa musieť spojiť s A a doriešiť to. Ak sa A bude oháňať nejakými nedostatkami a bude to mať doložené, prikázané od uvedených inštitúcií - máš smolu.
sadek
30.10.18,21:34
Ďakujem za odpoveď, aj prehľadné roztriedenie do odsekov. Upresním zadanie:

Verím že B (v čase uzatvárania zmluvy Dčka) povolenie na ďalší prenájom malo. Predpokladám že aj C to vtedy malo v zmluve uvedené. A---B sa následne rozsypalo/zmenilo. B---C sa asi rozsypalo/a možno také aj zostalo, neviem..

Viem, že zákonne to niekedy bolo tak, že ak sa menil majiteľ/prenajímateľ, bol o tomto povinný ako nový nástupca vyrozumieť nájomníka -aj o spôsobe ďalšej platby atď -proste že sa naňho prenášajú všetky práva a povinnosti. Čiže pri zmene A zrejme to Ačko malo oznámiť Bčku. Obdobne by sa malo dľa mňa toto udiať pri zmenách na ďalších stupňoch (zmena u B -Cčku, zmena u C -Dčku. Spätné povinnosti k vyšším stupňom dľa zmlúv). Je to takto ???

Takže ja som D a predpokladám, že nájomnú zmluvu som mal uzatvorenú v súlade so zákonom. Ďalšia nijaká následná zmena mi ohlásená nebola. Ak ohlásiť nejaké zmeny malo povinnosť voči mne C-čko a nesplnilo si ju, ako som na tom ???

Prípadne ak hypoteticky C už neexistuje, tiež neviem ako som na tom. Veď ale ja som nič neporušil -nemôžem predsa kontolovať C-čko čo robí a či vôbec existuje. Ak neexistuje už ani B, tak by ma zákonom padajúceho/stúpajúceho malo kontaktovať A. Neviem kto existuje (zákonne zmluvne), ale A-čko proste prišlo a ma z ničoho nič vykazuje z priestoru!! (a nie len mňa). Predpokladám že u A nevybavím nič v môj prospech -ja ich nezaujímam, zaujíma ich pre nich ihneď uvoľniť priestor. A to je práve tá moja otázka, ako som na tom -som zmluvou krytý, alebo nie ???

Ak by som bol zmluvou krytý, môžem požadovať dodržanie výpovednej lehoty. Veď s tým som predsa do zmluvného vzťahu šiel!! Ja by som si predsa tiež nemohol len tak dovoliť porušiť zmluvu!! na to sa predsa uzatvára -aby nie len prikazovala, ale aj obe strany ochraňovala!! Preto potrebujem rozumne poradiť...

Zatiaľ mne neznáma odpoveď áno/nie je mi skomplikovaná naviac tým, ako som to opísal v úvode. Vykazuje ma z priestoru s tým, že je to z dôvodu že priestor nespĺňa tech., hyg., a bezpečnostné normy. Dobre, berme že je to pravda. Nemal by tie nesplnené veci taxatívne vymenovať, dokonca aj doložiť nejakou správou ??? Ak by nesplnené boli a aj doložené, môže len tak prísť a ma bez nejakého nároku (náhradný priestor do doby ukončenia výpovednej lehoty a pod.) vyhodiť ??? Veď nešlo o prírodnú katastrofu, ON to do tohto stavu uviedol svojim nezodpovedným správaním (alebo jeho B alebo C -to mne by malo byť jedno), mal by za to predsa primerane zodpovedať! Apropo, zrejme o tom mal vedieť! -minimálne pri výmenách či zmenách na postoch B a C!! (a o niektorých problémoch aj dokázateľne vedel)

Takže to hypoteticky zosumarizujem:

--v minulosti uzatvorenie platných nájomných zmlúv A---B---C---D (ja som D-čko, zmluva na dobu neurčitú od C, výp. lehota 3mes. a stále riadne prevodom platím C-čku)
--s B-čkom a C-čkom sa následne niečo stalo/dialo (možno výmeny na postoch, možno niektoré už neexistuje, možno vznikli neplatnosti ich vzájomných zmlúv)
--mňa nikto doteraz nekontaktoval o žiadnych tých zmenách, výmenách, neplatnostiach a pod..
--zrazu sa objavilo A s výzvou, že mám opustiť do 10 dní priestor. Následne ho nepriedušne uzatvorí (a znemožní vstup alebo čo). Argumentuje tým, že priestor nespĺňa tech., hyg., a bezpečnostné normy.

Má práva len "silnejší", teda majiteľ, alebo mám právo sa brániť ??? Obstojí moja pôvodná náj. zmluva? Musím sa takto vysťahovať? A bez nejakého nároku?

Veľmi prosím o radu ako to všetko je...
Onko
31.10.18,01:49
Ty voči majiteľovi nemáš žiadne práva, ktoré by si si mohol nárokovať, lebo s ním nie si v žiadnom zmluvnom vzťahu. Ty si zmluvu uzatvoril s Cčkom a od neho si môžeš nárokovať, aby ti zabezpečil pokojné užívanie prenajatého priestoru. Ak to on zabezpečiť nevie, lebo sám k priestoru už nemá zmluvný nárok, tak tvoja nájomná zmluva by mala pojednávať o tom, ako v takom prípade postupovať, či ti má zabezpečiť náhradný priestor, platiť nejakú pokutu, alebo čo. Každopádne majiteľ ťa vyhodiť môže, pokiaľ on prenájom korektne ukončil a priestor chce prevziať do vlastného užívania.
misoft
31.10.18,05:50
Onko to už vysvetlil. Ty (D) nie si v žiadnom právnom vzťahu k (A). Medzi A-B je koniec. B už nemá žiadný právný dôvod prenajímať (C) priestory - NIE JE majiteľ priestorov. Takže aj medzi B-C je to už neplatné, A následne (C) tiež nemá žiadny právny dôvod prenajímať priestory medzi C-D (z dôvodu toho, že B nie je majiteľ a nemá právo prenajímať - zmluva stráca platnosť.) - automaticky stráca platnosť i zmluva medzi C-D.
Je to reťazenie neplatností....
Ty (D) platíš (C), on platí (B) a (B) by mal platiť (A), ale pre ukončenie zmluvy mu už neplatí - (A) to môže považovať za neoprávnené užívanie priestorov zo strany B, C, D. Ak B vypadne, tak C,D sú tam už neoprávnene.

mimotemy
Takéto "šachy" sa síce dejú, ale robí sa to s veľkým rizikom pre tých sekundárnych, terciárnych nájomcov, že ak vypadne prvotný nájomca, všetko sa zrúti.
misoft
31.10.18,06:01
A k tomu uvoľneniu priestorov...
V BA - tá budova (už neviem, ako ju volajú) - narušená statiky - dostali cca týždeň na uvoľnenie a vypratanie.... a tých firiem, dokonca štátnych úradov tam bolo na desiatky - nikto sa ich nepýtal, či majú kde ísť. Prišiel papier a basta....
sadek
31.10.18,08:07
Ak niekomu predčasne ukončíte prenájom (ak to ide -tzn. nie je to zmluvne vylúčené -a súčasne je v súlade so zákonom), ste povinný mu dať náhradný priestror (a následne môžete dľa znenia zmluvy a súčasne zákona dať výpoveď a pod...) Samozrejme, ak by budova padala na hlavu, na to nie je čas.. A možno ani na to vysťahovanie.. Ale je rozdiel ak niečo padá na hlavu, alebo ak hygiena rozkáže zatvoriť priestor pre nevhodný rozmer wc -vtedy nemôžete niekoho hnať z priestoru bleskovo a za účasti polície hasičov a záchranných jednotiek.. Ale ten mechanizmus by dľa mňa fungovať mal vždy..

2. áno, nie som s A v žiadnom zmluvnom vzťahu -ale on po prevzatí musí rešpektovať, čo v košiari má -dľa mňa! So mnou zmluvu neuzatváral, ale súhlasil (a tým akoby poveril) k tomuto stupne ďalšie!! takže sme tu -a môže nás poupratovať. Ale nie povyhadzovať!!

(Som vďačný za ochotu pomôcť -len hovorím svoj názor..)