SYLVI65
02.11.18,18:33
Dobrý večer keď ma pracovník hodinovu mzdu a v mesiaci bol štátny sivatok tak zvlášť ma na výplat.páske odpracované hodiny zaplatené a zvlášť ma zaplatený aj sviatok,iba pracovníci s mesačnou mzdou sviatok nemaju zaplatený zvlášť ale maju ho v mesačnej mzde, prosím vás viem,že jednoduchá otázka ale utvrdíte ma v tom?Ďakujem veľmi pekne
veronikasad
02.11.18,18:38
U pracovníkov odmeňovaných mesačnou mzdou je sviatok súčasťou mesačne mzdy, pokial v pracovnej zmluve nebolo dohodnuté inak.

Pracovníci odmeňovaní hodinovou mzdou, ktorým sviatok pripadol na riadny pracovný deň a z tohto dôvodu nepracovali, patrí za sviatok náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku.
Mila123
02.11.18,18:48
podľa § 122, ods. 3 , Zákonníka práce platí:
Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.