beatad
18.08.06,16:00
Dobrý deň.Prosím Vás poraďte mi.
Podnikateľ obchoduje s autami. Kúpil v januári 2006 použité os.auto (rok výroby 2004) z autobazáru -DPH si uplatnil z OC.
Na aute bola zistená vada v motore, ktorú potvrdzuje aj správa od opravára. V auguste predá podnikateľ os.auto za polovičnú cenu.
- Z čoho má odviesť DPH a čo je jeho zdaniteľný príjem?
DPH má odviesť z predajnej ceny, alebo musí aspoň z OC?
- Obstojí na DÚ potvrdenie od opravára že auto má "chorý" motor?

Ďakujem Vám za skorú odpoveď. Podnikateľ sa ma na odpoveď bude pýtať každú chvíľu, a bola by so rada, keby som sa s Vami dovtedy mohla o tomto propléme poradiť.
Jana Acsová
20.08.06,09:22
Nikde nie je povedané, že v odôvodnených prípadoch nie je možné predávať zo stratou. Pri obchodovaní s použitým tovarom je toto riziko aj pravdepodobné. Dokumentáciou prípadu predídete následnej dôkaznej núdzi.
Z pohľadu DPH je protihodnotou to, čo požadujete od odberateľa ako úhradu. Daň by sa viazala k predajnej cene. Bližšie § 22 ZDPH.
Jana Acsová
20.08.06,09:26
Dobrý deň.Prosím Vás poraďte mi.
Podnikateľ obchoduje s autami. Kúpil v januári 2006 použité os.auto (rok výroby 2004) z autobazáru -DPH si uplatnil z OC. Tento postup sa mi nepozdáva. Ak bolo auto kupované v tuzemsku, nepredpokladám, že bolo možné uplatniť DPH z OC, skôr bolo pravdepodobné, že autobazár použil osobitnú úpravu podľa § 66 a v tomto prípade by nebolo možné daň odpočítať.
beatad
21.08.06,09:12
Tento postup sa mi nepozdáva. Ak bolo auto kupované v tuzemsku, nepredpokladám, že bolo možné uplatniť DPH z OC, skôr bolo pravdepodobné, že autobazár použil osobitnú úpravu podľa § 66 a v tomto prípade by nebolo možné daň odpočítať.
V prvom rade Vám chcem poďakovať za odpoveď t.j.pomoc.

DPH z OC bola uplatnená podľa mňa správne. Auto bolo dovezené z Nemecka, a autobazár nepoužil osobitnú úpravu platnú v Nemecku.Mi sme si kúpu auta samozdanili.
Jana Acsová
21.08.06,09:15
V prvom rade Vám chcem poďakovať za odpoveď t.j.pomoc.
DPH z OC bola uplatnená podľa mňa správne. Auto bolo dovezené z Nemecka, a autobazár nepoužil osobitnú úpravu platnú v Nemecku.Mi sme si kúpu auta samozdanili.V tomto prípade, by to správne bolo. Neuvádzali ste predtým podmienky kúpy. V celom príspevku predpokladám, že sa jedná o kúpu a predaj auta ako tovaru ... t.j. kúpili ste ho ako predajca za účelom jeho ďalšieho predaja ... (to len na upresnenie).
apo
27.08.06,21:01
V tomto prípade, by to správne bolo. Neuvádzali ste predtým podmienky kúpy. V celom príspevku predpokladám, že sa jedná o kúpu a predaj auta ako tovaru ... t.j. kúpili ste ho ako predajca za účelom jeho ďalšieho predaja ... (to len na upresnenie).

1. Pri čítaní zadania tejto témy na ako prvé napadlo.
Kúpil som použité auto ako tovar. To sa predsa nedá. Auto s evidenčným číslo nie je možné asi predať ako tovar. Mal by som ísť iba na províziu.

2. Dobre, ak ozaj ojazdené auto môže byť tovarom tak potom DPH odvádzam iba zo zisku. Takto fugujú seconhady. No neviem či by som odviedol DPH ak som predal so stratou? Pýtať DPH od štátu by bolo asi blbé. Nemám skúpsenosti s bazárovým tovarom, sú tam špecifiká. Nech sa ozve poraďák ktorý má v tom celkom jasno.

apo
Jana Acsová
04.09.06,11:24
Dobre, ak ozaj ojazdené auto môže byť tovarom tak potom DPH odvádzam iba zo zisku. Takto fugujú seconhady. No neviem či by som odviedol DPH ak som predal so stratou? Pýtať DPH od štátu by bolo asi blbé. Nemám skúpsenosti s bazárovým tovarom, sú tam špecifiká. Nech sa ozve poraďák ktorý má v tom celkom jasno.

O to sa jednalo v položenej otázke smerovanej zadávateľovi v príspevku č. 3:

Dobrý deň.Prosím Vás poraďte mi.
Podnikateľ obchoduje s autami. Kúpil v januári 2006 použité os.auto (rok výroby 2004) z autobazáru -DPH si uplatnil z OC. Tento postup sa mi nepozdáva. Ak bolo auto kupované v tuzemsku, nepredpokladám, že bolo možné uplatniť DPH z OC, skôr bolo pravdepodobné, že autobazár použil osobitnú úpravu podľa § 66 a v tomto prípade by nebolo možné daň odpočítať.

1. Pri čítaní zadania tejto témy na ako prvé napadlo.
Kúpil som použité auto ako tovar. To sa predsa nedá. Auto s evidenčným číslo nie je možné asi predať ako tovar. Mal by som ísť iba na províziu. Bez väčšieho teoretizovania ... toho roku som odpredávala auto autobazáru ... bolo na značkách. Zmluvný vzťah deklarovala klasická kúpna zmluva.

A ostatné je zodpovedané po doplnení podmienok zadávateľom príspevku.


Nemám skúpsenosti s bazárovým tovarom, sú tam špecifiká. Nech sa ozve poraďák ktorý má v tom celkom jasno.
Postačuje odpoveď? .-)