Vierka.lienka
05.11.18,11:37
Pani ZŤP je teraz SZČO a má pracovného asistenta. chcela by si otvoriť s.r.o-cku a nevie, ci asistenta dostane aj tak, pretoze ten sa prideluje zamestnávateľom alebo SZČO. to by znamenalo, že by sama seba musela zamestnať, aby dostala príspevok?
Ďakujem za každú radu
veronikasad
05.11.18,11:05
V akej oblasti podnika?
veronikasad
05.11.18,11:07
Dostala prispevok z uradu prace na vykonávanie SZČ?
Vierka.lienka
05.11.18,11:30
dostáva príspevok na pracovného asistenta, ktorého má na 4 hodiny denne.teraz by si chcela založiť sro-cku a neviem, čo to všetko obnáša a či je to vôbec možné
alaya1
05.11.18,13:27
V zmluve o vykone PA ma uvedene, ze je zivnostnicka, Takze tato asistencia plati k tejto zmluve. Ma aj rozhodnutie o zriadeni CHP a ak by chcela ziadat odznova, musi absolvovat cely maraton ziadosti odznova.
alaya1
05.11.18,13:29
" Pracovný asistent na účely tohto zákona je

zamestnanec, ktorý poskytuje pomoc zamestnancovi alebo zamestnancom, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím pri vykonávaní zamestnania a osobných potrieb počas pracovného času,
fyzická osoba, ktorá poskytuje pomoc samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti a pri vykonávaní jej osobných potrieb počas prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti."

- takze musi byt zamestnanec, pripadne len SZCO.

https://www.upsvr.gov.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-na-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/prispevok-na-cinnost-pracovneho-asistenta-59.html?page_id=13097
veronikasad
05.11.18,13:46
Z akeho dovodu chce zakladat s.r.o?
Katy a R
05.11.18,14:50
Ak je pani SZČO (neviem, podľa akého zákona) - tak aj naďalej bude SZČO, aj keď si založí sročku - či? v takom prípade sa nič okolo asistenta nemení.
Alebo ona chce terajšiu sz činnosť ukončiť?
alaya1
05.11.18,15:25
PA je vedeny na ICO. Ked bude mat sro ICO sa zmeni nie?
veronikasad
05.11.18,15:47
Ano, zmeni. Katy myslela subeh podnikania ako SZČO aj s.r.o. co asi nie je tento pripad.
Katy a R
05.11.18,15:56
zo zadania celkom neviem, že ako to je myslené (možno doplní - a aj dôvody?? - treba si to najskôr upresniť - jednoduché to asi nebude? ) .
ALE! .. sú aj také SZČO, ktoré IČO nemajú vôbec - takže v takom prípade sa zmluva ani nemôže uzavrieť na IČO - ale tam musí byť konkrétna činnosť SZČO - a aj činnosť PA a rozsah - či?
alaya1
05.11.18,16:25
Orientujem sa v tom len zbezne, nakolko podobnu situaciu som riesila len v svojom okoli. Je zmluva UP s SZCO (ICO)- o poskytnuti prispevku na cinnost PA. Potom, ak je tato zmluva podpisana, je zmluva medzi SZCO a PA. Peniaze najskor UP zasiela SZCO a potom tato osoba PA.Takze ak je zmluva UP s SZCO - na ICO, a bude mat sro nove ICO tato zmuva je neplatna. Zakon nic o sro nepise, len o zamestnancovi a SZCO. Asi by som odporucila, aby to riesili na UP. Niekedy maju zvlasny a svojsky vyklad zakona. Zmluvy su verejne dostupne na internete, nahliadla som, vzdy su tam ICO a dokonca potreba peciatky- co tiez podla zakona nie je pre SZCO podmienka vykonu cinnsti. Urad prace to vyzaduje.
Vierka.lienka
05.11.18,19:13
z toho dôvodu, ze príjem na pracovného asistenta sa počíta do výšky na platenie sociálneho poistenia a kedze prekroci hranice,musi platit do SP a to sa jej zda vela.preto rozmyslala nad sro.ale ked je to tak ako pisete, asi od toho upusti
alaya1
05.11.18,20:27
ale ved ked ma chranene pracovisko, moze si dat odvody preplacat cez prevadzkove naklady
https://www.upsvr.gov.sk/buxus/docs//urady/SN/oso_14.pdf