Kováczová
06.11.18,08:01
Dobrý deň, aké sú výhody, príp. nevýhody SZČO voči s.r.o?
SZČO, jednoduché účtovníctvo, nezamestnáva žiadneho zamestnanca, ročný príjem cca 25 tis. eur. Odvody do ZP a SP sú minimálne, auto v podnikaní vedené na IČO. V čom je výhoda, príp. nevýhoda SZČO versus s.r.o? Ďakujem za rady.
bodliak
06.11.18,14:46
Nevýhoda je riziko, že ručí celým svojim majetkom. Výhod je viac, pre každého je podstatná iná, vo všeobecnosti sú to možnosti daňovej optimalizácie, finančné výsledky nie sú verejné, atď.
zk24
06.11.18,15:22
Najvacsia vyhoda szco z mojho pohladu je mozna osobna spotreba.
bodliak
06.11.18,15:27
Osobna spotreba ako VNZD ?
zk24
06.11.18,15:32
ano. V sro najvacsi problem pre spolocnikov je ako "najlacnejsie" vybrat peniaze z firmy. u szco nema takyto problem
mondes
06.11.18,17:48
Založenie a zrušenie živnosti trvá 1 deň, kdežto pri s.r.o. to trvá dlhšie. A v s.r.o. sú vyššie poplatky za založenie aj zrušenie. Čo sa týka odvodov, tak prvý rok tu aj tu sa platí len ZP. Áno, schválne píšem, že tu aj tu, pretože pri s.r.o., ak sa nezamestnáš vo vlastnej firme, ale budeš len jej konateľom, tak odvody musíš platiť len do ZP a to minimálne, t.j. tak isto, ako pri SZČO, teda 63,84 eur pre tento rok. Ďalej pri s.r.o. musíš viesť podv. účtovníctvo a to tiež viac stojí ako vedenie JU. V čom ja vidím jedine výhodu s.r.o., je krytie majetku, ktoré je do výšky ZI, kdežto pri SZČO ručíš celým svojím majetkom. Ďalšou takou nevýhodou pre mňa v s.r.o. je účtovani výberu peňazí z účtu. Vieme, že väčšina konateľov si vyberá, akokeby zo svojho, neuvedomujú si, že to nie sú ich peniaze, ale peniaze firmy. U SZČO sa to jednoducho zaúčtuje ako osobná spotreba, prípadne vklad na účet ako osobný vklad podnikateľa. SZČO má nárok na NČZD, v s.r.o. nie.
Takže som ti napísala podľa mňa tie základné pre a proti. Rozhodni sa sama, ale pri s.r.o. sú výdavky celkovo od založenia cez vedenie, vyššie.
veronikasad
06.11.18,21:10
Ak nie je dobrovoľný platca DPH, pri prijme ktorý uvadzas su vyhody:

- možnosť uplatnenia 60% vydavkov pausalom bez dokladovania ucelu pouzitia
- ak nie je starobný dôchodca, uplatnenie rocnej Nczd
- nizsia sadzba dane z príjmov
- lacnejsie účtovníctvo
- osobna spotreba (volne disponovane s fin.prosttiefkami na ucte aj v hotovosti)
Onko
06.11.18,22:23
V prvom rade je tam rozdiel v daňovo-odvodovom zaťažení, avšak nedá sa jednoznačne z uvedených údajov povedať, ktoré je výhodnejšie, nakoľko o tom rozhoduje fakt, či by ste si uplatňovali alebo neuplatňovali paušálne výdavky pri živnosti:
- V prípade, že ide o výrobnú alebo obchodnú činnosť, pri ktorej sú náklady nad 60%, oplatí sa uplatňovať skutočné náklady a pri hrubom zisku 25 tis. € za rok vyjde výhodnejšie s.r.o., kde by po zdanení zostalo v čistom o cca. 3800 € viac.
- V prípade, že ide o služby, kde sú náklady pod 60%, výpočet ovplyvňuje možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov vo výške 60%, teda uplatniť si vyššie výdavky, než sú skutočné, a znížiť tak daň. Napríklad v prípade nulových skutočných výdavkov pri uplatnení paušálnych pri živnosti by živnosť vyšla výhodnejšie o cca. 2900 € za rok.

Ďalšie rozdiely, ktoré možno zobrať do úvahy sú napríklad:
- s.r.o. musí mať podvojné účtovníctvo, čo môže byť nákladnejšie, ale zase ak vychádza s.r.o. o 3800 € lepšie, tak je z čoho ten rozdiel zaplatiť, to isté platí pre náklady na založenie firmy, s.r.o. je o niečo drahšie, ale stále sa to zmestí do tohoto rozdielu.
- pri s.r.o. sa počíta s nulovými, resp. zanedbateľnými odvodmi, vďaka čomu zostane viac v čistom, ale nebude nárok na rôzne sociálne dávky a dôchodok, avšak vzhľadom na demografiu sa nedá počítať s tým, že sa o nás bude v budúcnosti dostatočne starať štát, a z tých ušetrených 3800 € si treba odkladať na dôchodok sám,
- pri živnosti je ručenie celým svojim majetkom, treba zvážiť, nakoľko je podnikanie rizikové a či má zmysel dávať dôraz na oddelenie súkromného a firemného majetku,
- pri s.r.o. sa zverejňujú účtovné závierky, tak pre niekoho, kto chce svoje (ne)úspechy v podnikaní tajiť, môže to byť problém.

Viacerí tu spomínali osobnú spotrebu. Podľa mňa to je irelevantné, pokiaľ podnikateľ nezačína s holým zadkom a dokáže sa nastaviť tak, že prvé peniaze z podnikania dostane až po roku podnikania s prvými dividendami, a dovtedy musí žiť z úspor. Keď je niekto "bordelár", nevie mať vo financiách poriadok a mieša firemné a súkromné, z tohoto hľadiska je lepšia živnosť, ale stratia sa iné výhody s.r.o.. Inak "osobná spotreba" je možná aj pri s.r.o., keď sa bude účtovať ako pohľadávka voči spoločníkovi, ktorá sa pri výplate dividend vyrovná, avšak znamená to vyššie nároky na účtovníctvo. Z hľadiska nákladov na účtovníctvo je najlepšie oddeľovať súkromné a firemné a účtovať iba firemné.
bodliak
07.11.18,05:21
Tak áno, účtovnícky problém to je, ale to majiteľa nezaujíma :-)
Kováczová
07.11.18,08:40
Samozrejme, aj mne sa viacej "pozdáva" SZČO, ale veľa známych, ktorí vykonávajú tú istú činnosť (stavebné práce) prešla zo SZČO na s.r.o. - tiež majú cca podobný príjem ako uvádzam, v s.r.o. nemajú žiadneho zamestnanca a presviedčajú ma, že s.r.o. je pre nich výhodnejšia hlavne z hľadiska odvodov. Aj tu však odvody musia platiť, alebo je to iné? Ďakujem.
mondes
07.11.18,11:36
Odvody v s.r.o. platíš vtedy, ak sa v nej zamestnáš. Ak nie, vtedy platíš len ZP ako samoplatca.
Z môjho pohľadu: Všetci riešia čo najnižšie odvody, najlepšie žiadne. Potom sa čudujú, keď pôjdu na PN, alebo na dôchodok, že celý život som robil. a mám taký dôchodok. Nebude platiť odvody, ale o to viac zaplatí účtovníčke za vedenie podv. účtovníctva, pretože je to drahšie ako jednoduché účtovníctvo.
veronikasad
07.11.18,15:47
Pri tak rizikovom povolani ako sú stavebné prace budu o vyhodach neplatenia odvodov hovorit aj v pripade úrazu a naslednej dlhodobej PN, keď rodina zostane uplne bez prijmu ?
Onko
07.11.18,17:07
Je možné si platiť úrazové poistenie normálne komerčne a nie sa spoliehať na pár halierov od Sociálnej poisťovne. Pri stavebných prácach je vysoké riziko, že zákazníkovi urobím nejakú škodu na jeho dome, a potom odo mňa vysúdi môj dom. Tu by som za významný faktor dal to, aby som neručil celým svojim majetkom.
Kováczová
08.11.18,06:47
Takže ak si bývalý SZČO vytvorí s.r.o., v ktorej funguje len sám, nemusí platiť povinné odvody do SP, ale len odvody do ZP ako samoplatca? Ak je to tak, je to veľmi krátkozraké, v prípade ochorenia nemá nárok teda na žiadne dávky? Môže si v takomto prípade platiť dobrovoľné poistenie v SP? Ďakujem.
avalik
08.11.18,07:10
dobrovolne poistenie ano - ale len cely balik poisteni ... na stranke soc. poistovne je komplexna info ... a este doplnim k rizikam neplatenia odvodov, resp. velmi nizkych ... nie len ziadna ci mininalna PN ale tiez pripadny invalidny dochodok - mozu chybat odpracovane roky, alebo davka bude len zopar eur