Adorable
06.11.18,13:20
Dobrý deň,
prosím o radu. Za slobodna som nadobudla kúpou pozemok do výlučného vlastníctva. Som vydatá, rada by som teraz pozemok predala a kúpila zaň inú nehnuteľnosť tiež do výlučného vlastníctva.
1. Aké právne kroky je potrebné vykonať (aká zmluva/dohoda s manželom) a v akom štádiu predaja/kúpy, aby bol zápis na LV právne korektný a nenapadnuteľný v zmysle prípadného vysporiadania BSM?
2. Je potrebná dohoda ešte pred predajom pozemku? alebo až pred kúpou ďalšej nehnuteľnosti? Peniaze z predaja by išli na môj účet, o ktorom manžel vie; platila sa z neho hypotéka na pozemok z peňazí z prenájmu inej mojej nehnuteľnosti t.j. pozemok sa síce splácal čiastočne za manželstva ale z môjho účtu a z mojich iných príjmov, nie spoločných peňazí.
Ďakujem pekne.
Mária27
08.11.18,19:34
Netreba dohodu s manželom, v prípade sporu to je však treba vedieť dokázať. Prípadne by ti mohol podpísať vyhlásenie, že si to nadobudla z výťažku tvojho osbného majetku. V sporoch sa na súde odvoláva na tento judikát: Podľa vyhodnotenia Najvyššieho súdu ČSR uverejneného pod sp. zn. R 42/1972 veci získané výmenou za vec alebo z výťažku veci, ktorá bola v osobnom vlastníctve jedného z manželov sú naďalej v osobnom vlastníctve tohto manžela. Nejde tu totiž v takom prípade o nadobudnutie nového majetku ani o rozmnoženie doterajšieho majetku za trvania manželstva, ale o zmenu, ktorá nemá vplyv na povahu týchto vecí ako predmetu osobného vlastníctva (Cpj 88/71).
Adorable
09.11.18,06:55
Ďakujem za radu :). v prípade, že by som si nechala podpísať vyhlásenie - je potrebné tak urobiť pred notárom alebo stačí overiť podpisy oboch na matrike? nemám s vyhláseniami skúsenosť žiadnu.
Čo sa týka judikátu - posudzuje sa aj hodnota veci vymenenej? Čo ak bude cena bytu vyššia ako výnos z predaja pozemku, rozdiel by som doplatila z peňazí od rodičov na kúpu bytu. nenazeralo by sa na to ako na "rozmnoženie majetku"?
misoft
09.11.18,07:01
Pokiaľ prostriedky z predaja pozemku nebudú v dostatočnej výške na kúpu nového majetku a doplácalo by sa napr. z peňazí rodičov - napíšu ti darovaciu zmluvu na finančné prostriedky = dar - dary jednému z manželov tiež nespadajú do BSM, alebo jednoducho z ich účtu sa priamo prevedú peniaze na kúpu/doplatenie - takže by to bol ich príspevok - taktiež to nespadá do BSM. Všetko sa potom dá doložiť - darovacia zmluva, výpis o bankovom prevode.....
O rozmnoženie by sa jednalo, ak by si okrem peňazí z predaja svojho výlučného majetku musela použiť i peniaze získané počas manželstva.
V hore uvedených prípadoch - časť peňazí by bola z tvojho majetku a časť peňazí od rodičov ako dar, alebo priame doplatenie.
Mária27
09.11.18,07:03
To vyhlásenie by bolo len pre prípad, že by on tvrdil, že je to BSM ... Myslím, že by znalec jeho podpis identifikoval aj neoverený.
Ak si doplatíš zo svojich peňazí (výlučný majetok), Mohli by to súdy uznať len za tvoje. Aj to tak robia, ale poznám aj opak - priložím ti judikát (k príspevku). Ale aj v tom prípade, že by to padlo do BSM, pri zrušení BSM (napr. po rozvode) by sa to z BSM odpočítalo - to by bolo len tvoje.
Adorable
09.11.18,07:12
Ďakujem za odpoved aj čas, prosím priložíš aj ten iný judikát, kde sa rozhodlo opačne?