liviag
09.11.18,09:05
Dobrý den, mám živnosť, som zamestaná, som zamestnanec vo vlastnej s.r.o. dieťa dovršilo 3 roky, mám nárok žiadať o predĺženú neplatenú rodičovskú dovolenku do veku 6 rokov dieťaťa? Poprosím prípadne postup, odhlásiť sa ako zamenstnanec z vlastnej sro,.....
ivka70
09.11.18,08:12
a naco by to malo byt dobre? koho chces o to ziadat?
liviag
09.11.18,08:15
štát za mňa v takom prípade platí odvody do SP a ZP , ako zamestnanec mám na to nárok automaticky, ale musím sa zaevidovať na UP ako nezamestnaná
mondes
09.11.18,12:15
Nie, ak si SZČO nemáš nárok na RD.
Rodičovská dovolenka je určitým pracovným voľnom, ktoré dáva zamestnávateľ svojej zamestnankyni, živnostníčke tak nemá kto dať takéto pracovné voľno, pretože si ona riadi svoj pracovný čas, a to, kedy bude pracovať a kedy nie.
ivka70
09.11.18,12:26
Na predlzenu RD je narok v pripade, ze je indikovany zhorseny zdravotny stav dietata, je platena a je s nou narok aj na RD v praci.
To, co mas na mysli, je starostlivost o dieta do 6 rokov, ktore nema zdravotne obmedzenia. Nesuvisi to s narokom zamestnanca. Tak sa mozes prihlasit v ZP, ak nemas ineho platitela zdravotneho poistenia a mas dieta do 6 rokov (cize nemas zamestnanie ani zivnost).
veronikasad
09.11.18,12:44
Ak si zamestnana, poistne do ZP s SP odvadza zamestnavatel z tvojho dosiahnuteho prijmu. Nemôžeš byt súčasne osoba starajúca sa o dieta do 6 rokov veku.

Pokial mas živnosť, alebo si konatelom alebo spolocnikom vo vlastnej s.r.o. na Urade prace ta nezaeviduju.