anapurna
09.11.18,11:34
Ahojte, chcem sa poradit/opytat. Ak som zamestankyna a mam zmluvu na dobu urcitu (do Aprila) a medzicasom otehotniem,mam potom narok na matersku dovolenku a v akom rozsahu? Ak by som sla na matersku pred skoncenim zmluvy ako sa to potom riesi? Pripadne ak by som bola este v praci a skonci mi zmluva, jednoducho skoncim a budem v podstate nezamestanana? Poradte prosim, dakujem
Katy a R
09.11.18,10:55
Ak budeš v čase skončenia PP už tehotná - tak pre teba platí 8 mesačná ochranná lehota. Ak sa aj nezamestnáš, budeš mať nárok na materské z tohto PP - ak samozrejme splníš základnú podmienku - 270 dní poistenia za posledné 2 roky pred pôrodom. Ak už aspoň 3-4 mesiace tvoj PP trvá, tak by si to mala mať splnené:)
Ak nastúpiš na materskú počas trvania zmluvy - tvoj PP skončí tak, ako je v zmluve. Ak sa so zamestnávateľom nedohodneš na predĺžení :)
anapurna
09.11.18,11:01
Dakujem :) Som zamestnana uz skoro 7 mesiacov, tak by to malo byt ok. Nikdy som na materskej nebola, tak nemam ziadne skusenosti. Az teraz som sa docitala, ze matersku vlastne vyplaca soc. poist. a nie zamestnavatel. Celkovo ostatne podmienky splnam, tak sa mi ulavilo :) Dakujem za objasnenie