Inge
19.08.06,08:55
Prosím Vás, má niekto skúsenosť s preplatením pokuty vodičovi kamiónu, napr. za nedodržanie rýchlostí,za nezapásanie sa,...?Skrátka za pokuty, ktoré neboli zavinené nedodržaním povinností voči zamestnancovi. Alebo to súvisí aj s tým, že vodič bol vyslaný na pracovnú cestu zamestnávateľom a tým je za to zodpovedný.Je možné, aby bol vodič poistený aj na takéto možnosti ako je pokuta?Ďakujem.
účtovník 007
19.08.06,06:58
Prosím Vás, má niekto skúsenosť s preplatením pokuty vodičovi kamiónu, napr. za nedodržanie rýchlostí,za nezapásanie sa,...?Skrátka za pokuty, ktoré neboli zavinené nedodržaním povinností voči zamestnancovi. Alebo to súvisí aj s tým, že vodič bol vyslaný na pracovnú cestu zamestnávateľom a tým je za to zodpovedný.Je možné, aby bol vodič poistený aj na takéto možnosti ako je pokuta?Ďakujem.

Pokutu mu môžeš preplatiť, ale bude to pre Teba pripočít. položka.(nedaňový náklad). U nás si musia zamestnanci pokuty za nedodržanie rýchlosti, nepripútanie.....uhrádzať sami.

Poistka sa nedá uzavrieť na pokuty. Iba na škody spôsobené zamestnávateľovi. Pokuta nie je škoda....... aj keď zaplatiť ju je škoda.:D
Inge
19.08.06,08:55
Ďakujem za odpoveď, bola som aj zvedavá ako to majú vo zvyku aj ostatné firmy, lebo určite sa s tým stretávajú. Vodičom sa to nepozdáva, že by to malo ísť len z ich vrecka a žiadajú náhradu späť.
Danila
19.08.06,09:05
U mňa si vodiči ani nedovolia priznať, že dostali pokutu za neprimeranú jazdu, za pásy, a pod. Vždy zvažujem, či preplatím pokutu súvisiacu s technickým stavom vozidla. Preplatím ju len vtedy, ak vodič preukáža, že sa v rámci údržby o vozidlo riadne stará, a za pokutovaný technický stav nenesie žiadnu zodpovednosť. Všetko je to vecou internej smernice, a kontroly zamestnancov..
Inge
19.08.06,09:36
Vyzerá to tak, že musíme pritvrdiť.
Danila
19.08.06,09:47
Vyzerá to tak, že musíme pritvrdiť.Vyzerá to tak, že áno. Vodiči si musia uvedomiť, že ste im dali prednosť pred inými. Tí sú ochotní kedykoľvek nastúpiť a pracovať zodpovednejšie. Podnikateľ nekradne, aby z vrecka vyťahoval nehospodárne vynaložené peniaze, a takto si vodičov čičíkal na prsiach. Keby každý vodič pracoval na živnosť, veľmi rýchlo by si uvedomil, ako sa hospodári s každou korunou.
Šebestová Jana
22.08.06,20:08
chcela by som sa spýtať
manžel pracuje ako obchodný zástupca a šéfka ho aj s kolegom poslala pre tovar do Poľska, manžel mal dodávku plus prívesný vozík, tak mal hmotnosť nad 3,5 tony, kolega mal iba dodávku, tak mal do 3,5tony
pri spiatičnej ceste ich zastavila colná správa a manželovi kontrolovali všetky doklady, potom zistili, že nemá známku, zavolali normálnu políciu a manžel dostal pokutu za priestupok 500,-sk a colná správa dala firme pokutu 30tisíc sk
šéfka teraz od manžela požaduje celú sumu pokuty,ktrorú dostala firma
má šéfka na to právo, ak manžela poslala na služobnú cestu?
manžel nemá podpísanú hmotnú zodpovednosť ani spnomocnenie na riadenie motorového vozidla, s ktorým jazdí
čo máme robiť?
silviaproch
13.09.07,08:15
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ako riešite mzdu a odmeňovanie vodičov kamiónov a ako riešite nadčasy, prípadne počítate odpracovaný čas. My máme 1 kamión a 1 šoféra, nejde o našu hlavnú činnosť, tak nevieme presne čo máme robiť. Jazdíme dosť veľa a šofér vykazuje veľa nadčasov (obávam sa že ani 400 h za rok nebude stačiť), od preplácania nadčasov sme však upustili a platíme mu pevný základ + percento z mesačných tržieb, aby sme predišli veľkým výplatám v období zle platených prepráv. Obavám sa však že nadčasy mu budeme musieť aj tak preplatiť, ak nechceme porušiť zákonník práce.
Rada by som sa tiež opýtala ako postupujete, ak šofér kamiónu spôsobí dopravnú nehodu, uplatňujete si uňho náhradu škody (máme síce havarijnú poistku, tak škoda bude zaplatená z nej, ale zaujíma ma, či môžem voči šoférovi urobiť nejaký postih)?
Prosím podeľte sa so mnou o svoje skúsenosti.:confused:
sgm
13.09.07,10:53
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ako riešite mzdu a odmeňovanie vodičov kamiónov a ako riešite nadčasy, prípadne počítate odpracovaný čas. My máme 1 kamión a 1 šoféra, nejde o našu hlavnú činnosť, tak nevieme presne čo máme robiť. Jazdíme dosť veľa a šofér vykazuje veľa nadčasov (obávam sa že ani 400 h za rok nebude stačiť), od preplácania nadčasov sme však upustili a platíme mu pevný základ + percento z mesačných tržieb, aby sme predišli veľkým výplatám v období zle platených prepráv. Obavám sa však že nadčasy mu budeme musieť aj tak preplatiť, ak nechceme porušiť zákonník práce.
Rada by som sa tiež opýtala ako postupujete, ak šofér kamiónu spôsobí dopravnú nehodu, uplatňujete si uňho náhradu škody (máme síce havarijnú poistku, tak škoda bude zaplatená z nej, ale zaujíma ma, či môžem voči šoférovi urobiť nejaký postih)?
Prosím podeľte sa so mnou o svoje skúsenosti.:confused:
Ak vodičovi neplatíte nadčasy, ktoré v rámci výkonu svojej práce má - tak jednoznačne porušujete Zákonník práce a prípadná kontrola z Inšpektorátu práce Vám potom spočíta všetky "prehrešky". Je však na druhej strane pravda aj to, že žiaden vodič kamiónu sa jednoducho nemôže "vpratať" do zákonom predpísaného počtu nadčasových hodín a mňa by tiež zaujímalo, čo s tými nad zákon :rolleyes:
V prípade dopravnej nehody alebo spôsobenia akejkoľvek škody by mal mať vodič uzatvorenú poistku na škody spôsobené pri výkone povolania a rozdiel medzi napr. vyplatenou havar. poistkou a skutočnou škodou sa potom spíše tzv.škodovou komisiou, k dokladom je potrebné priložiť plnenie poisťovne a kópiu faktúry za opravu. Zatiaľ nám poisťovne vždy vyšli v ústrety pri riešení takýchto problémov, havarijné poistenie nám bolo prepratené vždy v plnej výške faktúry. Iné je to pri prepravovanom tovare. Firma by mala mať uzatvorené poistenie prepravovaného tovaru a v prípade jeho poškodenia potom nastupuje hore uvedený proces.
Bea
Kazu
13.09.07,11:28
chcela by som sa spýtať
manžel pracuje ako obchodný zástupca a šéfka ho aj s kolegom poslala pre tovar do Poľska, manžel mal dodávku plus prívesný vozík, tak mal hmotnosť nad 3,5 tony, kolega mal iba dodávku, tak mal do 3,5tony
pri spiatičnej ceste ich zastavila colná správa a manželovi kontrolovali všetky doklady, potom zistili, že nemá známku, zavolali normálnu políciu a manžel dostal pokutu za priestupok 500,-sk a colná správa dala firme pokutu 30tisíc sk
šéfka teraz od manžela požaduje celú sumu pokuty,ktrorú dostala firma
má šéfka na to právo, ak manžela poslala na služobnú cestu?
manžel nemá podpísanú hmotnú zodpovednosť ani spnomocnenie na riadenie motorového vozidla, s ktorým jazdí
čo máme robiť?

Ten vozík bol firemný? To s ním doteraz jazdili len po okreskách? Kto je vo firme zodpovedný za prideľovanie áut? Manžel nevedel že má viac ako 3,5 t? Ak vedel, prečo si nekúpil známku? Odmietla mu šéfka dať na ňu peniaze? Kto za čo vo firme zodpovedá? Príliš veľa otázok. Ja by som so šéfkou asi veľmi búrlivo diskutovala. Ale pravda je, že manžel ako vodič zodpovedá za to, že auto má mať aj zodpovedajúcu známku. V opačnom prípade nejazdiť po diaľnici.
sta
30.10.07,09:41
Náš zamestnanec - vodič kamiónu dostal pri služobnej ceste v Rakúsku pokutu 240 EUR. Prepravujeme nebezpečné veci a rakúski policajti mu dali pokutu za to, že vošiel na cestu, na ktorú s takýmto autom nesmie vojsť + za nesprávne rozloženie paliet v aute.

Problém je, že rakúšania tieto pokuty píšu tak, že polovicu napíšu na zamestnanca a polovicu na firmu. Viete mi poradiť ako to zaúčtovať?

Ja by som to celé dala na 545 nedaňovú, keďže zamestnanec nemá podpísanú žiadnu dohodu o zrážkach pre podobné prípady, tak mu to nemôžem strhnúť z výplaty, čo prakticky ani náš šéf nechce, ja len aby sa to nebralo pri prípadnej kontrole ako nepeňažný príjem, alebo niečo podobné :confused::(
účtovník 007
30.10.07,11:07
Problém je, že rakúšania tieto pokuty píšu tak, že polovicu napíšu na zamestnanca a polovicu na firmu. Viete mi poradiť ako to zaúčtovať?

Ja by som to celé dala na 545 nedaňovú, keďže zamestnanec nemá podpísanú žiadnu dohodu o zrážkach pre podobné prípady, tak mu to nemôžem strhnúť z výplaty, čo prakticky ani náš šéf nechce, ja len aby sa to nebralo pri prípadnej kontrole ako nepeňažný príjem, alebo niečo podobné :confused::(

Ja by som so zaúčtovaním celej pokuty na 545 nesúhlasila. Keby sa jednalo o pokutu vystavenú na firmu, možno účtovať 545/379 a následne možnosť vymáhať od zamestnanca.

Ak ale ide o pokutu, ktorá je vystavená na zamestnanca, takýto náklaklad podľa mňa nesmie byť vôbec zaúčtovaný v účtovníctve bez ohľadu na to, že sa bude účtovať na nedaňové náklady. Nedodržanie predpisov za vjazd do zákazu vjazdu s nebezp. nákladom je jednoznačne chyba zamestnanca. Ak má šéf sociálne cítenie so zamestnancom, mal by hľadať iné cesty, ako mu takúto pokutu vykompenzovať. Ale zaplatiť ju musí zamestnanec.
sta
30.10.07,11:22
Ja by som so zaúčtovaním celej pokuty na 545 nesúhlasila. Keby sa jednalo o pokutu vystavenú na firmu, možno účtovať 545/379 a následne možnosť vymáhať od zamestnanca.

Ak ale ide o pokutu, ktorá je vystavená na zamestnanca, takýto náklaklad podľa mňa nesmie byť vôbec zaúčtovaný v účtovníctve bez ohľadu na to, že sa bude účtovať na nedaňové náklady. Nedodržanie predpisov za vjazd do zákazu vjazdu s nebezp. nákladom je jednoznačne chyba zamestnanca. Ak má šéf sociálne cítenie so zamestnancom, mal by hľadať iné cesty, ako mu takúto pokutu vykompenzovať. Ale zaplatiť ju musí zamestnanec.

Súhlasím. Zamestnanec ju aj zaplatil celú zo svojich peňazí. Lenže teraz mu to chce šéf preplatiť a ja netuším ako to dostať do účtovníctva :confused:
TinkiDinki
30.10.07,11:53
POZOR POZOR :eek:

Týždeň do zadu, alebo 2 vyšla neaká vyhláška.
Hlavnou pointou je bezpečnosť práce na cestách.

A sú tam také veci ako že zamestnávateľ nesmie odmeňovať
svojich šoférov za prekračovanie (porušovanie) noriem.

Myslím že je to na riadnu pálku ak inšpektorát práce
u Vás zistí že motivujete svojich k porušovaniu predpisov
napr. aj tým že im preplácate pokuty.

462/2007 paragraf 37 ods.4 / a)
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207729&FileName=zz07-00462-0207729&Rocnik=2007
ekonom99
30.10.07,12:22
Ďakujem za odpoveď, bola som aj zvedavá ako to majú vo zvyku aj ostatné firmy, lebo určite sa s tým stretávajú. Vodičom sa to nepozdáva, že by to malo ísť len z ich vrecka a žiadajú náhradu späť.
To snáď ani nie je pravda čo tu píšeš! Vodičom sa nepozdáva, že si majú pokuty sami platiť? Ako sú každý rok preškolovaní zo zákona, keď ho potom nedodržiavajú? Práve naopak, zo strany majiteľa firmy by im mohla ešte hroziť sankcia za nedodržiavanie interných predpisov, ktoré predpokladám že máte, že s nimi boli vodiči oboznámení a podpísali to.
veronikasad
30.10.07,13:15
Súhlasím. Zamestnanec ju aj zaplatil celú zo svojich peňazí. Lenže teraz mu to chce šéf preplatiť a ja netuším ako to dostať do účtovníctva :confused:
Preplatenie pokuty určite nie je daňovým výdavkom. Môže mu to "nahradiť" nejakou mimoriadnou odmenou v mzdách, samozrejme s odvodmi.

-------
Veronika
Alikvetka
21.09.18,07:42
Dobry den, prosim Vas viete mi poradit ako to mam, ale podla akeho zakona, napisat do pracovnej zmluvy, myslim tu zodpovednost zamestnancov- vodicov za taketo prehresky, Dakujem.
ivka70
21.09.18,07:46
otazky sa nezadavaju cez komentare .....vytvor si vlastnu otazku, ak chces odpovede .....