lavacx
11.11.18,12:53
Dobrý deň všetkým tu... hľadám už tretí deň, ale neviem sa dopátrať, pričom si myslím, že toto bude problém pre viacerých... od 01. 01. 2019 sa znižuje sadzba dph na ubytovacie služby na 10%, čo však so službami, ktoré mám v rámci ceny ubytovania ZADARMO..., ako napríklad raňajky, wellness, fľaškovaná voda na izbe, parkovanie a pod... budem to môcť zdanovať všetko ako ubytovanie, ak je tam nulová cena - teda poskytujem tieto služby zákazníkom, ktorí si zaplatia ubytovanie zadarmo alebo to budem musieť na faktúre celé rozúčtovať....?
Takisto, viete mi poradiť či si budem môcť na nákladovej strane ( nvm či to správne nazývam ) odpočítať 20% dph, ak napr. budem na izbe meniť koberec...? pretože viem, že v Rakúsku si môže podnikateľ odpočítať len tú zníženú sadzbu dph...

ďakujem vopred za všetky odpovede...
topper1
16.11.18,07:19
Pridávam sa k otázke. Existujú už nejaké usmernenia?
jakubzemko
16.11.18,18:42
Malo by sa postupovať klasicky podla § 49 zákona o DPH, ktorý sa nemení. Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. Čiže ak kúpim mäso s 10 % DPH odpočítam si 10 % DPH, uvarím ho a predám s 20 % DPH. Rovnako bude platiť aj opačne kúpim postel s 20 % DPH, odpočítam si 20 % a hosť na nej bude spať iba za 10 % DPH. Asi sa v tom netreba moc vŕtať, lebo to tak dlho nebude fungovať :) Nechcem si predstaviť ten chaus čo by to bol ak by som kúpil vysávač do obchodu a súčasne by som ho využíval aj na upratovanie v hotely. Alebo ešte nebodaj sledovať, koľko v obchode predám tovaru s 10 % DPH a 20 % DPH a podľa toho krátiť DPH na vstupe s nakúpeného vysávaču :)