lackie
12.11.18,16:34
V 1. vlne kupónovej privatizácie som si kúpila kupón za 1000 Kčs. S nikým som neuzatvárala žiadnu zmluvu. Od určitého roku mi začali chodiť šeky na zaplatenie poplatku za vedenie účtu. najskôr som to platila, ale poplatky sa zvýšili. Chodí mi to na adresu, kde už 20 rokov nebývam. Vždy mi to niekto priniesol. Ale tento rok nie a mne už prišla v 9/2018 predžalobná upomienka na čiastu 19,30Eur. Mám akcie v Harwardských fondoch, ktoré majú už x-tého majiteľa a z toho titulu sú nevymožiteľné. Nechcem však z princípu previesť beztrestne slovenský majetok cudzincom alebo MMF. Môže sa toto dostať až na súd, ktorý môžem prehrať? Ďakujem za radu. S pozdravom Dana Vrabcová
ivka70
12.11.18,16:19
Samozrejme, ze moze.
Nemusis akcie predat ani si ich nemusela bezplatne prevadzat na stat, ale si vlastnikom, mas vedeny ucet a za ten ucet treba platit.
Ak platit nebudes, budu od teba prostriedky vymahat - a ze to pri 20 eurach neostane, je viac nez iste. Exekutor vymoze viac.
Nahlasit zmenu adresy, aby ti chodili seky aj upomienky domov, nie je az taky problem.
lackie
12.11.18,17:38
Ďakujem za odpoveď. Ale ja som s nikým zmluvu neuzatvorila. Ak by som si kúpila miesto akcií zlatú tehličku a dala si ju do skrine, je oprávnený sused odo mňa vymáhať peniaze za "dohľad"?
ivka70
12.11.18,18:01
To sa, mylis, zmluvu si uzavrela, zakupenim kuponovej knizky za tych 1000 eur.
A kedze s principu si si svoje zle investovane akcie chcela nechat, za vedenie uctu, kde ich mas, platis poplatky.
lackie
12.11.18,18:10
Ale vtedy žiaden samomenovaný správca (SCP), ktorý sa neskôr premenoval na CDCP (alebo to je už niekto nový?) so mnou zmluvu nespísal. Aj v zamestnaní, keď sa menia podmienky na základe Dohody alebo v rámci firmy prejdem pod iný úsek (so samostatným IČO) - robím na ŽSR - podpisujem novú zmluvu. Niekde som to čítala, že len ak som podpísala s novým správcom CDCP nejakú zmluvu musím platiť. Viem, že nie som sama, ktorá tomu nerozumie a vzpiera sa, že to sa už riešilo aj na súde
Chobot
12.11.18,21:32
Máš cenné papiere? Máš.
Máš účet cenných papierov? Máš.
Tak treba platiť za vedenie účtu.

Mala si možnosť zbaviť sa bezcenných cenných papierov bezplatným prevodom na štát, teraz sa to už nedá. Jedine nájsť nejakého obchodníka, ktorý to za poplatok od teba odkúpi.

A vyhovárať sa, že si žiadnu zmluvu nepodpisovala je bezpredmetné.
lackie
13.11.18,08:49
Ďakujem. Ja sa nevyhováram. Chcem to len pochopiť a vediať čo bude a môže nasledovať. Z princípu sa mi to zdá absurdné a nepochopiteľné. Doteraz som to platila, ale oni asi nemajú hranice...
misoft
13.11.18,09:03
SCP sa premenovalo na CDCP - bolo to zriadené štátom, právna subjektivita zostáva, zmluvy zostávajú v platnosti.
So štátnou (alebo štátom zriadenou) inštitúciou takýmito "argumentmi" nič nezískaš, naopak, ak nezaplatíš, nebude to len tých necelých 20€, ale ak pristúpia k exekúcii, tak to môže byť 10 až 100 násobne vyššie.
Chobot
13.11.18,09:13
Dlhuješ inštitúcii na poplatkoch. Ak to neuhradíš, môžu to vymáhať aj cez exekútora.

Nie je na tom nič absurdné ani nepochopiteľné. O svoje veci sa treba starať. Možno nebolo práve najrozumnejšie v rámci kupónovej privatizácie vyrobiť z obyčajných ľudí investorov, ktorí v tom vyznali ako hus do piva. Tí šťastnejší potom získané akcie predali a mali z toho niečo. Mnohí sa o to vôbec nestarali, nezaujímalo ich to, že niekde niečo vlastnia. Nemali z akcií nič a mysleli si, že ani ich to nebude nič stáť. Ale to máš ako s autom. Ak ho máš desiatky rokov odstavené na dvore, zhrdzavie a nemá žiadnu hodnotu. Neznamená to ale, že nemáš s ním aj tak povinnosti alebo náklady. Treba ho odhlásiť, prípadne zošrotovať, lebo inak musíš platiť PZP.

Takisto aj s tým účtom - máš na ňom cenné papiere, tak máš s ním starosti - platiť poplatky za účet. Centrálny depozitár nebude zadarmo viesť tie účty. Dal možnosť ľuďom vysporiadať si to a zbaviť sa ich. Zase to niektorí využili a zbavili sa toho, mnohí sa ale zase zahrali na mŕtveho chrobáka a mysleli si, že sa to nejako urovná.

Neexistuje priamy vinník za túto situáciu, jednoducho sa tak vyvinula a niektorí na svoju pasivitu doplatili finančne.
lackie
13.11.18,09:38
Nepotešil si ma, ale aj tak Ti ďakujem.
lackie
13.11.18,09:45
Ďakujem za odpoveď. Akcie som stále sledovala a tiež dianie okolo nich. Mám spolužiačku na CDCP, tak preto viem aj (verejne prezentovaný) dôvod, prečo sú moje akcie nevymožiteľné. Nie sú však bezcenné. Prajem príjemný deň.