mariana11
14.11.18,10:04
Ide o odpísané auto.
Obdarovaný neplatí daň z príjmu, podľa ,§3 ods 2 dar nie je príjmom.
Ako je to ale u darcu?

Podľa § 8 ods. (3) Ak platiteľ dodá tovar bezodplatne a ak pri kúpe bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu.
Podľa §22 ods (5)
Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 .... ; pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu.
Podľa toho to znamená, že zakladom dane je nula.

Vzťahuje sa na darcu aj § 22 ods 8, v ktorom sa rieši osobitný vzťah k platiteľovi? Potrebujeme zistiť trhovu cenu a táto bude základom dane u darcu?
Na jednej stránke bolo uvedené že, § 22 ods. 8 zákona o DPH sa vzťahuje na dodanie (predaj) tovaru alebo služby s osobitným vzťahom k platiteľovi, nie na bezodplatné dodanie – dar.
Tak už z toho mám úplný guláš

V prípade ak by sa darovalo zamestnancovi , konateľovi... a pod , tak by sa musela zistiť trhová cena , a pre obdarovaného by to bol nezdaniteľný príjem.Ten by sa zdanil a tiež by sa zaplatili odvody do poisťovní za zamestnanca aj zamestnávateľa.
vicktor
14.11.18,09:20
"pre obdarovaného by to bol nezdaniteľný príjem. Ten by sa zdanil " - nie je tu preklep?
Toto si citala? http://www.porada.sk/t312125-za-kolko-mozem-predat-auto-po-odpisani.html
mariana11
14.11.18,10:35
ide mi o darovanie osobe, ktorá nie je zamestnancom. V tom prípade to nie je príjem.
Ten nezdanovaný príjem by bol v prípade ak by sa darovalo zamestnancovi.
jakubzemko
16.11.18,19:59
Nezabudnite ešte zvýšiť základ dane z príjmov s.r.o. o rozdiel, o ktorý sa ceny alebo podmienky v kontrolovaných transakciách lýšia od cien alebo podmienok, ktoré by sa použili medzi nezávislými osobami.

Volakedy som čital v komentári k zákonu, že § 22 ods. 8 sa netýka bezodplatného dodania tovaru. Moc by som tomu ale neveril.

Neveril by som tomu hlavne preto, že pri uplatňovaní osobitných predpisov pri správe daní sa berie do úvahy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre zistenie, vyrubenie alebo vybratie dane. Na právny úkon, viacero právnych úkonov alebo iné skutočnosti uskutočnené bez riadneho podnikateľského dôvodu alebo iného dôvodu, ktorý odráža ekonomickú realitu, a ktorých najmenej jedným z účelov je obchádzanie daňovej povinnosti alebo získanie takého daňového zvýhodnenia, na ktoré by inak nebol daňový subjekt oprávnený, sa pri správe daní neprihliada.

Ak by som to daroval zamestnancovi, vedel by som možno tú ekonomickú realitu a podnikateľský zámer nájsť - chcem motivovať zamestnanca k lepśiemu výkonu. Ak to darujem obchodnému partnerovi detto. No pri synovi konateľa mi tá ekonomická realita a podnikateľský zámer nejako uchádza.