ivetama
14.11.18,09:08
V obci som vlastníčkou ornej pôdy a TTP v extraviláne , nemám tam trvalý , ani prechodný pobyt, a ani neužívam inú nehnuteľnosť . Obec mi však opätovne vyrubuje poplatok za odpad. Už som sa odvolala, ale teraz mi došla výzva na zaplatenie . Vie mi tu niekto poradiť , ako je to s týmto poplatkom ? Mám povinnosť platiť za túto službu ?
vicktor
14.11.18,08:23
Existuje k tomu VZN? Co sa tam pise? Obec ti poskytla odpadovu nadobu?
ivetama
14.11.18,10:20
Vo VZN je uvedené ,že poplatok sa určuje pre fyzické osoby, ktorá má alebo bude mať v obci trvalý alebo prechodný pobyt , alebo užíva alebo je oprávnená užívať nehnuteľnosť .A nádobu na odpad mi neposkytli ,sú to parcely neprístupné .
bodliak
14.11.18,10:23
"alebo bude mať v obci trvalý alebo prechodný pobyt" - tak to by mohli poslať úplne každému...
buchač
14.11.18,10:56
Obec vychádza určite zo zákona...viď § 77

(2) Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je
a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt27)alebo prechodný pobyt28)alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu29)alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu30), vinicu31), ovocný sad32), trvalý trávny porast33)na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku34)a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha35)(ďalej len „nehnuteľnosť...

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Zverejnovanie_dok/Sprievodca/Sprievodca_danami/2018/2018.01.23_582_2004.pdf
vicktor
14.11.18,11:51
Cize ak vlastni TPP a podnika neplati za odpad, ale ak nepodnika, tak plati ... dobra blbost.
Terezia13
14.11.18,16:51
zákon vychádza z toho, že každý - a to akýkoľvek užívateľ nehnuteľnosti -to teda zna,ená aj pozemkov bez stavby - produkuje odpad, nie je možné, aby obecný alebo mestský úrad sledoval, ako je odpad likvidovaný, ani to, či si ho vlastník pozemku berie do trvalého bydliska a tam ho odhadzuje...............nádobu nemajú povinnosť poskytovať - vlastník nehnuteľnosti si ju má možnosť kúpiť, alebo záleží od obce aj prenajať.................a vo VZN je tiež jasne napísané - užíva alebo je oprávnená užívať nehnuteľnosť, odporúčam ísť na obecný úrad a skúsiť sa dohodnúť
ivetama
15.11.18,06:40
uvádzaš, že užívateľ produkuje odpad , ale ja tieto pozemky neužívam , ležia ladom , a nie som ani osoba oprávnená ich užívať - týka sa to prenájmu a pod. A aký komunálny odpad sa dá tvoriť na takýchto pozemkoch ?
ivka70
15.11.18,07:07
nie je podstatne, nikto nebude preukazovat, ci odpad realne tvoris alebo nie, podstatne je, ze vlastnictvom potencialne tvorit odpad mozes a obec musi v takom pripade z ozakona zabezpecit jeho likvidaciu .....
vicktor
15.11.18,07:15
Aj tak to povazujem za blbost, uradnici by mohli pouzivat aj zdravy rozum.
Kdesi byvam a platim tam za odpad. Tiez vlastnim TPP (potencialne stavebny pozemok) inde a tam neplatim. Takychto pripadov musi byt spuuusta po Slovensku, ale teraz sa o plateni za luku dozvedam prvykrat.
Katy a R
15.11.18,09:04
viktor - a možno majú rozumu až, až☺ môže to byť aj spôsob, ako donútiť takýchto vlastníkov zbaviť sa pôdy??? ešte som sa stým nestretla .. ale poznám len prípady, kde voľakto tie TPP obhospodaruje (napr družstvá a pod - tam je to poriešené)
Katy a R
15.11.18,09:12
Máš možnosť podľa konkrétnych VZN požiadať o zľavu, resp odpustenie poplatku (nie je to v každom VZN rovnaké) . príslušné tlačivá nájdeš na stránke obce, treba presne postupovať podľa toho.
moja skúsenosť (aj keď sa to netýkalo TPP) . normálne treba najskôr zaplatiť - a potom požiadať o to odpustenie /zľavu. obecný úrad ak vyhovie - vráti.
je to až dakedy v januári ďalší rok . A asi to treba žiadať každoročne. To už si upresni na tvojom OU.
ja som to spravila raz, potom som sa na to vybodla, nešlo o veľa - a teraz už ani netreba
ivka70
15.11.18,09:39
vo VZN treba pozriet, za akych podmienok mozes poziadat o odpustenie poplatku alebo aspon o jeho znizenie. A postup aplikovat, ked je to podla vasho VZN v tvojom pripade mozne.
misoft
15.11.18,14:11
...a teda v tomto bode je VZN neplatné... to by uznal i súd, ak by sa šlo na lámanie chleba....
Terezia13
15.11.18,16:44
preto som písala, že je potrebné ísť na úrad osobne a skúsiť sa nejako dohodnúť
ivetama
16.11.18,06:27
obec zníži poplatok , ak sa poplatník preukáže , že viac ako 90 dní sa nezdržiava na území obce , doloží to pracovnou zmluvou, potvrdením o návšteve školy a potvrdením o ubytovaní .Ja nemám na základe čoho požiadať zľavu. Ten zákon je blud.
Katy a R
16.11.18,06:43
čoby si nemala - doložíš platenie poplatku v mieste bydliska ... urob, ako myslíš, tiež sa mi s tým nechcelo zaoberať pre pár eur(sumu si neuviedla)
Ing. Ľubomír Janoška
16.11.18,07:26
dáš link va VZN na webe?
Katy a R
16.11.18,07:30
neverím, že je tam presne také znenie, ako napísala (to by ozajmuseli byť na hlavu padnutí) - sa asi len pomýlila☺
vicktor
16.11.18,08:09
Nemas na zaklade coho ... nikde nebyvas a nikde nepracujes?
Ing. Ľubomír Janoška
16.11.18,08:11
ale keby mala nejaké hlúposť vo VZN, prokurátor to vyrieši v pohode
ivetama
16.11.18,10:27
www.obecvajkovce.sk/ dokumenty
Ing. Ľubomír Janoška
16.11.18,10:55
Podľa zákona (§77) platí odpad ten, kto má v obci pobyt alebo kto užíva stavbu, záhradu, vinicu, ovocný sad alebo trvalý trávny porast. Rovnako platí podnikateľ za akúkoľvek nehnuteľnosť, ktorá slúži na podnikanie.
VZN v tomto iba cituje zákon (zbytočne/zmätočne).

Teraz je otázka, kto užíva a na aký účel predmetný pozemok s ornou pôdou - ak sa používa na poľnohospodársku výrobu, tak poplatok platí vlastník alebo nájomca, ktorý na ňom podniká - podľa dohody. Ak leží úhorom, tak sa zaňho neplatí poplatok za odpad.

V odvolaní voči výmeru treba uviesť relevantnú skutočnosť, prečo má byť predmetný pozemok vyňatý z poplatkovej povinnosti.
Ktorá z podmienok podľa § 77 nie je splnená.
vicktor
16.11.18,12:06
Zda sa mi to v rozpore s buchacom - pri podnikani na pode sa plati / neplati a pri nepodnikani neplati / plati.
lubko6394
16.11.18,12:56
Žiadnu povinnosť nemáš, teda ak si uviedla správne údaje o pobyte. VZN jasne hovorí len o pobyte a nie o vlastníctve pôdy. Zájdi na obec a žiadaj vysvetlenie.
Inak naozaj podľa zákona o odpadoch by mohla obec vyberať poplatok za smeti aj od vlastníkov TPP. Chvalabohu majú starostovia viac rozumu ako naši zákonodarcovia ktorí tú do neba volajúcu blbosť navrhli a schválili.
vicktor
16.11.18,13:19
Ako vies co jasne hovori VZN nemenovanej obce?
lubko6394
16.11.18,13:25
Posledný komentár zadávateľky : ivetama (Dnes 12:27) www.obecvajkovce.sk/ dokumenty
vicktor
16.11.18,13:38
Bolo to schovane, nevsimol som si, ale zasa sme na zaciatku - VZN jasne hovori o fyzickych osobach opravnenych uzivat nehnutelnost.
50% zlavu dostane ten kto sa zdrziava v zahranici, t.j. ani 300 km daleko nestaci.
To chce defenestraciu.
misoft
16.11.18,13:58
Obec to riešila veľmi "šalamúnsky", bez ohľadu na http://www.epi.sk/zz/2015-79#cl-I-cast6
§81 ods.12, ktorý sa opiera o ods. 10.
Jednoducho vyrúbila vo VZN bez ohľadu na iné zákony. Konala protiústavne. Je možné toto VZN napadnúť? Je!
Ing. Ľubomír Janoška
16.11.18,15:48
§ 77 ods. 2
(2) Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je
a) ...
b) ...
c) podnikateľ, ktorý je oprávnený užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na účel podnikania
Ing. Ľubomír Janoška
16.11.18,15:49
Prokurátor môže podať protest proti VZN.
Ale spochybnený text je prevzatý zo zákona.
Ing. Ľubomír Janoška
16.11.18,15:53
citácia je neúplná, je tam ešte b) a c)
lubko6394
16.11.18,16:25
Asi nesprávne čítaš. VZN hovorí o pobyte a jeho variantách. TPP nie je pobyt, ale vlastníctvo a o tom VZN nepíše. Takže ak nie je pobyt tak poplatok nevznikne - presne podľa VZN. To že zákon o odpadoch možnosť dáva a VZN ho nepoužíva nie je problém zadávateľky. Naopak, s odvolaním sa na VZN hravo vyvráti blbosti NRSR a nimi schváleného zákona.
Ing. Ľubomír Janoška
16.11.18,16:48
v zákone je užívanie (namiesto vlastníctva):

fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt
alebo
ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva...
buchač
16.11.18,17:16
Uja do citácie....

Za necelých 16€ ročne robiť taký oný...že problém ?
Mám majetok ? Mám.
Treba platiť ? Treba.
Keď ale platiť, tak nie iba tak.

Mám pokračovať ? ;)
jaksli
22.01.19,11:03
Milá Ivetama,
Asi Vás nepoteším, ale nedá mi nepodeliť sa s Vami o moje skúsenosti pri uplatňovaní ustanovení § 82 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z. z., ktoré ustanovenie rieši zníženie alebo odpustenie poplatku za odpad.
Z mojej doterajšej komunikácie s obcou kde sa zdržujem pol roka a som vlastníkom nehnuteľností, a s mestom kde sa zdržujem druhého polroka a tiež som vlastníkom nehnuteľností, som nadobudol určité znalosti jednak po mojich odvolaniach podaných proti rozhodnutiam obce o vyrubení poplatku na celý rok, ktoré odvolania riešilo Finančné riaditeľstvo SR v BB, a jednak po podanom podnete na prokuratúru.
Informácie, ktoré sú zavesené na „porade.sk“ ešte nie sú celkom úplné.
Finančné riaditeľstvo SR BB v mojom prípade vyslovilo zásadné vyjadrenie, a síce že "nakoľko nie každý poplatník vymedzený zákonom tvorí na území obce komunálny odpad počas celého kalendárneho roka zákon č. 582/2004 Z.z. zaviedol v § 82 ods. 2 zníženie a odpustenie poplatku.“. Z citácie predmetného ustanovenia vyplýva, že obec je povinná znížiť alebo odpustiť poplatok. Inými slovami povedané, na zníženie, vo Vašom prípade odpustenie poplatku, máte nárok, pokiaľ splníte podmienky určené VZN-ím obce.
Zákon v § 83 ods. 1 splnomocnil obce aby všeobecne záväzným nariadením ustanovili podmienky, ktorých splnenie má poplatník preukázať a podklady, ktoré má poplatník predložiť pri znížení alebo odpustení poplatku podľa § 82ods.2 zákona.
Obec Vajkovce toto splnomocnenie neprevzala v súlade so zákonom, keďže ustanovenie § 11 ods. 2 VZN č. 1/2019 určuje 3 skupiny poplatníkov (uvedené pod bodmi a-b-c), ktorých sa odpustenie týka, resp. keďže ste len vlastníčkou ornej pôdy a ttp v extraviláne, ktorú ste nedali nikomu do prenájmu, logicky nemôžete predložiť ani jeden z uvedených dokladov. Paradoxne ste na tom horšie ako poplatník vo výkone väzby alebo trestu. V takejto polohe som bol aj ja.
Prvou možnosťou ako tento amorálny stav riešiť, je pokúsiť sa o odpustenie poplatku požiadať osobne. Zákon určitým spôsobom predpokladá aj „dobrovoľné“ platenie poplatku, čo obce takmer bez výnimky aj využívajú, preto zaviedol, že o odpustenie musí poplatník obec požiadať. Pri takomto stretnutí zistíte bližšie dôvody, ktoré obec viedli k vyrubeniu poplatku, keďže obec by mala mať o svojich poplatníkoch základné údaje.
Druhou z možností je podať podnet na Okresnú prokuratúru o preskúmanie súladu ustanovenia § 11 ods. 2 predmetného VZN so zákonom. Obec uvedeným spôsobom nemôže vylúčiť ďalšie skupiny poplatníkov, ale môže určiť podmienky, napr. že o odpustenie môže požiadať poplatník, ktorý si plní povinnosti občana podľa § 3 ods. 3 zákona č. 369/1990 Z. z. a pod..
Som toho názoru, že obec by mohla prijať takúto konštrukciu predmetného ustanovenia, napr.: „Podkladmi pre zníženie poplatku sú najmä úradné doklady (napr. potvrdenia, rozhodnutia, vyhlásenia, pracovné zmluvy, doklady o štúdiu apod.), z ktorých jednoznačne vyplýva počet dní pobytu poplatníka mimo obce Vajkovce.“.
Vo Vašom prípade by išlo o potvrdenie inej obce(-í) kde sa zdržujete. Žiadosť o odpustenie poplatku, doloženú uvedeným potvrdením inej obce(-í), musíte podať každý rok, pokiaľ sa s obcou nedohodnete inak.
Treťou možnosťou je využiť splnomocnenie dané obci ustanovením § 82 ods. 3 zákona. Na rozdiel od druhej možnosti nie je v tomto prípade na odpustenie poplatku právny nárok („Obec môže...“, resp. Obec...odpustí...“).
A nakoniec ešte jedna rada. Ak tie pozemky „ležia ľadom“, a je to orná pôda a ttp, s veľkou pravdepodobnosťou, keďže ich neužíva nikto, sa tam nachádza burina, prípadne aj invazívne rastliny, od ktorého ošetrovania a likvidácie Vás neoslobodzuje žiaden relevantný argument.
Teší ma ak som pomohol; pokiaľ nie, prepáčte...
Prajem pevné nervy, aj 20 € nie je v dnešnej dobe na zahodenie. Pokiaľ budete naďalej dobrovoľne poplatok platiť, resp. nebudete žiadať o jeho odpustenie, nie je to možné považovať ani za bezdôvodné obohacovanie obce.
Pekný deň.