ingemar
15.11.18,20:27
Dobrý , bolo nám oznámené zamestnankyňou SBD Rožňava, že náš domový dôverník nemôže byť zástupcom vlastníkov od 1.11.2018, pretože nie je vlastníkom bytu alebo NP v dome. Novela zákona č. 283/2018 Z.z., novela zákona však hovorí , že môže byť do 30.6.2019
avalik
15.11.18,19:43
na úvod, nie je to "novela zákona č. 283/2018 Z.Z." (ten je nový, ešte nebol novelizovaný) - ale je to zákon č. 283/2018 Z.z. , ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov - čiže skrátene "novela zákona č. 182/1993 účinná od 1.11.2018"

a v prechodných ustanoveniach je:

§ 32g

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. novembra 2018

(5) Ak zástupca vlastníkov nie je vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru v dome, vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome zvolia nového zástupcu vlastníkov do 30. júna 2019.

na najbližšej schôdzi si musíte zvoliť nového zástupcu vlastníkov bytov, nepredpokladám, že schôdzujete častejšie ako 1-2 krát do roka.
ingemar
15.11.18,20:14
nie , ale teraz riešime úpravu fasády a odpoveď SBD , že nám oznamujú , že v záujme práv vlastníkov mieni správca bytového domu v kontakte s vlastníkmi akceptovať ako zástupcu vlastníkov iba vlastníka bytu /nebytového priestoru /a to zvlášť v prípadoch zvolávania schôdzí na ktorých sú prijímané rozhodnutia o prijímaní úverov a schvaľovaní investičných akcií
buchač
15.11.18,20:17
V tomto prípade by bolo fakt vhodnejšie, ak by bol ZVB jedným z vlastníkov.
ingemar
15.11.18,20:23
to áno , ale kým sa nezvolí nový tak ten starý má riadne právomoci do toho 30.6.2019 podľa zákona
buchač
15.11.18,21:30
Nevidím absolútne žiaden problém.
Jedna schôdza a z terajšieho ZVB sa stane s okamžitou platnosťou bývalý.
...a na tej istej schôdzi si zvolíte nového.

Vravím z vlastnej skúsenosti.
Odvolali sme starého (bol pritom vlastníkom bytu) a zvolili nového.
Ja som bol síce proti tomu novému, ale pomohlo mi to jak mrtvemu zimník...vlastníci si zvolili mňa ;) a ja blbec som sa nechal ukecať. A akurát sme išli zatepľovať. Potom, po cca 3-4 rokoch som s tým sekol.
ingemar
18.11.18,20:19
máme pocit , že bytový podnik presadzuje svoje záujmy pred našimi , a preto sa nás snaží odstaviť napríklad aj takýmto spôsobom
avalik
19.11.18,04:41
ako "odstavit"? ... koho odstavit? ... ved si zvolte noveho zastupcu vlastnikov bytov ... a ked ste nespokojni so spravcom, tak mu dajte vypoved a zvolte noveho
samozrejme, kym nezvolite noveho zastupcu (do 30.6.2019), komunikaciu so spravcom zabezpecuje doterajsi
ingemar
19.11.18,16:07
Viem avalik to by bolo najlepšie zvoliť hneď nového ,ale nie je to také jednoduché , keďže o túto funkciu nemá nikto záujem a tomu starému ZVB zakázali aj zvolať schôdzu a vlastne mu bolo oznámene , že teda ho. na základe nejakého metodického usmernenia k tomuto zákonu nebudú vôbec akceptovať,. proste ma len zaujíma , či ho správca musí akceptovať ,alebo má právo ho odmietnuť
misoft
19.11.18,18:24
Zakazovať môžu, ale ZVB, pokiaľ nebol právoplatne zbavený tejto funkcie, stále má svoje povinnosti i práva - či sa to vlastníkom páči, alebo nie.