solide
16.11.18,10:11
Ahoj, chcem sa poradit, sme z Bratislavy a mam 78- rocnu mamu, velmi vitalnu, pohyblivu, ktora sa vie o seba postarat. Mama žije sama vo svojom byte, ale cim dalej, tym viac si stazuje ze jej je cez tyzden smutno, aj ked za nou cez tyzden chodievame a v nedelu k nam chodi na obedy . Teraz, keď je chviľu v doliečovacom zariadení vidím, ako je spokojná medzi ľudmi. Začínam sa preto zaoberat myslienkou najst jej vhodné zariadenie v Bratislave a blizkom okoli, kde mi mala svoj maly bytik so socialnym zariadenim, v budove moznost stravovania a lekarskej pomoci tak, aby mala moznost volneho pohybu a my si ju mohli brat, ale cez pracovny den mala v dome aj spolocnost, lekara a servis. Neporadi niekto, kto tento pripad riesil so svojim rodicom vhodne zariadenie a ake su podmienky, kolko to stoji, a ako dlho sa caka? Velmi pekne dakujem za kazdu, dobru bradu. J
alaya1
16.11.18,09:15
Nemusite ju davat do celorocneho zariadenia, existuju aj denne stacionare, kde je pocas dna a vecer sa vracia do svojho bytu Ma tam samozrejme zabezpecenu stravu a myslim, ze aj lekarsku starostlivost. Je to pre seniora menej stresujuce, ako zmena bydliska.

https://www.google.sk/search?q=denny+stacionar+bratislava&oq=denny+stacionar+bratislava&aqs=chrome..69i57j0l5.4871j1j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
solide
16.11.18,09:20
Ano, viem, ja som taketo zariadenie bol navstivit a je tam vela ludi, zial uz dusevne "mimo", preto hladam tento typ, kde by mala jednak svoje, ale byva medzi starsimi ludmi, ktori su dusevne v poriadku a ked potrebuje, moze ist medzi ludi, prehodit par viet, a my môžeme za nou chodit, brat si ju.
misoft
16.11.18,09:21
Nechcem ti kaziť ilúzie, ale.... je to beh na dlhú trať!
Ja s bratom pre svojich 88-ročných tiež hľadáme niečo podobné - od začiatku roka. Odpovede sú - sme plní, zapíšeme do poradovníka.
Čakacia doba? Záleží od toho, ako sa miesto uvoľní (a to sa uvoľní - žiaľ - iba skonom klienta v DDS). U nás predpovedali "čakačku" od mesiaca až do 4 rokov!
Ceny? Ani sa nepýtaj, zober si cenníky jednotlivých DDS a oči sa ti pretočia. A to tam je len základ, ostatné sa platí navyše.
alaya1
16.11.18,09:33
tak nikde nie je istota, ze v DSS su ludia len taki, ze nemaju psychicke oslabnenia. V takom veku su velmi caste. Alzheimerova choroba, starecka demencia a pod.
alaya1
16.11.18,09:34
Skusali ste aj v Barlicke?
alaya1
16.11.18,09:35
solide
16.11.18,09:37
Preto hladam typ , neviem ci sa vyjadrujem spravne, "chranene byvanie" ?
alaya1
16.11.18,09:40
skuste cez google vyhladat a urcite sa najdu aj recenzie
misoft
16.11.18,09:41
Žiaľ - aj tam... sú zapísaní - zatiaľ.....
alaya1
16.11.18,09:48
Tak tam to treba rieit jedine s Dr. Kvok....ak ona povoli, idu hned...trebalo osobne za nou
vicktor
16.11.18,09:51
Ake ma diagnozy? Pre prijatie do seniorhausu so statnym prispevkom musi mat lekarsky posudok ze je (myslim) na 100% odkazana na opateru. Cakacia doba takmer rok.
Kedze je vitalna, predpokladam ze taku lekarsku spravu nema.
V BA je udajne novy seniorhaus v Petrzalke pri dostihovej drahe, na Zahori v Jablonovom, za Cajlou v Kucisdorfskej doline a nejaky "zamocek" aj s parkom blizko Samorina. Gugli.
Cenu odhadujem na cca 1500 mesacne (v Petrzke aj viac).
mareko
16.11.18,16:13
Pri súčasných dlhých čakacích dobách v DDS, by bolo možno dobré (na preklenutie čakacej doby) nájsť denný klub dôchodcov. Nie stacionár, ktorý je určený pre ľudí s mentálnym postihnutím, ale bežný klub dôchodcov, v ktorom by sa stretávali, tvorili, hrali spoločenské hry a podobne. Bola by medzi rovesníkmi, ktorí sú na normálnej mentálnej úrovni a boli by naladení na rovnakú vlnu. V takýchto kluboch bývajú zabezpečené aj obedy. Na odvoz a dovoz využiť sociálny taxík alebo podobného dopravcu.
alaya1
16.11.18,17:07
odkedy je stacionar urceny pre seniorov so psychickym postihnutim? "...Denný stacionár pre seniorov je ambulantná forma sociálnej služby určený pre seniorov. Poskytuje sa v ňom sociálna služba pre fyzické osoby, ktoré dovŕšili dôchodkový vek a sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby ak ich stupeň odkázanosti je najmenej III podľa prílohy č. 3 a sú odkázané na sociálnu službu v dennom stacionári len na určitý čas počas dňa v zmysle Zákona č. 448/2008 o sociálnych službách....."
Terezia13
16.11.18,18:36
stav v Bratislave bude asi na dlhé trate, uvažovala by som v bližšom okolí, potom najlepšie tam zájsť a informovať sa osobne
Liptáčik
16.11.18,19:07
Situácia na celom Slovensku je v tejto oblasti podobná. Také zariadenie, ako máš na mysli Ty, podľa mňa chýba. a ak sa vyskytne, podľa mesačných platieb bude zaradená do kategórie luxusné. Populácia na Slovensku "dozrieva" a takého niečo sa bude riešiť čoraz častejšie.
Terezia13
16.11.18,19:22
áno, viem, je to problém, ale ďalej od Bratislavy sa to ešte dá, v Bratislave je "bežné" zariadenie luxusom pre vzdialenejšie zariadenia, preto sa mimo Bratislavy dá ešte nájsť niečo vhodné a v tej cene, čo je pre Bratislavu cenovo výhodné
mareko
18.11.18,07:39
alaya1 ...dobre čítaj, čítaj napísané a nie to, čo si ty myslíš: " Nie stacionár, ktorý je určený pre ľudí s mentálnym postihnutím, " ....