Majkazlatá
18.11.18,12:26
V piatok 16.11.2018 sme kupili auto cez autobazar v Prešove - kupna zmluva podľa občianskeho zákonníka. Dodatočne sme zistili - včera, že vozidlo sa stane neupotrebiteľným dňom 21.11.2018, pretože týmto dňom uplynie lehota podrobenia sa EK a TK od jeho prvého zapísania do evidencie vozidiel. Na túto skutočnosť nás predavajuci vôbec neupozornil. Predavajúci nám tvrdil, že vozidlo má EK a TK a že nám kartičky pošle poštou (uviedol nás do omylu), ale keď sme zistili, že nemá nálepky o tom na prednom skle, tušili sme, že ich asi nemá. Chceli sme preto urobiť my EK a TK, ale potom sme zistili, že nemáme veľký TP, ktorý je na to potrebný. Ten údajne dostaneme od autobazáru za 14 dní. Veľký TP v čase predaja auto v autobazare nebol k dispozícii, pretože ho zobral so sebou majiteľ autobazáru. Pri skúšobnej jazde sme sa opýtali, prečo svieti kontrolka systému kontroly tlaku v pneumatikách (ďalej len TPMS), odpoveď predávajúceho bola: že to nič nie je, pretože vozidlo má zimné pneumatiky a tie nemusia mať TPMS. Ďalej sme dodatočne zistili, že vozidlá po 1.11.2014 musia mať funkčné TPMS v každom ročnom období. Výmena kolies za kolesá bez kontroly tlaku v pneumatikách nie je legálna. Ak je systém nefunkčný, vozidlo neprejde technickou kontrolou. Na túto skutočnosť som mal byť upozornený predávajúcim a nie byť uvedený do omylu, pretože sa jedná o vadu na vozidle. Táto vada nebola uvedená v preberacom protokole- protokole o skúsobnej jazde. Ďalej nás predávajúci uviedol do omylu informáciou o Protokole o montáži plynového zariadenia, ktoré tam montované 4.12.2018 - tento protokol je tiež potrebný k vykonaniu EK a TK. Predávajúci tvrdil, že nič také nie je, že nám stačí len brožúrka so záznamom o montáži spolu so záručnými podmienkami.Auto nebude môcť jazdiť v cestnej premávke, pretože nemá EK a TK, stáva sa pre nás auto neupotrebiteľné a chceme odstúpiť od zmluvy v zmysle § 597 ods. 1 Občianskeho zákonníka. V utorok 20.11.2018 teda v čase, kedy auto bude ešte môcť jazdiť po slovenských cestách a nebude nič porušovať, ho chce manžel zaviesť naspäť do autobazáru v takom stave ako sme ho prevzali a spolu s písomným odstúpením bude žiadať o vrátenie peňazí. Je takýto postup po právnej stránke v poriadku? čo robiť, ak sa autobazár postaví s odporom k takémuto postupu?? O vozidle sme dostávali neúplne alebo mylné informácie od predávajúceho. Včera som zistila, že auto pochádza zo skončeného operatívneho lízingu jednej bratislavskej firmy a autobazár z Prešova ho pravdepodobne predáva ako sprostredkovateľ. Keď sme sa pýtali na ďalší postup ohľadom prepisu vozidla ďalší zamestnanec autobazáru nám povedal, auto najprv budú musieť prepísať na nich a potom na nás. Vzťahuje sa na takýto predaj zákon o ochrane spotrebiteľa? alebo výlučne len Občiansky zákonník, pretože súčasťou kúpnej zmluvy bol aj reklamačný poriadok.
misoft
18.11.18,13:34
Rok výroby vozidla?
Pretože tvrdenie, že TMPS po 1.11.2014 MUSIA mať VŠETKY vozidlá je klamstvo. Toto sa týka vozidiel vyrobených po tomto dátume. Pretože inak by na SK 3/4 vozidiel jazdili na nelegálnych pneumatikách.
Čo sa týka protokolu o splyňovači - tam už s týmto dátumom môžete operovať - nakoľko 4.12.2018 ešte nebolo.

Odstúpte od zmluvy - písomne, pričom uvediete všetky fakty a to: ak je majiteľom vozidla FO - autobazár je len sprostredkovateľ, takže nemohli predávať cudzí majetok, pokiaľ nemali písomné splnomocnenie o tom.
Nefunkčnosť TMPS - možno drobná závada, EK a TK - síce platná, ale pri odovzdávaní vozidla majiteľ+ovi je pre prepis potrebný aj veľký TP.


A mimotemy si tipnem - AAAautobazar...... to sú ich praktiky.
Majkazlatá
18.11.18,13:38
opravujem dátum montáže plynového zariadenia - preklep, správne to má byť 4,12,2014. Rok výroby vozidla je 21.11.2014
Mária27
18.11.18,13:45
Pozri občiansky zákoník:

§ 48
(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.

§ 597
(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20181001
Majkazlatá
18.11.18,13:48
veď píšem, že autá vyrobené po 1.11.2014 s TPMS ho musia mať funkčné v každom ročnom období. Majiteľom je leasingová spoločnosť z Bratislavy, nie FO
misoft
18.11.18,17:21
Uffff.... odpredávajú od lízingovky? Na tvojom mieste by som si u tej lízingovky overil, či náhodou nemalo byť už splatené, pretože pochybujem, že lízingovka bude predávať auto. Možno budem kuvikať, ale všetko toto smrdí.....
Okrem toho - môžeš tam mať akékoľvek pneumatiky - snímač tlaku je vo ventilku.
A tieto sa dajú vymeniť.
Majkazlatá
19.11.18,07:14
toto som pozerala - vyšlo mi z toho, že vec sa stáva neupotrebiteľnou a preto chceme odstúpiť od zmluvy. Overujem si to, pretože nie som právnička a neviem, či je môj výklad zákona správny.
Majkazlatá
19.11.18,07:18
viem, že snímač tlaku je vo ventilku, lenže keď tam nie je, tak svieti kontrolka na palubke.......nie??? Overím to u tej spoločnosti, lebo je v tom taký bordel, ale to len preto, lebo predávajúci predáva bez poriadnych informácií, resp. úmyselne zahmlieva a zatajuje info, alebo že by bol taký tupý a nevedel???? auto by malo byť splatené - lebo ten predávajúci sa aj vyjadril, že auto pochádza z operatívneho lízingu - len či je to pravda......bože toto nám bol čert dlžný, takýchto slovenských "podnikateľov" - oje*bať a zarobiť......to je jedno ako.......
alaya1
19.11.18,07:20
V tejto veci by som urcite urychlene vyuzila sluzby pravnika.
Mária27
19.11.18,09:27
Je možné odstúpiť v zmysle §597 v spojení s § 48. V § 597 sú dva dôvody, ak nie ste si istí, ktorý sa na vás vzťahuje, napíšte len § 597.
Ostúpením sa zmluva zruší aj bez jeho súhlasu.
misoft
19.11.18,11:38
Pre istotu - OVER si to u tej lízingovky! Lebo sa (nedaj Bože) môžer stať, že odrazu príde pán v obleku v doprovode dvoch chlapíkov v zelenom a auto jednoducho zabavia.
alaya1
19.11.18,12:18
preto ja radsej menim menej casto, ale vzdy nove auto. Bez takehoto rizika.