NinaG
19.11.18,18:23
Som SZČO a vzhľadom na odvodovú úľavu do SP počas prvého roka podnikania si neplatím poistenie. Nárok na materské mi nevznikne, teda po narodení dieťaťa budem hneď poberať RP. Popri tom chcem naďalej podnikať. Ani na budúci rok mi nevznikne povinnosť platiť odvody do SP, preto by som sa rada informovala, či mi bude prispievať štát alebo sa tam jednoducho nebude odvádzať nič. Ďakujem
Onko
19.11.18,18:38
Živnostníčke sa v období poberania rodičovského príspevku podľa § 26 ods. 4 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) prerušuje sociálne poistenie v období, v ktorom má nárok na jeho poberanie, iba v tom prípade, ak podľa čestného vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne sociálne poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. To znamená, že živnostníčka nie je povinná platiť sociálne poistenie počas poberania rodičovského príspevku, ale nesmie v tomto období ani podnikať.

Počas poberania rodičovského príspevku platí štát za živnostníčku sociálne poistenie mesačne zo sumy určenej ako 60 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné. V roku 2018 teda štát platí sociálne poistenie za živnostníčky, ktoré poberajú rodičovský príspevok a nepodnikajú zo sumy 547,20 Eur.

Ak chce živnostníčka naďalej podnikať popri poberaní rodičovského príspevku, vznikne jej povinnosť platiť sociálne odvody ako bežnej samostatne zárobkovo činnej osobe.

Zdroj: https://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/3666/category/zivnost/article/zivnost-rodicovska-dovolenka-2018.xhtml
NinaG
19.11.18,18:41
ďakujem za link, to som už čítala, len mne nevznikne povinnosť platiť odvody, teda to znamená, že ani štát mi nebude prispievať, ak správne rozumiem
Onko
19.11.18,18:46
Správne rozumieš, platí za tie, ktoré nepodnikajú. Tak nepodnikaj, alebo si plať dobrovoľne sama.
NinaG
19.11.18,18:57
Ďakujem :)