ADA
20.08.06,18:50
Dobrý večer "PORAĎÁCI" rada by som poprosila o radu.

Odobrali sme tovar od dodávateľa z ČR. Zabezpečili sme si dopravu od slovenského prepravcu. Ten nám fakturoval dopravu tak ako sa má aj s DPH.
Český dodávateľ nám však oznámil, že pri obrate, ktorý sme spravili nám túto dopravu preplatí. Ako teraz správne postupovať ako refakturovať túto dopravu správe nášmu dodávateľovi z ČR?

Dik za pomoc
DušanČ
20.08.06,17:22
Faktúru vystavíš bez DPH. Toto je jeden zo spôsobov, ako sa dá získať na DPH. Slovenský dopravca fakturuje s DPH, ktorú si odpočítaš a českému partnerovi za tú istú službu fakturuješ bez DPH. Čiže DPH na vstupe máš vlastne čístý príjem.
montecristo
21.08.06,14:37
Faktúru vystavíš bez DPH. Toto je jeden zo spôsobov, ako sa dá získať na DPH. Slovenský dopravca fakturuje s DPH, ktorú si odpočítaš a českému partnerovi za tú istú službu fakturuješ bez DPH. Čiže DPH na vstupe máš vlastne čístý príjem.

Zmyslom refakturácie je preniesť vlastné náklady, ktoré nám vznikli pri uskutočnení určitého obchodu, na účet obchodného partnera. V danom prípade firme vznikli náklady na prepravu vo výške bez DPH, DPH v žiadnom prípade nevstupuje do nákladov, v tomto prípade nákladov na služby. A len výška týchto nákladov by sa mala podľa logického myslenia refakturovať obchodnému partnerovi. V žiadnom prípade nejde o spôsob ako sa da získať na DPH, podľa opisovaného spôsobu ide len o obabranie obchodného partnera.
Monika Kováčová
21.08.06,15:17
Zmyslom refakturácie je preniesť vlastné náklady, ktoré nám vznikli pri uskutočnení určitého obchodu, na účet obchodného partnera. V danom prípade firme vznikli náklady na prepravu vo výške bez DPH, DPH v žiadnom prípade nevstupuje do nákladov, v tomto prípade nákladov na služby. A len výška týchto nákladov by sa mala podľa logického myslenia refakturovať obchodnému partnerovi. V žiadnom prípade nejde o spôsob ako sa da získať na DPH, podľa opisovaného spôsobu ide len o obabranie obchodného partnera.

No to by si nám mohol tú poslednú vetu vysvetliť...:mad:

Aké obabranie? Veď DPH sme zaplatili partnerovi a následne odpočítali v DPH nie? Výsledný efekt je 0,- Sk, ak sa nemýlim... Keby sme ju žiadali aj v refakturácii, vtedy by sme obabrali partnera.:confused:
DušanČ
21.08.06,18:02
Zmyslom refakturácie je preniesť vlastné náklady, ktoré nám vznikli pri uskutočnení určitého obchodu, na účet obchodného partnera. V danom prípade firme vznikli náklady na prepravu vo výške bez DPH, DPH v žiadnom prípade nevstupuje do nákladov, v tomto prípade nákladov na služby. A len výška týchto nákladov by sa mala podľa logického myslenia refakturovať obchodnému partnerovi. V žiadnom prípade nejde o spôsob ako sa da získať na DPH, podľa opisovaného spôsobu ide len o obabranie obchodného partnera.
To hádam nie !? Tu nechce nik nikoho obabrať. Ide o legálny spôsob transakcie v súlade s platným zákonom o DPH. O žiadnom vstupovaní DPH do nákladov v mojom príspevku nebola reč. Najprv by som sa snažil pochopiť problém a potom naň reagoval.
montecristo
22.08.06,13:23
No to by si nám mohol tú poslednú vetu vysvetliť...:mad:

Aké obabranie? Veď DPH sme zaplatili partnerovi a následne odpočítali v DPH nie? Výsledný efekt je 0,- Sk, ak sa nemýlim... Keby sme ju žiadali aj v refakturácii, vtedy by sme obabrali partnera.:confused:

Ano presne tak, výsledný efekt je 0,-, takže v žiadnom prípade nemôže ísť o spôsob ako získať na DPH, ako uviedol DušanČ.
DušanČ
23.08.06,06:23
Vidím, že tu niekto nie je zvyknutý rozmýšľať v širších súvislostiach. Pri bežnej podnikateľskej činnosti sa vynakladajú náklady na udržanie príjmov. Čiže vynaložený náklad, v danom prípade na nejakú službu (zdanený) s určitými prirážkami (iné pridružené náklady, marža) použijem na vlastné služby (zdanené). Za normálnych okolností pri obchodovaní v rámci SR je pri tomto zjednodušenom príklade daň na výstupe vyššia ako na vstupe, čiže rozdiel musím odviesť pri daňovom priznaní. V tomto prípade je to však inak, keďže na výstupe mám plnenie oslobodené od dane a daň na vstupe za tú istú službu sa mi vráti, je to pre podnikateľa ako keby daň v konečnom dôsledku získal. V každom prípade získa rozdiel medzi daňou na výstupe, ktorú by zaplatil, keby sa jednalo o plnenie s daňou a daňou na vstupe. Uvedený princíp využívajú mnohé špedičné spoločnosti, keď zabezpečujú prepravu pre zákazníka povedzme z ČR prostredníctvom dopravcu zo SR. Vychádzajú im vysoké nadmerné odpočty. Nie je to samozrejme zisk v pravom slova zmysle, ale zaplatená DPH sa im vracia, pričom z vlastných plnení neodvádzajú nič.
ekonom1
23.08.06,06:48
podľa mňa je to trošku poblbosť získania na DPH. DPH si nárokuješ na vstupe, to áno ale následne ju musíš aj dodávateľovi zaplatiť takže podľa mňa tu nejde o nijaký zisk.


finančne na DPH ako platiteľ nikdy nestratíš ani nezískaš. DPH platí vždy len konečný spotrebiteľ - neplatiteľ.
Milan Benka
23.08.06,07:13
mimotemy ľudia, zamyslite sa trošku nad tým, čo tu píšete. Nezíska tu nikto nič.
Na DPH sa dalo "získať" pred 10 rokmi.
DušanČ
23.08.06,13:19
Keďže sa objavili ďalšie negatívne stanoviská, pokúsim sa byť polopatistický. Ako v poslednej vete predošlého príspevku hovorím, že to nie je zisk v pravom slova zmysle, tak prínos takých obchodov je vo vylepšení Cash Flow. Myslím, že nikomu nie je jedno ako dopadne bilancia DPH v daňovom priznaní. Každý musí privítať, keď nemusí nič odviesť na DÚ a naopak o mesiac sa mu pár tisícoviek vráti. Okrem toho sa eliminujú prípady, keď musím odviesť DPH aj za tých, čo mi ešte nezaplatili. Firmy, čo popísaný systém praktizujú, si jednoznačne vylepšujú platobnú bilanciu na BÚ, aj keď v konečnom dôsledku z dlhodobejšieho hľadiska sa to vyrovná.
Milan Benka
07.09.06,17:06
Keďže sa objavili ďalšie negatívne stanoviská, pokúsim sa byť polopatistický. Ako v poslednej vete predošlého príspevku hovorím, že to nie je zisk v pravom slova zmysle, tak prínos takých obchodov je vo vylepšení Cash Flow. Myslím, že nikomu nie je jedno ako dopadne bilancia DPH v daňovom priznaní. Každý musí privítať, keď nemusí nič odviesť na DÚ a naopak o mesiac sa mu pár tisícoviek vráti. Okrem toho sa eliminujú prípady, keď musím odviesť DPH aj za tých, čo mi ešte nezaplatili. Firmy, čo popísaný systém praktizujú, si jednoznačne vylepšujú platobnú bilanciu na BÚ, aj keď v konečnom dôsledku z dlhodobejšieho hľadiska sa to vyrovná.

mimotemy Ak podnikateľ dodržuje svoju platobnú disciplínu (načas uhrádza fa na vstupe), myslím, že efekt takéhoto "vylepšovania" cash flow je zanedbateľný, ba povedal by som, že iba pri nedodržiavaní bežných platobných podmienok v obchodnom styku (úhrady fa aj s mesačným oneskorením, čo je žiaľ na Slovensku národným športom) môže si cash flow vylepšiť. Bohužiaľ na úkor iných podnikateľov. A čo sa týka poznámky o tých, čo mu ešte nezaplatili, je to iba dôsledok nášho, už spomínaného "narodného športu".
Smutné na všetkom je, že hlavným vyznávačom tohto športu sú samotné štátne organizácie a teda štát, ktorý by nám mal byť príkladom platobnej disciplíny.

To len na margo celej tejto diskusie a k chápaniu v širších súvislostiach.
Týmto príspevkom som sa nechcel nikoho dotknúť, ale nedalo mi nenapísať ho.
Milan Benka
07.09.06,17:13
mimotemy Ešte dodám, že v prípade ideálnej platobnej disciplíny (všetko načas zaplatené, aj DPH) bude výsledkom toho úverovanie štátu zo strany podnikateľskej sféry min. na 1 mesiac.

Takže porušením tejto disciplíny môžme získať, ale nikdy nie na úkor štátu (jedine v prípade nezaplatenia splatnej DPH), ale iba na úkor ostatných podnikateľov. No to sa už opakujem.

Keď už som naznačil nezaplatenie DPH štátu po podaní DP, štát si to istí sankčným úrokom.
Dalo by sa ešte písať, ale nadnes stačilo.