Skrtel37
22.11.18,12:26
Ahojte, s manželkou bývame v tehlovej bytovke a nad nami začal nový majiteľ v auguste prerábať byt. Počas prerábky sa mu podarilo vytopiť našu kúpelňu už tri krát. No včera nás doma čakalo ďalšie prekvapenie. V rohu kúpelne sa mu podarilo prebúrať ku nám strop. Elipsovitý tvar cca 30cm je po obvode popraskaný a cca 1-2 cm padnutý nižšie ako je strop. Už len čakáme kedy sa to kompletne odlomí. Keď som ho na to upozornil tak sa ospravedlnil a povedal že to dá do poriadku. Napriek tomu som to nahlásil na stavebnom úrade, keďže sa mi to už zdá trochu väčší zásah do komfortu bývania ako je vytopenie. Pani zo stavebného úradu to prišla z dokumentovať a nafotiť. Povedala že musí vidieť ešte aký stav je v byte kde sa prerába, no tam je dnes hrobové ticho. Takže stav prerábaného bytu nevidela. Chcem sa opýtať čo bude nasledovať ďalej. Stretli ste sa už niekto s tým ? Dá sa to opraviť len nejakým zasieťkovaním ? Lebo taký návrh padol včera keď som ho na to upozornil, no mne sa taká verzia opravy nejako nevidí. Podľa mňa je len otázka času kedy to bude sadať nižšie. Budem vďačný za akúkoľvek reakciu a nápad čo ďalej.
misoft
22.11.18,16:55
Tak toto on neopraví..... ak poškodil stropné preklady, tak jedine (asi) komplet vymeniť.... no potěš Pán Bůh.....
Ak to ešte vyhodnotia ako narušenie statiky... sused na NEDOPLATÍ.....
Skrtel37
23.11.18,05:25
Ďakujem za reakciu, ale tá kompletná výmena ma doslova vystrašila. Doplním, že keď som tam bol v deň porušenia stropu tak som videl že on znížil podlahu v kúpeľni do stavu že už vidno na niektorých miestach oceľovú výstuž, také to sieťovanie. Majiteľ bytu tam nebol a majster ktorý mu tam robil omietky mi povedal, že tam chce mať murovaný sprchový kút s odtokovým žľabom a chce ho mať v rovine s podlahou kúpelne. Včera som skúšal jemne poklopkať po vydutom mieste a má to taký dutý zvuk. Keď som skúšal klopkať na viacerých miestach po celom strope tak taký dutý zvuk som našiel ešte na dvoch miestach. Najhoršie je že pani zo stavebného úradu sa k nemu nedostala lebo včera cca o 11:00 keď to bola fotiť u nás v byte kde sa prerába nebola ani noha. No a 15:30 keď som prišiel z práce tam už behali traja chlapi. Robia výjazdy zo stavebného úradu aj po pracovnej dobe ? Ide mi o to, že ak on počas piatku a soboty stihne zaliať podlahu tak tam už potom zo stavebného úradu nenafotia nič. Ja vôbec neviem čo mám robiť. Keď dnes prídem domov a budem počuť že sa v byte nado mnou prerába, môžem zavolať mestskú políciu aby mi to prišla nafotiť spolu z bytom kde sa prerába ? Aby sa stihlo zdokumentovať stav prerábaného bytu ?
buchač
23.11.18,07:15
môžem zavolať mestskú políciu aby mi to prišla nafotiť spolu z bytom kde sa prerába ?
======================
Zavolať môžeš, čoby nie...ALE čo z toho ?

To mestickí poliši riešia takéto prípady ? Nie, neriešia...lebo zákon.
To polišov musí sused pustiť do bytu ? Nie nemusí...lebo zákon.
Veď si fotodokumentáciu sprav sám...bude sa hodiť.

...a apropo...ak nemáš poistený byt, tak by to bolo vhodné tento fakt veľmi rýchlo zmeniť.
Skrtel37
23.11.18,07:32
Tak čo mám robiť ? Ide mi o to že ak to nemôže nafotiť stavebný úrad v pracovných hodinách tak nech to nafotí niekto kto pracuje aj popoludní. Jasné že si vediem fotodokumentáciu ale stavebný úrad potrebuje vidieť stav v prerábanom byte. A byt poistený mám ale určite tam nieje zahrnutá možnosť že sa mi niekto prebúra do bytu. S takou možnosťou počíta asi málokto.
Aktualizácia :
Práve som telefonoval s pani zo stavebného úradu. Chcel som vedieť či sa niečo pohlo z ich strany. Povedala mi že budú kontaktovať majiteľa bytu kde sa prerába aby im sprístupnil byt k nahliadnutiu. Na to som jej povedal že kým tak urobí už môže mať podlahu dávno zaliatu a potom už nič neuvidia. Na to mi povedala že je to možné a odporučila mi volať mestskú políciu, ktorá musí preverovať a dokumentovať každé narušenie. Tým pádom by stavebný úrad získal fotodokumentáciu z aktuálneho stavu prerábaného bytu. Dnes majú na stavebnom úrade pracovnú dobu do 14:00, budem čakať či sa v byte nado mnou niekto objaví. Hneď mám kontaktovať stavebný úrad a oni urobia výjazd. Ak nie budem podvečer volať mestskú políciu, nech to idú pofotiť. Uvidím čo sa bude diať.
Oliwa
23.11.18,08:03
Veď zavolaj na stavebný úrad a informuj sa, či by bol niekto ochotný prísť aj cez víkend, čomu síce neverím, ale spýtať sa môžeš... Polícia má síce na autách nápisy pomáhať a chrániť, ale či ochránia aj Teba pred tým, aby na Teba spadol plafón keď budeš ležať vo vani... Ak tam nebude zrovna majiteľ, "majstri", ktorí sa k Tebe prebúrali, asi nebudú takí empatickí, aby Ti dovolili nafotiť tú skazu, čo spôsobili... Skús zavolať poisťováka (aj keď nie si poistený zrovna proti diere v plafóne) - tí by mali byť flexibilní aj cez víkend... Naozaj nezávideniahodná situácia...
Kým som dopísala, aktualizoval si komentár, takže držím palce...
buchač
23.11.18,08:42
Skrtel37 (Dnes 08:32)Ak nie budem podvečer volať mestskú políciu, nech to idú pofotiť. Uvidím čo sa bude diať.
-----------------------
Osobne si myslím, že nič....viď povinnosti a práva obecnej polície.
https://www.zakonypreludi.sk/zz/1991-564

Si predstav situáciu.
Prídu mestskí poliši pred dvere dotyčného bytu. Vytasia foťák s tým, že idú fotiť. Ak je majiteľ trocha informovaný, tak polišov pošle do teplej...
Ani štátnu políciu nie je povinný pustiť do bytu a robiť fotečkééé...
Capisci ???????????
======================
Oliwa (Dnes 09:03)Skús zavolať poisťováka (aj keď nie si poistení zrovna proti diere v plafóne) - tí by mali byť flexibilní aj cez víkend...
-----------------------------
To vážne ???
Aj cez víkend ???
Akože by prišiel na obhliadku ? Hm...ale téma srandičky je niekde inde.
Poisťovne majú síce neustály dispečing, ale obhliadka sa vykonáva AŽ PO nahlásení poistnej udalosti a nie pred ňou......či ???

P.S.:
..." (aj keď nie si poistení...) "....v tomto prípade sa píše poistený.
Skrtel37
23.11.18,08:58
Však ale tú mestskú políciu mi navrhla pani zo stavebného úradu. Asi vie čo hovorí. Aj včera išla na obhliadku v doprovode mestskej polície. Buchač a čo by si mi poradil ty ?
mareko
23.11.18,09:42
Ja síce nie som Buchač, no poradím ti, aby si si zohnal statika, ktorý by s políciou vošiel do bytu a pozrel sa na to dielo skazy. Statik bude vedieť odborne posúdiť, či sa máš báť pomaly alebo bohovsky rýchlo :( lebo báť sa musíš. Sused statiku narušil, len je otázne do akej miery a ako sa to dá napraviť. Tým, že tam naleje betón a podlahu zarovná (akože uvedie do pôvodného stavu) už narušenú statiku nezachráni. Tam bude potrebný iný, odborný, statikom prepočítaný a navrhnutý zásah. Nezabudni si vypýtať od majiteľa bytu schválenú PD (na prerábku bytu) aj s vyjadrením statika a samozrejme ohlasovačku. Viem, že srandujem...dnes si každý robí čo chce bez dokumentácie a ohlasovačky..."lebo môj byt" . Bytovky nám čo nevidieť spadnú na hlavu, lebo každý chce mať z trojizbáku vilu s bazénom :)
bodliak
23.11.18,10:55
Pani evidentne nevie, čo je v kompetencii mestskej policie a iba využíva to, že ani ten za dverami nevie, čo mestská môže a čo nie.
To už skôr uverím, že sa dnu dostane vetrinár, ak mu nahlásia týranie zvieraťa ...
misoft
23.11.18,11:00
Dalo by sa (ak sa dá....) dostať do bytu legálne.... nahlásiť PZ všeobecné ohrozenie, ohrozovanie života, poškodzovanie majetku.... a tam by už museli prísť.
buchač
23.11.18,13:03
Skrtel37 (Dnes 09:58) Buchač a čo by si mi poradil ty ?
================

Kladivo....;) :D :D :D
Skrtel37
23.11.18,13:21
Tak po celodennom telefonovaní radení so statikom a stavebným úradom sa vec zastavila v tomto bode. Stavebný úrad urobil dnes druhú návštevu. Majiteľ bytu tam nebol a robotník ktorý tam pracoval ju do vnútra nepustil. Nechala mu tam odkaz že sa má v pondelok dostaviť na stavebný úrad kde má zdokladovať povolenie na stavebné úpravy. Ak tak neurobí, stavebný úrad mu pošle výzvu na zdokladovanie písomne. Pani na stavebnom úrade mi potvrdila že zásah do podlahy je zásah na ktorý potrebujete mať povolenie od statika, pretože podlaha je vec statiky. Ak on cez tú podlahu urobil dieru až na druhú stranu, automaticky statiku podlahy narušil. V bytoch stavebný úrad ešte nikdy nevydal povolenie na sprchový kút ktorý má odpadový žľab a ktorý je v rovine podlahy celej kúpelne. V bytoch je možné len osadenie vane alebo sprchovej vaničky ktorá je napojená na už existujúce rozvody. Ak majiteľ bytu nebude schopný zdokladovať povolenie na takýto zásah do budovy, stavebný úrad bude žiadať posudok poškodenia od statika, ktorý na základe poškodenia nosných častí nariadi dať stavbu do pôvodného stavu alebo nariadi spôsob ako obnoviť statiku podlahy. Čiže oprava sa musí vykonať na základe posudku ktorý vydá statik. Kontaktoval som statika, ktorý mi potvrdil to čo mi povedala pani na stavebnom úrade. Zásah do podlahy s prebúraním sa na druhú stranu je zásah do statiky. Ani on sa ešte nestretol aby sa v bytovke robila prerábka kúpeľne takéhoto typu. Takéto sprchové kúty sa robia len v domoch.Oprava sa musí vykonať na základe posudku statika. Takže ma čaká rozhovor s majiteľom prerábaného bytu. Mám od neho žiadať opravu na základe posudku statika. Som zvedavý ako sa ku tomu postaví.
chandler
26.11.18,16:36
trocha ta ukludnim, nepredpokladam, ze by sa im chcelo sekat z dosky pod celou plochou sprchovacieho kutu. skor sekali len beton nad doskou a v doske mozno nejaky kusok na odtok. to ale v pohode doska unesie. staci ak sa opravi to derave miesto.
expeeert
26.11.18,22:11
Ten tvoj sused je riadny mamľas. Ťažko z popisu posúdiť, v akom to je stave a aké sú podlahové vrstvy tvojho suseda a akých šikovných má majstrov. Ale ak sa k tebe prebúral, tak to čo je poškodené odstrániť, odspodu prišalovať a nanovo zabetónovať. Ak nejak ešte neporušil výstuž tak je to ok. U teba potom spraviť komplet strop - presieťkovať, vyomietať, alebo sadrokartón.
Skrtel37
27.11.18,05:13
Dúfam že máš pravdu. No každopádne si počkám na vyjadrenie statika alebo stavebného úradu. Potom budem kľudnejší.
Skrtel37
27.11.18,05:23
Áno takto nejako si predstavujem opravu aj ja, no uvidím čo na to povedia úrady alebo statik. Som zvedavý či to stihne opraviť do Vianoc. Včera mi volala pani zo stavebného úradu. Zaslala mu výzvu na stavebnú obhliadku ale určila ju na 20. decembra. Tak som mu písal nech tam ide osobne a skúsi to nejako posúriť. Aby toho nebolo málo cez víkend v sobotu nás vytopil štvrtý krát, no tentoraz nie v kúpeľni ale v izbe vedľa.
pavol54
27.11.18,07:50
Netreba váhať, okamžite pozvať súdneho znalca príslušného oboru, lebo úradníkom sa nedá veriť. A keď príde isté k istému, to čo pani povedala bude len JPP a to ti na nemocničnom lôžku alebo v v truhle veľmi nepomôže.
Skrtel37
27.11.18,11:16
Nestraš, manželka je už aj tak z toho poriadne vystrašená. Základ je aby niekto kompetentný videl v akom stave je podlaha v prerábanej kúpeľni, lebo u mňa vidno len následky. Kontaktoval som stavebný úrad tak hádam vedia čo robia. Ja predpokladám že stavebný úrad si privolá vlastného statika. A on už bude vedieť čo a ako, nie ?
pavol54
27.11.18,11:35
myslíš? poznám úradníkov. Ale súdny znalec musí vyhotoviť písomne čo videl a vyhodnotiť to.
Skrtel37
27.11.18,13:27
A kde takého zoženiem ? A kde mám zaručené že sa dostane do bytu kde sa prerába ?
chandler
27.11.18,14:57
sudny znalec je zbytocny, lebo sa nedostane do bytu. jedine co mozes skusit teraz je zavolat policiu, ale normlanu, nie mestsku. otazka je ci pridu.
misoft
27.11.18,17:47
Vyššie som to už navrhoval.... poškodzovanie cudzej veci, všeobecné ohrozenie... a s policajtami by prišiel i statik a ajhľa.... poškodenie podlahy/plafónu = nosný prvok stavby, odhalenie armatúry železobetónu = narušená statika = sused by mal čo vysvetľovať... a PLATIŤ.
pavol54
27.11.18,17:52
zoznam súdnych znalcov =krajský súd
Skrtel37
28.11.18,05:29
Rozprával som sa so statikom a aj on mi povedal že je tu možnosť zavolať štátnu políciu, ale podľa neho by to trvalo možno aj mesiace pokiaľ by sa rozhýbali. Zatiaľ počkám ako to dopadne so stavebným úradom. Verím že sa dostanú na tú obhliadku a vydajú nejaké stanovisko, na základe ktorého sa to bude opravovať.
Oliwa
28.11.18,11:10
Skrtel37
28.11.18,11:59
Ďakujem, a týchto ľudí povoláva na miesto obhliadky nejaký úrad ? Alebo konajú aj na podnet fyzických osôb ?
chandler
29.11.18,15:27
sudneho znalca si mozes objednat sam.
pavol54
29.11.18,17:00
za peníze v Praze dúm, teda aj súdny znalec
Skrtel37
27.02.19,10:28
AKTUALIZÁCIA : Na písomné požiadanie stavebného úradu sprístupnil majiteľ prerábaného bytu stavbu na preskúmanie. Zúčastnil sa toho stavebný úrad a statik. Toto sa udialo ešte pred vianocami, no a teraz mi prišlo vyrozumenie zo stavebného úradu. Stavebný úrad za posudku statika vyjadruje že majiteľ prerábaného bytu nenarušil statiku budovy, takže stavebný úrad konanie zastavuje. Statik sa vyjadril že sa jedná o dutinkový strop v ktorom bola pri prerábke podlahy v kúpeľni znižovaná podlaha na mieste odtoku a príklepové kladivo zasiahlo dutinu cez ktorú vytlačilo stropnú omietku. Majiteľ prerábaného bytu ma kontaktoval koncom roka že by to chcel opraviť no po novom roku odchádza do Švajčiarska za prácou. Majster mu tam ale bude chodiť ešte čo to prerábať tak aby som za ním skočil a dohodol sa s ním. Žiadal som ho o telefonický kontakt na majstra no do dnešného dňa mi ho neposlal. Neviem či tam niekto ešte chodí niečo prerábať, no po príchode z práce tam je už hrobové ticho, tak isto cez víkendy. Cez dieru v strope už ku susedovi nevidím, asi si už skompletoval kúpeľňu. Tak som dieru po vrstvách zaplátal univerzálnym stavebným lepidlom Kleber Baumit. Vždy cez víkend som postupne nanášal jednu vrstvu až som to dorovnal zo stropom. Teraz ma už čaká len finálna vrstva ktorá bude na celú plochu stropu. Takže budúci týždeň jarná dovolenka a idem na to.
Ďakujem Vám všetkým za rady a podporu.