Rouzy77
22.11.18,12:42
Dobry den chcen sa opytat ci mi neviete poradit.som na materskej chceli by sme sa s manzelom na pol roka vymenit on je szčo plati si vsak minimalne odvody chcel by si teraz platit vyssie aby mal narok na maximalnu materaku neviete mi poradit kolko mesiacov musi platit,aka je vyska odvodov mesacne a ako sa to prehlasi ta zmena platby dakujem
Upresnim ja som len teraz nastupila na maximalne platenu matersku cize mame nato 3roky...manzel zaraba dobre mame dost nasporene,dom nemame uver,,cize nieje problem si navysit zisk na danovom priznani,chcela som vediet ci sa to vyratava z rocneho zuctovania,ci by stacilo si to navysit povedze buduci rok a potom by mohol ist na 6mesiacov a sucastne pracovat ako szco
Katy a R
22.11.18,11:57
chcieť platiť z vyššieho VZ sa v tomto prípade nedá!
Ako povinne poistená SZČO platí z takého VZ, aký má stanovený z jeho príjmov, ktoré uviedol v DP. (to on určite vie)
A výpočet materskej dávky je z rozhodujúceho obdobia - spravidla je to predchádzajúci rok, resp pozri §54 zák o SP (ak to poistenie trvá kratšie)
doplnenie: ak by ukončil činnosť - mohol by sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba a stanoviť si vyšší VZ - ale neviem, či by sa to oplatilo - lebo aspoň pol roka by musel platiť, aby nebola dávka len z minima ... a z čoho by ste žili zatiaľ ?
Samozrejme - zákl podmienka je 270 dní poistenia (to už môže byť aj v súčte SZČO a DPO)
bodliak
22.11.18,12:37
Musí dobre zarábať, mať vyšší zisk, zaplatiť z toho dane a adekvátne odvody no a rozhodujúce obdobie určí, akú materskú dostane. Snáď si nemyslíš, že roky platí minimum, potom hop a dostane maximum...
veronikasad
22.11.18,16:57
Nie je mozne u SZČO platit si subeh dobrovolnejo a povinného nemocenskeho poistenia.
Vyssiu matersku moze dosiahnut len ukoncenim podnikania a zamestnanim sa na obdobie aspon 90 kal.dni bez PN s vyssim platom. Celkova doba poistenia szco a zamestnanca musi byt aspon 270 kal.dni v poslednych dvoch rokoch.