maskadov
23.11.18,10:25
Chcel by som sa spýtat, či má niekto skúsenosti s prepisom spoluvlastníctva. Jedná sa totižto o to, že môj strýko a moja mama ako súrodenci prednedávnom odkúpili od mestskej časti byť do osobného vlastníctva ( 1/2 a 1/2). Kúpili ho za zostakovu hodnotu ešte aj so zľavou čo im mestská časť udelila.
Lenže obidvom napísali do zmluve o prevode, že ak do 10-tích rokov prepíšu svoju časť na inú osobu ako manželka, syn/dcéra, vnuk sú povinni danú zľavu uhradiť mestskej časti naspäť.
Strýkovi aktuálne hrozí v blízkej dobe exekúcia, čiže by sme to chceli prepísať na mňa. A zaujíma, či to funguje tak, že normálne spravíme darovacia zmluvu, vklad do katastra a následne strýko uhradí mestskej časti danú zľavu naspäť. Alebo je to potrebné hradiť pred vkladom do katastra.
Ak máte hocijaké skúsenosti s takouto situáciou budem vďačný za hocijaké rady, informácie a pod.

Ďakujem.
misoft
23.11.18,10:20
Teoreticky - pokiaľ by to bolo všetko "čisté" - možné to je. Ale!
Keďže mu hrozí exekúcia, darovacia zmluva môže byť napadnutá a vyhlásená za neplatnú a strýko navyše môže byť obvinený z tr. činu poškodzovania veriteľa....
https://www.lewik.org/term/1242/poskodzovanie-veritela-trestny-zakon/
Takže po prípadnom uznaní neplatnosti dar. zmluvy sa vráti stav späť a byt (resp. strýkov podiel 1/2 bytu) môže byť aj zaťažený exekúciou (plomba na LV) a prakticky môže byť 1/2 aj v rámci uspokojenia exekúcie vydražená (ale pochybujem, že by niekto kupoval 1/2 bytu). Pre tvoju mamu to ale znamená, že v takom prípade (dražba), by mohla jeho diel buď vydražiť, alebo splatiť jeho dlžobu ako protihodnotu 1/2 bytu - byt by bol čistý a v LV by bolo 1/1 na meno matky (strýko by už nebol spoluvlastníkom).
Mária27
23.11.18,11:37
Ak nie je v katastri poznámka, počkajte s úhradou, či exekútor nebude odporovať prevod podľa § 42a a nasl. obč. zákonníka.